مهاجرت تحصیلی ایسلند

تحصیل در دانشگاههای ایسلند

تحصیل در دانشگاههای ایسلند

ایسلند کشوری کوچک در شمالی ترین نقطه­ی اروپا واقع گردیده است، این کشور دارای دانشگاههای معتبری است. تحصیل در دانشگاههای ایسلند گزینه ای جدید برای دانشجویان نیست. زیرا دانشگاههای این کشور از سالهای پیش مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته بود. دانشجویان پس از دریافت اقامت تحصیلی این کشور می­توانند نسبت به اخذ تابعیت ایسلند نیز اقدام نمایند.

درباره کشور ایسلند

ایسلند کشوری با آب و هوایی متفاوت نسبت به سایر کشورهای اروپایی می­­باشد. این کشور در فصل بهار دارای آب وهوایی بسیار گرم است و از طبیعتی زیبا و متنوع برخوردار می­باشد. کشور ایسلند در سال 2008 با بحران اقتصادی شدیدی روبرو گردید، اما در سال 2010 این بحران اقتصادی را تا حدودی بهبود بخشیدند.

پایتخت کشور ایسلند شهر ریکیاویک می­باشد و دانشگاه بزرگ ایسلند در این شهر واقع گردیده اند. پس از دانشگاه ایسلند دانشگاه ریکیاویک بزرگترین دانشگاه کشور ایسلند بحساب می­آید. که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را به کمک دانشگاههای دیگر برای دانشجویان فراهم آورده است. کشور ایسلند از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاههای این کشور استقبال گرمی­ می­نماید.

هم اکنون نیز 5درصد از کل دانشجویان این کشور را دانشجویان بین المللی تشکیل می­دهد. از آنجائیکه این کشور علاقمند به جذب دانشجویان بین اللملی در این کشور می­باشد، اکثر رشته های تحصیلی در دانشگاهها به زبان انگلیسی ارائه می­گردد.

ویزای دانشجویی

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاههای ایسلند را دارند باید ابتدا درخواست پذیرش به دانشگاههای این کشور را دهند. بدین منظرو بایستی دانشجویان بطور مستقیم به وزارت مهاجرت این کشور مرجعه نموده و درخواست ویزای تحصیلی خود را به این اداره ارائه نماید. دانشجویان برای دریافت ویزای دانشجویی کشور ایسلند بایستی مدارک زیر را به اداره مهاجرت تحویل دهند:

 • ارائه درخواست اجازه اقامت
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش از سوی دانشگاههای ایسلند
 • ارائه مدارکی که اثبات نماید فرد قادر به تأمین هزینه های دانشجویی خود در طول تحصیل می­باشد.

همچنین دانشجویان توجه داشته باشند که بایستی بیمه درمانی خود را ضمیمه ویزای دانشجویی خود نمایند.

درخواست برای فرصت های مطالعاتی

دانشجویان برای اینکه بتوانند در کشور ایسلند ادامه تحصیل دهند در ابتدا بایستی درخواست خود را به دانشگاههای این کشور ارائه نمایند. تحصیل در دانشگاههای ایسلند بصورت رایگان می­باشد، اما این دانشگاهها هزینه ثبت نام که معادل60000 کرونا و برابر با 500 دلار است از دانشجویان دریافت می­نماید. اسکان دانشجویان در ایسلند بر عهده خود دانشجویان قرار دارد. دانشجوبان برای دریافت خوابگاههای دانشجویی باید هزینه ایی بابت اجاره خوابگاه پرداخت نمایند.

دانشگاههای کشور ایسلند

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه کشور ایسلند دانشگاه ایسلند است، این دانشگاه دارای13000 دانشجو می­باشد. همچنین این دانشگاه بعنوان برترین دانشگاه در بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه ایسلند رشته های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان ارائه می­نماید. در صورتیکه سایر دانشگاهها در این کشور تنها رشته های تخصصی خاصی را ارائه می­دهند.

دانشگاه ایسلند دارای رشته های بسیار زیادی می­باشد که تعداد آنها به بیش از 200 رشته می­رسد. از جمله دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده اقتصاد
 • مدیدریت بازرگانی
 • علوم سیاسی
 • علوم اجتماعی
 • انسانی و دوره های تکمیلی میان رشته ای

دانشگاه ریکیاویک

یکی از دانشگاههای خصوصی ایسلند دانشگاه ریکیاویک می­باشد که بعد از دانشگاه ایسلند بزرگترین دانشگاه این کشور بشمار می­رود. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از دانشکده اقتصاد وتجارت، علوم کامپیوترو دانشکده حقوق و علوم مهندسی .

مرکز دانشگاهی غرب فیوردز

این دانشگاه در دوره­ی کارشناسی ارشد رشته هایی از جمله مدیریت ساحلی و دریایی را به دانشجویان ارائه می­نماید.

تحصیل در دانشگاههای ایسلند

همانطور که بیان نمودیم در کشور ایسلند تنها هفت دانشگاه موجود می­باشد. این دانشگاهها اکثر رشته های دانشگاهی را به دانشجویان ارائه می­دهند. در این صورت دانشجویان براحتی می­توانند رشته مورد نظر خود و دانشگاه خود را براحتی جستجو نمایند. از طرفی وب سایت های دانشگاهها دارای نسخه انگلیسی می­باشند که دانشجویان بین المللی بتوانند رشته های مورد نظر خود را بیابند.

ارزیابی نمرات دانشجویان در این کشور در مقیاس 1تا 10 انجام می­گیرد، بگونه ایی که قبولی دانشجویان در دوره های تحصیلی ملزم به کسب حداقل نمره 5 می­باشد. دانشگاهها در این کشور در پایان هر ترم تحصیلی از دنشجویان امتحانات دروس ترم جاری را اخذ می­نمایند.

انواع دانشگاههای ایسلند کدامند؟

بطور کلی در کشور ایسلند 7 دانشگاه موجود است که 4 دانشگاه بصورت دولتی در این کشور فعالیت می­نماید. دانشگاه کشاورزی ایسلند، دانشگاه هولار، دانشگاه آکوریری و دانشگاه ایسلند جزء دانشگاههای دولتی این کشور هستند. دانشگاههای خصوصی کشور ایسلند نیز از حمایت های مالی دولت ایسلند برخوردار می­­باشند. این دانشگاهها عبارتنداز: دانشگاه بیفروست- فرهنگستان هنر ایسلند و دانشگاه ریکیاویک.

دلایل تحصیل در ایسلند چیست؟

دانشجویان به دلایل مختلف تحصیل در دانشگاههای ایسلند را بر می­گزینند . از جمله مهمترین دلایل انتخاب کشور ایسلند برای ادامه تحصیل عبارتند از:

 1. در این کشور امکان مشاهده مستقیم یخچالها و آتشفشانها وجود دارد.
 2. در فصل تابستان روزهای این کشور بسیار طولانی و لذت بخش است.
 3. همچین شب ها در این کشوربسیار پر جنب و جوش می­باشد.
 4. از طرفی هم دانشگاههای کشور ایسلند استقبال گرمی از دانشجویان بین المللی می­نماید.

هزینه زندگی دانشجویی در ایسلند چگونه است؟

متوسط هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور ایسلند 660 پوند در ماه تخمین زده شده است. ناگفته نماند هزینه های زندگی افراد با توجه به محل اقامت و دانشگاهی که در آن به تحصیل پرداخته است با یکدیگر متفاوت است. دانشگاههای ایسلند خوابگاههایی را جهت اقامت دانشجویان در نظر گرفته است که دانشجویان باید جهت اقامت در این خوابگاهها اجاره پرداخت نمایند.

خوابگاههای دانشگاه خصوصی ریکیاویک نسبت به سایر دانشگاههای دیگر دارای اجاره های بالاتری می­باشد. همچنین دانشجویان جهت تحصیل در مراکز تحصیلات عالی خصوصی بایستی شهریه پرداخت نمایند. شهریه دانشگاههای خصوصی در این کشور بطور میانگین4500-8000 پوند تخمین زده شده است. البته این هزینه بسته به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت می­باشد.

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ایسلند را دارند با سوالات بسیاری از قبیل:

 • آیا دانشگاههای ایسلند بورسیه تحصیلی به دانشجویان اعطا می­نماید؟
 • آیا دانشگاههای ایسلند به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی پرداخت می­کنند؟
 • آیا با دریافت ویزای تحصیلی این کشور می­توان به همراه اعضای خانواده به این کشور سفر نمود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی به دانشجویان عزیز در زمینه تحصیل در دانشگاههای ایسلند می­باشد. دانشجویان می­توانند جهت اطلاعات بیشتر و راهنمایی با مشاوران این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *