مهاجرت تحصیلی بلاروس

اقامت پس از تحصیل در بلاروس

اقامت پس از تحصیل در بلاروس

اقامت پس از تحصیل در بلاروس را می توان به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در این کشور قلمداد کرد. امروزه افراد زیادی، خواهان ادامه تحصیل در دیگر کشورها هستند. از مهمترین عوامل موثر برای متقاضیان شرایط اقامت آن کشور در پایان تحصیلات است. آگاهی از شرایط اقامت پس از تحصیل در بلاروس، می ­تواند بر تصمیم متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور، اثرگذار باشد. علیرغم تلاش برای جامعیت مطالب، ممکن است برخی سوالات علاقمندان، بدون پاسخ باقی بماند. در این صورت، متقاضیان جهت دریافت اطلاعات بیشتر، می ­توانند از خدمات مشاوره ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بهره مند شوند.

انواع اقامت بلاروس

حضور مستمر در بلاروس برای مدت زمان بیش از 90 روز، صرفا با مجوز اقامت این کشور امکان پذیر است. در بلاروس، 2 نوع اقامت موقت و دائمی به متقاضیان اعطاء می ­شود. اقامت موقت برای مدت کمتر از یک سال و اقامت دائم برای بیش از این مدت است. توجه شود که لزوما برای ماندن بیش از یک سال، مجوز اقامت دائم نیاز نیست. گاهی تا چندین سال اقامت موقت شخص، تجدید یا تمدید خواهد شد.

اخذ اقامت بلاروس به بهانه های متعددی امکانپذیر است. چند نمونه از شایع ترین دلایل اخذ اقامت بلاروس عبارتند از :

 • کار در بلاروس
 • تحصیل در بلاروس
 • ازدواج با یک شهروند بلاروس
 • داشتن ملک یا آپارتمان در بلاروس
 • سرمایه گذاری و تاسیس شرکت در بلاروس
 • پناهندگی در بلاروس

بررسی اقامت پس از تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نخواهد شد. دانشجویان طی مدت تحصیل می­ توانند مجوز اقامت موقت در بلاروس را کسب کنند. اما برای ماندن در این کشور، بعد از فارغ التحصیلی، لازم است از طریقی دیگر اقامت آن را کسب کرد. در ادامه محتمل ترین روش های اخذ اقامت بلاروس برای فارغ التحصیلان خارجی در این کشور، تشریح شده است. شایان ذکر است، حضور چند ساله در بلاروس، برای حضور در این کشور در آینده فرصت مغتنمی است. دانشجویان طی مدت تحصیل قانونی می توانند زمینه انتخاب هر یک از روش های اخذ اقامت را فراهم نمایند.

بررسی اقامت پس از تحصیل در بلاروس

اشتغال و اقامت پس از تحصیل در بلاروس

اشتغال در بلاروس و اخذ اقامت از این طریق، کار چندان آسانی نیست. اما دانشجویان شاغل به تحصیل در این کشور، از شانس بیشتری برای یافتن کار، نسبت به سایرین برخوردارند. برای اشتغال در بلاروس، نیاز به قراردادکاری با یک کارفرما در این کشور است. همچنین بلد بودن زبان روسی از ضروریات اشتغال در بلاروس است. افرادی که برای تحصیل در بلاروس حضور دارند، می توانند راحت تر به جستجوی شغل در این کشور بپردازند. انتخاب رشته های تحصیلی متناسب با نیازهای جامعه بلاروس، شانس یافتن شغل مناسب را افزایش می ­دهد. نرخ پایین بیکاری در این کشور و وجود صنایع متعدد از نکات مثبت اشتغال در بلاروس است. جهت اطلاع از شرایط اقامت بلاروس ابتدا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

جهت اطلاع از شرایط و هزینه زندگی در بلاروس به اطلاعات نمودار زیر توجه فرمائید:

توزیع هزینه اقامت بلاروس

اقامت پس از تحصیل در بلاروس از طریق کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد در این کشور مدرکی است که پس از مدرک کارشناسی به دست می آید. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و ادامه دادن تحصیل در این کشور، دانشجویان می توانند در این کشور اقامت داشته باشند. دارنده مدرک کارشناسی ارشد به عنوان افراد واجد شرایط تر از دارنده مدرک کارشناسی و با فرصت های شغلی بیشتر شناخته می شود. برخی از دانشجویان مدرک کارشناسی خود را دریافت می کنند و مایل به تحصیل بیشتر برای ارتقای صلاحیت خود در سطح کارشناسی ارشد نیستند. اما مدرک کارشناسی ارشد در سال 2022 به یک مدرک بسیار برجسته برای جویندگان کار تبدیل شده است.

 بنابراین، اگر اکنون دارای مدرک کارشناسی هستید، برای شما خوب است که در حال حاضر مدرک کارشناسی ارشد بگیرید. کسانی که می خواهند در رشته خود معتبرتر باشند، مدرک کارشناسی ارشد خود را می خوانند و همیشه شانس بیشتری برای آینده روشن دارند. تقریبا هر برنامه کارشناسی ارشد توسط یک برنامه کارشناسی دنبال می شود و حتی پس از دوره کارشناسی ارشد، دانشجویان برنامه M.Phil خود را برای ادامه برنامه دکترا مطالعه می کنند. بنابراین، بدون مدرک کارشناسی ارشد هیچ کس نمی تواند واجد شرایط M.Phil و غیر از PhD باشد. همچنین جهت اطلاع از شرایط و هزینه زندگی در بلاروس ابتدا مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

اقامت به واسطه سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلاروس

یکی از متداول ترین روش های سرمایه گذاری در بلاروس، ثبت شرکت است. این روش نیازمند آگاهی از مسائل حقوقی مربوطه در بلاروس است. دانشجویانی که از تمکن مالی برخوردارند، با انتخاب این روش می­ توانند شانس بالایی در کسب اقامت این کشور داشته باشند. ثبت شرکت در بلاروس این مزیت را دارد که افراد می ­توانند خانواده خود را نیز همراه ببرند. البته منظور از خانواده همسر و فرزندان زیر 18 سال است. اگر فرد تمایل به حضور افراد دیگری نیز داشته باشد، می ­تواند متقاضی را به عنوان شریک تجاری خود معرفی نماید.

ثبت شرکت، اگرچه راهی نسبتا، مطمئن برای اخذ اقامت است اما محدودیت هایی نیز دارد. از جمله محدودیت ها، برخورداری از سرمایه اولیه یا تجربه است. این امر برای افراد تازه فارغ التحصیل شده چندان راحت نیست. همچنین پرداخت مالیات، یکی دیگر از مسائل ثبت شرکت در بلاروس است. البته برای مشکل دوم، ثبت شرکت در مناطق آزاد بلاروس، پیشنهاد می­ شود. در این مناطق، شرکت ها از تخفیف یا دوره های معاف از مالیات بهره مند می­ شوند. چنانچه شرکت تأسییس شده، طی 5 سال، تراکنش بالای 150000€ (یورو) داشته باشد، می­ توان برای اقامت دائم درخواست داد.

اخذ اقامت با خرید ملک در بلاروس

خرید ملک راه ساده تری برای کسب اقامت بلاروس است. هرچند انتخاب این روش هم نیازمند سرمایه است اما دیگر از پیچیدگی های حقوقی ثبت شرکت، در اینجا خبری نیست. دولت بلاروس اجازه بهره برداری تجاری از املاک را به مالکان آنها می­ دهد. این مزیت، در کنار امکان اجاره ملک، فرصت ایجاد درآمد را برای مالکان فراهم می­ کند. خرید املاک در بلاروس تنها با ثبت دولتی، امکان پذیر است. روند اخذ اقامت موقت در بلاروس با خرید ملک ممکن است 3 تا 4 ماه طول بکشد. با گذشت 5 سال از زمان خرید ملک، امکان درخواست برای دریافت اقامت دائم بلاروس فراهم می ­شود. طی بازه زمانی 5 ساله، مالک باید حداقل 6 ماه از هر سال را در بلاروس ساکن باشد.

توجه شود که خرید ملک برای خارجی ها، محدود به اعیان ملک است و زمین به آنها واگذار نمی ­شود. متقاضیان اقامت دائم بلاروس، باید حداقل 150000€ (یورو) برای خرید ملک هزینه کنند. وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این زمینه تجارب ارزنده ای دارند. ارائه راهنمایی و مشاوره به علاقمندان، از افتخارات این موسسه است. پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به علاقمندان و متقاضیان، از جمله خدمات قابل ارائه این موسسه است.

5/5 - (11 امتیاز)

5 دیدگاه برای “اقامت پس از تحصیل در بلاروس

 1. amir abbas گفت:

  بابت مطالب خوبتون تشکر میکنم می خواستم بدونم شرایط اقامت پس از تحصیل کشور روسیه هم مثل شرایط اقامت پس از تحصیل در بلاروس هست یا فرق میکنه

 2. عرفان صباغ زاده گفت:

  بلاروس تحصیلش چیه که اقامت پس از تحصیلش چی باشه
  کشورای اروپایی و کانادا خوبن

 3. ارسلان رکنی گفت:

  واقعا تو اقامت پس از تحصیل بلاروس با نرخ بیکاری بالا میشه کار پیدا کرد؟

 4. همایون باقرنیا گفت:

  کشورهای بلوک شرق اصلا مناسب زندگی نیستند

 5. mani گفت:

  از سایت خوبتون ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.