مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ایتالیا » مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیااگر در فکر مهاجرت به ایتالیا هستید، مقاله ی زیر می تواند مقدمات آشنایی شما به مقوله ی مهاجرت به ایتالیا را فراهم کند.

شبه جزیره ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده است و از آنجایی که در جمع 10 کشور صنعتی جهان بشمار می رود مقصد مناسبی برای مهاجران سراسر جهان است. همچون بسیاری از کشورهای جهان ایتالیا نیز پذیرای مهاجران کشورهای مختلف است و طرق مختلفی را برای پذیرش مهاجران فراهم آورده است که مهم ترین آن ها عبارتند از؛

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از طریق ویزای کار
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

بدون شک یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به کشور ایتالیا، مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی است. باتوجه به تغییر سیستم آموزشی در کشور ایتالیا، این امکان برای شما فراهم است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به زبان های ایتالیایی و انگلیسی در این کشور به ادامه ی تحصیل بپردازید. شما کافی است از یکی از دانشگاه های موجود در کشور ایتالیا پذیرش تحصیلی دریافت کنید و پس از گذران مراحل قانونی از طریق سفارت ایتالیا در کشور مبدا، ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.

نکته ی قابل توجه آن است که در صورتی که دوره ی تحصیلی شما ده سال به طول بیانجامد ( کارشناسی 3سال، کارشناسی ارشد 2 سال، دکتری 5 سال)، شما می توانید به دلیل آنکه ده سال در کشور ایتالیا زندگی کرده اید، ویزای اقامت دائم در این کشور را اخذ کنید.

 

 • مهاجرت از طریق ویزای کار

در صورتی که تخصص ویژه و یا رزومه ی پرباری دارید، می توانید برای مهاجرت از طریق ویزای کار به کشور ایتالیا اقدام کنید. شما ابتدا باید کارفرمای مورد نظر خود را بیابید و کارفرمای مورد نظر باید حتما مراحل قانونی پذیرش شما در یک پروژه ی اقتصادی را انجام دهد. پس از اخذ پذیرش شما می توانید با مراجعت به سفارت ایتالیا در کشور مبدا نسبت به اخذ ویزای کار خود اقدام کنید. در حال حاضر اخذ ویزای کار در کشور ایتالیا کمی دشوار است چرا که متقاضیان بسیار زیادی در جستجوی کار در کشور ایتالیا یا سایر نقاط جهان هستند. در صورتی که کسانی که از طریق ویزای تحصیلی به ایتالیا مهاجرت می کنند، این فرصت را دارند که در طول دوره ی تحصیل خود شغل مورد نظر خود را بیابند و پس از فراغت از تحصیل به کار مشغول شوند. با این وجود، زمانی که شما موفق به اخذ ویزای شغلی در ایتالیا شوید ، در واقع شما شهروند ایتالیا هستید پس بنابراین می توانید از امکانات شهروندان ایتالیایی نیز بهره ببرید.

 

 • مهاجرت از طریق ازدواج

در صورتی که شما با فردی که تابعیت کشور ایتالیا را دارد یا اقامت این کشور را در دست دارد، می توانید وارد کشور ایتالیا شوید و در کنار همسر خود زندگی کنید. البته این راه به همین سادگی پیمودنی نیست. برای آنکه بتوانید ویزای اقامت دائم را اخذ کنید، دست کم سه سال باید به صورت قانونی به عنوان همسر یک فرد با تابعیت کشور ایتالیا شناخته شوید. برای اخذ ویزای الحاق به خانواده از طریق ازدواج در کشور ایتالیا شما نیازی به در اختیار داشتن مدرک زبان ایتالیایی و یا انگلیسی نخواهید داشت در حالی که در بسیاری از کشور های جهان نظیر آلمان یا بریتانیا تسلط به حداقل های زبانی کشور مقصد الزامی است.

لازم به ذکر است در صورتی که فرزندی از پدر یا مادری ایتالیایی در خاک هر کشوری متولد شود با توجه به قانون خون یک شهروند ایتالیایی محسوب می شود.

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

یکی از سخت ترین روش های اخذ ویزای اقامتی در ایتالیا، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. برای آنکه بتوانید از این طریق به کشور ایتالیا مهاجرت کنید شما باید با استفاده از یک طرح اقتصادی مناسب نسبت به ثبت یک بنگاه اقتصادی در این کشور اقدام کنید. در شرایط کنونی کشور ایتالیا و با توجه به بالا بودن سطح مالیاتی در این کشور، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری روش پر ریسکی است و ممکن است بخشی از سرمایه خود را از دست بدهید. توجه داشته باشید که کشورهایی در شرق اروپا وجود دارد که محیط مناسب تری را برای سرمایه گذاری شما فراهم خواهند آورد. بنابراین اگر در اندیشه ی مهاجرت به ایتالیا هستید بهتر است که از طریق ویزا های کار و یا تحصیلی اقدام کنید.

 • مهاجرت از طریق پناهندگی

سالیانه افراد زیادی از طرق مختلف قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند اما متاسفانه در خیال خود،  پناهندگی را ساده ترین راه ممکن می دانند. سودجویان فراوانی در این راه پیش روی فرد قرار می گیرند که ممکن است سرمایه ی او را به یغما ببرند. از طرف دیگر از آن جا که مسیرهای سفر گاهی از طریق دریا و یا راه های غیرقانونی صورت می پذیرد، جان فرد نیز همواره در خطر است و سالیانه بیش از 5000 نفر جان خود را در مسیر مهاجرت های غیر قانونی از دست می دهند. همچنین افراد زیادی پس از رسیدن به مقصد خود پس از گذران مدتی ناچار می شوند که به کشور خود بازگردند چرا که دلایل آن ها برای اخذ پناهندگی کافی نیست. لذا مهاجرت از طریق پناهندگی را هرگز به شما توصیه نخواهیم کرد.

 

نکات مهمی که قبل از مهاجرت به ایتالیا باید بدانید؛

 • به خانه برگردید

قوانین کشور ایتالیا سختگیرانه است و تمام کسانی که به صورت غیرقانونی در ایتالیا هستند باید به کشور خود بازگردند. در صورتی که ویزای تحصیلی یا کار دریافت کرده اید باید بدانید که تا انتهای مسیر باید به قوانین پایبند باشید چرا که در صورتی که از قوانین تخطی کنید و تعهدات خود را اجرا نکنید کشور ایتالیا شما را از خاک خود بیرون خواهد کرد.

 • از حقوق شهروندان ایتالیایی استفاده کنید.

در صورتی که موفق شوید که ویزای زندگی در ایتالیا را کسب کنید، می توانید از حقوق شهرواندان ایتالیایی نظیر بیمه، حق مسافرت به کشورهای دیگر اروپایی بدون نیاز به ویزا بهره مند شوید.

 • شهروند دائمی ایتالیا شوید

همانطور که پیشتر از این نیز گفته شد شما می توانید در صورتی که به هر دلیلی ده سال در کشور ایتالیا زندگی کنید، به شهروند دائمی در کشور ایتالیا تبدیل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *