تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان- مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی – پارس مهاجرت تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان - مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی - پارس مهاجرت
مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » آلمان » تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان
سفیران سروش سعادت

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمانتحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

آیا بدنبال اطلاعاتی در باره ی کشورهایی که برای تحصیل مناسب هستند می باشید ؟ آیا قصد ادامه ی تحصیل درخارج از کشور خود را دارید ؟ آیا می دانید آلمان با سطح بالای کیفیت آموزش کشوری بسیار مناسب برای ادامه ی تحصیل می باشد ؟ آیا در مورد رنکینگ دانشگاههای آلمان اطلاعات دارید ؟ آیا میدانید چه مقاطع تحصیلی در آلمان برای تحصیل دانشجویان اینتر نشنال  وجود دارد ؟ آیا برای تحصیل در آلمان شما  واجد شرایط هستید ؟ برای تحصیل در آلمان شخص باید چه شرایطی داشته باشد میدانید ؟ آیا در مورد هزینه های زنگی و تحصیل آلمان اطلاع دارید ؟ درمورد قوانین دانشگاههای آلمان تحقیق کرده اید ؟ تحصیل در آلمان و ازمزایای تحصیل در آلمان و اطلاعات کافی دارید آیا مراکز آموزش آلمان مورد تایید وزارت علوم وتحقیقات ایران هستند ؟ اگر مورد تایید هستند کدام دانشگاههاو در چه مقاطعی ؟ این موارد سوالاتی هستند که روزانه و بارها با آن برخود می کنیم . برای اینکه به سوالات خود پاسخی قابل اطمینان و معتبر پیدا کنیم باید با یک متخصص در امور مهاجرت مشاره و سوالات خود را با مشاور مطرح کنیم .

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

مقاطع تحصیلی آلمان و شرایط آن :

تحصیل در مقطع دبیرستان :

برای  تحصیل در دبیرستان های آلمان پذیرش در هر سنی مقدور و شرایط خاصی نیاز دارد   و همانطور که میدانید پذیرش در مقاطع دبیرستان کار ساده ای نیست و کشور آلمان در این سنین به راحتی پذیرش نمیدهد و همانطور که اطلاع دارید  تقریبا درتمام مدارس آلمان به زبان آلمانی تدریس میشود . اولین نکته  در مورد تحصیل در آلمان این است که اخذ پذیرش از مدرسه،  به منزله اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیست. البته کیفیت مدارس در آلمان بالا ست و شرایط خوبی دارند و  ولی اخذ پذیرش در این مقطع بسیار سخت و کاملا ریسکی  می باشد متقاضیان میتوانند برای این مقطع از کشورهای دیگری که شرایط مناسبتری دارد  مثال از مدارس انگلستان اقدام نمایند .

نکته ی قابل توجه  در این جا باید مطرح شود .افرادی که قصد ادامه تحصیل و اقامت در کشوری را دارند باید خوب تحقیق کنند تا در یابند مناسب ترین کشور که با معیارهای شان   متناسب است کدام کشور است و نباید اطلاعاتی که از افراد غیر متخصص می شنود  سرلوحه ی مسیر مهاجرتی آنها باشد. آلمان کشور بسیار پیشرفته ایست و تحصیل در آلمان نیز هدف دانشجویان و دانش آموزان بسیاری میباشد، اما آیا همه ی متقاضیان تحصیل در آلمان میتوانند ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کنند؟ این نکته اهمیت زیادی دارد، مثلا در مورد کشور آلمان که معتبر ترین کشورعضو شنگن به شمار می رود، اخذ ویزای تحصیلی تا حدی حساس است که اگر دانشجویی در خصوص آن اقدام نماید اما درخواستش از سمت سفارت رد شود، از آنجا که فرایند اخذ ویزای تحصیلی یک فرایند حقوقیست، آثار حقوقی آن موجب میشود تا  درخواست های بعدی شخص با ریسک زیادی همراه باشد  . در مورد حقوق مهاجرت به آلمان و نیز آثار حقوقی شرایط مهاجرت به آلمان میتوانید در بخش دپارتمان حقوق بین الملل موسسه ی ما  کارشناسان امر مشاوره نمایید

 تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

نظام آموزشی آلمان خصوصا به وسیله ی دانشگاه های صنعتی پیشرفته اکنون در دنیا شناخته شده و پیشرو میباشد. شهرت دانشگاه های آلمان از سطح بین المللی برخوردار است .  البته رشته های فنی دانشگاههای آلمان نسبت به دیگر رشته ها، قوی تر و از فضای رشد بالاتری برخوردار است. افرادی که درآلمان در رشته های فنی و مهندسی فارق التحصیل می شوند  از این امتیاز برخوردارند که براحتی می توانند ویزای کار آلمان را اخذ کنند  .جهت کسب اطلاعات ویزای کار آلمان میتوانید به بخش کار در آلمان در وب سایت موسسه ی ما  مراجعه فرمایید.

کسانی که مدارک دانشگاهی خود را از دانشگاه های آلمان دریافت می کنند عموما جهت ادامه ی تحصیل، مدرکشان مورد پذیرش اکثر کشورهای جهان میباشد. برای مثال، فارغ التحصیلان مدیریت و تجارت میتوانند به راحتی در دانشگاه های معتبر امریکا نظیر Hultو در  انگلستان نظیر Buckinghamپذیرش های پیش دکتری و دکتری داشته باشند.

اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان هستند اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه ها باید هر دانشجو به زبان آلمانی در سطح مدرک B1  یا B2 تسلط داشته باشد. از مسائلی که متقاضیان تحصیل در آلمان با آن مواجه هستند اجبار تسلط بر زبان آلمانی و نیاز به ارائه ی مدرک زبان آلمانی پیش از اخذ پذیرش میباشد. این بدین معناست که اگر همه ی شرایط هم برای شما فراهم باشد تا جهت اخذ پذیرش اقدام نمایید ولی مدرک زبان آلمانی نداشته باشید، گام ابتدایی را هم نمیتوان برداشت. شاید این مهمترین نکته و وجه تمایز بینتحصیل در آلمان و تحصیل در کشور همسایه یعنی اتریش است چراکه ، دانشگاه های اتریش با همین شرایط و بدون نیاز به ارائه ی مدرک زبان به شما پذیرش دانشگاهی میدهند.

شاید امروزه به دلیل اجبار تحصیل به زبان آلمانی در مقطع لیسانس در آلمان، در شاخه های مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی، با یک دید بازتر بتوان دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور هایی مانند انگلستان و آمریکا را هم موردتوجه قرارداد. این امکان برای متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس به راحتی وجود دارد.

امکان تحصیل درآلمان  درمقاطع مختلف وجود دارد، شما با داشتن پذیرش دانشگاه های این کشور میتوانید جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید. آلمان کشوریست با سیستم آموزشی پیشرفته و توسعه یافته، لذا میتواند مقصد همه مهندسین و متخصصین باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان

دانشگاه های کشور آلمان در این مقطع نیز تقریبا رایگان می باشد. در دوره لیسانس درکلیه ی دانشگاه ها به زبان آلمانی تدریس می شود اما در مقاطع فوق لیسانس تعداد کمی از رشته ها به زبان آلمانی و اکثررشته ها به  انگلیسی تدریس می شود که در این صورت مدرک زبان انگلیسی لازم می باشد که معمولا IELTS ۶٫۵ به بالا مورد نیاز می باشد.

لازم به ذکر است که کسانی که می خواهند برای تحصیل در کشور آلمان اقدام نمایند باید به زبان آلمانی تسلط داشته و حتما مدرک معتبر زبان آلمانی را ارائه دهند.

تحصیل در دانشگاه های آلمان به دلیل کیفیت بسیار بالای آموزشی این دانشگاه ها و رتبه ی بالای دانشگاه های آن در رنکینگ های جهانی، همیشه مورد استقبال گسترده علاقمندان به تحصیل بوده است .

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد

۱٫       ترجمه مدرک دیپلم- پیش دانشگاهی و کارشناسی

۲٫       ریز نمرات هر سه مقطع

۳٫       کپی صفحه اول پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

۴٫       مدرک زبان آلمانی

۵٫       مدرک زبان انگلیسی(در صورت نیاز)

۶٫       رزومه کامل

۷٫       دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی

۸٫       پروپوزال و انگیزه نامه

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان

دانشجویانی که در مقطع دکتری در آلمان تحصیل می کنند. برخی مواقع  علاوه بر تحصیل رایگان ، حقوق نیز دریافت می کنند. در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد. اما، معدل کل تاثیر مستقیم در پذیرش خواهد داشت و معدل کل  متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری بین ۱۶تا ۱۷در مقطع کارشناسی ارشد می باشد

اولین قدم پس از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکتری (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار خواهد کرد.

دوره ی دکتری دردانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌ شود و دانشجو در این مقطع، در زمینه‌ی تحقیقاتی خود، با مشاوره با استاد راهنما به پژوهش و در کنار آن نوشتن رساله‌ی دکتری مشغول می‌شود.

در مورد تحصیل دکتری در آلمان، در رشته‌هایی همچون زیست شناسی، بخشی از تحقیقات به صورت آزمایشگاهی انجام می‌شود و در رشته‌های علوم انسانی، تمرکز تحقیقات بر مطالعات فردی است. دانشجوی مقطع دکتری پس از اتمام دوره، رساله خود را به صورت کتبی تحویل داده و در امتحان شفاهی نیز از طرح خود دفاع می‌کند. البته شرایط تشکیل کلاس ها، نحوه برگزاری کلاسها و …. در دانشگاه های مختلف فرق می کند و در مورد تحصیل دکتری در آلمان نکته یقابل توجه این است که این دانشگاه ها اگر پذیرش دهند، امکانات عالی ارائه خواهند داد.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری از سوی دانشکده ها تعیین  و به تایید دانشگاه می‌رسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد.

بر خلاف دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ های آلمان، تصمیم برای موافقت با پذیرش داوطلبان در دوره‌ی دکتری، تنها بر عهده‌ی کمیسیون مربوطه در هر دانشکده است. بنابراین اولین اقدام پس از احراز شرایط علمی، نوشتن طرح رساله و اقدام برای برقراری ارتباط با استاد راهنما است. این امر گاها دشوارست و موجب میشود متقاضیان، تحصیل دکتری در اتریش را به تحصیل دکتری در آلمان که نیازی به این سختی ها ندارد ترجیح دهند، حتی هزینه های تحصیل در مقاطع عالیه در اتریش کمتر از آلمان بوده و زیر ۴میلیون تومان در سال خواهد بود!

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان :

آلمان از نمونه کشور هایی در اتحادیه اروپا می باشد که به دلیل هزینه های کم زندگی، افراد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور  دارند, به عنوان مثال برلین, ارزانترین پایتخت اروپا شناخته می شود و به دلیل مهاجران زیادی که در این شهر اقامت دارند  است  از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است

از مزیت های تحصیل در آلمان : تحصیل رایگان در بیشتر ایالت های این کشور می باشد.

تا چند سال اخیر  تحصیل در این کشور فقط به زبان آلمانی میسر بود اما اخیرا نه تنها تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر شده است بلکه به صورت رایگان نیز می باشد همانند دیگر رشته های آلمانی.

تقسیم بندی دانشگاه ها در کشور آلمان:

دانشگاه های آلمان به سه دسته تقسیم می شود: دانشگاه ها ومدارس عالی فنی، دانشکده های تخصصی ومدارس عالی تخصصی و یا مدارس عالی هنر و موسیقی. مدارک مدارس عالی فنی و هنر و موسیقی و مدارس تخصصی مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند. صرفا مدارک دانشگاه ها رامورد تایید قرار میدهد. ولی  اشخاصی که در مدارس عالی تخصصی و در دانشگاه ها تحصیل کرده اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت زیرا کلیه ی رشته ها در این مدارس واحد های عملی دارند که اشخاص را آماده جذب بازار کار در آلمان می نماید. علاوه بر این، دانشگاه های خصوصی نیز در آلمان وجود دارد که دارای شهریه می باشد و از نظر مقام های علمی نیز در سطح بالایی درمقایسه با سایر دانشگاه ها ی اتحادیه اروپا بر خوردار می باشد.

از نمونه مقاطعی که  امروزه در آلمان دانشجو بین المللی می پذیرد از مقطع فوق لیسانس به بالا می باشد. همچنین این کشور با توجه به صنعتی بودن،گزینه ی خوبی برای رشته های فنی و مهندسی می باشد بدین معنا که بازار کار فوق العاده ای را جهت کار در آلمان برای مهندسین در دسترس قرار می دهد. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که رشته ی انتخابی در مقطع فوق لیسانس تا حد امکان باید مرتبط با رشته ی مقطع لیسانس باشد. همچنین حداقل معدل مورد نیاز برای اقدام ۱۵ می باشد.

تحصیل دکتری در آلمان به صورت Jobیا شغل است و در صورتی که شخص به استخدام دانشگاه درآید . به ایشان حقوق تعلق می گیرد. حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی ۸ یورو است و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا ۳۰ هزار یورو می باشد و این رقم برای مهندسین حداقل سالی ۴۰ هزار یورو می باشد.

علاوه بر این حتی اگر در ابتدا در  دانشگاه استخدام نشود می تواند  دوره دکتری خود را از طریق تحقیق بگذراند که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به دانشجو  حقوق تعلق خواهد گرفت. از مهم ترین شرایط برای اقدام جهت مقطع دکتری داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۷ به بالا و یا حداقل مدرک زبان آلمانی B2می باشد.

جهت تحصیل در آلمان شما باید پیش از ارسال مدارک به دانشگاه مربوطه، مدارک شما مورد تایید سفارت آلمان نیز قرار گیرد. فرصت ارائه مدارک لازم و اقدام برای دانشگاه مربوطه حداکثر ۸ ماه قبل از شروع ترم می باشد. در نتیجه بهتر است متقاضی از ۱ سال قبل شرایط تحصیل در آلمان را مهیا کند  تا به موقع بتوانید اقدام نمایید.

ساعات کار سفارت آلمان

روزهای یک شنبه، چهار شنبه و پنج شنبه، ازساعت ۷:۰۰ تا ۱۵:۳۰
روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت ۷:۰۰تا ۱۶:۰۰

سفارت در روزهای جمعه و شنبه تعطیل است.

اشخاص پس از فارغ التحصیلی می توانند برای مقطع تحصیلی بالاتر اقدام کنند یا جهت ویزای کارآلمان اقدام نمایند.

 

به این پست امتیاز دهید


سفیران سروش سعادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *