مهاجرت به کشور نروژ

اقامت از طریق ازدواج در نروژ

اخذ اقامت از طریق ازدواج در نروژ

همه افراد خارجی در صورتی که واجد شرایط باشند، قادر خواهند بود به اقامت از طریق ازدواج در نروژ دست پیدا کنند. اگرچه راه های مختلفی برای مهاجرت به کشور اروپایی نروژ وجود دارد اما امروزه اقامت از طریق ازدواج خواهان بسیاری دارد. این روش مسائل حقوقی بسیار زیادی دارد که در این مقاله به طور مختصر به آن اشاره گردیده است. برای دانستن جزئیات در این خصوص کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه فرمایید.

اقامت از طریق ازدواج در نروژ

در سال های اخیر مهاجرت از طریق ازدواج به کشور نروژ افزایش چشم گیری پیدا کرد. طبق بررسی های به عمل آمده مشخص گردید اکثریت متقاضیان صرفا با هدف اخذ اقامت دائم در این کشور از راه اقامت از طریق ازدواج در نروژ اقدام نموده اند. در واقع با استفاده از ازدواج های سوری اقدام به دریافت اقامت می نمایند. اکثر افرادی که روش ازدواج سوری را در پیش گرفتند از اتباع کشورهای بنگلادش، نیجریه و پاکستان بوده اند که از طریق ازدواج با تبعه نروژ قصد دستیابی به اقامت 5 ساله در این کشور را دارند. همسران پس از گرفتن مبلغ مورد توافق به کشور خود باز می گشتند.

ویزای نامزدی کشور نروژ

ویزای نامزدی، ویزایی است که متعلق به نامزد تبعه نروژی می باشد. بدین منظور که شهروند نروژی قادر باشد نامزد خود را جهت ازدواج، همراه خود به کشور نروژ بیاورد. شرایطی که در این میان برای طرفین وجود دارد عبارتند از:

 • زوجین برای ازدواج، رسما و قانونا دارای مشکل نباشند.
 • شخص غیر نروژی می بایست با هدف ازدواج به خاک نروژ ورود پیدا کرده و حقیقتا نامزد تبعه نروژی باشید.
 • زوجین می بایست طی 2 سال گذشته دارای رفت و آمد نامزدی باشند. بدین منظور که به صورت حضوری به ملاقات و دیدار یکدیگر رفته و از نزدیک آشنایی داشته باشند.

شرایط اقامت از طریق ازدواج

اقامت از طریق ازدواج در نروژ شرایطی دارد که طرفین می بایست دارا باشند. از جمله شروطی که در این میان وجود دارد این است که فرد (مرد یا زن) تبعه نروژی می بایست دارای منبع درآمد شغلی بوده و تمکن مالی وی برای اقامت در این کشور به اثبات برسد. چنانچه تصمیم دارید از روش ازدواج به اقامت و تابعیت کشور نروژ دست یابید، می بایست در ابتدا به مدت 4 سال در این کشور زندگی کنید و ملیت اروپایی به دست آورید.

در نهایت از طریق ازدواج با تبعه نروژی و زندگی مشترک به مدت سال در کشور نروژ، مجاز به اقامت دائم و تابعیت در این کشور خواهید بود. در واقع مجموع مدت زمان سکونت شما در نروژ و مدت زمان زندگی مشترک و ازدواج شما در این کشور می بایست به مدت 7 سال باشد.

مدارک لازم برای اقامت در نروژ

برای دستیابی به اقامت از طریق ازدواج در نروژ ، می بایست با ارائه مدارک و اسناد مربوطه صلاحیت شما به اثبات برسد. به طور کلی برای مجوز اقامت در نروژ می بایست یک ماه قبل از تاریخ انقضای مجوز، درخواست تمدید ارائه گردد.

شرایط اخذ سکونت نروژ

شرایطی که برای اخذ سکونت در نروژ لازم است به شرح ذیل است:

 • دارا بودن گذرنامه دارای اعتبار
 • هزینه های کافی برای اقامت در این کشور
 • قصد ماندن به صورت دائم در این کشور
 • دارای شرایط سنی بین 18 الی 67 سال
 • ارائه مدارک زبان و دانش کافی در زبان انگلیسی یا نروژی
 • عدم ممنوعیت اقامت در نروژ و یا عدم هر گونه سوء پیشینه یا تعقیب قانونی و قضایی در نروژ  (در غیر این صورت شرایط به شکل دیگری خواهد بود) در صورت وجود شرایط دیگر، می توانید اطلاعات لازم را از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دریافت دارید.

محدودیت جنسی درتابعیت نروژ چگونه است؟

نکته ای که در این بخش لازم است به آن اشاره گردد این است که در اخذ اقامت از طریق ازدواج در نروژ همانند سایر کشورهای اروپایی هیچ گونه محدودیت جنسی وجود ندارد. به عبارت دیگر هر فرد خارجی که با شهروند و اتباع نروژی (زن یا مرد) ازدواج کند، موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می گردد.

اما در ایران محدودیت جنسی وجود دارد. بدین معنا که اگر فرد خارجی صرفا با مرد ایرانی ازدواج کند می تواند تابعیت ایرانی را بگیرد. در غیر این صورت (ازدواج با زن ایرانی) تابعیت ایرانی به او تعلق نمی گیرد. نکته دیگر این که اعطای تابعیت در کشور ایران تحمیلی است و نیازی به درخواست ندارد. بدین معنا که در سایر کشورها فردی که با تبعه آن کشور مانند نروژ ازدواج می کند، می بایست درخواست تابعیت بدهد. اما در ایران نیازی به این درخواست نبوده و خود به خود تابعیت ایران به زنی که با مرد ایرانی ازدواج کرده است، تعلق می گیرد.

مدارک‌لازم برای اخذ اقامت ازدواج کدامند؟

طبق مواردی که در اول مقاله به آن اشاره گردید، اکثر افراد برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی به ازدواج های سوری دست می زنند.بنابراین کاملا مسلم است که زوجین می بایست واقعی بودن ازدواج خود را به اثبات برسانند. برای این منظور اسناد و مدارکی می بایست از سوی زوجین ارائه گردد. مدارک دیگری که در این راستا مورد نیاز است عبارتند از:

 • اثبات واقعی بودن ازدواج و با هدف زندگی مشترک
 • مشخص نمودن آدرس محل اقامت زوجین
 • ثابت نمودن تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در این کشور و عدم نیاز به کمک های مالی از سوی دولت نروژ
 • مشخص بودن سطح درآمد شغلی

مدت اعتبار ویزای برای همسر غیر نروژی به صورت 2 ساله است. در صورتی که پس از گذشت دو سال، همچنان زندگی مشترک ادامه دار باشد، ویزای وی قابل تمدید می باشد.

شرایط لازم‌جهت ترک تابعیت نروژ چیست؟

 • فرد می بایست دارای شرایط لازم برای دریافت سکونت دائم باشد.
 • حداقل 3 سال در این کشور زندگی کرده باشد. در غیر این صورت مجوز سکونت اعتبار یک ساله دارد.
 • مدت زمان سکونت و ازدواج در مجموع به 7 سال برسد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از هر لحاظ به بررسی موضوع اقامت از طریق ازدواج در نروژ پرداخت. اما ممکن است مسائل دیگری نیز در میان باشد که لازم است کسب مشاوره گردد. در این صورت می توانید به دفتر این موسسه مراجعه نموده و به صورت حضوری یا تماس تلفنی رایگان مشاوره های لازم را در این خصوص به دست آورید. کارشناسان و وکلای خبره و متخصصی که در این موسسه ارائه خدمات می نمایند، قادر هستند بهترین گزینه مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت در این کشور را به شما پیشنهاد دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *