مهاجرت به کشور ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا درمیان مردمان کشورهای مختلف، خواهان زیادی دارد چراکه موقعیت جغرافیا و اروپایی بودن این کشور و وضعیت مطلوب اقتصادی شرایط ایده‌ آلی دارد. ایتالیا در قسمت جنوبی قاره اروپا قرار گرفته و جزو کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌گردد. شهر تاریخی وتوریستی رم، به عنوان پایتخت ایتالیا شناخته شده و ارزش پول این کشور با واحد € (یورو) محاسبه می‌شود. زبان تکلم مردم ایتالیا، زبان ایتالیایی بوده و جمعیت این کشور درسال 2017 میلادی، بیش از 60 میلیون نفر سرشماری شده است.

فردی که دارنده پاسپورت ایتالیا است، این اجازه را دارد که به 127کشور جهان بدون دریافت ویزا مسافرت داشته باشد. تقریبا کل مردم این کشور از دین و مذهب مسیحیت پیروی می‌نمایند. این مقاله به بررسی راه های مهاجرت به کشور ایتالیا اختصاص داشته و ازسوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده است.

انواع طرق مهاجرت به ایتالیا

مطلع هستید که برای مهاجرت به هر کشوری از جمله مهاجرت به ایتالیا از طرق مختلفی می توان اقدام نمود. در این بخش از مقاله ضمن در نظر گرفتن آخرین و جدیدترین تغییرات در بخش قوانین بین المللی و مقرراتی که در داخل این کشور وضع گردیده است، انواع روش ها را بیان نموده و شرح آنها را می توانید در سایر بخش های این مقاله مطالعه نمایید:

 • مهاجرت از طریق کار در ایتالیا
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا
 • مهاجرت از طریق ازدواج به شهروند ایتالیایی
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند در ایتالیا و در نهایت اخذ تابعیت این کشور
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

از آنجا که ایتالیا به عنوان یک کشور تاریخی و توریستی را دارد، لذا صنعت گردشگری در این کشور رونق بسیار زیادی داشته و بخش بزرگی از اقتصاد خود را مدیون صنعت گردشگری است. ایتالیا در حوزه اقتصادی نیز فعال است و افراد خارجی در مشاغل مختلفی می توانند مشغول به کار شوند. یکی از روش های کار در ایتالیا، داشتن تخصص و مهارت می باشد. برای این منظور نیاز به پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای ایتالیایی و در نهایت قرارداد کاری دارید. اما قبل از مهاجرت کاری به ایتالیا ضروری است ابتدا با در دست داشتن نامه پیشنهاد شغلی یا قرارداد همکاری با کارفرمای ایتالیایی، نسبت به اخذ ویزای کار این کشور اقدامات لازم را به عمل آورید.

پس از این که وارد خاک ایتالیا شدید، تنها 8 روز فرصت دارید اجازه اقامت بگیرید. اجازه اقامت زمانی صادر می گردد که فرد خارجی قصد اقامت بیش از 90 روز در ایتالیا را داشته باشد. برای این منظور نیاز به اثر انگشت و عکس، تکمیل فرم درخواست اقامت و مشخص نمودن نوع آن و ثابت شدن وضعیت هویتی شخص متقاضی است. کارت اقامت متقاضی تا زمانی دارای اعتبار است که ویزای او معتبر می باشد. اما معمولا به صورت 2 ساله صادر می گردد. پس از آن چنانچه مالیات های مربوطه را بپردازند و هیچ تخلفی مرتکب نشوند، می توانند اقامت 3 ساله بگیرند. اخذ اقامت دائمی ایتالیا نیز پس از سپری شدن 5 سال کار و زندگی در این کشور صورت می پذیرد.

راه های صدور ویزای کاری ایتالیا

ویزای کار کشور ایتالیا از دو روش برای متقاضیان صادر می گردد. روش اول مختص افرادی که از طریق تخصص و مهارت در زمینه ای مشخص، موفق به دریافت پیشنهاد همکاری از کارفرمای ایتالیایی می شوند. در این صورت طی مراحلی، ویزای کار ایتالیا برای آنها صادر می گردد. اما دسته دوم افرادی هستند که با جست و کار در ایتالیا موفق به یافتن کار در این کشور می شوند. مدارک زیر جهت درخواست ویزای کار بایستی به سفارت ایتالیا در کشور مبدا تسلیم گردد:

 • نامه دعوت به همکاری یا قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرمای ایتالیایی
 • ارائه گذرنامه مشروط بر این که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه سوابق کاری متقاضی برای مدت حداقل 2 سال
 • ارائه گواهینامه های تحصیلی
 • نامه عدم سابقه کیفری و ارتکاب جرم

ضمنا این نکته قابل بیان است که شخص متقاضی مجاز به اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان کمتر از 18 نیز هست.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیلی

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیلی

از دیگر روش های مهاجرت به ایتالیا، تحصیل در ایتالیا است. سیستم آموزشی ایتالیا بر مبنای دو بخش تحصیلی است که شامل مقدماتی 12 ساله و تحصیلات تکمیلی می گردد. تحصیلات تکمیلی خود نیز به 3 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم بندی می شود. زبان تحصیلی در مقطع کارشناسی، ایتالیایی است، لذا دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی سطح B2 الزامی می باشد. این دوره به مدت 4 سال طول خواهد کشید و شرایط سنی که در این مقطع وجود دارد حداکثر 22 سال در نظر گرفته شده است.

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا در دو زبان انگلیسی و ایتالیایی صورت می گیرد که دانشجو در این خصوص مختار به انتخاب یکی از آنهاست. ارائه دانشنامه کارشناسی، مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6.5 (در زبان تحصیلی انگلیسی)، مدرک زبان ایتالیایی در سطح حداقل B2 و دارا بودن شرایط سنی حداکثر 30 سال، از الزامات ورود به این مقطع تعیین شده است.

تحصیل در مقطع دکترا با محوریت امور تحقیقاتی و پژوهشی انجام می گیرد. دانشجویان متقاضی این تحصیل در این مقطع بایستی از سوی استاد راهنما یا سوپروایزر مورد تایید قرار گرفته و رزومه تحصیلی قوی داشته باشند. به همراه بردن همسر و فرزندان کمتر از 18 سال در مهاجرت به ایتالیا از روش تحصیلی امکان پذیر است. چنانچه دانشجو زبان تحصیلی ایتالیایی را انتخاب نماید، ملزم به پرداخت 1000€ (یورو) در هر سال تحصیلی خواهد بود. اما اگر زبان انگلیسی را انتخاب نماید، موظف است هزینه بالاتر به مبلغ 6000 الی 25.000€ (یورو) به صورت سالیانه بپردازد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا

در مجموع برای مهاجرت به ایتالیا از روش سرمایه گذاری در این کشور، دو راه وجود دارد. راه اول ثبت شرکت در ایتالیا است که در این مسیر نیاز به 10.000€ (یورو) به عنوان سرمایه اولیه دارید. مابقی سرمایه لازم در فعالیت تجاری شرکت حداقل 50.000€ (یورو) می باشد. برای این روش بایستی یک طرح توجیهی اقتصادی قدرتمندی را در راستای سوددهی و پیشرفت اقتصادی ایتالیا ارائه نمایید.

دومین راه خرید اوراق قرضه در ایتالیا می باشد. فرد سرمایه گذار با انتخاب این گزینه بایستی حداقل 2.000.000€ (یورو) در بورس ایتالیا به عنوان سرمایه تخصیص دهد. در این حالت اقامت کوتاه مدت برای حداقل 2 سال به او اعطا می گردد. پس از آن در صورت پرداخت به موقع مالیات و عدم تخلف امکان دسترسی به اقامت 3 ساله را خواهد داشت. درنهایت پس از گذشت 5 سال کار و زندگی در ایتالیا می توانند اقامت دائمی بگیرند.

هزینه زندگی در ایتالیا

طبیعتا زندگی و اقامت در ایتالیا مستلزم پرداخت مبالغی تحت عنوان هزینه زندگی در ایتالیا است. در این خصوص گفتنی است حداقل مبلغی که برای مهاجران تخمین زده می شود 1200€ (یورو) به صورت ماهیانه است. جهت آگاهی درباره و هزینه های زندگی در ایتالیا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از جزئیات هزینه های معیشتی در این کشور مطلع شوید. این موسسه جدیدترین و به روزترین اطلاعات کشورهای مختلف را در اختیار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *