مهاجرت کاری جمهوری چک

کار در چک

کار در چک

برای عده بسیاری از افراد شرایط ویزای کار در چک بر اساس آخرین قوانین 2022 مورد سوال است. کار در چک به عنوان سرزمینی در قلب اروپا ممکن است. این کشور عنوان امن ترین کشور دنیا را یدک می کشد. شاید در زمینه کار در جمهوری چک این سوال مطرح باشد که این کشور نیاز به چه تخصص هایی دارد. یا برای گرفتن ویزای کاری چک نیاز به چه شرایطی ست. باتوجه به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و حضور در حوزه شنگن کار در این کشور موفقیت به شمار می آید. در این گفتار تلاش شده است به سوالات متقاضیان کار در چک پاسخ داده شود.

سوالاتی چون:

 • کشور چک بیش از هر چیز نیاز به چه تخصص هایی به عنوان نیروی کار دارد؟
 • وضعیت درآمدها در این کشور به چه صورت است؟
 • احتمال رسیدن به کار برای اقشار مختلف و افراد با ملیت های گوناگون به چه صورت است؟

اشتغال در چک موضوعی است که تاکنون چندان توجهی به آن نشده است. قطعا ابهامات زیادی در این زمینه برای افراد خواهان شغل در چک وجود دارد. لذا در این نوشتار سعی شده است به شرایط زیست و اشتغال در کشور چک به نحو مبسوط ‌تری اشاره گردد. کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت شما را در رسیدن به کار در چک یاری می نمایند.

شرایط عمومی جمهوری چک

چک کشوری است جمعیتی معادل 11 میلیون نفر دارد. این جمعیت در پهنه ‌ای به مساحت 79 کیلومتر مربع پراکنده شده ‌اند. مرکز آن شهر پراگ با جمعیتی بالغ بر 1.5 میلیون نفر می ‌‌باشد. این شهر از نظر شمار جمعیت رده نخست را در این کشور دارا می‌ باشد. چک عضو سازمان ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. ممکن است در نگاه اول چک کشور جذابی برای جویندگان کار نباشد. اما برای اشخاصی که از وجود این گوهر پنهان در قلب اروپا آگاهی دارند موضوع کاملاً متفاوت است.

افراد بسیاری از سراسر دنیا به عنوان گردشگر یا برای بازدید اقوام و یا کار به این کشور شگفت‌ انگیز سفر می‌ نمایند. تعداد اتباع خارجی در کشور چک به حدود 500000 نفر می ‌رسد. گفتنی است که بسیاری از مناطق گردشگری و تفریحی این کشور برای ارائه خدمات به شهروندان سایر ملل بهینه ‌سازی شده ‌اند. چک میان کشورهای اتریش از جنوب، آلمان از غرب، اسلواکی از شرق و لهستان از شمال شرقی محصور می‌ باشد.

نرخ بیکاری در جمهوری چک

نرخ بیکاری یکی از شاخص های مهم برای کار در چک می باشد. نرخ بیکاری دارای رابطه مستقیمی با اشتغال متقاضیان دارد. به عبارتی هر چه نرخ بیکاری پایین تر باشد، شانس یافتن شغل مناسب بیشتر خواهد بود. نرخ اشتغال در این کشور برای سومین ماه متوالی ثابت بود. این میزان به مقدار 3.8% در سپتامبر سال 2020 ثابت بود. در نمودار زیر به میزان نرخ بیکاری در سال های متوالی پرداخته می گردد:

نرخ بیکاری در جمهوری چک

اقتصاد در چک

جمهوری چک بر اساس آمارهای بانک جهانی از کشور توسعه یافته در اروپا محسوب می شود. یکی از دلایل توسعه یافتگی این کشور استفاده از نیروی کار ماهر در چند سال گذشته می باشد. کشور چک مأمن بسیاری از شرکت ‌های معروف جهانی ست. تعدادی از این کشورها عبارتند از:

 • دلوتی
 • موبایل
 • زارا
 • اکسون
 • اشکودا

امتیاز آزادی اقتصادی جمهوری چک 74.8 است. اقتصاد آن را به بیست و سومین آزاد در فهرست سال 2020 تبدیل کرده است. نمره کلی آن به دلیل بهبود در نمره یک پارچگی دولت، 1.1 امتیاز افزایش یافته است. جمهوری چک در بین 45 کشور منطقه اروپا در رده سیزدهم قرار دارد. امتیاز کلی این کشور بسیار بالاتر از میانگین منطقه ای و جهانی است.

در جمهوری چک شرکت های بسیاری در زمینه انرژی فعال می باشند. شرکت های مربوط به انرژی های فسیلی، شرکت‌ های مربوط به انرژی هسته ‌ای و شرکت های وابسته به انرژی آب و برق از این قبیل هستند. به همین دلیل شاید بتوان گفت این کشور جای خوبی برای مشاغل مربوط به انرژی به حساب بیاید. همچنین کشور چک از جمله کشورهای تولیدکننده خودرو نیز می باشد. خودروهای اشکودا و تاترا از جمله برندهای خودروی معروف تولید شده در کشور چک می باشند.

وضعیت کار در چک در 2022

میانگین زمان کار هفتگی در این کشور 40 ساعت می‌ باشد. نکته قابل توجّه این که میزان تعطیلات در کشور چک از کشورهای دیگر (که به طور میانگین 20 روز تعطیلی دارند) 11 روز بیشتر می ‌باشد و حدود 31 روز است. برای اشتغال به کار در چک باید مجوز کاری مطابق قابلیت‌ های شما برای اشتغال به کار در این کشور ارائه داده شود. قانون کار در این کشور تا حد بسیاری مشابه قانون کار در آلمان می ‌باشد. به جزء در موارد استثنایی که فردی از این قضیه مشمول معافیت باشد.

نکته قابل توجّه اینکه از موانع اداری و بروکراتیک در این کشور خبری نیست. برای اتباع بیگانه که وارد این کشور می ‌شوند از این لحاظ دغدغه ای وجود ندارد. چرا که پروسه‌ مربوط به اشغال به وسیله کارفرما انجام می ‌شود. ضمناً اقشار زیر برای اشتغال در این کشور ملزم به ارائه مجوز کار نمی ‌باشند:

 • اتباع کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، لیختن ‌اشتاین و سوئیس و یا اعضای خانواده آنها
 • اتباع خارجی که اجازه اقامت دائم در کشور چک را دارند.
 • دانش جویانی که در کشور چک اشتغال به تحصیل تمام وقت دارند.
 • کسانی که تحصیلات دبیرستانی و آکادمیک خود را در کشور چک طی نموده و به پایان رسانده‌ اند.

اشتغال به کار در چک

اکثر کسانی که به این کشور سفر می ‌کنند برای شروع به اشتغال مشکلی ندارند. تنها کارت مربوط به اطلاعات فردی آن ها باید توسط کارفرما به اداره کار فرستاده شود. مگر در مورد کسانی که اتباع کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا هستند. همچنین این اصل در مورد کسانی که مشمول هیچ کدام از موارد ذکر شده در بالا نمی ‌باشند نیز صادق است. کار در جمهوری چک می تواند در بخش های مختلف اقتصاد این کشور صورت پذیرد. اما توصیه می شود در مشاغل مورد نیاز این کشور اشتغال صورت گیرد. چرا که شانس بالاتری برای اخذ پذیرش وجود خواهد داشت.

به طور کلی افراد فقط در صورتی می ‌توانند در چک مشغول به کار شوند که مجوز اشتغال داشته باشند. همچنین این افراد باید اجازه اقامت طولانی‌ مدت همراه با ویزای ویژه جهت اهداف کاری را داشته باشند. در صورتی که برای گزینش در یک شغل، مدرک تحصیلی خاصی مورد نیاز باشد، فرد باید آن مدرک را ارائه دهد. همچنین مدرک مذکور باید در وزارت آموزش و پرورش کشور چک مورد تأیید قرار گیرد.

حقوق کار در چک

هرساله 5% الی 10% بر میزان درآمدها در کشور چک افزوده می شود. این کشور بعد از جنگ های جهانی به مرور زمان با رشد اقتصادی دارد جایگاه خود را در اقتصادهای بزرگ دنیا پیدا می کند. از پر درآمد ترین مشاغل در کشور چک با توجه به صنعت هواپیمایی گسترده این کشور شغل مسئول کنترل پرواز است. البته یکی دیگر از مشاغل پر درآمد پزشکان هستند. شاید دلیل تقاضای بسیار برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک همین مسئله باشد.

در جدول زیر به بررسی میزان حقوق برخی از مشاغل می پردازیم:

شغل میزان درآمد به کرون چک
مسئول کنترل پرواز CZK164000
ارولوژیست CZK199000
متخصص پوست CZK176000
متخصص اتاق عمل CZK138000
متخصص سئو CZK114000
مدیر اجرایی CZK127000

کاریابی در جمهوری چک

برای رسیدن به کار در چک باید ابتدا از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد کاری داشت. مخصوصا در مورد افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا متقاضی کار در جمهوری چک هستند حتما باید کارفرما معتبر باشد تا ویزای ایشان تامین گردد. کارفرمای چکی باید ابتدا آگهی را 3 ماه در چک منتشر کند. اگر نیروی کار مناسب یافت نشد، 3 ماه آگهی های شغلی را در اتحادیه اروپا منتشر کند. سپس می تواند از دیگر کشورها نیروی کار وارد نماید.

در این کشور هنوز هم از طریق روزنامه های ملی این کشور انتشار می یابد.

روزنامه ها در بخش تبلیغات خود آگهی های شغلی را انتشار می دهند. از جمله روزنامه های:

 • Hospodarske
 • Noviny
 • Lidovky Mlada Fronta DNES

همچنین افراد می تواند شغل متناسب با رزومه خود را از طریق سایت های مخصوص کاریابی بیابند.

این سایت های نام آشنا عبارتند از:

 • indeed
 • Linkedin
 • Job seeker

مشاغل کاربردی جمهوری چک سال 2022

متقاضیان می توانند با گشودن حساب کاربری و ارتباط با شرکت های معتبر چکی شغلی متناسب با شرایط خود بیابند. گفتنی است در کشور چک می توان به زبان های مختلف به جستجوی کار پرداخت. به طور کلی برخی مشاغل را می توان به زبان انگلیسی دنبال کرد. شاید در این زمینه بیش از همه بتوان به مشاغل مربوط به برنامه نویسی اشاره داشت. با توجه به الکترونیک شدن و پیشرفت جهان اطلاعات امروزه در تمام کشورها به مشاغل مربوط به برنامه نویسی و زیر مجموعه های آن نیاز است. برخی از مشاغل مربوط به کامپیوتر عبارتند از:

مشاغل مربوط به کامپیوتر در چک

برخی از مشاغلی که می توان به دیگر زبان ها در آن به جستجو پرداخت در جدول زیر آورده شده است:

شغل زبان کاری
کارشناس IT انگلیسی و ایتالیایی
مشاغل مربوط به آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر
آنالیزور آمار فرانسه و انگلیسی

دلایل اشتغال به کار در چک

متقاضیان برای مهاجرت کاری به چک دلایل متعددی دارند. این کشور یکی از کشورهای مطلوب برای مهاجرت کاری به شمار می آید. میزان درآمد کارکنان در آن به اندازه کافی مطلوب است و متقاضیان می توانند در این کشور در کنار کار، مشغول به توسعه تخصص خود شوند. یکی از دلایل مهم برای مهاجرت کاری می تواند میزان درآمد در کشور مقصد باشد. همچنین میزان رفاه در چک نیز یکی از معیار های مهم برای مهاجرت است. میزان درآمد در چک به صورت میانگین ذیلا بیان شده است.

میزان درآمد در چک

مجوز اشتغال به کار در چک

اداره کار کشور چک، مرجع رسمی برای ارائه درخواست مجوز اشتغال می‌باشد. شعب آن در تمامی شهرهای این کشور موجود می‌ باشند. به عنوان مثال مرکز اصلی آن در پراگ قرار دارد.

موارد موجود در این درخواست شامل موارد زیر است:

 • موقعیت شغلی
 • مکان شغل
 • کارفرمای بالقوه
 • مدت زمان مورد نیاز

در ارتباط با کارهایی که مستقیماً توسط اداره کار کشور چک تبلیغ و ارائه می‌ گردد. شهروندان چک نسبت به اتباع سایر کشورها دارای اولویت می ‌باشند. البته این قانون فقط برای مشاغلی است که توسط اداره کار کشور تبلیغ می ‌شود. روند اجرای این قانون به صورت زیر است:

 • هزینه مربوط به درخواست مجوز اشتغال در کشور چک CZK500 (کرون چک) می ‌باشد.
 • هزینه باید بعد از ارائه درخواست، پرداخت گردد.
 • مجوز اقامت در کشور چک را نمی ‌توان به فرد دیگری واگذار کرد.
 • مجوز اقامت قابل تمدید می‌ باشد.
 • این مجوز هر بار برای مدت 2 سال صادر می‌ شود.
 • این مجوز تنها برای کارفرمای خاص اعتبار دارد.
 • اخذ مجوز اشتغال به کار در چک می ‌تواند تا 4 ماه مدت زمان نیاز داشته باشد.

مجوز اشتغال به کار در چک

چگونگی درخواست مجوز اشتغال برای کار در جمهوری چک

ریز دستورالعمل در ارتباط با چگونگی تکمیل و ارسال درخواست برای مجوز اشتغال در کشور چک توسط تارنمای وزارت کار و امور اجتماعی چک ارائه می‌ شود. این یک فرآیند معمولی است که در آن مجوز اشتغال با کارت اقامت (به صورت دوگانه) ترکیب می ‌شوند. بعلاوه لازم به ذکر است که برای اقامت در اتحادیه اروپا گزینه‌ی دیگری نیز وجود دارد. گزینه بلوکارت یا کارت آبی به طور معمول به متخصصان ماهر (دارای تحصیلات دانشگاهی) تعلق می گیرد. این افراد باید درآمدی بالغ بر 3250€ (یورو) داشته باشند. گفتنی است این درآمد باید حداقل 1.5 برابر میانگین درآمد پایه افراد در چک باشد.

برای درخواست بلوکارت باید کلیه اسناد اساسی را ارائه دهید. یک کارمند سفارت نامه سفر شما را مهر می کند. و این نشان می دهد که درخواست شما قابل پذیرش است (گذرنامه های دیپلماتیک ، خدماتی/ رسمی و ویژه نخواهد بود). تمبر هیچ پیامد قانونی ندارد.

ویزای کار در چک

ویزای کار جمهوری چک به عنوان مجوز کار در این کشور برای متقاضیان شغل د این کشور صادر می شود. این ویزا برای متقاضیان انواع مختلفی داشته و منجر به اقامت شغلی متقاضیان خارجی در این کشور می شود. ویزای کاری جمهوری چک پس از اخذ قرارداد کاری در این کشور قابل اخذ است. متقاضیان برای اخذ این ویزا می توانند به سفارت مراجعه کرده و پس از تایید صلاحیت ویزا را اخذ نمایند.

رد درخواست مجوز کار اشتغال کار در جمهوری چک

ممکن است تصمیم در مورد درخواست شما منفی باشد به شما اطلاع داده می شود. افرادی که درخواست های آنها رد شده است حق تجدیدنظر دارند. اطلاعات مربوط به روشی که در صورت درخواست تجدیدنظر باید از جمله مرجع ذیلاح انجام شود. همچنین مهلت زمان تجدیدنظر در دادگاه تجدید نظر دارند. داشتن ویزا به منزله حق ورود خودکار نیست. از دارندگان ویزا خواسته می شود اثبات عدم تکمیل شرایط ورود در مرزهای خارجی را ارائه دهند.

دوستان گرامی سعی نمودیم در این نوشتار اطلاعات به نسبه کاملی در زمینه کار در چک ارائه نماییم. امیدواریم این اطلاعات برای شما سودمند بوده باشد. مؤسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می‌ کوشد تا به روز‌ترین اخبار و اطلاعات را در ارتباط با مهاجرت در اختیار شما یاران گرانقدر قرار دهد. لذا تقاضا داریم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مؤسسه تماس حاصل فرمایید. با یاری جستن از مجرب ‌ترین وکلای مهاجرت در ایران شما را از آخرین اخبار مربوط به مهاجرت آگاه می نماییم.

سوالات متداول در باب کار در جمهوری چک

سوالات پرتکرار در باب کار در جمهوری چک عبارتست از:

 • شرایط کار در چک به چه صورت است؟ متوسط زمان کار در هر هفته، 40 ساعت می باشد. البته در این کشور همانند سایر کشور های اروپایی، دو روز در هفته یعنی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل محسوب می شوند.
 • قوانین کار در کشور چک به چه صورت است؟ برای کار در این کشور، فرد بایستی مجوز کار داشته باشد، این مجوز فقط برای یک دوره خاص که به مدت 1 سال است صادر می شود که البته قابل تمدید هم می باشد.
 • چگونه مجوز کار در کشور چک را کسب کنم؟ برای اخذ مجوز کار در کشور چک، لازم است از طریق اداره کار جمهوری چک اقدام به اخذ مجوز کار کرد. دفتر اصلی در شهر پراگ است ولی شما می توانید در هر شهری از کشور چک اقدام به دریافت این مجوز کنید.
 • آیا کشور چک مقصد مناسبی برای کار می باشد؟ جواب این سوال بدون شک بله است. زیرا که این کشور کشوری عضو اتحادیه اروپا بوده و واقع در مرکز اروپا. این کشور با کشور های آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان هم مرز است.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *