مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ایتالیا » تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیاایتالیا کشوری است در جنوب قاره اروپا که یکی از پر جاذبه ترین کشورهای توریستی در این قاره و حتی جهان است. ایتالیا مهد علم و دانش در قاره اروپاست و از عهد باستان نیز مهد پرورش دانشمندان بزرگ بوده است.  یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در شهر بولونیا ایتالیا قرار دارد و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. ایتالیا مهد هنر، معماری و مد در جهان است و دانشجویان رشته های مشابه بهترین گزینه برای ادامه ی تحصیل را کشور ایتالیا می دانند.

 نظام تحصیلی ایتالیا به این صورت است که تحصیل در کشور ایتالیا در دانشگاهها در سه مقطع انجام می شود. دوره ی  لیسانس برای دانشجویان دوره تمام وقت در ایتالیا 3 سال به طول خواهد انجامید. با توجه به اینکه تحصیل در زبان ایتالیایی دشوار است، رشته های انگلیسی زبان در دانشگاه های ایتالیا رو به افزایش است. با این حال هنگام مراجعت به کشور ایتالیا برای تحصیل در زبان انگلیسی ، آشنایی به زبان ایتالیایی در حد مقدماتی می تواند کمک زیادی به شما کرد.

دوره ی کارشناسی ارشد در ایتالیا که به عنوان لائوره آ مجیستراله شناخته می شود، دو سال به طول خواهد انجامید و به چهار ترم تحصیلی تفکیک می شود. در طول دوره ی تحصیل، در این دوره، شما باید خود را برای کنفرانس های کلاسی و کارهای گروهی آماده کنید تا بتوانید در پایان چهارمین ترم تحصیلی خود پایان نامه ی خود را ارائه دهید. در این دوره نیز شما می توانید به زبان ایتالیایی و یا حتی انگلیسی تحصیل کنید.

برخی از دانشگاه های ایتالیا این امکان را فراهم کرده اند که به صورت مستقیم دوره های شش ساله کارشناسی و کارشناسی ارشد را انتخاب کنید. رشته هایی نظیر معماری، حقوق و پزشکی این امکان را در خود ایجاد کرده اند.

دوره های یک ساله ی کارشناسی ارشد نیز وجود دارد که به دوره ی تخصص مشهور شده اند و رشته های مهندسی و رشته های آموزش محور مربوط می شود.

دوره ی سوم تحصیل که به عنوان دوتوراتو دی ریچرکا یا همان PHD شناخته می شود را می توان به زبان ایتالیایی یا انگلیسی مطالعه کرد. در این دوره شما به صورت انفرادی باید بر روی یک مقاله ی پژوهشی کار کنید و در پایان تز نهایی خود را ارائه دهید. برای ورود به این دوره شما باید یک مدرک کارشناسی ارشد رتبط داشته باشید. برای شروع این دوره شما باید از طریق آزمون های بین المللی زبان، نشان دهید که از دانش زبانی بالایی برخوردار هستید.

* هزینه تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا نمی توان قیمت دقیقی را اعلام کرد. شما باید بدانید که هر دانشگاه هزینه های مخصوص به خود را دارد و البته دوره ی تحصیلی شما نیز در هزینه ی تحصیل شما موثر است. به طور میانگین می توان گفت که هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی، 800 تا 2000 یورو در سال است اما هزینه های تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی بعضا تا 20000 یورو در سال نیز افزایش می یابد.

هزینه های تحصیل برای دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا در برخی از دانشگاه های ایتالیا بیش از هزینه هایی است که دانشجویان اروپایی پرداخت می کنند اما شرایط برای پذیرش بورسیه های تحصیلی در ایتالیا برای همه ی دانشجویان کاملا یکسان است. همه ی دانشجویان اجازه دارند تا برای دریافت بورسیه های تحصیلی اقدام کنند. باید توجه داشت که بورسیه های مختلف تحصیلی به همه ی دانشجویان تعلق نخواهد گرفت و نمرات نهایی دانشجویان و همچنین وضعیت مالی آن ها در اخذ بورسیه تحصیلی موثر است. این بورسیه ها می تواند به هزینه های تحصیلی، وام دانشجویی، کمک هزینه های زندگی و وعده های غدایی شما کمک کند. دانشگاه های ایتالیا معمولا فاقد خوابگاه های دانشجویی هستند اما مشاورانی در دانشگاه ها وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا خوابگاه های اقتصادی مناسبی برای خود اختیار کنید. شما با استفاده از بورسیه های دانشجویی در ایتالیا می توانید به راحتی هزینه های دانشگاه خود را به صفر برسانید و بخشی از مبلغ دریافتی را نیز بعنوان کمک هزینه ی زندگی در اختیار داشته باشید. البته نباید این نکته را فراموش کرد که هزینه های زندگی در کشور ایتالیا نسبت به متوسط اروپا کمی بالاتر است. در کشور ایتالیا نیز هزینه های زندگی در شمال ایتالیا از جنوب ایتالیا بیشتر است.

متاسفانه امروزه به برخی از متقاضیان تحصیل در ایتالیا گفته می شود که برای ادامه ی تحصیل در ایتالیا نیازی به در دست داشتن مدرک زبان معتبر نیست. باید اذعان کرد که این یک باور کاملا غلط است. برای ادامه ی تحصیل و گذاراندن مقطع دانشگاهی در کشورایتالیا، باید حتما مدرک B2 زبان ایتالیایی و یا اینکه حداقل آیلتس 6 را داشته باشید. برخی از رشته های تحصیلی در ایتالیا نیز به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی به صورت همزمان تدریس می شوند. دانشجویانی نیز که به زبان انگلیسی در ایتالیا تحصیل می کنند باید به مقدمات زبان ایتالیایی آشنایی داشته باشند چرا که در محیط شهری شما همواره با افرادی روبرو هستید که به زبان ایتالیایی صحبت می کنند و شاید به زبان انگلیسی هیچ آشنایی نداشته باشند.

برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا الزامی است که از طریق سفارت خانه کشور ایتالیا اجازه ی اقامت تحصیلی را کسب کند. به این منظور نیاز است که دانشجویان مدارک زیر را حتما همراه داشته باشند؛

– فرم مربوط به تقاضای اقامت تحصیلی در ایتالیا

– پاسپورت معتبر

– دو قطعه عکس جدید

– بیمه نامه ی معتبر ایتالیایی

– فرم پذیرش از یک موسسه معتبر در ایتالیا

– برگه ی تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی که در حدود 6000 یورو در سال است

دانشجویان غیر اروپایی پس از ورود به شهر محل دانشگاه خود باید برای اجازه ی زندگی در آن شهر تا هشت روز پس از ورود خود اقدام کنند. این امر را می توان در اداره پست محلی نیز پیگیری کرد.

فراموش نکنید که دانشگاه های ایتالیا از اعتبار بین المللی بالایی برخوردار هستند. کشور ایتالیا 97 دانشگاه دولتی و خصوصی را در خود جای داده است که برخی از این دانشگاه ها همواره در جمع بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. برای نمونه می توان به دانشگاه بوکونی در شهر رم، دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا و دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *