مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

تحصیل در مقاطع مختلف کشور آلمان

کشور آلمان در بخش صنعتی و اقتصادی، در زمره کشورهای قدرتمند و پیشرفته جای دارد. به همین دلیل افراد زیادی از نقاط مختلف جهان به دنبال تحصیل در مقاطع مختلف آلمان بوده تا از این طریق بتوانند آینده تحصیلی و شغلی خود را با ورود به بازار کار آلمان تضمین نمایند. وجود کشورهایی همچون بلژیک، هلند، لهستان، دانمارک، سوئیس، اتریش و فرانسه در همسایگی آلمان، به سهولت می تواند موقعیت عالی اقتصادی و صنعتی آلمان را به اثبات برساند. اهمین این موضوع و افزایش تعداد متقاضیان مهاجرت به آلمان سبب گردید موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله ای را با موضوعیت مهاجرت تحصیلی به آلمان برای متقاضیان ارائه نماید که در راستای آگاهی و کسب اطلاعات به روز و آنلاین، حاوی مطالب مفید و ارزشمندی است که پیشنهاد بر مطالعه آن داریم.

تحصیل مقطع لیسانس در آلمان

نخستین مقطع تحصیلی پس از ورود به دانشگاه، مقطع لیسانس است. سیستم آموزش و پرورش در کشور آلمان به گونه ای است که شرایط بسیار مناسبی برای متقاضیان جهت تحصیل در مقاطع مختلف آلمان فراهم می باشد. دانشجویان پس از گذراندن 4 سال که شامل 6 الی 8 ترم می گردد، موفق به کسب مدرک کارشناسی شده و در صورت تمایل در مقاطع بالاتر نیز به ادامه تحصیل بپردازند. در غیر این صورت می توانند متناسب با رشته تحصیلی خود و “شرایط کار در آلمان، اشتغال یابند. ارائه مدرک دیپلم متوسطه جهت ورود به مقطع کارشناسی در آلمان الزامی است. از دیگر شرایط مهم در این امر، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی است. در صورتی که دانشجو زبان تحصیلی آلمانی را برای گذراندن دوره های تحصیلی انتخاب نماید، بایستی مدرک زبان آلمانی سطح B1 یا B2 را در کشور مبدا اخذ نموده باشد. تنوع رشته ای برای مقطع لیسانس در دانشگاه های آلمان بسیار زیاد است. رشته های پرطرفدار و محبوب دوره کارشناسی عبارتند از:

 • علوم مهندسی مکانیک
 • علوم کامپیوتر
 • زیست شناسی
 • اقتصاد
 • علوم زیست محیطی

تحصیل در مقاطع مختلف آلمان

تحصیل مقطع فوق لیسانس در آلمان

بحث آموزش و مدارک اعطایی از سوی دانشگاه های آلمان پس از پایان تحصیل در مقاطع مختلف آلمان، در میان سایر کشورها از اعتبار خاص و ویژه ای برخوردار می باشد. بنابراین اکثریت دانشجویانی که در کشور مبدا مانند ایران موفق به کسب مدرک دوره کارشناسی شده اند، نسبت به ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس، دکترا و بالاتر تمایل بسیار زیادی نشان می دهند. از دیگر نکات مهمی که موجب جذب دانشجویان به سمت دانشگاه های آلمانی می گردد، “تحصیل رایگان در آلمان است. به طوری که هزینه هر ترم تحصیلی به 100 € نمی رسد. دولت آلمان برای جذب دانشجویان بین المللی با در نظر گرفتن شرایط ویژه و استثنائی، بستری را برای آنان مهیا نموده که امکان تحصیل در عالی رتبه ترین دانشگاه های اروپایی را داشته باشند.

برنامه های تحصیلی این مقطع،‌ اکثرا به زبان انگلیسی بوده و مدت زمانی که طول می کشد دانشجو تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد به پایان برساند، 2 سال خواهد بود. از جمله مدارکی که برای تحصیل در این مقطع مورد نیاز است، مدرک دیپلم متوسطه و کارشناسی به همراه ریز نمرات است. امکان انجام مصاحبه یا آزمون ورودی نیز وجود خواهد داشت.

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

در بررسی مبحث تحصیل در مقاطع مختلف آلمان، گفتنی است متقاضیان تحصیل دکترا در آلمان با توجه به این که واجد شرایط چه نوع تحصیلی هستند، می توانند به تحصیل دکترا بپردازند. بدین معنا که برای این دسته از دانشجویان دو نوع شرایط تحصیلی وجود دارد که در نوع اول، دانشجو می تواند با استفاده از بورسیه تحصیلی در آلمان تحصیل کند و نوع دوم نیز مختص دانشجویانی است که بایستی شهریه تحصیلی خود را شخصا بپردازند. اما در هر دو حالت دانشجو پس از گذراندن 3 الی 4 سال مجاز به اخذ مدرک تحصیلی PHD می گردد.

از آنجا که تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، نوعی اشتغال دانشجویی محسوب می گردد، لذا دولت آلمان مبلغی معادل 2.000 $ را به عنوان حقوق ماهیانه برای دانشجویان در نظر گرفته است. بنابراین دقت داشته باشید که پذیرش تحصیلی در این مقطع بسیار حساس همراه با رقابتی تنگاتنگ است. مدارک زیر برای مقطع دکترا مورد نیاز است:

 • ارائه مدارک تحصیلی دوره های پیشین
 • گواهی تاییدیه اعتبارسنجی مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی با نمره مورد نظر دانشگاه
 • ارائه 2 توصیه نامه
 • یافتن استاد سوپروایزر و ارائه نامه تاییدیه استاد

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی‌دکترا در آلمان

هزینه و شهریه دانشگاهی برای تحصیل در مقاطع مختلف آلمان از نکات مهمی است که مد نظر کلیه متقاضیان قرار دارد. بخصوص تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که هزینه های بالاتری را در بر دارد. به همین دلیل هر ساله رقابت فشرده ای بین متقاضیان تحصیل در این مقاطع برقرار است. تنها مدارکی که می تواند شانس متقاضیان را در جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان افزایش دهد، عبارتند از:

 • دارا بودن دانش زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 6.5
 • ارائه مدرک لیسانس و فوق لیسانس که از دانشگاه های معتبر اخذ شده باشد.
 • پیدا کردن یک supervisor جهت پشتیبانی تز پیشنهادی شخص دانشجو
 • انتشار مقالات و تالیفات بین المللی

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

در بخش‌های پیشین این مقاله عنوان گردید که امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود داشته و به راحتی می‌توان به تحصیلات عالیه در این کشور دست یافت. بنابراین تنها موضوعی که در تحصیل در مقاطع مختلف آلمان، مهم شمرده می‌شود تامین “هزینه زندگی در آلمان است. اگرچه پرداخت شهریه دانشگاهی در آلمان الزامی نیست اما پوشش مخارج زندگی در این کشور از دغدغه‌های اصلی زندگی دانشجویی به شمار می‌رود. کشور آلمان برای این امر نیز راهکار مناسبی در نظر گرفته است که امکان کارضمن تحصیل در آلمان را برای دانشجویان میسر می سازد. میزان ساعات کاری که برای دانشجو معین شده است، 10 الی 20ساعت به‌صورت هفتگی بوده که مبلغی بین 7 الی 10 € به ازای هر ساعت کار به دانشجو تعلق می‌گیرد. میانگین ماهیانه مخارج زندگی دانشجویی در آلمان 500 € تخمین زده شده است که با کار ضمن تحصیل می‌توان بخشی از آن را تحت پوشش قرار داد. با این تفاسیر، ارائه نامه تمکن مالی (برای یک سال تحصیل) جهت تامین مخارج زندگی در آلمان از دیگر مدارک ارسالی دانشجو به دانشگاه موردنظر می باشد. کسب مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت امکان‌پذیر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *