مهاجرت تحصیلی آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

درباره اعزام دانشجو به آلمان ، اول مبحث باید به مشخصات و ویژگی های جغرافیایی ، سیاسی و اقتصادی اشاره کرد و اسم رسمی این کشور فدرال آلمان و پایتخت این کشور برلین است و کشور آلمان شامل شانزده ایالت است که ایالت های پرجمعیت آن به نام نور در شهر وستفالن و بایرن است .

آلمان در وسط قاره اروپا قرار دارد و وسعت تقریبی آن 35712141 کیلومتر مربع است و مرز های زمینی در این کشور تقریبا کمتر از 4000 کیلو متر میباشد و جغرافیایی این کشور در کنار سایر ویژگی های خاص ، از ویژکی های منحصر به فرد برای متقاضیان میباشد و این کشور از سمت شمال به کشور دانمارک و از سمت غرب به کشور بلژیک و هلند و از سمت جنوب به کشور سوئیس و اتریش و … است . آب و هوای کشور آلمان شامل شرایط مناسب برای اعزام دانشجو به آلمان است و معتدل بودن این اعزام دانشجو به آلمان را بیشتر میکند.

نوع حکومت کشور آلمان جمهوری مشروطه پارلمانی میباشد و قدرت زیاد در دست نخست وزیر کشور بر اساس قانون فدرال بودن است و با توجه به احزاب گوناگون و تک حزبی نبودن از ویژگی های مثبت آلمان است به صورتی که میتواند از چهار حزب قدرتمند در این کشور نام برد.

پرچم کشور آلمان 

کشور آلمان از زبان ژرمنی استفاده میکند و با زبان های دانمارکی ، نروژی ، سوئدی ، انگلیسی شباهت دارد . کشور آلمان از مذهب مسیحی کاتولیک و پروتستان میباشد و جمعیت آلمان بیشتر از 80 میلیون نفر میباشد که کمتر از 10 درصد آن تبع خارجی و آلمانی نیستند .

اصول و شرایط مناسب برای اعزام دانشجو به آلمان بر پایه آموزشی و تحصیلی تکمیلی بوده و شرایط مطلوب اقتصادی در آلمان در هر ذهنی برای اعزام دانشجو به آلمان را افزایش داده است و دانشجویان کار و بازار و صنعت ، که این امکان را دارید برای اوقات فراغت به دنبال کسب و کار باشد و ویزای خود را به ویزای دائم تبدیل کند و به در نهایت تابعیت کشور آلمان را دریافت کنید . آلمان کشور سوم جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی است و اقتصاد این کشور بر روی صنعت این کشور است . موضوعی که جای تحلیل دارد وقابل توجه میباشد این است که بیکار در این کشور و نرخ بیکاری در این کشور 1.7 درصد است . لازم به ذکر است که روابط کشور ایران با آلمان سابقه ای 500 سال دارد و اکنون هر دو کشور سفارت خانه در یکدیگر است .

تحصیل و اعزام  دانشجو به آلمان

افراد متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان این امکان را دارند در بین دانشگاه های گوناگون که بیشتر از 300 دانشگاه در کل کشور آلمان میباشد و میبایست پذیرش دانشگاه را بگیرید و ابتدا باید داخل کشور آلمان شوید و زبان آموزش برتر در کشور آلمان به همان زبان آلمانی میباشد و هر چند اکنون استفاده از زبان انگلیسی در سطح های بالا تر است که فرا گیر بوده است سپس برای این که دانشجو وارد شود باید در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش داشته باشد و باید مراجع را از علم زبان خود معطل کرد و به این دلیل با اخذ نمره قبولی در امتحان های معتبر توسط موسسات آموزش عالی امکان پذیر است.

بعد از آن داوطلبان اعزام دانشجو به آلمان ، مدارک خود را باید کاملا رسمی ترجمه و تایید کنند و از راه سفارت کشور آلمان برای یک دانشگاه که پذیرش داشته است را ارسال کند ، برای مصاحبه در سفارت اقدام انجام میشود و در آخر بعد از انجام اقدامات لازم مرحله اعزام دانشجو به آلمان یا همان ویزای تحصیلی برای ورود به دانشگاه های آلمان صدور میگردد. از دیگر مواردی که متقاضیان اعزام دانشجو به آلمان برای ادامه تحصیل را دارد این است که به صورت رایگان میباشد و به دلیل داوطلبان اعزام دانشجو به آلمان فقط باید از هزینه و مخارج برای زندگی دانشجویی بربیاید زیرا در این کشور هزینه ها با توجه به هزینه های زندگی دانشجویی در کشور های دیگر اروپایی کمتر است و میتوان گفت که هزینه های دانشجویی در این کشور به دو دسته کلی تقسیم میشود :

 1. مخارج مرتبط به تحصیل
 2. مخارج دیگر زندگی دانشجویی

نکته مهم از هزینه های تحصیل ، هزینه شهریه ی دانشگاه ، خدمات های آموزشی از دانشجویان گرفته نمیشود و تحصیل در کشور آلمان مثل کشور اتریش ، رایگان بوده و با حداقل هزینه های ممکن است و لازم به ذکر است که تحصیل به صورت رایگان است ولی استثنائاتی نیز وجود دارد که بعضی از دانشگاه های آموزشی و دانشگاه ها از دانشجو ها شهریه دریافت میکنند .

با توجه به منبع رسمی 61 درصد از دانشجویان غیرآلمانی و خارجی هستند که در کشور آلمان به درس ادامه میدهند و در کشور آلمان در سال 2009 میلادی انتخاب ابتدا برای 49 درصد از متقاضیان خارجی و غیر آلمانی بود و تحصیل در این کشور به دلیل مدرک معتبر بین المللی و سطح آموزشی بالا ، مورد تایید بسیاری از متقاضیان اعزام به دانشجو به آلمان بوده است.

قانون اعزام دانشجو به خارج در کشور جمهوری اسلامی ایران

ماده ی یک قانون ، برای تأمین نیروی انسانی متعهد متخصص در مورد کشور های که شناخت نوآوری های علمی دنیا و آشنایی با آخرین تجربه های کشور های خارجی در زمینه های گوناگون علمی ، فنی و تخصصی وزارت فرهنگ و آموزش های عالی و این مورد در قانون وزارت نامیده میشود اقدام به اعزام دانشجو به خارج را تشکیل میدهد. همانطور که گفته شد وزارت خانه در این قانون به تربیت نیروی متخصص اقدام به اعزام دانشجو به آلمان را در سراسر دنیا انجام میدهد.

در ماده دو قانون شرایط اعزام به شرح زیر میباشد :

 1. ایمان و اعتقاد به اسلام ، قانون جمهوری اسلامی ، قانون اساسی و ولایت فقیه
 2. تقوا ، انجام واجبات و ترک محرمات
 3. عدم وابسته به احزاب و گروه های بی دین

همانطور در تدوین قانون ماده 21 به این اشاره میشود که محدودیت های این زمینه کسب و کار برای متقاضیان از این راه به کشور های دیگر برای ادامه تحصیل فرستاده میشوند و مقرر میدارد که ( دانشجویانی که از بورس یا وام استفاده میکنند ، فقط این امکان را دارند که کار های علمی انجام بدهند و و دانشجویان باید با اجازه به سرپرستی میتوانید کارهایی انجام بدهید که متفاوت با شوون و وظیفه های اسلامی نباشید و عدم موفقیت آن ها در تحصیل نگردد و کسانی که شامل خدمات نظام وظیفه است در کارنامه خود نداشته باشند ، با سپردن به تعهد جهت ادامه تحصیل بر اساس قانون وزارت ذیصلاح و سازمان نظام  وظیفه به خارج است. در آخر نیز به بنیاد هایی سرپرستی که برای حل مشکلات و نظارت و سرپرستی و مراقبت کامل دانشجویانی ایرانی در خارج از کشور ، بر اساس ماده 16 قانون در فصل 4 تاسیس شده ، بی فواید نیست و شامل وظیفه های زیر میباشد :

 1. کمک هایی به دانشجویان برای یافتن اقامت مطلوب
 2. جستجو وضع علمی و اخلاقی برای دانشگاه های کشور و جهت گزارش های لازم سالیانه از آن برای وزارت فرهنگی و آموزش های عالی
 3. نظارت و بررسی برای امور تحصیلی دانشجویان

و تمامی موارد برای این قانون معتبر است. در آخر باید تمامی متتقاضیان برای آگاهی هرچه دقیق تر از اصول و ضوابط اعزام دانشجو به آلمان ، ما به شما پیشنهاد میکنیم که با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و با کارشناسان ارشد ما مشورت کنید و بهترین و مطمئن ترین مسیر برای تحصیل در آلمان را انتخاب میکنید.

Related Posts

یک دیدگاه برای “اعزام دانشجو به آلمان

 1. ریحانه گفت:

  عالی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *