مهاجرت به کشور فنلاند

اقامت فنلاند از طریق ازدواج

اقامت فنلاند از طریق ازدواج

مهاجرت به فنلاند و اخذ اقامت این کشور از طرق مختلفی انجام می‌گیرد و می‌توان به روش‌های تحصیلی، تولد فرزند، سرمایه‌گذاری و… و اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج در این باره اشاره نمود. ازدواج در فنلاند همانند سایر کشورها راهی جهت دریافت اقامت دائم فنلاند به شمار می‌رود. فرد متقاضی پس از ازدواج با تبعه فنلاندی یا مقیم فنلاند می‌تواند به تابعیت این کشور دست یابد. اما نکته اینجاست که اخذ تابعیت از طریق تبعه فنلاندی زمان کمتری را نسبت به فرد مقیم فنلاند خواهد داشت. اکنون برای توضیحات بیشتر در این مورد به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای ازدواج

اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج، نیازمند ارائه مدارکی است که به سه گروه اصلی تقسیم می‌گردند:

گروه اول

شامل مدارک هویتی و شناسایی زوجین می‌باشد (مانند شناسنامه، عکس، پاسپورت، سند ازدواج و غیره)

گروه دوم

مدارکی که فرد متقاضی در کشور فنلاند می‌بایست به سفارت این کشور تسلیم نماید. (شامل برگه‌های شهرداری، برگه‌های مالیاتی و غیره)

گروه سوم

مدارکی که در این گروه ارائه می‌گردد، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. زیرا ممکن است اخذ اقامت از سوی سفارت مردود اعلام گردد. گروه سوم شامل مدارکی می‌شوند که ازدواج حقیقی و واقعی زوجین را به اثبات می‌رساند. بدین معنا که ازدواج می‌بایست در واقعیت انجام گرفته باشد و نه به شکل صوری. شامل اسنادی مانند عکس‌های مشترک زوجین، پرینت شماره‌ تماس‌ها و… این مدارک نیز از سوی متقاضی اخذ و درج در پرونده می‌گردد.

اقامت فنلاند از طریق ازدواج

فردی که تصمیم به ازدواج با فرد فنلاندی دارد، در ابتدا باید تجرد خود را به اثبات برساند. ارائه مدارکی که ثابت نماید زن و مرد با یکدیگر نامزد هستند و هر دو در حال حاضر مجرد می‌باشند. (برای مثال عکس‌های دو نفره زن و مرد و…) چراکه شخصی که دارای وضعیت تاهل است، مجاز به انتخاب همسر (زن یا مرد) فنلاندی نیست. چنانچه متقاضی از قبل متاهل بوده، اما همسر او فوت‌گردیده، می‌بایست مدارک قانونی دال بر فوت همسر را ارائه نماید. همچنین اگرمتاهل بوده ولی از همسر خود جدا شده است، بایستی مدارک مربوط به طلاق همسر را نیزتسلیم سفارت نماید. تبعه فنلاندی به صورت جداگانه می‌بایستی مدارک ذیل را به اداره مهاجرت فنلاند جهت بررسی تسلیم نماید:

  • ارائه پاسپورت یا کارت اقامت دائم تبعه فنلاندی
  • آدرس محل اقامت شخصی تبعه فنلاندی
  • اسناد و مدارک مالی که تمکن مالی وی را به اثبات رسانده و مشخص گردد او از عهده مخارج یک زندگی دو نفره برمی‌آید.
  • مدارکی که مشخص نماید فرد فنلاندی جهت امرار معاش دارای شغل و کسب و کار می‌باشد.

نکات اقامت فنلاند ازطریق ازدواج ‌

چنانچه متقاضی نتواند ویزای نامزدی دریافت‌کند یاموفق به ثبت ازدواج درفنلاند نگردد، باید درکشور ثالث نسبت به این‌کار اقدام نماید. همسر فنلاندی موظف است پس از ثبت ازدواج اقدامات لازم جهت اخذ کارت اقامت او را انجام دهد. این روند مدت زمان چندین ماه طول می‌کشد.

ناگفته نماند قبل از ازدواج، معاینه‌های پزشکی خاصی درخصوص متقاضی انجام می‌‌گیرد. زوجین پس از ازدواج می‌توانند با یک نام خانوادگی شناخته شوند. البته زوجه می‌تواند نام خانوادگی خود یا یا نام خانوادگی همسرش را دارا باشد. اشخاصی‌که سن آنها زیر18سال بوده و برای اولین بار ازدواج می‌کنند، می‌توانند رسما و قانونا در فنلاند ازدواج ‌کرده و ثبت نمایند.

فرآیند ثبت ازدواج چگونه است؟

ثبت ازدواج در فنلاند در ادارات ثبت محلی و یا در جامعه مذهبی مانند کلیسا انجام می‌گیرد. در واقع ازدواج‌های مذهبی در کلیسا و ازداج های مدنی در دفاتر ثبت محلی انجام می‌گیرد. چنانچه مراسم ازدواج زوجین در ساعات اداری و در اداره ثبت یا دادگاه انجام شود، هزینه‌ای نخواهد داشت.اما ازدواج می‌تواند در مکان دیگری و با پرداخت هزینه صورت گیرد.

لازم است بدانید درصورت انجام ازدواج خارج از فنلاند، می‌بایست گواهینامه قانونی و ترجمه ازدواج به اداره ثبت تسلیم گردد. پس از ازدواجین زوجین و مهاجرت به فنلاند، ابتدا می‌تواند نسبت به درخواست کارت اقامت موقت اقدام نماید. پس از گذشت چند سال از مدت ازدواج و زندگی با همسرش، کارت اقامت فنلاند از طریق ازدواج به او تعلق می‌گیرد.

درنهایت در صورتی که 4سال از اقامت دائم وی با همسرش در فنلاند سپری گردد، پاسپورت فنلاندی برای او صادر می‌گردد. مشروط بر این که هیچ گونه سابقه کیفری و خلافی نداشته و به زبان فنلاندی نیز تسلط کامل داشته باشد. فرد با در دست دادشتن کارت اقامت فنلاند، به سادگی حق تردد در حوزه شنگن را دارد. او بدون نیاز به روادید حق رفت و آمد و سکونت دارد.

کلیات اقامت فنلاند ازطریق ازدواج چیست؟

همان‌طور که اشاره شد یکی از راه‌های اخذ اقامت و تابعیت کشور فنلاند، از طریق ازدواج است. اقامت فنلاند از طریق ازدواج گزینه‌ای مناسب برای بسیاری از افراد که در مسیر ازدواج و مهاجرت هستند، تلقی می‌گردد. فردی که قصد مهاجرت از طریق ازدواج دارد، می‌تواند با تبعه فنلاندی یا شخص مقیم آنجا ازدواج کند.

پس از آن به مدت 5 سال همراه با همسر خود اقامت مستمر داشته باشد. در این صورت و پس از گذشت 5 سال مجاز به اخذ اقامت دائم کشور فنلاند خواهد بود. مشروط بر این که اداره مهاجرت کشور فنلاند مدارک ارسالی از سوی وی را بررسی و تایید نماید.

مدت زمان اخذ اقامت فنلاند چقدر است؟

در کشور فنلاند برخلاف کشور ایران، قانون جنسیت جهت اخذ اقامت و تابعیت وجود ندارد. به‌عبارتی‌دیگر فردی که با تبعه فنلاندی یا مقیم فنلاند (مرد یا زن)ازدواج نماید،می‌تواند به اقامت وتابعیت آن کشور دست یابد. اما درکشور ایران اینچنین نیست و حق اقامت صرفا ازطریق مرد صورت می‌گیرد.

بدین ترتیب که فردی که با مرد ایرانی ازدواج نماید، می‌تواند موفق به اخذ تابعیت ایران گردد. اما ازدواج با زن ایرانی این امکان را به فرد خارجی نمی‌دهد. مدت زمان اخذ اقامت فنلاند به ازدواج به فرد تبعه و یا فرد مقیم بستگی دارد. بدین معنا که اگر با فردی که تابعیت فنلاند را دارد ازدواج نماید، مدت زمان جهت اخذ اقامت کمتر می‌باشد. اماچنانچه فرد مورد نظر جهت ازدواج، مقیم فنلاند باشد، زمان بیشتری را نیاز خواهدداشت.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می‌تواند به شما در باب اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج مشاوره و یاری رساند. مهاجرت خود به “اقامت فنلاند و “اخذ تابعیت این کشور از روش‌های مختلف را باکارشناسان این موسسه درمیان بگذارید. وکلای متبحر ما بامناسب‌ترین مشاوره‌ها و ارائه بهترین پیشنهادات راه موفقیت شما را کوتاه‌تر می‌سازند. بنابراین قبل ازهرگونه اقدام از تماس تلفنی رایگان با وکلا استفاده نموده و یا به صورت حضوری اخذمشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *