مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » نروژ » پناهندگی در کشور نروژ

پناهندگی در کشور نروژپناهندگی در کشور نروژ

پناهندگی در کشور نروژ از جمله موضوعاتی است که بعضی از افراد در پی آن هستند.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی پناهندگی در کشور نروژ پرداخته اند هر چند روش به هیچ وجه مورد تایید ما نیست.

در ابتدای امر به ارائه توضیحاتی در خصوص کشور نروژ می پردازیم و سپس موضوع اصلی که همان پناهندگی در کشور نروژ است مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

درباره کشور نروژ

کشور نروژ از کشور های حوزه اسکاندیناوی می باشد و در اروپا شمالی قرار دارد قدمت این کشور به 1145 سال پیش برمیگردد پایتخت این کشور شهر اسلو می باشد این کشور از جمله کشورهای صنعتی محسوب می شود و به علت صنایع پر رونق و شیلات در صف کشور های ثروتمند قراردارد  از همین رو برای زندگی این کشور می تواند انتخاب ایده آلی باشد.

 

در این مقاله مختصرا تلاش شده شرایط و مراحل پناهندگی در کشور نروژ مورد بررسی قرار گیرد.

معمولا متقاضیان در خواست پناهندگی در کشور نروژ شهر اسلو می روند در این شهر مرکز پلیس ویژ پناهجویان وجود دارد که پناهجویان بعد از ورود خود را به این مرکز پلیس معرفی میکنند که بعد از  معرفی در همان روز یا روز بعد پلیس نروژ برای شما قرار مصاحبه و انگشت نگاری صادر میکند.

در صورتی که فرد پناهنده درشهرهای مرزی نروژ خود را معرفی کند پلیس  نروژ وی را به شهر اسلو منتقل می کند.

توجه داشته باشید که شاید مدت زمان پاسخگویی پلیس نروژ و تعیین قرار مصاحبه تا سه روز نیز طول بکشد طی این مدت شما اجازه بیرون رفتن در شهر راهم دارید.

بعد از انجام مراحل مصاحبه و انگشت نگاری و عکس برداری پناهندگان به کمپ های موقت انتقال داده می شوند در این کمپ ها پناهندگان در اتاق های دو نفره و یا تک نفره به مدت یک تا سه هفته زندگی میکنند در این مدت روزانه شما 4 وعده غذا دریافت خواهید کرد و هر15 روز مبلغی پول به شما داده می شود پست به شما اطلاع داده خواهد شد.

مصاحبه حضوری با اداره مهاجرت یا یو دی آی

بعد از سه هفته قرار مصاحبه حضوری با سازمان مهاجرت نروژ برای شما صادر می شود این قرار از مهم ترین مراحل پناهندگی است چرا که تایید یا دیپورت پناهندگی نروژ شما در این مرحله مشخص می شود این مصاحبه معمولا شش ساعت به طول می انجامد مصاحبه حضوری با حضور یک مترجم و یک کارمند اداره ی مهاجرت انجام می شود اگر فرد متقاضی پناهندگی کمتر از 18 سال سن داشته باشد از طرف دولت نروژ یک سرپرست به وی داده می شود

دو سوال اساسی که در این مصاحبه پرسیده می شود عبارت است از  این که به چه علت وطن خود را ترک کردید و دوم این که در صورت بازگشت شما به وطن چه مشکلی برای شما پیش می آید

توجه داشته باشید که طی این مرحله اگر رضایت کافی از مترجم خود ندارید می توانید کارمندان مهاجرت را درجریان بگذارید و یا پناهندگان خانم این اجازه را دارند که در صورتی که تمایل به صحبت با مصاحبه کنند آقا یا وکیل آقا ندارند می توانند قبل از مصاحبه اعلام کنند.

در ادامه به این مسئله می پردازیم که پناهندگی در کشور نروژ به چه کسانی تعلق می گیرد؟با توجه به قوانین کنوانسیون ژنو به افرادی که به علت نژاد ملیت دین و یا عضویت در یک گروه سیاسی و اجتماعی مجبور به ترک کشور محل تولد خود شدند تعلق میگیرد.

کمپ دائم

بعد از انجام مصاحبات  شما به یک کمپ دائم انتقال داده می شوید در این کمپ به شما یک اتاق تنها و یا یک اتاق مشترک با یک پناهنده دیگر داده می شود و هر دو هفته یک بار مبلغ 1550 کرون که تقریبا برابر با 280 دلار می شود به شما داده می شود  این مبلغ شامل هزینه خوراک و پوشاک شما می شود و هزینه مسکن  کرایه خانه و شارژ آب و برق را اداره مهاجرت نروژ می پردازد.

 

روند بررسی پرونده سه تا 6 ماه به طول می انجامد  طی این زمان شما اجازه گذارندن 300ساعت آموزشی را دارد  افرادی که در مورد هویت آن ها شک و تردیدی از طرف اداره مهاجرت نروژ وجود نداشته باشند می توانند برگه کار دریافت کنند و در این مدت اجازه ی اشتغال دارند با این شرط که آدرس محل کار خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهند

افرادی که محل  زندگی آن ها کمپ می باشد بدون اجازه از کمپ می توانند در ماه سه روز به مرخصی بروند اما اگر  خواهان بیشتر از سه روز مرخصی باشند باید از اداره کمپ اجازه بگیرند اداره کمپ اجازه ی صدور تا 15 روز مرخصی را دارد و برای مدت زمان بیشتر از این هماهنگی با اداره ی مهاجرت نیاز است.

اداره مهاجرت نتیجه مصاحبه شما را کتبا و از طریق پست برای شما ارسال می کند در صورتی که جواب منفی باشد شما به مدت یک هفته تا 15 روز فرصت دارید شکایت خود را به صورت کتبی به اداره مهاجرت بفرستید

اگر پرونده شما رد شود در آن صورت از حق قانونی برخوردارید که شکایت کنید. به شما یک هفته تا ۱۵ روز وقت داده خواهد شد که شکایت خود را کتبا به اداره مهاجرت بفرستید. شما اجازه دارید همان روز که جواب منفی را می گیرید با وکیل خود در تماس باشید اداره مهاجرت به مدت 5 ساعت وکیل در اختیار شما قرار می دهد وهزینه آن را نیز اداره مهاجرت پرداخت میکند

یونه UNE

یونه یا همان محکمه بعد از این که جواب منفی از طرف اداره مهاجرت دریافت کردید پرونده شما به این ارگان ارسال می شود. در این ارگان شما می توانید از خود دفاع کنید و زمان ارائه مدارک و تغییر شرایط را دارید اگر قادر به تغییر نظر اداره مهاجرت باشید می توانید در نروژ به اقامت خود ادامه بدهید در غیر این صورت راه هایی از قبیل بازگشت به کشور محل زندگی و یا تقاضای پناهندگی به سایر کشور های اروپایی و یا در خواست کمک از سازمان های حامی پناهجویان از راه های پیش رو شما می باشد.

بسیاری از پناه جویان بعد از گرفتن جواب منفی دوم نیز به طور مخفیانه به اقامت خود در کشور نروژ ادامه می دهند که این افراد دیگر اجازه سکونت در کمپ را نخواهند داشت و از طرفی درصورت وقوع هرگونه بیماری هیچ یک از خدمات بیمه درمانی به آن های تعلق نمی گیرد.

در مقاله ای که پیش روی شماست تیم ما اطلاعاتی را در خصوص پناهندگی در کشور نروژ ارائه کردند هر چند این روش به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *