مهاجرت تحصیلی ایسلند

تحصیل و اعزام دانشجو به ایسلند

تحصیل و اعزام دانشجو به ایسلند

تحصیل و اعزام دانشجو به ایسلند از جمله موضوعاتی است که ممکن است مورد توجه بعضی از افراد باشد. در میان کشور های اروپایی کشور ایسلند همانند چندین کشور دیگر عضو شنگن از شرایط تحصیلی بسیار عالی برخوردار می باشد و همان طور که می دانید کسانی که در کشور های اروپایی عضو شنگن تحصیل می کنند ادامه مقاطع تحصیلی خود را در سایر کشور های عضو می توانند داشته باشند.

این کشور فرصت های عالی در همه مقاطع و بیشتر رشته های تحصیلی شناخته شده در دنیا را در اختیار مهاجرانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور دارند را فرا هم کرده است. این خود یک نکته مهم از لحاظ سیاست های ان کشور در پذیرش استعداد و نیروی کاری و تحصیلی در همه زمینه های مورد نیاز این کشور می باشد؛ یعنی این نکته به شما این اطمینان را می دهد که در آینده به ادامه تحصیل خود در کشور های عضو شنگن و حتی جذب نیروی کاری از طریق این کشور ها و تولید کسب و کار خود و در نهایت توسعه آن بیندیشید، اما نکته مهم آن است که کشور ایسلند در میان سایر کشور ها از پذیرش دانش جویان خارجی بیشتر استقبال کرده و آنها را پرورش می دهند.

دانشگاه های کشور ایسلند

در کشور ایسلند به تعداد هفت دانشگاه در سطح کشور به طوری که سه دانشگاه آن توسط بخش خصوصی و چهار دانشگاه توسط بخش دولتی اداره می شود که از مهمترین و معروفترین این دانشگاه ها می توان به دو دانشگاه ایسلند و ریکیاویک که در پایتخت مستقر هستند و همچنین به دانشگاه آکوریری واقع در شمال شهر آکوریر هست اشاره کرد که جزو بزرگترین و مهاجر پذیر ترین دانشگاه های آن کشور به شمار می روند.

در این دانشگاه ها دروسی که تدریس می شوند به طور کامل یا به طور جزء به صورت انگلیسی می باشد که افرادی که مهارت انگلیسی زبان را دارا نمی باشند با پشتیبانی این دانشگاه ها و دوره های مهارت آموزی زبان انگلیسی که برای مهاجران تحصیلی در ایسلند فراهم کرده اند سطح زبان آنان را تقویت و حمایت می کنند.

در حدود 18000 دانشجو در دانشگاه های ایسلند مشغول به تحصیل می باشند که حدود 5% از این افراد را مهاجران محصل از سایر کشور ها را تشکیل می دهند. به همین خاطر کشور ایسلند برای پذیرش بیشتر و جذب دانشجویان خارجی شرایط آسانی را برای آنان فراهم کرده است. در ادامه اطلاعات جامع و کاملتری در رابطه با تحصیل و اعزام دانشجو به ایسلند در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد.

تحصیلات در مقطع کارشناسی در کشور ایسلند

بیشتر رشته ها و دروسی که در دانشگاه های ایسلند تدریس می شوند به زبان خود آن کشور ایسلندی می باشد با این وجود اگر کسانی که با این زبان آشناییت ندارند، دوره هایی را برای تقویت درک زبان ایسلندی برای این افراد فراهم کرده اند، که این خود شامل سه مهارت خواندن نوشتن و صحبت کردن به این زبان می باشد.

برای تحصیل در این کشور دانشجویان باید مدارک دوره پیش دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی دبیرستان خود را به این کشور ارائه دهند، حتی می توانند از ارائه مدرک دانشجویی مبنی بر اینکه یک سال کامل یا بیشتر را در یکی از دانشکاه های معتبر تحصیل کرده باشند را ارائه دهند مورد پذیرش دانشگاه های ایسلند می باشد. علاوه بر این دانشجویانی که زبان مادری آنان انگلیسی نمی باشد نیز می توانند با ارائه مدارک زبان انگلیسی از جمله مدارکTOEFL ، CAE ، CPE و یا IELTS  در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند.

و نیز برخی از رشته های تحصیلی این دانشگاه ها مانند رشته های علوم پزشکی، حقوق و اقتصاد دارای شرایط پذیرش متفاوتی مانند شرایط مصاحبه و یا آزمون ورودی در خصوص رشته دارا می باشند.

تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ایسلند

در این مقطع هم مانند مقطع کارشناسی، شرایط برای گذراندن دوران تحصیلی برای هر دانشگاه با دانشگاه دیگر تفاوت دارد ولی قوانین کلی و یکسان برای ورود به تمامی دانشگاه ها برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد این است که دانشجو باید در دانشگاهی معتبر دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را گذرانده و مدرک آن را کسب کرده باشد و هنگام ورود به دانشگاه ها امتحانی برای سنجش سطح انگلیسی پیشرفته از دانشجو گرفته می شود؛ هم چنین لازم است بدانید در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو باید دانش زبان بالاتری نسبت به مقطع کارشناسی داشته باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایسلند

 • در دانشگاه های دولتی دانشجویان شهریه ای برای تحصیلات پرداخت نمی کنند، ولی هزینه برای ثبت نام از دانشجو دریافت می شود که این هزینه ها در دانشگاه های مختلف کشور ایسلند مبالغ متفاوتی دارد.

به عنوان مثال : مبلغ پرداختی سالانه برای ثبت نام در دانشگاه های کشور ایسلند شصت هزار isk ، ( که حدود چهار صد و هفتاد دلار امریکا ) می باشد.

 • در دانشگاه های خصوصی دانشجو با توجه به دوره انتخابی و اینکه در کدام دانشگاه به تحصیل مشغول است، باید هزینه ثبت نام و هزینه تحصیل پرداخت کند.

هزینه های سالانه تحصیلی و ثبت نام برای دانشجویان اتحادیه اروپا ارزان تر از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می باشد. نکته :  دانشگاه های دندان پزشکی و پزشکی کشور ایسلند را وزارت بهداشت تایید نمی کند. هزینه های ماهانه مسکن و مابقی هزینه های زندگی در کشور ایسلند حدود نهصد و هشتاد دلار امریکا می باشد.

شرایط های بیمه دانشجویی در کشور ایسلند

دانشجویان بعد از گذراندن شش ماه از دوره تحصیلی خود در دانشگاه های ایسلند، به طور خودکار و بدون در نظر گرفتن ملیت فرد عضو سیستم بیمه اجتماعی می شوند ولی در طول شش ماهه اول تحصیلی دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند برای مراقبت های بهداشتی می توانند از بیمه های خصوصی موجود در کشور ایسلند استفاده نمایند. دانشجویان اتحادیه اروپا با ارائه کارت بیمه سلامت خود می توانند از خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی در تمامی مناطق کشور ایسلند استفاده نمایند.

و این نکته حائز اهمیت است که نرخ پرداختی بیمه برای تمام افراد چه مهاجران و چه مردم محلی این کشور یکسان می باشد و دسترسی به مراقبت های بهداشتی و خدمات درمانی برای همه افراد فراهم است.

کار ضمن تحصیل در کشور ایسلند

با توجه به دوره های تحصیلی نسبتا سخت در مقطع کارشناسی ارشد به داشنجویان پیشنهاد می شود که کار ضمن تحصیل نداشته باشند، ولی اگر دانشجویی تمایل به کار کردن داشته باشد می تواند کارهای پاره وقت را هم ضمن تحصیل انجام دهد. ساعت کار برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا با توجه به محدودیت ویزا آنها حدودا بیست ساعت در طول هفته می باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی از کشور ایسلند

 • برای دریافت ویزای دانشجویی قبل از شروع کلاس ها ، فرد باید درخواست خود را برای دریافت ویزا ارسال نماید.
 • ویزای تحصیلی معمولا برای یک ترم تحصیلی یا 6 ماه صادر می شود.
 • برای ثبت نام در ترم پاییزی، تمامی مدارک مورد نیاز باید تا تاریخ یک ژوئن ارسال شده باشد و برای ثبت نام در ترم های بهاری، ارسال مدارک بعد از تاریخ یک نوامبر باشد.
 • دانشجویان مهاجر باید سی روز قبل از پایان یافتن تاریخ ویزا برای تمدید مدت ویزا خود اقدامات لازم را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز

 • فرم های درخواست ویزا دانشجویی تکمیل گردد
 • ثبت نام در دانشگاه مورد نظر انجام شده باشد
 • گواهی سوء پیشینه قضایی توسط فرد متقاضی دریافت شود
 • تمامی جزئیات از بیمه درمانی فرد موجود باشد
 • در صورت نیاز فرد باید گواهی پزشکی دریافت نماید
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت فرد متقاضی
 • عکس پاسپورتی 1 قطعه
 • رسید از پرداخت درخواست برای اقامت ارائه شود

نکته: امکان دارد سفارت از فرد متقاضی مدارکی علاوه بر مدارک ذکر شده نیز درخواست کند.

چنانچه پس از مطالعه این مقاله  شما عزیزان نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چگونگی تحصیل و اعزام دانشجو به ایسلند، چگونگی دریافت اقامت دانشجویی در کشور ایسلند، انتخاب دانشگاه و هزینه های دانشگاهی و غیره دارید، می توانید با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و مشاوره رایگان و تخصصی دریافت نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *