مهاجرت به کشور آلمان

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

شهروندان خارجی می توانند با زندگی و کار در آلمان و پرداخت مالیات جهت اقامت دائم آلمان با رعایت شرایط و قوانینی که نسبت به اقامت وجود دارد، اقدام نمایند. اخذ اقامت دائم یک کشور خارجی به طرق متفاوتی ممکن می باشد که در این نوشتار به بررسی اخذ این اقامت در آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی پرداخته ایم.

 • آیا می توان با اخذ ویزای تحصیلی و سپس کار در آلمان به اقامت دائم این کشور دست یافت؟
 • چه مدت زمان لازم و چه تعهداتی برای اخذ اقامت دائم کشور آلمان پیش بینی شده است؟

کشور آلمان یکی از کشورهای توسعه یافته دنیا و اروپا است که با توجه به پیر شدن جمعیت کشورش در این سال ها به دنبال جذب مهاجر می باشد و شهروندان ایرانی نیز از این موضوع بسیار استقبال کرده اند و بسیاری از مشاغل در این کشور در حاضر مورد نیاز نیروی کار می باشد. اخذ ویزای کار کمترین هزینه را برای مهاجرت به آلمان داراست اما نیازمند شرایط خاصی است.

دریافت اقامت دائم کشور آلمان برای یک شهروند خارجی به چند روش امکان پذیر می باشد:

 • اقامت دائم در آلمان از طریق ازدواج
 • اقامت دائم در آلمان از طریق تولد
 • اقامت دائم در آلمان از طریق پناهندگی
 • اقامت دائم در آلمان از طریق تحصیل
 • اقامت دائم در آلمان از طریق کار
 • اقامت دائم در آلمان از طریق سرمایه گذاری

هر کدام از انواع این اقامت شرایط و مدارک خاصی را نیازمند می باشد، در اینباره مشاوره نمائید.

انواع مجوز اقامت در آلمان

شما می توانید به عنوان یک شهروند خارجی به طرق متفاوتی در آلمان اقامت داشته باشید:

 • اقامت در آلمان به عنوان یک سرمایه گذار
 • اقامت در آلمان به عنوان یک نیروی کار ماهر
 • اقامت در آلمان از طریق ازدواج با یک تبعه یا مقیم آلمان
 • اقامت در آلمان به عنوان دانشجو
 • اقامت در آلمان به عنوان یک کارآفرین
 • اقامت در آلمان به عنوان یک پناهنده

همه این اقامت ها در ابتدا می توانند با یک اقامت بلند مدت، البته نه به صورت دائم در آلمان حضور یابند و سپس بعد از چند سال که برای هر کدام از این موارد شرط جضور خاصی تعریف شده برای اخذ اقامت دائم کشور آلمان اقدام نمایند. اقامت دائم کشور آلمان با کسب تابعیت این کشور متفاوت است.

بررسی اقامت دائم آلمان

اجازه اقامت یا محل اقامت دائم کشور آلمان راهی است که این امکان را می دهد در این کشور برای بلند مدت زندگی کنید. مزیت اخذ اقامت دائم کشور آلمان این است که فرد می تواند از تمامی حقوقی که یک شهروند آلمانی بهره مند است استفاده نماید، البته تا مادامی که شهروندی خود را دریافت نکرده است این شهروند خارجی اجازه رای دادن یا عضویت در یک ارگان دولتی و یا سمتهای دولتی را نخواهد داشت. اقامت دائم کشور آلمان بعد از چند سال حضور شما در این کشور قابل اخذ است، البته در مواردی این چند سال شاید بعد از 33 ماه اتفاق بیفتد شاید هم بعد از 5 سال ممکن باشد. البته باز هم نمی توان یک زمان مشخص را برای این پروسه به صورت مطلق مشخص نمود.

اخذ اقامت آلمان زمانی ممکن می باشد که شما مثلا به عنوان یک نیروی کار ماهر:

 • اخذ ویزای کار و یا بلوکارت دریافت کرده باشید و اقامت قانونی
 • در یک موقعیت کاری با رعایت قوانین اداره کار و اداره مهاجرت آلمان مشغول بکار باشید.
 • مالیات درآمد خود را پرداخت کرده باشید، یا کارفرما پرداخت نموده باشد.
 • با رعایت اصول اداره کار مرخصی گرفته و شرط حضور مشخص را رعایت کرده باشید.
 • به طور کل مشکلی از سوی شما در سابقه مهاجرتی وجود نداشته باشد.

اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

شما می توانید از طریق قانونی به شهروند آلمانی تبدیل شوید، برای دریافت شهروند آلمانی باید:

 • در زمان درخواست شهروندی آلمان حق اقامت داشته باشید.
 • بعد از 8 سال به صورت پیوسته و قانونی در آلمان ساکن باشید.
 • امکان ویزای همراه برای خانواده (همسر و فرزندان) را دارید.
 • مدرک زبان آلمانی B1 را داشته باشید.
 • عدم جرم و جنایت، هیچ گونه سوئ پیشینه ای نداشته باشید.
 • متعهد بودن به قانون اساسی آزادی و دموکراسی

کسب تابعیت بعد از اخذ اقامت دائم برای فرد خارجی ممکن می باشد، اگر شما به آلمان برای تحصیل مهاجرت کرده باشید، در حین تحصیل اجازه کار نیمه وقت دارید. سپس می توانید پس از پایان تحصیل نیز در این کشور بمانید و کار کنید و اگر تعهداتی که در پاراگراف بالایی خواندید حین کار در آلمان و اخذ ویزای کار رعایت فرموده باشید، امکان این هست که برای اخذ اقامت دائم این کشور درخواست نمائید و با رعایت اصولی که در بندهای بالا در همین پاراگراف به آن اشاره شد برای کسب تابعبت آلمان از طریق تحصیل اقدام نمائید.

اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

تابعیت آلمان از طریق ازدواج و تولد

برای اخذ تابعیت آلمان یکی از بهترین راه ها ازدواج با یک تبعه آلمانی است، شما بایستی بعد از ازدواج با شهروند آلمانی به صورت قانونی در آاین کشور به مدت 3 سال ازدواج کرده و ادامه زندگی دهید. بعد از وارد شدن به آلمان ازدواج کنید، تابعیت آلمان از روش ازدواج در مدت زمان بیشتری دریافت می کنید. ازدواج با یک شهروند آلمانی به صورت کلی به شما تابعیت این کشور را نمی دهد و بایستی به تعهدات خود نیز عمل نمائید.

از بدو تولد فرزندی که در آلمان متولد شده اگر از پدر و مادر آلمانی به دنیا آمده یا صرف نظر از فرزند در آلمان یا خارج از آلمان به دنیا آمده تابعیت آلمان را اخذ می نماید. اگر پدر و مادر آن فرزند، آلمانی نباشند فرزند در آلمان به دنیا آمده باشد به صورت خودکار تابعیت کشور آلمان را دریافت می کند. در زمان تولد یکی از پدر یا مادر اگر به مدت 8 سال در آلمان ساکن باشند اقامت آلمان را می توانند دریافت کند. یک فرزند این حق را دارد که ملیت پدر و مادر را خود را بدست آورد. در مورد اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد به مقاله فوق مراجعه نمائید.

چگونگی اخذ تابعیت آلمان

تبدیل شدن به یک شهروند آلمانی به این معنی می باشد که شما در کشور آلمان پذیرفته و قبول شده اید، این امکان را دارید که در آلمان از مزایا و حقوق این کشور برخوردار باشید. هنگامی که شما به مدت 8 سال در این کشور زندگی کرده باشید، این امکان را دارید به که شهروند آلمانی تبدیل شوید. اگر به مدت 5 سال در کشور آلمان ساکن باشید این امکان را دارید که اقامت آلمان را بدست آورید. زمانی که به شما این اجازه را می دهند شما می توانید در کشور آلمان یا دیگر کشور های اتحادیه اروپا زندگی کنید.

مجوز اقامت در آلمان چیست؟

اگر شما به فکر این هستید که فقط این کشور یا اروپا را ببینید و از دیدنی های این کشور استفاده کنید، نیازی به دریافت ویزای دائم نیست شما این امکان را دارید که از طریق ویزای توریستی به هدف خود برسید. ویزای توریستی به مدت 90 روز به شما داده می شود و می توانید از دیدنی های این کشور استفاده کنید. مجوز اقامت در این کشور برای ویزاهایی می باشد که افراد مدت زمان بیشتر از 90 روز را بخواهند اقامت داشته باشند. به عبارت دیگر شما به فکر تحصیل، کار و یا شرکت در فعالیت های دیگر این کشور باشید که باید ویزای دیگری دریافت کنید.

لازم به توضیح می باشد که اگر شما اجازه اقامت دائم EC را از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا دریافت کنید، به مدت 3 ماه در آلمان می توانید اقامت داشته باشید. در مورد اخذ اقامت آلمان نیز می توانید به مقاله فوق مراجعه نمائید. با یک پاسپورت و یا شناسنامه معتبر برای برنامه های خود در این کشور تصمیم بگیرید. شما این امکان را دارید برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت با کارشناسان ارشد و حرفه ای ما به صورت تلفنی و حضوری مشاوره شوید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سابقه درخشان در زمینه مهاجرت به شما عزیزان در دستیابی به هدفتان کمک می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *