مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ایتالیا » تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیااگر به فکر ادامه ی تحصیل در کشوری غیر از ایران هستید، حتما شرایط ادامه ی تحصیل در ایتالیا را نیز بررسی کنید

ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که امروزه بیش از پیش مورد توجه کسانی است که از کشورهای مختلف جهان، قصد ادامه ی تحصیل در یک دانشگاه معتبر را دارند. یکی از عمده ترین دلایل تحصیل در ایتالیا و این حسن توجه، هزینه های تحصیل در این کشور است.

تحصیل در ایتالیا

استان های مختلف ایتالیا مطابق با شرایط مالی شخص و یا سرپرست دانشجو هزینهای را به صورت سالیانه به دانشجو پرداخت می کنند که این مبلغ می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های سالیانه یک دانشجو را پوشش بدهد. از طرف دیگر هزینه ی تحصیل در کشور ایتالیا کاملا رایگان است و برخلاف بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی دانشجویان بین المللی ( خارج از محدوده اتحادیه اروپا) نیازی به پرداخت هزینه های تحصیل در ایتالیا ندارند. البته باید به این نکته اشاره داشت که هزینه های دانشگاه های خصوصی در ایتالیا بین 6000 تا 20000 هزار یورو در طول یک سال است که دانشجو باید شخصا آن را پرداخت کند. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های عمومی در ایتالیا اما 800 تا 1000 یورو در یک سال است. اما جای نگرانی در رابطه با پرداخت این هزینه نیست. در کشور ایتالیا اسکولارشیپ های فراوانی وجود دارد که دانشجویان به طرق مختلف می توانند با استفاده از آن نه تنها هزینه های دانشگاه را پرداخت کنند، بلکه می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را نیز تامین کنند. این مبلغ پرداختی با تصمیم دولت ایتالیا برای دانشجویان ایتالیایی و خارجی یکسان است و تفاوتی در پرداخت ها وجود ندارد. این اسکولار شیپ با بورسیه استانی که پیشتر درباره آن صحبت به میان آمد کاملا متفاوت است. این نکته را نباید فراموش کرد که اسکولارشیپ در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است.

هرساله لیستی از بهترین دانشگاه های جهان با عنوان QS منتشر می شود که 28 دانشگاه کشور ایتالیا در میان 500 دانشگاه معتبر جهان جای گرفته اند. برترین دانشگاه ایتالیا دانشگاه پلی تکنیک میلان است که در رده ی 183ام جهان قرار گرفته است. دانشگاه ساپینتزا در شهر رم نیز 223امین دانشگاه معتبر جهان به حساب می آید.

دانشجویان غیر اروپایی در کشور ایتالیا می توانند در طول یک هفته 20 ساعت کار به صورت پاره وقت انجام دهند. دستمزد هرساعت کار در کشور ایتالیا حدود 10 یورو است. در واقع در صورتی که فردی موفق شود که کار پاره وقت مناسبی را اختیار کند می تواند در هر هفته 200 یورو درآمد داشته باشد.

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی بر این باورند که تنها به زبان رسمی همان کشور می توانند به ادامه ی تحصیل بپردازند و از آن جا که شرایط یادگیری زبان انگلیسی در کشور ما ساده تر است بنابراین آن هاتنها شرایط کشورهای انگلیسی زبان را بررسی می کنند. نکته ی مثبت دیگری که برای ادامه ی تحصیل در ایتالیا وجود دارد آن است که امکان ادامه ی تحصیل در این کشور به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل به زبان ایتالیایی، کسب مدرک B2 زبان ایتالیایی اجباری است البته تعدادی از دانشگاه های ایتالیایی همچنان مدرک B1 را نیز برای ادامه ی تحصیل مورد قبول می دانند. برای انتخاب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی شرایط کمی متفاوت است. برخی از دانشگاه های کشور ایتالیا نظیر دانشگاه سیه نا نمره ی آیلتس 5.5 را نیز به رسمیت می شناسند اما در یک دید کلی نمره ی مورد نظر دانشگاه های ایتالیا نمره ی 6 آزمون آکادمیک آیلتس است. حداقل نمره ی تافل نیز برای پذیرفته شدن در دانشگاه های کشور ایتالیا 78 است.

سیستم آموزشی در کشور ایتالیا از سال 1990 دچار تغییر شده است و همانند سایر نقاط اروپا به سه دوره ی مختلف تقسیم می شود:

– دوره ی ابتدایی؛ این دوره سه ساله است و معادل مدرک کارشناسی است. – دوره ی دوم؛ این دوره دو ساله است و معادل مدرک کارشناسی ارشد است. – دوره ی سوم: این دوره حدود پنج تا شش سال به طول خواهد انجامید و معادل دوره ی دکتری است.

برای انجام هر کار مهمی باید دلایل مهمی نیز وجود داشته باشد. حال بخشی از مهم ترین دلایلی را که میتواندبه یک گزینه ی مهم در انتخاب مقصد مناسب برای ادامه ی تحصیل تبدیل کند را بیان کنیم.

هزینه ی تحصیل در ایتالیا بسیار کم است و پروسه ی ثبت نام از زمان اخذ پذیرش تا نهایی کردن ثبت نام بسیار ساده است به همین دلیل ایتالیا مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی است. دوره ی اول تحصیل یا همان دوره ی کارشناسی در ایتالیا تنها سه سال به طول می انجامد که در مقایسه با بسیاری از کشور های یک سال کوتاه تر است. در کشور ایتالیا با توجه به شرایط تحصیلی امکان کار برای دانشجویان غیر اروپایی وجود دارد. هزینه ی کار در هر ساعت در کشور ایتالیا حدود 10 یورو است.

پس از پایان دوره ی تحصیل دانشجویان به اختیار خود می توانند یک سال دیگر ویزای خود را تمدید کنند تا در این سال بتوانند کار مناسبی برای خود بیابند. به کمک ویزای دانشجویی در کشور ایتالیا، امکان سفر به سایر کشور های اروپایی وجود دارد. ضمنا هزینههای حمل و نقل هوایی نیز برای دانشجویان کاهش چشمگیری دارد.

 

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را برای دانشجویان فراهم کرده اند. هزینه ی اجاره ی یک ماه خوابگاه در حدود نصف هزینه ی اجاره ی ماهیانه یک واحد مسکونی است.

– دانشجویان غیرایتالیایی همچون دانشجویان ایتالیایی می توانند از اسکولارشیپ و سایر بورسیه ها استفاده کنند.

– امکان تحصیل در رشته های مختلف تحصیلی نظیر علوم انسانی، اقتصاد، حقوق و مهندسی فراهم شده است.

– اگر قصد ماندن در اروپا را دارید، در طول دوره ی تحصیل خود می توانید زبان ایتالیایی را نیز به خوبی یاد بگیرید و این خود می تواند رزومه ی شما را برای یافتن کار پربارتر کند.

– بسیاری از افراد رویای زندگی در سایر کشورهای اروپایی را در سر دارند اما اخذ پذیرش های تحصیلی یا کاری در آن کشورها بسیار دشوار است. ایتالیا می تواند با توجه به جایگاه علمی مناسبی که در اروپا دارد یک سکو پرتاب مناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *