مهاجرت تحصیلی استونی

اقامت استونی از طریق تحصیل

اقامت استونی از طریق تحصیل

یکی از برترین راه های اخذ اقامت کشور استونی، اقامت استونی از طریق تحصیل می باشد که هر ساله امار چشم گیری را به خود اختصاص داده است. کشور استونی، کشوری است واقع در شمال اروپا که یکی از کم جمعیت ترین کشورهای اروپایی نیز می باشد. این کشور از غرب به دریای بالتیک و از شمال به خلیج فنلاند می ‌رسد و مرز شرقی آن با روسیه و مرز جنوبی آن با لتونی مشترک است.

واحد پول این کشور یورو است. هزینه های زندگی در این کشور، بسیار مقرون به ‌صرفه بوده و حتی در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی پایین‌ تر است. همین امور باعث شده تا دانشجویان بسیاری در صدد تحصیل در این کشور باشند و بتوانند از این طریق به اقامت آن نیز برسند. به همین منظور، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارد در این مقاله به بررسی اقامت استونی از طریق تحصیل بپردازد.

شرایط تحصیل در استونی

کلیه دانشجویانی که شهروند استونی یا شهروند اتحادیه اروپا نیستند، (از جمله کشورهای EEA و سوئیس )برای تحصیل نیاز به اجازه اقامت موقت دارند. لطفا توجه داشته باشید که استونی “ویزای تحصیلی” صادر نمی کند، همه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید برای اجازه تحصیل موقت TRP درخواست کنند. در صورت تحقق برخی شرایط، می توان برای سفر به استونی درخواست ویزایC (کوتاه مدت) یا D (بلند مدت) داد و پس از ورود درخواست اقامت کرد.

شرایط کار پس از تحصیل در کشور استونی

طبیعی است که دانش آموزان با فرهنگ و سبک زندگی یک کشور خارجی که در آنجا برای برنامه تحصیل زندگی کرده اند، عادت کنند. اکثر دانشجویان ترجیح می دهند در مقصد تحصیل در خارج از کشور مستقر شوند و پس از فارغ التحصیلی در تلاشند تا بهترین فرصت شغلی را پیدا کنند. استونی یکی از این کشورهای اروپایی است که به دانشجویان خارجی اجازه می دهد 270 روز بیشتر بدون توجه به ملیت در این کشور بمانند. در این مدت دانش آموزان در صورت داشتن ایده یا برنامه می توانند شغل خود را پیدا کنند یا تجارت خود را شروع کنند. برای اقامت پس از تحصیل، دانشجویان نیازی به درخواست درخواست تمدید ویزا ندارند، و به طور خودکار کارت اقامت موقت (TRP) استونی به آنها داده می شود.

انواع اخذ اقامت استونی از طریق تحصیل

به طور کلی همانطور که گفته شد به منظور اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور استونی بایستی پس از اتمام تحصیل از یکی از کارفرمایان در این کشور درخواست کار دریافت کرده تا بتوان از طریق آن اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. در ادامه به برخی از راه های موجود اشاره خواهیم کرد:

 • کارت آبی اتحادیه اروپا
 • استخدام به عنوان یک متخصص برتر
 • استخدام به عنوان کارمند موقت آژانس
 • کار در استارت آپ
 • کار برای مرکز تحقیقات علمی
 • کار به عنوان کارمند انتقالی یک شرکت

انواع اخذ اقامت استونی از طریق تحصیل

کارت آبی اتحادیه اروپا

به افراد و متخصصان بسیار حرفه ای در زمینه های مربوطه، کارت آبی اتحادیه اروپا بر اساس صلاحیت و تجربه کاری که حداقل باید 5 سال باشد، تعلق می گیرد. این داوطلب باید یک قرارداد کاری 1 ساله از شرکت مستقر در استونی بدست آورده باشد و حقوقی که به آنها پیشنهاد شده بایستی بالاتر از متوسط سالانه حقوقی باشد که توسط دولت استونی تعیین شده است. مدت قرارداد می تواند هر ساله تمدید شود و دارنده کارت آبی می تواند شغل خود را تغییر دهد و می تواند به مدت 3 ماه به منظور جستجوی کار اقدام کند.

استخدام به عنوان متخصص برتر در استونی

اتباع خارجی در صورت نیاز به مهارت، آموزش حرفه ای یا تجربه کار در زمینه های خاص و قرارداد کار با اعتبار 1 سال، می توانند به عنوان متخصصان برتر در استونی کار کنند. حقوقی که به آنها پیشنهاد شده باید معادل متوسط حقوق ناخالص ماهانه تعیین شده توسط دولت استونی باشد. به فردی که به عنوان متخصص عالی کار می کند، اجازه اقامت اعطا می شود که تا زمان قرارداد کار معتبر خواهد بود و هر ساله براساس وضعیت شغلی وی قابل تمدید است. همچنین فرد در این مدت برای جستجوی کار جدید مجاز به تغییر شغل به مدت 3 ماه است. شرکتی که از تبعه خارجی به عنوان متخصص برتر استفاده می کند باید حداقل از 12 ماه گذشته فعالیت داشته باشد و گردش مالی سالانه آن باید حدود 10 میلیون $ (دلار) باشد.

استخدام به عنوان کارمند موقت آژانس در استونی

اتباع خارجی می توانند به عنوان کارگر موقت در آژانس های محلی یا شرکت های کارفرمایان مبلغی را به عنوان صندوق سپرده گذاری کنند که حداقل ده درصد از حقوق و دستمزد را تشکیل می دهد. به کارمند اجازه اقامت موقت با اعتبار 1 سال اعطا می شود و می تواند هر ساله تمدید شود.

اقامت استونی از طریق تحصیل برای کار در استارت آپ

به منظور استخدام یک تبعه خارجی در یک شرکت تازه تاسیس (استارت آپ)، این شرکت بایستی توسط کمیته متخصص در وزارت کشور ارزیابی شده باشد، دارای قابلیت رشد تجارت، باید نوآورانه و مولد باشد و باید دارای کمک مالی زیادی به استونی باشد اقتصاد اگر شرکت تازه تاسیس با این معیار صلاحیت سازگار باشد، می تواند از اتباع خارجی تحت قرارداد کار 1 ساله با دستمزدی معادل متوسط حقوق و دستمزد ماهانه ناخالص دولت استونی استفاده کند.

اقامت استونی از طریق تحصیل برای کار موسسات

افراد می توانند از سوی موسسات تحقیق و توسعه در استونی دعوت به کار شوند، البته لازم به ذکر است موسسه مورد نظر بایستی شرایط ذیل را داشته باشد:

 • اگر فعالیت تحقیقاتی در یک موسسه آموزشی استونیایی انجام شود، این موسسه باید توسط دولت استونی معتبر شناخته شود.
 • فعالیت تحقیقاتی باید به ثبت رسیده باشد.
 • فرد خارجی باید با موسسه تحقیق و توسعه میزبان قرارداد منعقد کرده باشد.
 • موسسه میزبان باید درآمد منظم ماهیانه ای را که باید معادل متوسط ​​حقوق سالانه تعیین شده توسط دولت استونی باشد، به کارمند پرداخت کند.
 • محققان شاغل برای درمان پزشکی از هر نوع در طول مدت اقامت موقت باید بیمه درمانی داشته باشند.

کار به عنوان کارمند انتقالی یک شرکت در استونی

اگر یک تبعه خارجی از کشور دیگری به شعبه یا دفتر یک شرکت در استونی منتقل شده باشد، می تواند اجازه اقامت موقت را دریافت کند. موقعیت شغلی می تواند کارآموزی یا تعیین دائمی دیگر باشد، اجازه اقامت در ابتدا برای مدت 1 سال اعطا می شود و می تواند براساس وضعیت قرارداد کار تمدید شود. موقعیت شغلی می تواند در افراد متخصص، سمت مدیریتی یا دوره کارآموزی باشد. مدت زمان اجازه اقامت موقت برای هر پست می تواند با پست دیگر متفاوت باشد.

اقامت دائم کشور استونی

هر تبعه خارجی که 5 سال اقامت قانونی در استونی را به دلیل اشتغال گذرانده باشد و کارت اقامت موقت را در تمام این مدت داشته باشد، می تواند مستقیماً درخواست اجازه اقامت دائم استونی را در دفتر مهاجرت ارائه دهد. برای دانشجویانی که در استونی تحصیل کرده اند، سالهایی که برای تحصیلات صرف کرده اند نیز شامل این شرایط می شود.

اگر شما برای یک دوره تحصیلی 4 ساله در استونی اقامت داشته باشید، سال هایی که دانشجویان برای تحصیل در استونی می گذرانند تقسیم خواهد شد. این برای اقامت دائم 5 سال به حساب می آید. در این مقاله سعی شد در مورد اقامت پس از تحصیل در کشور استونی صحبت شود، در صورت وجود هرگونه ابهام، با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.