مهاجرت تحصیلی هلند

تحصیل پزشکی در هلند

تحصیل پزشکی در هلند

دانشجویان سراسر دنیا که علاقمند به رشته های پزشکی هستند، می توانند نسبت به تحصیل پزشکی در هلند اقدام نمایند. هلند دارای دانشگاه های بسیار معتبر و فوق العاده ای است که بهترین شرایط تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می نماید برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های هلند و نحوه تحصیل در این دانشگاه ها مقاله ذیل را دنبال کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی

دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در هلند می بایست مدارکی را جهت پذیرش در دانشگاه تهیه و ارائه نمایند. این مدارک به شرح ذیل است:

 • ارائه پاسپورت متقاضی
 • ارائه شناسنامه
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی شامل دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • گواهی تمکن مالی و توانایی دانشجو در پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی
 • نامه پذیرش از سوی دانشگاه هلند
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا هلندی

فهرست دانشگاه های پزشکی در هلند

در تحصیل پزشکی در هلند قصد داریم به معرفی برخی دانشگاه های پزشکی در هلند بپردازیم. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه نایمنگن
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه ماستریخت (ارائه کلیه دروس صرفا به زبان انگلیسی است)
 • دانشگاه خرونینگنن (ارائه کلیه دروس صرفا به زبان انگلیسی است)
 • دانشگاه اوترخت

هزینه های زندگی در هلند

زندگی در هلند و هزینه های مربوط به آن برای اشخاص مختلف، متغیر است. چراکه میزان هزینه های زندگی در هلند را نوع و سبک زندگی افراد مشخص می نماید. کشور هلند دارای مناطق و شهرهایی است که هزینه های زندگی در آنها با یکدیگر متفاوت است. ممکن است دانشجویان ترجیح دهند که از منازل شخصی و اجاره مسکن برای اقامت خود در کشور هلند استفاده نمایند. در این صورت هزینه های این دسته از دانشجویان مبلغی بین 700 الی 1000 یورو را در بر می گیرد.

خوابگاه دانشجویی در هلند

چنانچه دانشجویان مشغول تحصیل در هلند قصد استفاده از خوابگاه های دانشجویی در هلند را داشته باشند، می بایست مبلغی معادل 250 الی 600 یورو به صورت ماهیانه بپردازند. آگاهی های بیشتر در زمینه های هزینه و خوابگاه های دانشجویی را از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیگیری نمایید.

تحصیل پزشکی در هلند

دانشجویان مشغول تحصیل پزشکی در هلند می توانند 3 سال اول تحصیلی را ا به زبان تحصیلی انگلیسی به پایان برسانند. بنابراین در دوره های لیسانس می توانند به مدت 3 سال اولیه را به زبان انگلیسی ادامه داد. از بین کلیه دانشگاه هایی که در هلند وجود دارد، تنها دو دانشگاه هستند که تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در آنها مقدور خواهد بود. دانشگاه های ماستریخت و خرونینگنن دروس تحصیلی را صرفا به زبان انگلیسی ارائه می دهند. بنابراین به دلیل ظرفیت کم، رقابت در بین دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی بسیار فشرده می باشد.

تحصیل در مقاطع مختلف در هلند

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس به مدت 3 سال می باشد. ارائه مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه با معدل بالا برای پذیرش در این مقطع الزامی است. چنانچه قصد تحصیل به زبان هلندی را داشته باشید، می بایست دارای مدرک زبان هلندی سطح B1 باشید. اما اگر قصد دارید به زبان انگلیسی ادامه تحصیلی دهید، می بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 را در دست داشته باشید.

رشته فناوری در مقطع فوق لیسانس از جمله رشته هایی است که به زبان انگلیسی ارائه می گردد. اکثریت رشته های پزشکی در کشور هلند به زبان هلندی می باشد. بنابراین شخص متقاضی تحصیل رشته پزشکی در هلند می بایست دارای مدرک زبان هلندی سطح B2 باشد. چرا که دانشجویان در سال آخر تحصیلی و فارغ التحصیلی دوره هایی به نام آموزش را در بیمارستان می گذرانند که مستقیما با بیماران در تماس هستند. بنابراین آشنایی کامل به زبان هلندی از الزامات است. به طور کلی به جز رشته های معدود، زبان تحصیلی در کلیه مقاطع تحصیل پزشکی در هلند به صورت هلندی است.

دوره های تحصیلی مقاطع مختلف

مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیل پزشکی در هلند به صورت ذیل برگزار می گردد که عبارتند از:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی به مدت 3 سال طول می کشد.
 • کارشناسی ارشد پزشکی به مدت 3 سال طول خواهد کشید.
 • دوره آموزش که در سال آخر برای دانشجویان ارائه می گردد، به مدت یک سال خواهد بود.

یکی از دلایلی که می تواند شانس پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی در هلند را افزایش دهد، گذراندن دوره های متوسطه یا سال دوازدهم به زبان هلندی در کشور هلند است. در این صورت با کسب نمرات بالا بهتر می توانند در رشته های پزشکی پذیرش بگیرند.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های هلند چیست؟

زبان تحصیل پزشکی در هلند به دو زبان انگلیسی و هلندی به دانشجویان ارائه می گردد. دانشجویانی که تحصیل به زبان هلندی را انتخاب می کنند، می بایست تسلط کافی به این زبان داشته باشند. همچنین ممکن است دانشجویان زبان انگلیسی را برای تحصیل در “دانشگاه های هلند ترجیح دهند. در این صورت نیز می بایست مدرک زبان انگلیسی را داشته و ارائه نمایند. البته زبان تحصیل انگلیسی طرفداران بسیاری در بین دانشجویان دارد. از این رو رقابت در تحصیل پزشکی در هلند به زبان انگلیسی فشرده می باشد.

اما به یاد داشته باشید که می بایست تا زمان فارغ التحصیلی می بایست به زبان هلندی تسلط یابید. چراکه با بیماران هلندی سر و کار دارید و می بایست به زبان رسمی این کشور کاملا آشنا باشید.

کار دانشجویی در هلند مجاز است؟

دانشجویانی که در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس مشغول تحصیل در هلند هستند، این اجازه را دارند که به فعالیت شغلی به صورت پاره وقت بپزداند. میزان ساعات کاری مجاز در طول هفته برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به ترتیب 10 و 20 ساعت خواهد بود. میزان حقوق دریافتی برای هر ساعت در این مقاطع مبلغی معادل 8 الی 10 یورو است.

وام دانشجویی در هلند پرداخت می‌گردد؟

امکان پرداخت تسهیلات دانشجویی (وام دانشجویی) برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد. اما دانشجویان بومی و عضو منطقه اتحادیه اروپا می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند. مدت بازپرداخت تسهیلات دانشجویی به مدت 15 سال بوده که زمان بازپرداخت از سال دوم پس از فارغ التحصیلی آغاز می گردد.

برای ادامه تحصیلات در اروپا تحصیل پزشکی در هلند می تواند بهترین گزینه تحصیلی باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این تضمین را می دهد که در انجام کلیه مراحل حقوقی جهت مهاجرت به اروپا در کنار شما حضور داشته باشد. گرفتن مشاوره های بیشتر از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری برای شما عزیزان میسر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *