مهاجرت کاری جمهوری چک

کار در چک

کار در چک

کار در چک

 

کار در چک از راه های قانونی است که سبب مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت آن می گردد.

کشور چک در مرکز اروپا قرار دارد و میان کشورهای اتریش از جنوب، آلمان از غرب، اسلواکی از شرق و لهستان از شمال شرقی محصور می‌باشد.

از آنجایی که اشتغال در چک موضوعی است که تا کنون چندان توجهی به آن نشده است و ابهامات زیادی در این زمینه برای افراد خواهان شغل در چک وجود دارد لذا در این نوشتار سعی شده است به شرایط زیست و اشتغال در کشور چک به نحو مبسوط ‌تری اشاره نماییم.

کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت شما را در رسیدن به کار در چک یاری می نمایند.

 

درباره چک

چک کشوری است با جمعیتی معادل 11 میلیون نفر که در پهنه‌ای به مساحت 79 کیلومتر مربع پراکنده شده‌اند.

مرکز آن شهر پراگ با جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر می‌‌باشد که از نظر شمار جمعیت رده نخست را در این کشور دارا می‌باشد.

چک عضو سازمان ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد می‌‌باشد.

هر چند که در نگاه اول ممکن است چک کشور جذابی برای جویندگان کار نباشد اما برای اشخاصی که با آن آشنایی بیشتری دارند و از وجود این گوهر پنهان در قلب اروپا آگاهی دارند موضوع کاملاً متفاوت است.

افراد بسیاری از سراسر دنیا به عنوان گردشگر یا برای بازدید اقوام و یا کار به این کشور شگفت‌انگیز سفر می‌نمایند.

تعداد اتباع خارجی در کشور چک به حدود 500.000 نفر می‌رسد و گفتنی است که بسیاری از مناطق گردشگری و تفریحی این کشور برای ارائه خدمات به شهروندان سایر ملل بهینه‌سازی شده‌اند.

 

وضعیت اقتصادی و کار در چک

کشور چک مأمن بسیاری از شرکت‌های معروف جهانی از قبیل دلوتی، موبایل، زارا، اکسون و غیره می‌باشد.

میانگین زمان کار هفتگی در این کشور چهل ساعت می‌باشد و نکته قابل توجّه این که میزان تعطیلات در کشور چک از کشورهای دیگر که به طور میانگین بیست روز تعطیلی دارند، یازده روز بیشتر می‌باشد و حدود 31 روز است.

برای اشتغال به کار در چک مطابق قانون کار در این کشور که مشابه قانون کار در آلمان می‌باشد، لزوماً باید مجوز کار که بیانگر قابلیت‌های شما برای اشتغال به کار در این کشور است ارائه داده شود به جز در موارد استثنایی که فردی از این قضیه مشمول معافیت باشد.

نکته قابل توجّه اینکه از موانع اداری و بروکراتیک در این کشور خبری نیست و برای اتباع بیگانه که وارد این کشور می‌شوند از این لحاظ دغدغه‌ای وجود ندارد چرا که پروسه‌ی مربوط به اشغال به وسیله کارفرما انجام می‌شود.

ضمناً اقشار زیر برای اشتغال در این کشور ملزم به ارائه مجوز کار نمی‌باشند:

1- اتباع کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، لیختن‌اشتاین و سوئیس و یا اعضای خانواده آنها

2- اتباع خارجی که اجازه اقامت دائم در کشور چک را دارند.

3- دانش جویانی که در کشور چک اشتغال به تحصیل تمام وقت دارند.

4- کسانی که تحصیلات دبیرستانی و آکادمیک خود را در کشور چک طی نموده و به پایان رسانده‌اند.

اکثر کسانی که به این کشور سفر می‌کنند برای شروع به اشتغال مشکلی ندارند، تنها کارت مربوط به اطلاعات فردی آنها باید توسط کارفرما به اداره کار فرستاده شود. مگر در مورد کسانی که اتباع کشورهایی به جز اتحادیه اروپا می‌باشند و یا اینکه مشمول هیچ کدام از موارد ذکر شده در بالا نمی‌باشند، که در این صورت این گونه افراد فقط در صورتی می‌توانند در چک مشغول به کار شوند که مجوز اشتغال و یا اجازه اقامت طولانی‌مدت همراه با ویزای ویژه جهت اهداف کاری را داشته باشند.

در صورتی که برای گزینش در یک شغل، مدرک تحصیلی خاصی مورد نیاز باشد، فرد خواهان باید آن مدرک را ارائه دهد و مدرک مذکور باید در وزارت آموزش و پرورش کشور چک مورد تأیید قرار گیرد.

 

مجوز اشتغال به کار در چک

اداره کار کشور چک، مرجع رسمی برای ارائه درخواست مجوز اشتغال می‌باشد که شعب آن در تمامی شهرهای این کشور موجود می‌باشند به عنوان مثال مرکز اصلی آن در پایخت این کشور (پراگ) در آدرس Roháčova 133/13 قرار دارد.

موارد موجود در این درخواست شامل موقعیت شغلی، مکان شغل، کارفرمای بالقوه و مدت زمان مورد نیاز برای آن شغل می‌باشد.

نکته منفی این است که در ارتباط با کارهایی که مستقیماً توسط اداره کار کشور چک تبلیغ و ارائه می‌گردد شهروندان چک نسبت به اتباع سایر کشورها دارای اولویت می‌باشند بدین معنی که یک موقعیت شغلی باید حداقل به مدت زمان یک ماه در کشور چک انتشار یابد و در صورتی که از میان شهروندان چک هیچ‌گونه متقاضی برای آن شغل وجود نداشت، آنگاه اتباع خارجی می‌توانند برای آن کار درخواست دهند.

البته این قانون فقط برای مشاغلی است که توسط اداره کار کشور تبلیغ می‌شود.

هزینة مربوط به درخواست مجوز اشتغال در کشور چک پانصد کرون می‌باشد که باید بعد ارائه درخواست، پرداخت گردد.

لازم به ذکر است که مجوز اقامت در کشور چک را نمی‌توان به فرد دیگری واگذار کرد.

مجوز اقامت قابل تمدید می‌باشد و هر بار برای مدت دو سال صادر می‌شود و فقط برای کارفرمای خاص اعتبار دارد.

با توجه به سختگیری‌های اداری، اخذ مجوز اشتغال به کار در چک می‌تواند تا 4 ماه مدت زمان نیاز داشته باشد.

ریز دستورالعمل در ارتباط با چگونگی تکمیل و ارسال درخواست برای مجوز اشتغال در کشور چک توسط تارنمای وزارت کار و امور اجتماعی چک ارائه می‌شود.

این یک فرآیند معمولی است که در آن مجوز اشتغال با کارت اقامت (به صورت دوگانه) ترکیب می‌شوند.

بعلاوه لازم به ذکر است که برای اقامت در اتحادیه اروپا گزینه‌ی دیگری نیز وجود دارد که آن کارت آبی اروپا می‌باشد و به طور معمول به متخصصان ماهر (دارای تحصیلات دانشگاهی) و دستمزد بالا (حداقل یک و نیم برابر میانگین درآمد در کشور چک) اعطا می‌‌گردد.

دوستان گرامی سعی نمودیم در این نوشتار اطلاعات به نسبه کاملی در زمینه کار در چک ارائه نماییم. امیدواریم این اطلاعات برای شما سودمند بوده باشد.

مؤسسه سفیران سروش سعادت می‌کوشد تا به روز‌ترین اخبار و اطلاعات را در ارتباط با مهاجرت در اختیار شما یاران گرانقدر قرار دهد لذا تقاضا داریم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مؤسسه تماس حاصل فرمایید تا با یاری جستن از مجرب‌ترین وکلای مهاجرت در ایران شما را از آخرین اخبار مربوط به مهاجرت آگاه نماییم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *