مهاجرت به کشور نروژ

ویزای ازدواج نروژ

ویزای ازدواج نروژ

کشور نروژ در شمال قار­ه­ی اروپا واقع گردیده است. این کشور جزء اتحادیه اروپا نیست اما از جمله کشورهای عضو پیمان شینگن می ­باشد. از جمله راههای مراجعت به این کشور اخذ ویزای ازدواج نروژ است. کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره در تلاش است تا اطلاعات مفیدی در زمینه راههای مهاجرتی به دیگر کشورها را در اختیار عزیزان قرار دهد.

نروژ کشوری کوهستانی است که از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است. گردشگران زیادی هر ساله با اخذ ویزای توریستی نروژ به این کشور سفر می ­نمایند. این کشور در همسایگی کشورهای سوئد، فنلاند و روسیه قرار دارد، و از آب و هوای سردی برخوردار می ­باشد. مردم این کشور به زبان نروژی صحبت می­کنند که به زبان سوئدی بسیار نزدیک است، شرایط اقتصادی این کشور بسیار مساعد است بطوریکه این کشور از جمله ثروتمند ترین کشورهای های جهان محسوب می ­گردد.

بیشترین درآمد این کشور بر پایه صنعت کشاورزی است، همچنین این کشور محصولات مختلفی از جمله نفت و گاز را به دیگر کشورها صادر می­ نماید. بگونه ای که روزانه  3ملیون بشکه نفت به دیگر کشورها صادر می­ نماید، کشور نروژ دارای دانشگاههای بسیار معتبری می­ باشد و تحصیل در این کشور برای سایر دانشجویان رایگان است از همین رو دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در این کشور هستند و با اخذ ویزای تحصیلی نروژ به این کشور مراجعت می­ نمایند. راههای مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد از جمله مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تولد و …

ویزای ازدواج نروژ

دولت نروژ ویزای نامزدی را برای افرادی صادر می­نماید که قصد ملحق شدن به همسر و یا اعضای خانواده خود را دارد. افراد بایستی برای اخذ این ویزا درخواست خود را به سفارت این کشور ارائه نمایند. سفارت این کشور ابتدا درخواست فرد مذکور را بررسی می­ نماید در صورتی که فرد تمامی شرایط را دارا باشد ویزای ازدواج نروژ برای وی صادر خواهد شد. ناگفته نماند افراد با اخذ ویزای نامزدی براحتی می ­توانند به کشور نروژ رفت و آمد نمایند افراد برای اخذ ویزای نامزدی نروژ بایستی دارای شرایط زیر باشند:

 • زوج و زوجه مشکل قانونی برای ازدواج نداشته باشند.
 • هردو قصد ازدواج و زندگی مشترک با یکدیگر را داشته باشند.
 • فرد متقاضی برای ورود به نروژ ممنوعیتی نداشته باشد.
 • فرد پس از ورود به کشور نروژ بایستی در عرض 90 روز ازدواج نماید در غیر اینصورت ویزای نامزدی وی باطل خواهد شد.
 • فرد بایستی در کشور نروژ دارای مسکن بوده و درآمد سالیانه وی حداقل 251856 باشد.
 • پس از اینکه فرد در این کشور ازدواج نمود بایستی به پلیس محلی این کشور را از الحاق شدن به خانواده­ی خود مطلع سازد.
 • ازدواج افراد با طلاق و جدایی باطل می­گردد.

قوانین ازدواج در نروژ

در کشور نروژ ازدواج افراد خارجی با اتباع نروژی و یا افرادی که اقامت نروژ را دارند از شرایط یکسانی برخوردار می­باشد. از جمله مهمترین قوانین ازدواج در کشور نروژ عبارتند از:

 • طرفین ( زوج و زوجه) بایستی بیشتر از 18 سال باشند.
 • دولت نروژ پیرو قانون تک همسری است و طرفین در هنگام ازدواج بایستی مجرد باشند.

علاوه بر موارد فوق طرفین می­بایست مدارک زیر را به مقامات مسئول ارائه نمایند:

 • ارائه فرم Q-0150 مبنی بر تأیید ازدواج فرد با تبعه­ی نروژی
 • ارائه فرم Q-0151 مبنی بر توصیه نامه حامی
 • ارائه فرم Q-0160 برای افرادی که قبلاً ازدواج نموده و مراحل قانونی تقسیم اموال را باید انجام داده باشند.
 • در صورتی که فرد تمایل به تغییر نام خود دارد بایستی در این مرحله درخواست خود را ارائه نماید.
 • مدارک ارائه شده باید توسط دفتر اسناد رسمی به تأیید برسند.
 • تمامی مدارک باید به یکی از زبانهای نروژی و یا انگلیسی ترجمه و به تأیید وزارت امور خارجه برسند.
 • مدارک هویتی طرفین ( شناسنامه و کارت ملی ) ارائه گردد.

نکته: در صورتیکه فرد مقیم کشور نروژ نباشد باید مدارک زیر را نیز ارائه دهند:

 • ارائه مدارکی که نشان دهنده اقامت قانونی فرد در نروژ باشد.
 • ارائه مدارکی که نشان دهنده عدم ممنوعیت ازدواج فرد با اتباع نروژی است.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در نروژ

همه افرادی که قصد ازدواج با اتباع نروژی را دارند بایستی ویزای ازدواج نروژ را برای ورود و ماندن در خاک نروژ اخذ نمایند. فرد بایستی در هنگام ثبت ازدواج پاسپورت و ویزای قانونی خود را که مبنی بر ورود قانونی و اقامت قانونی فرد است را ارائه نماید. فرد باید درخواست ویزای ازدواج نروژ را 6 ماه قبل از زمان ازدواج به سفارت نروژ در کشور مبدأ ارائه دهد. ناگفته نماند شهروندان کشورهایی همچون نیوزلند، استرالیا می­توانند به مدت 3 ماه بدون اخذ ویزای ازدواج نروژ در این کشور اقامت گزینند. ورود قانونی افراد به هنگام ثبت ازدواج امری بسیار مهم است و این موضوع با ارائه پاسپورت مشخص می­ گردد. زیرا فرودگاه نروژ مهری که شامل زمان ورود فرد به این کشور می­باشد را بر روی پاسپورت ثبت می­ نماید.

اخذ اقامت از طریق ازدواج در نروژ

از آنجائیکه کشور نروژ دارای شرایط اقتصادی و رفاهی بسیار مناسبی است اکثر افراد سعی بر این دارند تا از راههای مختلف اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. بر طبق قوانین بین المللی ازدواج، افراد با ازدواج با اتباع هر کشوری می­تواند تابعیت کشور مورد نظر را اخذ نماید. این  قوانین در کشور نروژ نیز صادق است. در اینصورت افرادی که با اتباع نروژی ازدواج می­کنند می­توانند تابعیت کشور نروژ را اخذ نمایند. در بسیاری از کشورهای اروپایی تابعیت و اقامت را دو مقوله جدا از هم می ­دانند و ازدواج با افرادی که دارای اقامت یا تابعیت هستند هر کدام شرایط جداگانه ای دارد.

اما در کشور نروژ تابعیت یا اقامت افراد هر دو دارای شرایط یکسانی است  و تنها فرد بایستی بتواند اثبات نماید از توانایی مالی کافی برای ازدواج برخوردار می ­باشد. در اینصورت فرد خارجی می­ تواند پس از گذشت 5 سال زندگی در این کشور اقامت دائم نروژ را اخذ نماید. افراد با سوالات زیادی در زمینه ویزای ازدواج نروژ مانند:

 • آیا با اخذ ویزای ازدواج نروژ می­توان به سایر کشورهای اروپایی سفر نمود؟
 • آیا افراد با ویزای ازدواج کشور نروژ اجازه­ی تحصیل در این کشور را خواهد داشت؟
 • آیا ازدواج با افرادی که درخواست پناهندگی درکشور نروژ را داده اند منتج به تابعیت این کشور خواهد شد؟

روبرو خواهند شد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما در زمینه مهاجرت به نروژ خواهند بود زیرا قدم گذاشتن در مسیر مهاجرت باید بدون ریسک و با دانش کامل از مدارک، هزینه های، ریسک ویزای برای پاسپورت ایرانی و … باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *