مهاجرت تحصیلی آلمان, مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

امکان تحصیل رایگان در آلمان و اتریش برای دانشجویان بین المللی باعث دوچندانی رویه درخواست مهاجرت و اخذ اقامت از این کشورها شده است. این دو کشور شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی خود را برای اتباع خارجی نیز فراهم ساخته اند. البته شرایط پذیرش در هر دو کشور و صدور ویزا دچار تغییراتی در سال های اخیر بوده است. به منظور دریافت اطلاعات جامع درباره تحصیل در آلمان و اتریش مقاله ما را دنبال کنید. این مقاله از سوی تحریریه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است.

متقاضیان تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

اگر شما هم با اطلاع از این مشتاق به تحصیل در اروپا شدید بهتر است با علم کامل پیش بروید. کشور آلمان یکی از کشور های صنعتی اروپا می باشد و اتریش نیز یک کشور امن با خدمات رفاهی بالا است. به این دلایل در سال های گذشته دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشورها مهاجرت کردند. یکی از طرق مهاجرت  از طریق تحصیل رایگان در آلمان و اتریش می باشد. دولت آلمان و اتریش با امکانات آموزشی در سطح بالا از بهترین کشور های اروپایی جهت تحصیل می باشند. همه این عوامل باعث درخواست بسیار بالا برای تحصیل رایگان در آلمان و اتریش شده است.

تحصیل رایگان در آلمان

اگر شما قصد دارید در یکی از دانشگاه های دولتی آلمان پذیرش تحصیلی دریافت کنید و به تحصیلات خود ادامه دهید باید شرایط دریافت پذیرش را بدانید. دانشگاه های دولتی بدون هزینه شهریه می باشد و هزینه های این دانشگاه برای دانشجویان پایین می باشد. به عبارت دیگر هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به صورت رایگان یا خیلی کم می باشد. دولت آلمان با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و شرایط دانشجویان نه تنها دانشجویان داخلی بلکه دانشجویان خارجی هم می توانند از تحصیل رایگان در آلمان استفاده کنند. بیشتر دانشگاه ها در رشته های زبان آلمانی تقریبا رایگان و به زبان انگلیسی دارای هزینه های کمی می باشد.

تحصیل رایگان در اتریش

در مورد تحصیل رایگان در اتریش توجه به چند نکته بسیار ضروری است. تحصیل رایگان در اتریش و دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های رایگان اتریش با کیفیت بالا و معتبر می باشد. دانشگاه های رایگان در اتریش و دانشگاه های دولتی قدیمی ترین دانشگاه های اتریش می باشد. دانشجویان خارجی به فکر ادامه تحصیل در این کشور هستند. دانشگاه های اتریش از لحاظ آموزش و پرورش در سیستم آموزشی بالایی می باشد که بعد از انگلستان، آلمان این کشور رتبه سوم را دارد.

بررسی تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

تحصیل رایگان در آلمان و اتریش را به طور خلاصه می توان به صورت ذیل بررسی کرد:

 • نیازی به مدرک زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی نمی باشد.
 • دارای بیمه درمانی و خدماتی برای دانشجویان
 • امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی
 • اقامت و مجوز اقامت شش ماهه برای پیدا کردن کار بعد از پایان هر دوره تحصیلی
 • تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری بدون ترک کردن کشور
 • امکان سفر به کشور های عضور شنگن بدون دریافت ویزا

تحصیل رایگان در آلمان مقطع کارشناسی و ارشد

تحصیل رایگان در دوره کارشناسی در آلمان 4 سال طول می کشد. برای تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان شخص باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشد. شخص بعد از قبولی در کنکور سراسری در دوره کارشناسی در رشته ای مربوط به رشته مورد نظر دریافت می کند. شخصی باید یک دوره یکساله کالج را در آلمان طی کند تا مجوز ورود به دانشگاههای آلمان را دریافت کند.

در مورد تحصیلات رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید به این موارد توجه کرد:

 • تحصیل رایگان در آلمان در دوره کارشناسی ارشد اغلب 2 سال طول می کشد.
 • ارائه مدرک کارشناسی در این دوره لازم و ضروری می باشد.
 • مدارک تحصیلی شما در دانشگاه به صورت دقیق بررسی و ارزیابی می شود.
 • ولی باید گفت به صورت کلی برای آنکه این امکان را داشته باشید در دانشگاه های برتر پذیرش تحصیلی دریافت کنید حتما باید روزمه تحصیلی قوی هم داشته باشید.
 • لازم به ذکر است در دوره کارشناسی ارشد بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی و زبان آلمانی می باشد.
 • برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدرک زبان آیلتس 6.5 یا نمره آزمون 90 را داشته باشید.
 • مدرک زبان آلمانی B1 را داشته باشید.

مجوز کار و تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

دانشجویان بابت کمک هزینه های زندگی و تحصیل این امکان را دارند که به صورت نیمه وقت مشغول به کار باشند. بعد از فارغ التحصیل شدن می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و در نهایت برای اقامت دائم اقدام کنند. به طور معمول دانشجویان در حین تحصیل، بسته به مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر، به ترتیب 10، 20 و 40 ساعت در هفته است.

مجوز کار و تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

تحصیل رایگان در آلمان در دکترا

تحصیل در دکتری نیز تحت شرایطی انجام می پذیرد که داوطلبان می توانند از این طریق اقدام کنند:

 • مدت زمان تحصیل در این دوره 3 تا 5 سال می باشد، شاید در برنامه های خاص دوره طولانی شود.
 • تحصیل در این دوره در کشور آلمان در بیشتر رشته های تحصیلی به زبان آلمانی تدریس می شود.
 • البته اخذ پذیرش تحصیل دکترا در آلمان دارای پروسه ای سخت و طولانی می باشد.

تحصیل رایگان کارشناسی و ارشد در اتریش

دانشگاه های دولتی اتریش هم به دانشجویان داخلی (مقیم این کشور) و هم به دانشجویان خارجی پذیرش تحصیلی می دهند. همین دلیل باعث شده که بسیاری از دانشجویان به فکر ادامه تحصیل در این کشور باشند. ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در این دوره ضروری و لازم می باشد. برای دانشجویان ایرانی که در دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شدند دانشگاه های دولتی پذیرش نمی دهند. در دانشگاه های سراسری هم دانشجو باید حداقل 70 واحد درسی پاس کند تا بتواند در دانشگاه دولتی ادامه دهند.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد باید حتما مدرک کارشناسی را داشته باشند. به زبان آلمانی در بیشتر رشته ها تدریس می شود. البته لازم به ذکر است دریافت پذیرش نیازی به مدرک زبان آلمانی نیست اما باید به زبان آلمانی مسلط باشید. زیرا آموزش درس ها به این زبان می باشد و این امکان را دارید در هنگام تحصیل به کار هم مشغول باشید.

تحصیل رایگان دکترا در اتریش

به طور خلاصه شرایط تحصیل رایگان در کشور اتریش در مقطع دکترا را به این صورت می توان خلاصه کرد:

تحصیل در این دوره در دانشگاه های اتریش به صورت رایگان می باشد. در ضمن در این دوره به دانشجویان حقوق و سابقه کاری می دهند. زبان آموزش در برخی از رشته ها به زبان انگلیسی می باشد. در این دوره دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس مرتبط نیاز می باشد.

بورسیه تحصیل رایگان آلمان و اتریش

برای دانشجویانی که در اتریش و آلمان در حال ادامه تحصیل هستند، آنها می توانند از بورسیه تحصیلی و کمک هزینه ها استفاده کنند. بورسیه های تحصیلی شامل موارد زیر می باشد:

بورسیه تحصیلی کامل برای دانشجویان اروپایی. بورسیه تحصیلی بنیاد موبایت برای دوره های عالی. بورسیه تحصیلی ترندیم. بورسیه تحصیلی الکترونیک ترندیم. بورسیه تحصیلی اسپرسو گورو. بورسیه تحصیلی COM

دانشگاه های معتبر در آلمان و اتریش

در کشورهای آلمان و اتریش دانشگاه های معتبر پرشماری وجود دارند که برخی از آن ها را فهرست وار در اینجا ذکر می کنیم:

 • دانشگاه ریاضی و علوم طبیعی در آلمان
 • دانشگاه برق و کامپیوتر در آلمان
 • دانشگاه مکانیک و سیستم های حمل و نقل در آلمان
 • دانشگاه اقتصاد و مدیریت در آلمان
 • دانشگاه برنامه ریزی، ساختمان و محیط زیست در آلمان
 • دانشگاه علوم انسانی در آلمان
 • دانشگاه اقتصاد و کسب و کار در اتریش
 • دانشگاه یوهانس کپلرلینز در انریش
 • دانشگاه علوم کاربردی آپر اتریش
 • دانشگاه علوم کاربردی یوهانوم اف اچ اتریش

بررسی هزینه تحصیل در اتریش و هزینه تحصیل در آلمان می تواند متقاضیان را برای انتخاب دقیق تر این کشورها کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و با مشاوران ارشد و با تجربه ما به صورت تلفنی و حضوری مشاوره شوید. مشاوران ارشد ما با توجه به شرایط شما بهترین راه مهاجرت را به شما پیشنهاد می کنند.

یک دیدگاه برای “تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *