مهاجرت تحصیلی دانمارک

تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک

تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک

کشور دانمارک یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی است که دارای بهترین دانشگاهها در سطح جهان می­باشد. دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک هستند. دانشگاههای کشور دانمارک جزء معتبرترین دانشگاههای جهان است و رتبه 5 را در بین دانشگاههای دنیا به خود اختصاص داده است. تحصیل در دانشگاههای کشور دانمارک در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال و در دوره­ کارشناسی ارشد 2 سال طول خواهد کشید. در مقطع کارشناسی تدریس به زبان دانمارکی ارائه می­گردد و دانشجویان برای ورود به این مقطع باید تسلط کافی به زبان دانمارکی را داشته باشند.

اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاههای این کشور ارائه می­گردد. دانشجویان بین المللی تنها با داشتن مدرک زبان انگلیسی می­توانند به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند. تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک باید اولاً دانشجویان دوره­ی کارشناسی ارشد را گذرانده باشند. دانشجویان در مقطع دکتری می­توانند به تحصیل در رشته ای مشابه رشته دوره­ی کارشناسی ارشد و یا همان رشته به مدت 3 سال در دانشگاههای این کشور ادامه تحصیل دهند. دانشجویان در کشور دانمارک اجازه انجام کار در حین تحصیل را دارند.

میزان ساعات کاری برای هر مقطع با یکدیگر متفاوت است بطوریکه دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، مقطع کارشناسی ارشد20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته می­توانند به انجام کار بپردازند. از عزیزانی که قصد تحصیل در این مقطع را در کشور دانمارک دارند، دعوت می­نمائیم تا مقاله پیش رو را مطالعه نمایند.

مزایا و شرایط تحصیل دکتری در دانمارک

تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک یک دوره­ی کاملاً رقابتی بین دانشجویان خارجی است. در این دوره دانشجویان موطف به انجام کارهای تحقیقاتی شرکت در سمینارها و ارتباز برقرار نمودن با محققین می­باشند. از آنجائیکه  دانشگاههای کشور دانمارک در زمینه تحقیق و توسعه دارای رتبه های بالای جهانی است دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک هستند.

کمک هزینه تحصیل PHD در دانمارک

تحصیل در دانشگاههای کشور دانمارک برای دانشجویان خارجی بصورت رایگان نمی­باشد. اگرچه دانشجویان خارجی می­توانند جهت تحصیل در دانشگاههای این کشور بورسیه شوند. هزینه تحصیل در دانشگاههای کشور دانمارک برای هر رشته و در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت می­باشد. اما تحصیل دانشجویان در مقطع دکتری بصورت رایگان بوده و برخی از دانشجویان از حقوق و دستمزد نیز برخوردار هستند.

دانشجویان در مقطع دکتری در دانمارک 40% از حقوق خود را باید بعنوان مالیات به این دولت پرداخت نماید. در ضمن حقوق دانشجویان در مقطع دکتری در دانمارک پس از کسر مالیات این کشور به حساب وی واریز خواهد شد. حقوق دانشجویان در این مقطع حدوداً برابر با 238000 کورن قبل از کسر مالیات می­باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک

دانشجویان زیادی علاقمند هستند تا تحصیلات در مقطع دکتری خود را در کشورهایی که دارای دانشگاههای معتبر و هزینه های تحصیل در آنها مقرون به صرفه هستند ادامه دهند. کشور دانمارک از جمله این کشور ها به شمار می­رود. دانشگاههای کشور دانمارک با بسیاری از شرکت های خصوصی همکاری داشته و از دانشجویان در مقطع دکتری استقبال می­نماید. این دانشگاهها پروژه های تحقیقاتی شرکت ها را به کمک دانشجویان مقطع دکتری انجام می­دهند.

برنامه هایی که دانشگاههای کشور دانمارک به دانشجویان در مقطع دکتری ارائه می­نماید متفاوت از سایر کشورهاست. این برنامه ها شامل:

 • انتقال دانش موضوعات درسی در مقطع دکتری در زمانهایی که امکان آن فراهم باشد انجام می­گیرد.
 • برنامه های آموزشی که دانشجویان در این مقطع می­گذرانند 30 واحد درسی را در برمی­گیرد.
 • تمامی برنامه هایی که در مقطع دکتری در این کشور ارائه می­شود بصورت تحقیقاتی و آزمایشگاهی و یا کتابخانه ای می­باشد.
 • در نهایت دانشجویان در این مقطع پایان نامه خود را به دانشگاه تحویل دهند.
 • دانشجویان بایستی به تحقیقاتی مستقل از دانشگاه در این دوره بپردازند.
 • دانشجویان بایستی در این دوره با دیگر شبکه های خارجی و یا موسسات آموزشی خارجی نیز همکاری نمایند .

شرایط پذیرش جهت تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک چیست؟

از مهمترین شرایط تحصیل در مقطع دکتری در این کشور داشتن مدرک فوق لیسانس می­باشد. البته در برخی موارد دانشجویان با دارا بودن مدرک کارشناسی و یک سال تحصیل در دوره­ی کارشناسی ارشد می­توانند وارد مقطع دکتری گردند. دانشگاههای این کشور قبل از پذیرش دانشجویان با آنها جلساتی را برای مصاحبه برقرار می­کنند. این جلسات ممکن است به صورت حضوری و یا بصورت تلفنی انجام گیرد.

از دیگر شرایط تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک داشتن مدرک زبان انگلیسی می­باشد. زیرا در این مقطع تدریس به زبان انگلیسی ارائه می­گردد. مدرک زبان انگلیسی دانشجویان برای ورود به این دوره آیلتس یا تافل می­باشد و باید دانشجو حداقل مدرک سطح B زبان انگلیسی را کسب نموده باشد. برخی از دانشگاههای کشور دانمارک از دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را دارند آزمون ورودی دریافت می­کنند.

مدارک مورد نیاز تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک کدامند؟

دانشجویان جهت تحصیل در مقطع دکتری در کشور دانمارک مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • ارائه مدرک زبان انگلیسی که باید حداقل دارای سطح B باشد.
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد
 • ارائه رزومه ای قوی با ترجمه انگلیسی
 • ارائه مدارکی که نشان دهنده سوابق کاری دانشجو در زمینه رشته و پروپوزال تحقیقی دانشجو باشد.
 • ارائه انگیزه نامه دانشجو برای تحصیل در دانمارک

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک کدامند؟

دانشگاههای کشور دانمارک بورسیه ها و کمک هزینه هایی را برای دانشجویانی که در مقطع دکتری در این کشور به تحصیل می­پردازند قرار داده است که به شرح زیر اند:

کمک هزینه دانشجویی

برخی از دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی، شرکت ها و بنیادها در کشور دانمارک کمک هزینه هایی را به مدت 3 سال به دانشجویان ارائه می­نماید. این کمک هزینه ها برای دانشجویان مقطع دکتری در این کشور قرار داده شده است، که هر ساله دانشجویان از طریق تبلیغات این مراکز آگاه می­گردند.

حمایت مالی بین المللی

دانشجویان در مقطع دکتری می­توانند با مراجعه به سازمان های مالی بین المللی و یا سازمانهای حمایتی کشور خودشان برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی اقدام نمایند.

کمک هزینه صنعتی

برخی از شرکت های خصوصی که با دانشگاههای کشور دانمارک برای انجام پروژه های تحقیقاتی همکاری می­نمایند، کمک هزینه هایی را برای دانشجویان مقطع دکتری پرداخت می­کنند. این پروژه های تحقیقاتی به دانشجویان مقطع دکتری سپرده می­شود و ارتباط بین دانشگاه و شرکت را نیز آسان می­نماید. این کمک هزینه ها به مدت 3 سال به دنشجویان تعلق خواهد گرفت.

هزینه های تحصیلی مادام کوری

دانشگاههای کشور دانمارک به برخی از دانشجویان اتحادیه اروپا که دارای شرایط خاصی هستند و برای تحصیل در مقطع دکترا به این کشور سفر نموده اند، کمک هزینه تحصیلی مادام کوری را ارائه می­دهند.

دانشجویان جهت تحصیل در مقطع دکترا در کشور دانمارک ممکن است با سوالات زیادی از قبیل:

 • آیا دانشجویان پس از پایان مقطع دکتری در دانمارک می­توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند؟
 • آیا دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری می­توانند همراه اعضای خانواده خویش به این کشورسفر نمایند؟
 • هزینه های زندگی دانشجویی در دانمارک چگونه است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی دانشجویان عزیز در این زمینه می­باشد. جهت مشاوره و راهنمایی می­توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمائید.

Related Posts

6 دیدگاه برای “تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک

 1. sohrab گفت:

  دکترا تو سوئد هنوز رایگانه ؟ اگر بخوایم تو کشورهای اسکاندیناوی همراه داشته باشیم همزمان فقط سوئد این شرایط رو داره ؟

 2. هانا وطن دوست گفت:

  با سلام
  درسته که دانمارک ویزای همراه هم داره ؟
  این ویزا به پدر و مادر هم تعلق می گیره.

 3. ناصر زارعی گفت:

  سلام
  برای مقطع پزشکی آیا میتوان بعد از قبولی کنکور پذیرش دانشگاه دانمارک رو گرفت

 4. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوبی بود
  مرسی

 5. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد سرمایه گذاری در دانمارک هم مطلب بذارید

 6. مسعود جهانی گفت:

  دکترا در دانمارک چقدر برامون هزینه در بر داره؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *