مهاجرت به کشور نروژ

پناهندگی در کشور نروژ

پناهندگی در کشور نروژ

شرایط پناهندگی در کشور نروژ برای متقاضیان ایرانی ممکن است سخت تر از سایر متقاضیان باشد؛ اما این شرایط معمولا برای شهروندان اکثر کشورهای دنیا یکسان است. با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید تا از شرایط، مراحل، روند، درخواست و سایر موارد مرتبط با پناهندگی در کشور نروژ آگاه شوید. ناگفته نماند که در موسسات حقوقی معتبر خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی گردد که موسسه ما از این قانون مستثنی نمی باشد.

مراحل پناهندگی در کشور نروژ

متقاضیانی که برای یافتن مکانی امن برای زندگی به نروژ مهاجرت می کنند حتما باید از شرایط پناهندگی در این کشور اطلاعات کافی داشته باشند. به عنوان یک پناهجو، متقاضیان خارجی مجبور خواهند شد با بسیاری از افراد صحبت کنند و به جاهای مختلفی مراجعه کنند. متقاضیان همچنین باید مدت طولانی صبر کنند. به طور کلی، پناهندگی در کشور نروژ در چند مرحله اصلی انجام خواهد شد:

  • ثبت نام توسط پلیس و دریافت کارت پناهجویان: متقاضیان در این مرحله به دفتر پلیس مراجعه می کنند تا به عنوان یک پناهجو ثبت نام کنند. در این مرحله متقاضیان یک کارت دریافت خواهند کرد که نشان می دهد درخواست پناهندگی کرده اند.
  • انتقال به یک مرکز پذیرش پناهندگی: بعد از مراجعه به دفتر پلیس، متقاضیان برای پذیرش پناهندگی به یک مرکز پذیرش پناهندگی منتقل خواهند شد.
  • انتظار برای حضور در جلسه مصاحبه: در این مرحله متقاضیان باید منتظر باشند تا زمان حضور در جلسه مصاحبه آنها فرا برسد. این مدت زمان برای متقاضیان مختلف متفاوت می باشد. پرونده های متقاضیان ایرانی معمولا 8 ماه طول می کشد.
  • حضور پناهجویان در جلسه مصاحبه: متقاضیان و پناهجویان برای ارائه اطلاعات و مدارک شخصی و پاسخ به سولات مشخص شده در جلسه مصاحبه شرکت می کنند. برای حضور در این جلسه متقاضیان می توانند با یک مترجم رسمی همراه شوند.
  • انتظار برای تصمیم گیری UDI برای برنامه و پرونده متقاضیان: بعد از انجام مصاحبه های و پاسخ به سوالات مربوطه، متقاضیان باید برای تایید پرونده و ثبت درخواست خود مدت زمان مشخصی را منتظر باشند. این مورد ممکن است برای متقاضیان و پناهجویان ایرانی 14 ماه طول بکشد. بعد از تایید پرونده متقاضیان، آن ها از دفتر پلیس مربوطه نامه ای دریافت خواهند کرد که پرونده آن ها تایید شده است و در کدام شهر قادر به زندگی خواهند بود.

مراحل پناهندگی در کشور نروژ

شرایط پناهندگی در کشور نروژ

در صورت آزار و شکنجه و یا در صورت ترس از آزار و اذیت یا رفتار غیر انسانی در کشور خود متقاضیان خارجی می توانند از طریق پناهندگی در کشور نروژ وارد خاک این کشور شوند. درخواست پناهندگی در کشور نروژ در مرز این کشور یا داخل این کشور از طریق دفاتر مربوطه امکان پذیر است. متقاضیانی که در نروژ نیستند نمی توانند درخواست حمایت پناهندگی و پناهندگی در کشور نروژ بدهند. کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد تصمیم می گیرد که چه کسانی به عنوان پناهندگان اسکان مجدد به نروژ پیشنهاد دهند. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می تواند به متقاضیانی که پناهنده هستند کمک کند. متقاضیان و پناهجویان خارجی وظیفه دارند حقیقت را به مقامات نروژی بگویند. به یاد داشته باشید که همانند سایر کشورهای دنیا، متقاضیان و پناهجویان در صورت عدم انجام این کار طبق قانون مجازات خواهند شد.

برای درخواست کسب اجازه اقامت نروژ به عنوان یک پناهنده در این کشور متقاضیان و پناهجویان خارجی حتما باید به دفتر پلیس مراجعه کنند. هنگامی که پلیس متقاضی را به عنوان یک پناهجو ثبت نام کرد، برای متقاضی کارت مخصوص پناهندگی صادر می شود. کارت پناهندگی یک سند هویتی نیست. به عبارت دیگر، اثبات هویت متقاضی معتبر نیست. این کارت به متقاضی اجازه می دهد، اما این کارت به متقاضی حق کار در نروژ را نمی دهد.

دفتر پلیس به افرادی که دارای شرایط زیر هستند مجوز اقامت به عنوان یک پناهجو را ارائه می دهند:

  • متقاضیان و افرادی که به دلیل قومیت، نژاد، رنگ پوست، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا دیدگاه های سیاسی از ترس و آزار و شکنجه بنیادین برخوردار هستند
  • افرادی که با مجازات اعدام، شکنجه یا سایر رفتارهای غیرانسانی یا تحقیرآمیز یا مجازات با بازگشت به کشور وطن خود مواجه می شوند

پناهندگی در کشور نروژ و شرایط ثبت نام

همانطور که گفته شد، ثبت نام و درخواست ثبت پناهندگی در کشور نروژ با مرجعه به دفتر پلیس در این کشور قابل انجام است. پلیس برای ثبت درخواست متقاضی مکالمه ای با وی خواهد داشت و UDI با متقاضی درمورد اینکه چرا درخواست پناهندگی می کند، با وی مصاحبه خواهد کرد. هنگام ثبت نام و مصاحبه، متقاضی مجاز به دریافت کمک از طرف یک مترجم خواهد بود. مترجمان مشمول محرمانه بودن هستند. پلیس اثر انگشت متقاضی را می گیرد و با او مکالمه می کند. متقاضی باید نام، سن و آدرس خود را بیان کند. متقاضی باید گذرنامه خود و مدارکی دیگر را که می تواند به افسر بگوید وی چه کسی هست ارائه دهد. همچنین متقاضی باید نام، سن و آدرس نزدیکان خود را نیز بیان کند.

پلیس همچنین ممکن است سوالات دیگری را که متقاضی باید به آنها پاسخ دهد به عنوان مثال سؤالاتی در مورد سفر خود به نروژ و دلیل درخواست حمایت از متقاضی از متقاضی بپرسد. بسیاری از متقاضیان نیز به دفتر پلیس در اسلو فرستاده می شوند تا با جزئیات بیشتری مصاحبه شوند. متقاضیان و پناهجویان پناهندگی در کشور نروژ قبل از انتقال به یک مرکز پذیرش پناهندگی به مدت 1 الی 2 روز در Ankomstsenter Østfold خواهند ماند.

این مرکز، متقاضیان در بیمارستانی در برای بیماری سل آزمایش خواهند شد. لازم به ذکر است که رفت و آمد برای متقاضیان جهت رفتن به بیمارستان فراهم می شود. سازمان نروژی برای پناهجویان در مورد حقوق و تعهدات خود به عنوان یک پناهجو به متقاضیان اطلاع می دهد. در اینجا متقاضیان درمورد آنچه مهم است در مصاحبه صحبت کنند، اطلاعات کسب خواهند کرد. پس از اتمام مراحل لازم در این مرکز، متقاضیان به یک مرکز پذیرش پناهندگی منتقل میشوند. UDI هنگام اقامت در مرکز پذیرش پناهندگی و مصاحبه پناهندگی به متقاضیان اطلاعات کافی ارائه میدهد.

حقوق پناهندگان در کشور نروژ

پناهجویان از هنگام ورود به نروژ و درخواست پناهندگی در این کشور می توانند از خدمات درمانی برخوردار شوند. کلیه پرسنل بهداشتی در نروژ موظف به ارائه خدمات به پناهجویان می باشند. متقاضیان به همان اندازه که در نروژ زندگی می کنند می توانند به پزشک مراجعه کنند، در بیمارستان معالجه شوند و از داروهای مختلف برای انجام خدمات بهداشتی و درمانی بهره مند شوند. متقاضیان و پناهندگان از روزی که وارد خاک کشور نروژ می شوند می توانند از مراقبت های مختلف جهت حفظ سلامت خود بهره مند شوند. همچنین هرکسی که در نروژ درخواست پناهندگی می کند حق دارد در یک مرکز پذیرش پناهندگی زندگی کند. متقاضیان باید در یک مرکز پذیرش زندگی کنند تا بتوانند از کمک های مالی، خدمات ترجمه رایگان، یادگیری زبان نروژی و سایر کمک ها در مرکز پذیرش برخوردار شوند.

اگر قصد دارید از شرایط و راه های مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت نروژ آگاه شوید، می توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و اطلاعات کافی در زمینه های مختلف مهاجرتی کسب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *