مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

تحصیل و اعزام دانشجو به چک

تحصیل و اعزام دانشجو به چک

تحصیل و اعزام دانشجو به چک موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. به بررسی شرایط اخذ اقامت تحصیلی در این کشور و همچنین نحوه دریافت اقامت در این کشور می پردازیم.

در این مقاله شما همچنین با هزینه های تحصیل در این کشور آشنا می شوید. در ادامه مقاله تحصیل و اعزام دانشجو به چک با ما همراه باشید.

تحصیل و اعزام دانشجو به چک

 

در دانشگاه های دولتی کشور چک اعزام و تحصیل دانشجوها به زبان چکی معمولاً بدون هزینه و هزار الی چهارهزار یورو شهریه سالانه دانشگاههای غیردولتی این کشور می باشد.

شهریه سالانه تحصیل به زبان انگلیسی پنج هزار یورو و بیشتر خواهد بود.

کسانی که می خواهند رایگان در اروپا تحصیل کنند می توانند از تجربه وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده و مشاوره های لازم را داشته باشند.

درباره کشور چک

محل جغرافیایی این کشور در قلب اروپای مرکزی می باشد. اکثر مرزهای این کشور را رشته کوههایی که آن را محاصره کرده اند تشکیل داده اند. جمهوری چک دارای فرهنگی بخصوص و منابع طبیعی بسیاری می باشد.

بدلیل کوچک بودن این کشور، وجود بسیاری از مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری جزء استثناء به حساب می آید.

از مواردی که باعث جذب توریست های فراوان از تمامی نقاط دنیا به جمهوری چک شده است میتوان محیط شهرها، چشمه های آب معدنی و دهکده ها را نام برد. در فهرست آثار یونسکو 12 نقطه مهم تاریخی چک به ثبت رسیده است. پراگ پایتخت این کشور و اتریش، اسلواکی، لهستان و آلمان کشورهای همسایه چک می باشند. مردم چک به زبان چکی صحبت می کنند و کران چک و یورو پول رایج در این کشور می باشد.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به چک

بخشی از قانون اساسی این کشور آزادی های اساسی و منشور حقوقی میباشد که شهروندان چک تا مقطع متوسطه و با توجه به توانایی ها و ظرفیت دانشگاهها حق تحصیل رایگان دارند. مدارس خصوصی در این کشور میتوانند شهریه دریافت کنند که از سال 1990 امکان تأسیس این مدارس به وجود آمده است.

در چک 39 مؤسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی فعالیت می کنند. پذیرفته شدگان توسط این دانشگاهها دو سوم در برنامه های تحصیلی فوق لیسانس و یک سوم در برنامه های تحصیلی لیسانس کوتاه مدت شروع به تحصیل می نمایند. بدلیل بالا بودن متقاضی برای تحصیلات عالی در این کشور فقط نیمی از آنها موفق به قبولی در این دانشگاهها می شوند.

 

انواع برنامه های تحصیلی در کلیه سطوح توسط مؤسسات دانشگاهی ارائه داده می شود و بیشتر این مؤسسات به دانشکده ها تقسیم و فعالیت می کنند. اما مؤسسات غیر دانشگاهی تحصیلات دوره ی کارشناسی را فقط پوشش می دهند.

به سه صورت در چک میتوانید تحصیل نمائید: 1- نیمه وقت 2- تمام وقت 3- تحصیل ترکیبی (ترکیبی از این دوحالت)

سیستم آموزشی کشور چک

مدارس آموزش حرفه ای ( ISCED 5B ) ، ( vyšší odborná škola ) در این کشور شرایط تحصیل در رشته های فنی را برای متقاضیان فراهم می نماید و ورود به این مدرسه ها مستلزم داشتن مدرک دانشگاهی نمی باشد. زمان اتمام این دوره ها 2 سال و یا نهایتاً سه سال و نیم می باشد.

تعداد 162 مورد از این مدارس در این کشور مشغول به فعالیت می باشند که یک سوم آن خصوصی و برای تحصیل شهریه دریافت می کنند. پس از فارغ التحصیل شدن در این مدارس مدرک دیپلم حرفه ای (DiS) دریافت می کنید.

انواع دانشگاهی یا غیردانشگاهی موسسات آموزش عالی این کشور هستند.( عنوان هرکدام vysoká škola می باشد) و در 3 سطح عالی برنامه های تحصیلی خودرا ارائه می دهند.

معمولاً 3 سال برای دوره ی کارشناسی و 5 سال برای دوره های کارشناسی ارشد و کسانی که در معیارهای پذیرش و امتحانات ورودی قبول شده اند میتوانند در این موسسات تحصیل نمایند.

قبولی در آزمون“Maturita” و داشتن مدرک دیپلم جزء شرایط اصلی برای تحصیل و اعزام دانشجو به چک در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد پیوسته می باشد. مقطع تحصیلی دکتری که بطور معمول 3 سال زمان می برد سطح سوم تحصیلات عالی در چک است که امکان تحصیل در این مقطع با داشتن مدرک فوق لیسانس میسر می باشد.

تحصیل در مدارس آموزش حرفه ای چک

ویژگیهای مدارس آموزش حرفه ای در کشور چک بدین شرح است :

در کشور چک مدارس دارای ویژگی های ذکر شده در زیر می باشند:

واحد های درسی عمدتاً بصورت عملی آموزش داده می شوند پس مدرک دریافتی از این مدارس بصورت کاربردی است.

تأسیس اولین مدرسه حرفه ای در این کشور به سال 1995 بازمیگردد.

پس از پایان این دوره به دانش آموزان مدرک دیپلم حرفه ای(Dis) اهدا می شود و 3 سال طی نمودن این دوره زمان میبرد.

در سایر کشورها مطابق با دوره های دانشگاهی میباشد( از لحاظ بین المللی).

در مقایسه با دوره های دانشگاهی بعداز فارغ التحصیلی از دوره متوسطه دانش آموزان بیشتر دوره های دانشگاهی را انتخاب می کنند.

 

 

تحصیل در موسسات آموزش عالی چک ( TSP )

در مؤسسات TPS در کشور چک اغلب یک یا دو برنامه تحصیلی با تخصص های جزئی به دانشجویان آموزش داده می شود و بر خلاف دانشگاهها، دانشکده ندارند.

در این مؤسسات رشته های فنی، پزشکی، اقتصاد و مدیریت، صنعت هتل و غذا، صنعت گردشگری، کشاورزی، حقوق، داروهای دامپزشکی، اطلاع رسانی، روزنامه نگاری و…  بیشترین رشته های تحصیلی مباشند. برخی از ویژگی های تحصیل و اعزام دانشجو به این کشور را در موارد زیر میتوانید مشاهده نمائید:

برای تحصیل سالانه بین 2500 الی 5000CZK در موسسات TPS باید شهریه پرداخت نمایید. شهریه مدارس خصوصی به مراتب از هزینه های موسسات دولتی گران تر می باشد و خودشان شهریه شان را مشخص می کنند.

در صورت غیبت در کلاسهای TPS باید مدارک معتبر پزشکی ارائه شود و حضور در آن اجباری است برخلاف بیشتر مؤسسات آموزش عالی.

کسانی که از این موسسات فارغ التحصیل شده اند برای دریافت مدرک کارشناسی که حدود یک یا دوسال زمان میبرد میتوانند وارد دانشگاه شوند. دانشگاههای دولتی با اکثر TSP ها با یکدیگر روابط همکاری نزدیکی دارند.

تحصیل مقطع کارشناسی در چک

تحصیل و اعزام دانشجو به چک و در این مقطع بگونه ای طراحی شده است که فرد در دوره ی کارشناسی برای حرفه ای مشخص یا ورود به مقطع کارشناسی ارشد شروع به تحصیل می کنند. 3 الی 4 سال استاندارد زمان تحصیل می باشد. در مقطع کارشناسی زمینه های تحصیلی اقتصاد، هنر، فنی، علوم پایه وغیره آموزش داده می شود.  مدرک کارشناسی بعد از امتحان نهایی و دفاع از پایان نامه کارشناسی تحویل داده می شود.

 

در زمینه هنرهای زیبا فارغ التحصیلان در دوره کارشناسی در صورتی که مدرک تحصیلی آنها در این زمینه باشد درجه تحصیلاتشان لیسانس (BcS) یا (BcA) می باشد. مدرک لیسانس برنامه اش زیر نظر بولونیا می باشد و اکثراً دانشگاههای دولتی و خصوصی دوره تحصیلی کارشناسی را با اعتبارات برابر با سیستم ECTS مورد سنجش قرار می دهند.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در چک

بیشتر دانشگاههایی که در کشور چک فعالیت می کنند بر اساس استانداردهای بولونیا در صورت داشتن مقطع کارشناسی ارشد مقطع کارشناسی نیز دارند. گذراندن دوره کارشناسی ارشد یک الی سه سال زمان میبرد.

تعدادی از برنامه های کارشناسی ارشد نیاز به طی کردن دوره لیسانس ندارند و بطور پیوسته در کشور چک ارائه می شوند. بیشتر این برنامه ها در زمینه رشته پزشکی یا حقوق ارائه می شوند و چهار الی شش سال زمان میبرند.

رشته های فنی، اقتصاد، هنری، علوم و… در زمینه های گسترده ای در مقطع فوق لیسانس ارائه می شوند. مدرک کارشناسی ارشد بعد از امتحان نهایی و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد تحویل داده می شود. ( پایان یافتن رشته های دامپزشکی، پزشکی و بهداشت با امتحان جامع یا آزمون تکمیلی پیشرفته کارشناسی صورت می گیرد)

تحصیل دکتری در چک

دوره تحصیلی دکتری در کشور چک در زمینه هنرهای زیبا بصورت تحقیقات علمی، فعالیت های نظری یا فعالیت های خلاقانه مستقل ارائه میشود. دوره دکتری اغلب بیشتر از 3 الی 4 سال زمان میبرد ولی استاندارد زمان گذراندن این دوره بین سه الی چهار سال می باشد.

طی نمودن برنامه درسی در مقطع دکتری در جمهوری چک زیر نظر یک استاد عالیرتبه صورت می گیرد.

پایان یافتن مقطع دکتری بصورت دفاع از پایان نامه دکترا و با قبولی امتحانات دکترا می باشد. پس اتمام این دوره فارغ التحصیلان شامل مدرک Ph.D به اختصار و مدرک تحصیلی دکترا می شوند.

سیستم ECTS جهت ارزیابی دکتری رایج نمی باشند و تعداد کمی از دانشگاهها مانند دانشگاه اوستراکا و ماساریوک اجرا می شوند.

تحصیل و اعزام دانشجو به چک برای کسانی که برای تحصیل قصد مهاجرت به اروپا دارند فرصت بسیار خوبی میباشد. وکلا و مشاوران موسسهحقوقی سفیران سروش سعادت آماده راهنمایی و مشاوره صحیح دانشجویان گرامی در خصوص ویزای تحصیلی چک و پذیرش توسط دانشگاههای معتبر این کشور می باشند.

 

16 دیدگاه برای “تحصیل و اعزام دانشجو به چک

 1. v!da گفت:

  از مطالب خوبتون ممنونم
  اگر من برای تحصیل رشته هنر، مدرک های (BcS) یا
  BcAنداشته باشم ایا میتونم به دانشگاه ورود کنم؟

 2. ali ram گفت:

  بابت مطلب خوبتون در مورد موضوع تحصیل و اعزام دانشجو به چک تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد اعزام دانشجو بهدکشور اسلواکی هم مطلب بذارید

 3. قراری گفت:

  سلام برترین دانشگاه چک مخصوصا برای تحصیل دانشجویان خارجی کدام دانشگاه است؟

 4. Arezoo گفت:

  سلام.
  برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محدودیت سنی وجود نداره؟
  ممنون.

 5. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی اطلاعات مفید و کاربردی بود سپاس

 6. یلدا گفت:

  برخی موسسات میگن که شما برای تحصیل تو چک باید مدارکتون به زبون چکی ترجمه شه در این زمینه راهنمایی می کنید

 7. همایون رادمنش گفت:

  معمولا دوره های تحصیلی در کشور چک چه میزان به طول می انجامه؟

 8. leilakk گفت:

  سلام. زبان رسمی کشور چک چیه؟ کلا چه زبان هایی تدریس میشه؟ ممنون

 9. mehran گفت:

  سلام برای تحصیل و اعزام دانشجو به چک تو رشته های پزشکی چقدر باید هزینه کرد ؟

 10. صبا صابری گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب به روزتون

 11. خدیجه هزاره گفت:

  با سلام
  بابت مطالب مفیدتون ممنونم

 12. امیر گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود.
  با تشکر

 13. نظریان گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون

 14. داود گفت:

  تحصیل در چک میتونه پل خوبی برای اروپا باشه

 15. طلایی پور گفت:

  سلام

  حدود چقدر هزینه تحصیل برای مقطع لیسانس میشه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *