مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

اعزام دانشجو به جمهوری چک

اعزام دانشجو به جمهوری چک

در مبحث اعزام دانشجو به جمهوری چک این کشور به عنوان یک کشور اروپایی سابقه ای طولانی را دارا است. به طوری که بالغ بر 42 هزار دانشجو به ادامه تحصیل در موسسات آموزش عالی این کشور می پردازند. اکثریت این تعداد از دانشجویان خواستار تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور بوده اند. هر ساله بر تعداد این دانشجویان افزوده می گردد. موسسات آموزش عالی در جمهوری چک از 600 سال پیش در این کشور بنا نهاده شده اند. برای آشنایی بیشتر با این مقوله می تواند ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

اعزام دانشجو به جمهوری چک

زمان اجرایی شدن تحصیل در رشته های پزشکی در جمهوری چک از قرن چهارم میلادی تا به اکنون است. به دلیل تنوع رشته ای که در دانشگاه های چک وجود دارد، متقاضیان زیادی راغب به تحصیل در این رشته می شوند. بنابراین می توان گفت ایده آل ترین گزینه تحصیل پزشکی در خارج از کشور، دانشگاه های جمهوی چک هستند. تحصیل در دوره های مختلف پزشکی، مدت زمان تحصیلی مختلفی را نیز شامل می گردد. به طور مثال:

  • تحصیل در دوره های دندانپزشکی = به مدت 5 سال
  • تحصیل در دوره های پزشکی عمومی = به مدت 6 سال
  • تحصیل در دوره های داروسازی = به مدت 5 سال

زبان تحصیلی در کلیه دوره های فوق الذکر، انگلیسی می باشد. لازم به ذکر است دوره های پرستاری در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اپتومتری در به زبان انگلیسی است.

شرایط اعزام دانشجو به چک

در موضوع اعزام دانشجو به جمهوری چک لازم است بدانید چک دارای انواع مختلف موسسات آموزش عالی است.

این موسسات در سه گروه تقسیم بندی می شوند که به قرار ذیل هستند:

  • موسسات آموزش عالی عمومی (تعداد این نوع موسسات 24 مرکز است)
  • موسسات آموزش عالی دولتی (تعداد این نوع موسسات 2 مرکز می باشد)
  • موسسات آموزش عالی خصوصی (به تعداد 43 مرکز در این کشور یافت می گردد)

دوره های تحصیلی ارائه شده از سوی این مراکز، به صورت فصلی و سالی هستند. اما کلیه این دوره ها دارای دوره تدریس و آموزش، آزمون های مربوطه و دوره تعطیلات هستند. سال تحصیلی و یا دوره تحصیلی در دانشگاه های جمهوری چک، از ماه اکتبر آغاز می گردد. هر سال تحصلی شامل دو ترم زمستانه و تابستانه بوده و هر ترم مدت 20 هفته را شامل می گردد. از مجموع 20 هفته در طول ترم، 15 هفته به تدریس و آموزش اختصاص داشته و 5 هفته پایانی نیز مختص آزمون و امتحانات است.

اعزام دانشجو به جمهوری چک

در مبحث اعزام دانشجو به جمهوری چک، نمرات کسب شده در دوره متوسطه دارای اهمیت هستند. متقاضیان تحصیل در دوره‌های پزشکی بایستی در دروس زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی نمره بالایی را در مقطع متوسطه داشته باشند. همچنین دارا بودن تسلط کافی در زبان انگلیسی از دیگر شرایط پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی است. این آزمون می تواند به صورت تست از طریق اسکایپ از دانش آموز باشد. در اکثر مواقع شرط پذیرش دانشجو شرکت در آزمون ورودی و انجام مصاحبه است. سازماندهی این آزمون ها از سوی دفاتر نمایندگی خارج از کشور می باشد.

مدارک لازم جهت اعزام دانشجو کدامند؟

کلیه اطلاعات درخصوص مدارک لازم و شرایط دریافت پذیرش از سوی سازمان مربوط به پذیرش ابلاغ می گردد. دانشجویانی که قصد تحصیل در چک درمقطع کارشناسی را دارند، ارائه کلیه مدارک دوره متوسطه ودیپلم به‌همراه ریزنمرات الزامی است. دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز علاوه بر مدارک فوق، مدرک دوره کارشناسی را نیز باید تسلیم نمایند. مدرک دوره کارشناسی می بایست همراه با ریز نمرات باشد. اکثریت موسسات آموزش عالی در چک جهت پذیرش دانشجویان، شرط قبولی در آزمون ورودی را دارند.

این آزمون ها در بازه زمانی ماه جون الی سپتامبر توسط دانشگاه ها برگزار می گردد. اما در موسسات آموزش عالی در رشته‌های هنر، این زمان کمی زودتر بوده و زمان برگزاری آن ماه ژانویه است. مهلت ثبت نام در این موسسات نیز تا پایان ماه نوامبر است. متقاضیان تحصیل به زبان چکی، می بایست مدرک زبان چکی را دارا باشند.

درغیراینصورت می‌توانند در آزمون سنجش میزان دانش زبان که از سوی دانشگاه برگزار می‌گردد، شرکت نموده و کسب نمره قبولی‌کنند. در مورد دانشجویان بین‌المللی ارائه کارت هویتی، پاسپورت، مجوز اقامت بلندمدت یا ویزای تحصیلی پیش از دوره تحصیلی الزامی است. ارائه رسید پرداخت هزینه ها نیز ضرورت دارد.

مدت دوره‌های تحصیلی‌در چک چقدر است؟

طول مدت تحصیلی در دوره های لیسانس، بین بازه زمانی 3 تا 4 سال می باشد. هنگامی که دانشجو دوره لیسانس را به پایان می‌ رساند، ملزم به شرکت در آزمون جامع است. این آزمون مربوط به ارائه تز و پایان نامه دانشجو می باشد. دوره های ارشد پس از دوره لیسانس قابل ارائه است. این دوره نیز در بازه زمانی 1 تا 3 زمان می برد. پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد، دوره دکترا آغاز می گردد.  مقطع دکترا طول دوره تحصیلی سه ساله را در بر دارد.

ناگفته نماند دانشجویان مقطع دکترا می بایست بیشترین تمرکز خود را بر روی تحقیقات و پژوهش بگذارند. در نهایت بایستی نسبت به ارائه پایان نامه خود اقدام نمایند. متقاضیان تحصیل به صورت تمام وقت می بایست این موضوع را از دانشگاه خود درخواست کنند. بنابراین تا پایان ماه فوریه یا مارس مهلت خواهند داشت نسبت به درخواست پذیرش و ثبت نام اقدام شود.

 شرایط‌تحصیل درمقاطع لیسانس و دکترا چیست؟

بیشترین سابقه طولانی در زمینه تحصیلی در رشته های پزشکی مهندسی و علوم به کشور جمهوری چک تعلق دارد. کلیه مدارکی که از سوی دانشگاه های این کشور به دانشجویان اعطا می گردد از اعتبار بین المللی برخودار هستند. کلیه مقاطع تحصیلی در دانشگاه های قدیمی این کشور تدریس می گردد. در صورتی که این مقاطع به جز مقطع لیسانس، در موسسات غیر دانشگاهی به دانشجویان ارائه نمی گردند. دانشجویان جهت یادگیری اصول قدیمی و نوین تحصیل، مجاز به شرکت در دوره های بلند مدت و کوتاه مدت هستند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مایل است شما را درخصوص اعزام دانشجو به جمهوری چک رهنمون باشد. بنابراین انواع مشاوره های تخصصی را از طریق کارشناسان خبره و وکلای ماهر به شما ارائه خواهد داد. جهت کسب مشاوره رایگان نیز می توانید از طریق تماس تلفنی اقدام نمایید. مراجعه حضوری این امکان را به شما می دهد تا به صورت حرفه ای اخذ مشاوره نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *