مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

تحصیل در چک

تحصیل در چک

در حال حاضر این کشور یکی از مشهور ترین مقاصد  ویژه دانشجویان بین المللی که هدف تحصیل در  در این کشور را دارند  می باشد و علت این موضوع که  تعدادی بیشتر  از  سی و نه هزار دانشجو که در میان واحدهای مختلف دانشگاهی را در خود جای داده است.  به خاطر این می باشد که تحصیل در این کشور از شرایط خیلی مطلوب برخوردارا می باشد و اولین اقدام اشخاص متقاضی برای تحصیل درچک  موفقیت در گرفتن ویزای تحصیلی چک می باشد. دانستن این نکته برای  افرادی که  هدف ادامه تحصیل در  این کشور را دارند دارای اهمیت می باشد  که بدانند دانشگاه های این کشور موفق به اخذ بالاترین رتبه ها در میان دانشگاه های  قاره های اروپا و آسیا میباشند .

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی در چک

این شرایط که به تناسب مقاطع تحصیلی در دوره آموزش عالی تقسیم بندی می شوند عبارتند از : شرایط اصلی جهت پذیرش در مقطع لیسانس در  این کشور عبارتست از : به همراه داشتن مدرک دیپلم و  با موفقیت گذراندن آزمون Maturita است. شرط ورود به مقطع فوق لیسانس در این کشور عبارتست از : به پایان رساندن دوره کارشناسی یا معادل این دوره می باشد . شرط ورود به مقطع دکترا در این کشور عبارتست از : به پایان رساندن دوره  فوق لیسانس میباشد و متقاضیان این دوره  ملزم به شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه شرکت کنند.

بررسی زمان مورد نیاز برای ارسال مدارک تحصیل در چک

آخرین مهلت ارسال درخواست برای پذیرش تحصیلی در چک  اواخر ماه های  فوریه و مارس میباشد با این توضیح که  اغلب دانشگاه ها اقدام به صدور  فرم درخواست به صورت آنلاین  میکنند و محتوای این آزمون به صورت  شفاهی، کتبی و استعداد میباشد که رییس دانشکده اقدام به  تعیین می کند.

بررسی زمان برگذاری آزمون ورودی برای پذیرش تحصیلی در چک

زمان برگذاری آزمون های ورودی به طور معمول چیزی ما بین ماه های  ژوئن و سپتامبر میباشد.  نا گفته نماند که زمان برگذاری آزمون های ورودی رشته های هنری زودتر یعنی در ماه  ژانویه برگزار می شود و آخرین مهلت  برای اقدام به تکمیل نمودن  این فرم فرم اواخر ماه نوامبرمیباشد.

بررسی مقاطع تحصیلی کشور چک

هر سال تحصیلی در این کشور از  دو ترم تحصیلی تشکیل می شود  که در فصلهای زمستان و تابستان که اقدام به ثبت نام می پردازند. هر ترم تحصیلی در این کشور  به یکی از روش های زیر  پایان می یابد که عبارتند از :

 1. موفقیت در آزمون پایانی
 2. گرفتن مدرک پایان دوره توسط متقاضی
 3. گرفتن کارنامه با این توضیح که کارنامه در سه سطح عالی، خیلی خوب، خوب تقسیم می شود برای اشخاصی که در  سطح چهارم مردود می شوند کارنامه صادر نمیشود.

بررسی مدت زمان تحصیلی در مقطع آموزش عالی در کشور چک

آموزش عالی در این کشور که مرتبط به برنامه های دانشگاه ها می باشد  که  به دو  گروه تمام وقت  یا پاره وقت و همچنین  ترکیبی  که از هردو دسته پاره وقت و تمام وقت تشکیل شده می باشد. دوره تمام وقت این مقطع که در بر گیرنده سخنرانی استاد، برگذاری همایش و سمینار و همچنین برگذاری  تمرین های هفتگی می باشد.

در این  سیستم آموزشی که به صورت از راه دور میباشد به این صورت می باشد که  مطالب آموزشی  که در اینترنت  وجود دارد و دانشجو و  اساتید آموزش دهنده به وسیله ایمیل و تلفن با  یکدیگر در ارتباط می باشند .اما  در سیستم ترکیبی به این صورت می باشد که  دانشجو هم در کلاس شرکت میکند و هم به وسیله ایمیل با استاد مربوطه خود  در ارتباط می باشد.

مزایای تحصیل در چک

 • داشتن سابقه دراز مدت در  امر آموزش که مدت زمان این سابقه به  بیشتر  از شیصد سال تجربه در زمینه آموزش دانشگاهی می رسد.
 • داشتن تنوع بالا و گوناگون در میان  رشته های آموزشی در دوره های مختلفی مانند  لیسانس  فوق لیسانس ، دکترا و رشته های پزشکی و  کلیه رشته های مهندسی و رشته های مربوط به  علوم انسانی که به  به زبان های مختلفی مانند   زبان چکی، زبان انگلیسی ،زبان آلمانی و  زبان فرانسوی تدریس می شود.
 • داشتن ظرفیت بالای این دانشگاه با این توضیح که تعدادی بیشتر  از  سی و هفت هزار  دانشجو با تابعیت  خارجی  مشغول به تحصیل  در این کشور میباشند.
 • از آن جا که این کشور دارای تجربه فرهنگی و  تاریخی می باشد  در نتیجه انتظار برخورد فرهنگ ها و اندیشه های گوناگون در این دانشگاه ها میرود که منجربه افزایش روابط بین المللی دانشجویان میشود.
 • با توجه به پائین بودن هزینه زندگی و تحصیل در این کشور در برابرکیفیت بالای زندگی و آموزشی که از جانب این کشور ارائه میگردد این کشور میتواند انتخاب بسیار مناسبی برای تحصیل باشد.
 • فرصت ارائه بورسیه تحصیلی  این کشور برای دانشجویان مقطع دکتری
 • وجود داشتن دانشگاه های دارای اعتبار که در سطح جهانی  دارای اعتبار میباشند

بررسی رشته های رایگان  موجود در کشور چک

کلیه رشته های مربوط به زمینه  پزشکی  که عبارتند از :رشته پزشکی، رشته دندانپزشکی،  رشته داروسازی،  رشته پرستاری، و کلیه تخصص های جراحی  و همچنین  تخصص های ICU و CCU، تخصص های بیهوشی، رادیولوژی، کلیه رشته های مربوط به زمینه فنی و مهندسی که یه دلیل تعداد زیادشان از نام بردن این رشته ها اجتناب مینمایم. کلیه رشته های مربوط به رمینه هنری  که عبارتند از :، رشته موسیقی، رشته نقاشی،  رشته بازیگری تئآتر و سینما و  کارگردانی، رشته معماری، کلیه رشته های مربوط به زمینه علوم  انسانی که یه دلیل تعداد زیادشان از نام بردن این رشته ها اجتناب مینمایم.

بیان این نکته حائز اهمیت که با داشتن  مدرک رشته های مربوط به زمینه پزشکی در کشور چک شما  قادر به این هستید که در همه نقاط قاره اروپا  همچنین کشورکانادا و ایالات متحده  مشغول به  کارشوید . لازم به ذکر است مدارک صادر شده از جانب دانشگاه های این کشور که در تمامی رشته های مربوط به علوم پزشکی به فعالیت می پردازند   مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور خودمان می باشد.

بررسی کلیه مقاطع آموزش عالی در کشور چک

تحصیل در  مقطع لیسانس در کشور چک : این مقطع تحصیلی چیزی حدود سه  الی چهار سال به  طول می انجامد.  اشخاصی که متمایل به پایان رساندن این مقطع در رشته های هنری می شوند قادر به این هستند که  مدرک BCE و در دیگر رشته ها مدرک BC دریافت نمایند .

در پایان مقطع لیسانس دانشجویان قادر به شرکت در آزمون نهایی دولتی و همچنین ارائه دادن  پایان نامه  می شوند و  ملزم به دفاع نمودن از پایان نامه خود می شوند و فارغ التحصیلان قادر به این هستند که وارد بازار کار شوند یا به تحصیلات خود ادامه دهند. تحصیل مقطع  لیسانس این کشور دو تا سه سال به طول می انجامد و چیزی حدود  شصت الی یکصد و هشتاد واحد درسی را در بر می گیرد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور چک

به صورت کلی  مقطع فوق لیسانس در این کشور به دو صورت برگذار می شود که عبارتند از :

 1. مقطع فوق لیسانس پیوسته : برای پایان دادن این مقطع مدت زمانی به اندازه  دو الی  سه سال که در بر گیرنده شصت الی یکصدو هشتاد  واحد درسی میباشد .
 2. مقطع تحصیلی نا پیوسته :  برای پایان دادن این مقطع مدت زمانی به اندازه چهار الی شش سال  که در بر گیرنده  دویست و چهل الی سیصدو شصت  واحد درسی میباشد .در این  مقطع دانشجویانی که موفق به پایان رساندن دوران تحصیلی خود می شوند ملزم به شرکت در  آزمون نهایی دولتی و دفاع کردن از پایان نامه خود می باشند. تحصیل در مقطع دکترا در کشور چک :  این مقطع تحصیلی حدود سه سال طول می کشد.و میزان  شهریه مقطع دکتری در این کشور چیزی حدود  هزار و هشتصدو پنجاه الی چهار هزار یورو در سال میباشد.

بررسی و اسامی دانشگاه های معتبر جمهوری چک

به صورت کلی تعداد دانشگاه های معتبر این کشور عبارتند از :

 • بیست وشش دانشگاه که به صورت ملی اداره می شوند
 • دو دانشگاه که به صورت دولتی اداره می شوند
 • چهل وسه دانشگاه که به صورت خصوصی اداره می شوند

بررسی نحوه مدیریت دانشگاه های کشور چک

با این توضیح که دانشگاه هایی که به صورت  ملی و خصوصی اداره میشوند  تحت نظارت وزارت آموزش، جوانان و ورزش این کشور به  فعالیت می پردازند . اما دانشگاه هایی که به صورت  دولتی  اداره می شوند مانند آکادمی دفاع و پلیس تحت نظر وزارت دفاع و وزارت کشور این کشور به فعالیت می پردازند. لازم به ذکر است که  تحصیل نمودن  در دانشگاه هایی که به صورت  ملی و دولتی اداره می شوند مجانی و رایگان می باشد   به جز اینکه دانشجو به زبانی به  غیر از زبان  چکی شروع به  تحصیل نمایند. به علت  تغیرات سیاسی سیستم آموزشی، مدارس دولتی دیگر وجود ندارند و  تعداد زیادی از مدارس خصوصی بسیاری در چند سال گذشته تاسیس شده اند.نا گفته نماند که  دانشجویان کالج ها و دانشگاه ها اقدام به پرداخت شهریه های رایج  می نمایند.

بررسی علل جذابیت دانشگاه های کشور چک

از  علل جذابیت دانشگاه های این کشور  برای دانشجویان خارجی می شود به مواردی مانند  سطح علمی بالا این دانشگاه ، داشتن قدمت آموزش عالی و  همچنین فرهنگ خاص این کشور اشاره نمود .  با این توضیح که چهار دانشگاه از کشور چک در لیست دانشگاه های برتر معرفی شده از جانب سازمان    QSمیباشند حضور دارند .

معرفی برترین دانشگاه های کشور چک

دانشگاه کارلف (Charles University)

این دانشگاه که از جمله با سابقه و قدیمی‌ترین دانشگاه ها  در  منطقه اروپای مرکزی،  می باشد .تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال  هزارو سیصد و چهل و هشت میلادی بر می گردد . و از جمله دانشکده هایی که به صورت دولتی اداره می شوند می باشد. بر اساس رتبه بندی صادره از طرف سازمان QS رتبه این دانشگاه در جایگاه دویست و هفتادو نه دنیا میباشد. دانشکده‌های اصلی این دانشگاه عبارتند از :

 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده فلسفه و هنر
 • دانشکده علوم،  دانشکده ریاضی و فیزیک
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده علوم‌ اجتماعی
 • دانشکده تربیت بدنی و ورزش
 • دانشکده علوم انسانی

در این دانشگاه  رشته هایی که به زبان انگلیس ارائه می شوند شامل  نه رشته در مقطع لیسانس – سی و چهار رشته در مقطع فوق لیسانس–  و بیست و هفت رشته در مقطع دکتری می باشد.

دانشگاه فنی چک در شهر  پراگ (Czech Technical University in Prague)

این دانشگاه که در زمینه  فنی دارای فعالیت می باشد  و در پایتخت این کشور یعنی شهر زیبای پراگ واقع شده . تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال هزارو هفتصد و هفت میلادی بر می گردد. این دانشگاه که جز  اولین دانشگاه های مهندسی غیر نظامی در قاره اروپا محسوب می‌شود که توانسته  افراد با استعداد و  نخبه زیادی را به سر تا سر جهان معرفی نموده.

از جمله افراد معروف و سر شناسی که سابقه تحصیل در این دانشگاه را دارند می توان به  کریستین دوپر که در رشته فیزیک از جمله سر شناس ترین افراد میباشند همچنین شیمیدان برجسته و برنده جایزه نوبل یعنی ولادمیر پرلوگ اشاره نمود لازم به ذکر است که  رتبه ابن دانشگاه نباید شما را فریب دهد این دانشگاه که همواره به عنوان یک دانشگاه فنی در  اغلب رشته‌های مهندسی در  میان  صد  دانشگاه برتر جهان بوده و در رشته‌هایی همچون مهندسی عمران و  در  میان پنجاه دانشکده برتر دنیا  قرار گرفته. بر اساس رتبه بندی صادره از طرف سازمان QS رتبه این دانشگاه در جایگاه چهارصد و پنجاه ویک الی رتبه چهارصد و شصت در دنیا میباشد.

دانشگاه ماساریک کشور چک (Masaryk University)

این دانشگاه که دارای اعتبار جهانی و بین المللی است  دومین دانشگاه بزرگ در  این کشور می باشد که  هم اکنون  تعدادی بیشتر از  سی  هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. بیش از نصف  این تعداد در مقاطع  فوق لیسانس ، دکترا و بالاتر به امر تحصیل مشغول می باشند  که چیزی حدود بیست درصد  از دانشجویان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

بیان این مطلب ضروری است که  این دانشگاه هم از جمله دانشگاه های  عضو گروه اوترخت میباشد این گروه که در بر گیرنده  دانشگاه های معتبری از سرتاسر قاره  اروپا را می باشد . این دانشگاه که به نام توماش گاریگ ماساریک اولین رئیس جمهور چکسلواکی پس از جنگ جهانی اول و استقلال از امپراتوری اتریشمجار نام گذاری شده است  از جمله بهترین دانشگاه های دولتی این کشور می باشد و دارای سطوح تحقیقاتی بالایی  میباشد تاریخ تاسیس این دانشگاه  به سال هزارو نهصد و نوزده بر می گردد.

بر اساس رتبه بندی صادره از طرف سازمان QS رتبه این دانشگاه در جایگاه پانصد و پنجاه و یک الی شیصد دنیا میباشد. دانشکده‌ های اصلی این دانشگاه عبارتند از :  دانشکده حقوق ، دانشکده پزشکی دانشکده علوم ،دانشکده  هنر ،  دانشکده آموزش اقتصاد و مدیریت ،دانشکده انفورماتیک ، دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده مطالعات ورزشی رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه که به زبان انگلیسی تدریس می شوند عبارتند از : پنج رشته در مقطع لیسانس،چهارده رشتهدر مقطع فوق لیسانس،نود ودو رشته در مقطع دکتری ، یک رشته ارشد حقوق LLM

اسامی دانشگاه های عضو گروه اوترخت

از جمله دانشگاه های معتبری که عضو این گروه می باشند می توان به دانشگاه های دارای اعتباری مانند  دانشگاه گراتس کشور اتریش،  دانشگاه شارل دوگول و  دانشگاه استراسبورگ کشور  فرانسه، دانشگاه آرهوس کشور  دانمارک،  دانشگاه روهر و لایپزیگ  کشور آلمان، دانشگاه کورک  کشور ایرلند،  دانشگاه بولونیا کشور  ایتالیا،  دانشگاه اوترخت کشور  هلند، دانشگاه مادرید کشور اسپانیا ، دانشگاه کویین بلفاست و  دانشگاه هال کشور انگلستان و چندین دانشگاه معتبر دیگر از سراسر قاره اروپا را  عضو این گروه میباشند و از انواع دانشکده ها دولتی میباشد.

دانشگاه برنو چک (Brno University of Technology)

نام این دانشگاه که بر گرفته .از نام    شهر محل وقوع خود  میباشد  که دومین شهر بزرگ جمهوری  این کشور میباشد پذیرای تعدادی بیشتر از  از  بیست و دو هزار دانشجوی می باشد. و تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال هزار و هشتصد و نود نه میلادی میرسد. و این دانشگاه از انواع دانشکده های دولتی می باشد. این دانشگاه که در اوایل تاسیسش  فقط در رشته مهندسی عمران  اقدام به پذیرش دانشجو می کرده  در حال حاضر در زمینه های گسترده ای از انواع علوم را به علاقه مندان ارائه می دهد. لازم به ذکر است رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی نیز از گوناگونی و  تنوع  قابل توجهی برخوردار می باشد و توانسته   تعدادی بیش از  سه هزار و پانصد  دانشجوی خارجی را جذب این دانشگاه  کرده بر اساس رتبه بندی صادره از طرف سازمان QS رتبه این دانشگاه در جایگاه شیصدو یک الی شیصدو پنجاه در دنیا می باشد. دانشکده‌ های اصلی این دانشگاع عبارتند از :

 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده مهندسی برق و ارتباطات
 • دانشکده فناوری اطلاعات
 •  دانشکده شیمی
 • دانشکده کسب و کار و مدیریت
 • دانشکده  معماری
 • هنرهای زیبا
 • دانشکده مهندسی قانونی
 • دانشکده مواد پیشرفته

دانشکده علوم نانو رشته‌ های ارائه شده  در این دانشگاه که به زبان به انگلیسی تدریس می شود عبارتند از :  چهار رشته در مقطع کارشناسی ،هفت رشته در مقطع کارشناسی ارشد و پانزده رشته در مقطع دکتری می باشد.

دانشگاه اقتصاد پراگ  کشور چک (University of Economics, Prague)

این دانشگاه و یا به عبارتی مدرسه اقتصاد  که در  زمینه رشته های اقتصاد و رشته  مدیریت در در این کشور به فعالیت می پردازد و در  میان برترین دانشگاه های تخصصی این زمینه ها  در منطقه  اروپای مرکزی و  بر اساس رتبه بندی های گوناگون از جمله برترین دانشگاه ها در مقیاس جهانی میباشد. تعداد زیادی از سیاست مداران و همچنین  فعالان سرشناس در حوزه های اقتصادی  این کشور از فارغ التحصیلان این دانشگاه محسوب می شوند سال تاسیس این دانشگاه به سال هزار و نهصد و پنجاه و سه میلادی میرسد. و از انواع دانشگاه های دولتی این کشور میباشد. دانشکده‌ های اصلی این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده مالیه و حسابداری
 • دانشکده روابط بین الملل
 • دانشکده مدیریت کسب و کار
 • دانشکده انفورماتیک و آمار
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت

رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه که به زبان انگلیسی تدریس می شوند  عبارتند از  :  سه رشته در مقطع لیسانس  ، شش رشته در مقطع فوق لیسانس و نه رشته در مقطع دکترا

 بررسی میزان شهریه دانشگاه های کشور چک

به صورت کلی میزان شهریه دانشگاه های کشور چک در راستای  تحصیل نمودن  در دانشگاه های این کشور  به دو قسمت خصوصی و دولتی تقسیم میشود .

بررسی شرط لازم برای تحصیل رایگان در دانشگاه هاس کشور چک

شرط لازم برای پذیرش در دانشگاه های ملی و دولتی  این کشور این میباشد که دانشجویان در صورت مسلط بودن به زبان چکی برای تحصیل نمودن از پرداخت  شهریه به دانشگاه  معاف میباشند. اما در صورتی که اشخاص  متقاضی تحصیل در چک  به زبان چکی تسلط نداشته باشند،  ملزم به به پرداخت شهریه میباشند.

اما نکته مهم برای دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در این کشور که ملزم به آموزش دیدن در دانشگاه های خصوصی نیز میباشند باید شهریه تحصیل خود را بپردازند. با این توضیح که میزان شهریه دانشگاه های خصوصی چک  چیزی در حدود  چهار هزار الی ده هزار یورو  در سال می باشد.

 بررسی نحوه گرفتن  ویزای تحصیلی در  کشور چک

طریقه و مراحل لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور به این گونه میباشد که دانشجویانی که کشورشان  متعلق به قاره ارو پا باشد نیازی به گرفتن ویزا برای زندگی کردن  و  تحصیل نمودن   در این کشور را ندارند در صورتی که  برای دانشجویانی که کشورشان به  غیر از کشورهای  اروپایی باشند در این صورت گرفتن ویزا لازم میباشد که باید با سفارت جمهوری چک در ارتباط باشید. شرایط ورود به دانشگاه های دولتی چک بسیار مشکل و  سخت می باشد  و ملزم به این می باشند که از عهده آزمون که به زبان چکی بر گذار میشود بر آیند. بررسی مدارکی که برای گرفتن ویزای تحصیلی چک مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی چک

 • دو قطعه عکس که شرایط لازم برای پاسپورت را داشته باشند
 • به همراه داشتن مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • به همراه داشتن گذرنامه که دست کم دارای سه ماه اعتبار باشد
 • اقدام به معرفی یک حساب بانکی برای اثبات نمودن تمکن و پشتوانه مالی
 • تحویل دادن گواهی سلامت پزشکی شخص برای اثبات توانایی ماندن در این کشور
 • تحویل دادن آخرین مدارک تحصیلی گرفته شده شخص  به انضمام ریز نمرات
 • تحویل دادن سند ازدواج در صورتی که  شخص  ازدواج نموده باشد
 • تحویل دادن گواهی عدم سوء پیشینه و نداشتن سوابق سوئ پیشینه کیفری
 • به همراه داشتن مدرکی که بیانگر تایید مدارک توسط سفارت خانه باشد

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *