مهاجرت تحصیلی آمریکا

 تحصیل دکترا در آمریکا

 تحصیل دکترا در آمریکا

تحصیل دکترا در آمریکا از فصت های بی نظیر تحصیلی است. یکی از مزیت های تحصیل دکترا در آمریکا نسبت به اروپا این است که اهمیت ویژه ای به گسترش طرز فکر و موضوعات علمی و تحصیلی دانشجو می دهد. از جمله شرایط فوق العاده برای دانشجویانی که درمقطع دکترا مشغول به تحصیل در کشور آمریکا هستند،

دارا بودن مرتبه نخست در تحصیلات آکادمیک می باشد. جهت عرضه رشته های وسیع و گسترده در همه مقاطع تحصیلی، بیشتر از ۱۷۰۰ موسسه آموزشی، ۷۵ درصد و همچنین ۲۰ درصد از دانشگاه های دارای مراتب بالا در این کشور قرار دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، خدمات کم نظیری به شما ارائه خواهد داد.

دکترا در آمریکا

مدت زمانی که جهت تحصیل دکترا در آمریکا لازم است معمولا بین ۴ تا ۶ سال می باشد، اما در سایر رشته هایی که دارای پیچیدگی می باشند ممکن است تا شش سال و بیش از آن به طول انجامد. پروسه تحصیل دکترا تشکیل شده از سمینارهای مختصر و کلاس های پیشرفته بوده و نیاز است امتحاناتی به صورت کتبی یا شفاهی قبل از عرضه پایان نامه گذاشته شود.

زمان مورد نیاز برای اتمام پایان نامه، اغلب یک تا دو سال می باشدکه در قالب کتاب ارائه می‌شود و نیز دانشجو موظف است از پایان نامه خود در حضور کمیته دانشگاهی دفاع کند این کمیته از ۳ تا ۵ استاد تشکیل شده است. پس از پایان دفاع توسط شخص دانشجو، اساتید کمیته نمره ای برای وی در نظر گرفته و دانشجو مدرک phd خود را دریافت می کند.

ترم سپتامبر، زمان شروع ترم اصلی بوده و جذب دانشجویان در دانشگاه های خوب، در این دوره می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل دکترا در آمریکا دو ترم به طول می انجامد و تا ماه مِی این سال تحصیلی ادامه پیدا می کند. پذیرش تحصیل دکترا در آمریکا امکان دارد دو یا سه ماه زمان ببرد به همین جهت لازم است دانشجویان، هر چه سریعتر جهت انجام عملیات اقدام نمایند و به خصوص متقاضیانی که از کشورهایی مانند ایران، خواهان پذیرش می باشند.

دریافت پذیرش در دوره دکترا

نمره اخذ شده در آزمون های تخصصی دکترا، در دانشگاه‌های متعدد، متفاوت می‌باشد و هر کدام، نمره‌قبولی خاصی را در نظر گرفتند. نیاز است آزمون GRE جهت تحصیل در رشته های مهندسی گذرانده شود همچنین آزمون MCAT یا USMLE برای دانشجویان رشته پزشکی و برای دانشجویان حقوق نیز آزمونLSAT در نظر گرفته شده که باید این آزمون ها را پاس کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما عزیزان توصیه می‌کند که جهت کسب اطلاعات افزون‌تر برای اقامت در آمریکا، که روش های متعددی را نیز دارد، مقاله اقامت در آمریکا را مطالعه کنید.

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیل در مقطع  دکترا

جهت اخذ پذیرش در این کشور مدارک ملزوم به شرح ذیل می باشد:

 1. ریز نمرات و مدارک های تحصیلی قبلی، لازم است مدارک مذکور که از جانب دانشگاه متقاضی مهر و موم شده به آمریکا پست شود. این مدارک باید قابلیت ترجمه به زبان انگلیسی را داشته باشد همچنین برای دانشجویانی که فارغ التحصیل نشده اند اما خواهان تحصیل در آمریکا می باشند، نیاز است کارنامه موقت خود را به دانشگاه مقصود در آمریکا ارسال نمایند تا کارهای اولیه آنان انجام شود. لازم به ذکر است برای پذیرش قطعی ارائه ریز نمرات نهایی واجب است.
 2. فرم تقاضای تحصیل دکترا این فرم باید منطبق با اطلاعات دانشجو باشد که در آمریکا به توصیه دانشگاه عرضه می شود.
 3. توصیه نامه از اساتید یا Recommendation letter این توصیه نامه که نیاز است از جانب اساتید شما عزیزان در دانشگاه خود به زبان انگلیسی عرضه شود، بسیار موثر در دریافت پذیرش پذیرش جهت تحصیل دکترا در آمریکا می باشد. گاهی در بعضی موارد شخصی، استاد نیاز است این مدرک را ایمیل و یا پست کند. در بیشتر مورد ها جهت تحصیل دکترا در آمریکا باید ۳ توصیه نامه عرضه شود. قابل ذکر است که استاد در محتوای این توصیه نامه، مهارت ها و ویژگی های آکادمیک متقاضی را ثبت کند.

ادامه مدارک لازمه

 1. انگیزه نامه یا SOP(Statement of purpose) محتوای این نامه، تشریح شخص دانشجو توسط خود می باشد که وی چه پیشینه علمی دارد، سوابق کاری اش چیست، دلیل علاقه اش به این رشته و دانشگاه، و مقصودش از ادامه این رشته چیست. در این انگیزه نامه لازم است شما عزیزان، کمیته پذیرش را جهت قبول شما از بین سایر متقاضیان قانع کنید.
 2. رزومهCV(Curri culum Vitae)
 3. متقاضی برای تحصیل دکترا در آمریکا، در این رزومه، باید همه اطلاعات خود را از جمله تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی، محل تولد و ایمیل یا آدرس بیان کند. همچنین مهارت های تخصصی خود، توانایی‌های مانند هنر و ورزش و سایر استعدادها را ذکر کند. متقاضی باید در اینترنت جستجو کند و استانداردهای لازم را جهت ارائه این رزومه پیدا کند.
 4. مدرک زبان تافل یا آیلتس نمره مورد نظر در دانشگاه‌های متعدد متفاوت می باشد. اما برای دکترا نمره آیلتس ۷ یا ۷/۵ در نظر گرفته شده، که در اصطلاح در سطح C1 قرار می گیرد.

 شهریه و بورسیه ملزوم در مقطع دکترا

همانطور که می دانید شهریه لازم در مقطع دکترا، در دانشگاههای دولتی نسبت به خصوصی کمتر می باشد اما اولویت پذیرش، دانشجویانی هستند که بومی می باشند. شهریه تحصیل در دانشگاه های آمریکا به طور معمول ۲۸ هزار تا ۴۰ هزار دلار آمریکا می باشد. به همین جهت، شایان ذکر است که منابع مالی زیادی در اختیار دانشجویان، جهت بورسیه قرار داده می شود.

سه نوع بورسیه در این مقطع وجود دارد:

 • دستیار تحقیقاتی(Research Assistantship)
 • فلوشیب (fellowship)
 • دستیار تدریس یا استادیار( Teaching Assistantship)

طرح اَسیست نشیپ یا Assistanship scheme یکی از راه های استفاده از بورسیه های نامبرده می باشد که بهترین آنهاست. این طرح به این صورت است، که دانشجو برای دانشگاه، ۱۵ تا ۲۰ ساعت کار می کند به جای اینکه پول پرداخت کند. انجام این امور نه‌تنها برای دانشجو تقویت رزومه میباشد، بلکه منبع درآمد نیز هست. شایان ذکر است که تنها ۳ درصد وجود دارند که از بورسیه دولتی بهره می‌گیرند و ۴۳ درصد از آنان، این بورسیه را از موسسات اخذ می‌کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، عرضه کننده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیلی می باشند.

Related Posts

یک دیدگاه برای “ تحصیل دکترا در آمریکا

 1. رامین کسرایی گفت:

  میشه برای تحصیل دکترا در آمریکا، اول به کانادا رفت و از اونجا انتقالی گرفت؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *