مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان بصورت رایگان است و علاوه بر این دانشگاه های این کشور در لیست برترین و معتبرترین دانشگاه های جهان قرار دارند. تدریس در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی است و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در برخی از دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. بدین ترتیب ارائه مدرک زبان آلمانی با سطح B1 و B2 و مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 5.5 ضروری است. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مهاجرتی به سایر کشورها می ­باشند. دانشگاه های آلمان از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و مجهز به امکانات بسیار مناسب آموزشی هستند.

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان با شرایط سنی و فاصله تحصیلی همراه است و یکی از مهمترین شرایط پذیرش در دانشگاه های آلمان کسب نمره قبولی در کنکور سراسری ایران است. آلمان یکی از کشورهای صنعتی و مرفه اروپایی است که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی با اخذ ویزای تحصیلی آلمان به این کشور مراجعت می­ نمایند. تحصیل در آلمان از سن 6 سالگی آغاز می ­شود و دانش ­آموزان پس از اتمام دوران متوسطه بدلخواه می­توانند برای ادامه تحصیل در مدارس فنی و یا دانشگاه های آلمان اقدام نمایند. مدارس فنی آموزش های کاربردی و فنی و دانشگاه های آلمان آموزش های آکادمیک را به دانشجویان ارائه می­نمایند.

شرایط عمومی تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از ساده ترین و بهترین روش های مهاجرتی به آلمان محسوب می­ گردد. تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان بگونه ای است که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی این کشور را فراهم آورده اند. البته دانشجویان سالانه هزینه ای معادل 300 الی 700€ (یورو) بابت ثبت نام و کارت دانشجویی که شامل خدماتی همچون امکان استفاده رایگان از وسایل نقلیه عمومی و کتابخانه ها است را پرداخت نمایند.

بطور کلی آلمان دارای 450 موسسه تحصیلات عالی می ­باشد که از این میان 106 دانشگاه در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و در طی سال های متعدد رنکینگ های بالایی را بخود اختصاص داده اند. دانشجویان جهت ورود به کشور آلمان و ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور نیازمند اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستند، این ویزا دارای اعتباری برابر با طول دوره­ی تحصیلی دانشجویان می­باشد که در طول این دوره دانشجویان مجاز به تردد به سایر کشورهای عضو شنگن هستند.

شرایط تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان در مدارس این کشور بگونه ای است که دانشجویان در طول هر ترم تحصیلی توانایی و عملکرد دانش ­آموزان بصورت منظم سنجیده و با ارائه نمرات 1 الی 6 ارزیابی می­ شود. مدارس شبانه روزی آلمان با ارائه بهترین متدها و امکانات آموزشی یکی از برترین مدارس کشور آلمان بحساب می ­آید. هم اکنون بیش از 300 مدرسه آموزشی در آلمان مشغول به فعالیت است که بصورت دخترانه، پسرانه و بدون تفکیک جنسیتی اداره می­گردد.

تحصیل کارشناسی در آلمان

دوره های تحصیلی در دانشگاه های آلمان مطابق با به روزترین متدهای آموزشی در جهان است و مدارکی که توسط دانشگاه های آلمان صادر می ­شوند، از اعتبار بالایی در میان کشورهای جهان برخوردار است. تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان رایگان نیست، اما دانشجویان با ویزای تحصیلی اجازه انجام کار ضمن تحصیل در این کشور را خواهند داشت. بدین طریق دانشجویان توانایی پرداخت هزینه زندگی دانشجویی را که 600 الی 800€ (یورو) در ماه تخمین زده شده است، خواهند داشت. قابل ذکر است زبان آلمانی یکی از سه زبان زنده در جهان است و دانشجویان با یادگیری زبان آلمانی شانس کاریابی در کشورهای دیگری همچون اتریش، سوئیس را نیز خواهند داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان معمولاً 4 ساله است و تحصیل پزشکی بمدت 6 سال طول خواهد کشید. دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در آلمان ملزم به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی این کشور هستند. ناگفته نماند مدارک تحصیلی دوره­ متوسطه دانشجویان باید معادل با استانداردهای جهانی باشد.

تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیلات تکمیلی در آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد 2 ساله است و دانشجویان در طول این دوره ملزم به گذراندن 120 واحد درسی می­ باشند که از این میان 30 واحد درسی مربوط پایان نامه ای است که دانشجویان در پایان دوره­ی­ تحصیلی خود ملزم به ارائه می ­باشند. جدول زیر شرایط لازم برای تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان در این مقطع را بیان می­نماید:

آیتم شرح
طول دوره تحصیلی 2 سال
مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5
مدرک زبان آلمانی سطح زبان C
شهریه تحصیلی نیمه رایگان (پرداخت هزینه ثبت نام و کارت دانشجویی)
امکان کار ضمن تحصیل 20 الی 30 ساعت

دوره­ دکترا در آلمان معمولاً 3 ساله است که در این دوره دانشجویان به انجام کارهای تحقیقاتی در آزمایشگاه ها می­ پردازند. دوره­ دکترا در آلمان طرفداران زیادی دارد و سالانه دانشجویان از سراسر جهان به این کشور مراجعت می ­نمایند. جدول زیر شرایط تحصیل در مقطع دکتری را نشان داده است:

آیتم شرح
طول دوره 3 الی 4 سال
مدرک زبان آلمانی سطح C
مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 7
شهریه تحصیلی رایگان
امکان کار ضمن تحصیل 30 الی 40 ساعت در هفته

مدارک لازم جهت تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

دانشجویان جهت اخذ ویزای تحصیلی و مراجعت به کشور آلمان می ­بایست ابتدا نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی از سوی یکی از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. بدین منظور دانشجویان می­توانند در زمان پذیرش دانشگاه های این کشور مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • مدرک تحصیلی دوره های پیشین بهمراه ریز نمرات آنها
 • عکس
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل زندگی در آلمان
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی

پس از اینکه دانشجویان دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه های آلمان را دریافت نمودند با مراجعه به سفارت این کشور می ­توانند نسبت به دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. این ویزا در ابتدا دارای اعتباری 3 ماهه است که دانشجوبان پس از ورود به خاک این کشور می­توانند بمدت 2 سال تمدید نمایند، در صورتیکه طول دوره­ تحصیلی دانشجویان بیش از 2 سال باشد، این ویزا قابلیت تمدید را دارد.

مدارک زیر جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان به سفارت این کشور الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • دعوتنامه تحصیلی
 • ارائه مدارکی که بیان کننده تمکن مالی دانشجو است.
 • گواهی عدم سوء سبقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • عکس
 • مدارک تحصیلی

تحصیل در آلمان رویا درصد زیادی از متقاضیان می باشد. سیستم آموزش در این کشور یکی از برترین ها در جهان می باشد که سالانه آمار چشم گیری در خصوص صدور ویزای تحصیلی و ویزای کار آلمان به خود اختصاص داده است. دانشجویان نیز می­ توانند از خدمات مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره­ مند گردیده و در زمینه های مختلف مهاجرتی با مشاوران این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *