مهاجرت کاری نروژ

ویزای کاری نروژ

ویزای کاری نروژ

به دلیل شرایط بسیار خوب زندگی در کشور نروژ، ویزای کاری نروژ از جمله موضوعاتی است که بسیاری از هم وطنانمان همواره در پی کسب اطلاعات بیش تر در خصوص آن بوده اند. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش زبان و اطلاعات مهاجرتی خود به ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی ویزای کاری نروژ پرداخته اند که امید است مطالعه آن را مفید بدانید. در ابتدای امر به ارائه توضیحاتی در خصوص کشور نروژ می پردازیم و در نهایت موضوع اصلی که همان ویزای کاری نروژ است توضیح داده خواهد شد.

درباره کشور نروژ

تقریبا ۱۴٪ از کل جمعیت نروژ را مهاجران تشکیل می دهند که یک سوم مهاجرین به نروژ مخصوصا به دنبال کار به نروژ سفر کرده اند. علی رغم وجود مالیاتها و قیمت های بالا، استاندارد زندگی در نروژ همچنان افراد را از جای جای دنیا به خود جلب می کند. دسترسی به ییلاقات مجلل، سایت های فرهنگی به لحاظ جهانی معروف، و نیز آب و هوای معتدل تابستانی و روشنایی روز ۲۴ ساعته تنها به جاذبه آن اضافه می کند.

مهاجرت نیروی کار بخش لاینفکی از توسعه ی جامعه ی نروژی محسوب میشود. مقامات نروژی به دنبال آسانترسازی شرایط برای کارگران خارجی ماهر جهت پیداکردن  کاری در نروژ هستند.

اگر شما برای کار به نروژ می روید یا بخاطر اینکه شما یک شغل جدیدی دست و پا بکنید تا یک بیزینس جدیدی را برای خودتان شروع بکنید، ممکن است که شما به منظور انجام چنین کاری به ویزا نیازداشته باشید.

نیاز به ویزای کاری نروژ

اولویت اول تان بایستی این باشد که ببینید آیا شما به مجوز کار نیاز دارید. در برخی موارد بسته به ملیتتان  و نقشی که می خواهید بر عهده بگیرید، امکان دارد اخذ مجوز ضروری نباشد. اگر شما از اتحادیه ی اروپایی (EU) یا ناحیه اقتصادی اروپایی (EEA) باشید شما نیازی به مجوز کار و زندگی یا مطالعه در نروژ ندارید. با این همه در اینصورت لازم هست که اقامتتان را به پلیس محلی اعلام کنید چنانچه قصد دارید به مدت بیش از ۳ ماه در آنجا بمانید.

اما ملیت های ثالث به مجوز نیاز دارند. مهاجرت به نروژ تحت نظارت اداره مهاجرت نروژ (UDI) می باشد. مسیرهای ویزای مختلفی برای کارگران، بسته به موقعیتتان وجود دارد. اگر شما برای کار با یک استعداد حرفه ای یا برای شروع بیزینس خودتان  به نروژ می آیید، پس  در اینصورت معمولا از مسیر ویزای کارگران ماهر استفاده می شود.

انواع مجوز کار برای ویزای کاری نروژ

دو نوع مجوز برای جویندگان کار نروژی وجود دارد: مجوزهای کار ۱۲ ماهه و مجوزهای کار فصلی. مجوزهای ۱۲ ماهه  به کارگران ماهر اجازه زندگی و داشتن شغلی برای حداکثر یک سال را می دهد. یک مجوز کار فصلی به کارگر امکان  اقامت و اشتغال سه ماهه را فراهم می کند.

اخذ ویزای کاری نروژ تحت عنوان طرح کارگران ماهر

برای اخذ ویزا تحت طرح کارگران ماهر، شما بایست در یک شغل سطح حرفه ای کار بکنید و برای انجام آن کار مهارت ها یا گواهینامه های مربوطه را داشته باشید. شما معمولا لازم هست تا یک پیشنهاد کار معتبری برای کار تمام وقت را داشته باشید و یک میزان دستمزدی هم داشته باشید که کمتر از میانگین دستمزد نروژی نباشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کاری نروژ

یک چک لیست مدارک راحتی برای  مدیریت درخواست ویزای اتان بر مبنای ملیت و نوع ویزای تان وجود دارد. انتظار می رود که شما مدارک زیر را برای درخواست ویزای نروژ لازم داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر؛ پاسپورتتان بایست که حداقل 2 صفحه خالی داشته باشد.
 •   تقاضانامه ی تکمیل شده و چک لیست مدارک تهیه شده.
 •  2 قطعه عکس پاسپورت جدید
 • جزییات CV  و مهارت اتان
 •  اثبات پیشنهاد کارتان و نیز دستمزد مورد توافق
 •  اثبات وضعیت مدنی یا مدارکی دال بر اینکه شما در کجای نروژ زندگی خواهید کرد

تمامی مدارک بایست که به زبان نروژی یا انگلیسی باشد. اگر زبان مدارک جزو زبان های دیگر باشد لازم هست که شما آنها را ترجمه و به  تایید برسانید.

ویزای کار نروژ برای کارگران نیمه وقت، مدت ثابت و فصلی

در برخی موارد اگر قصد دارید که برای یک مدت کمتر از سه ماه در نروژ بمانید می توانید بدون یک مجوز کار ویژه به نروژ بروید. البته این استثنا هم با ملیتتان و هم نقشی که شما قصد دارید انجامش دهید، مرتبط هست. البته این بخش تنها شامل حال تبعه های یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد نه سایرین.

ویزای کار نروژ به عنوان یک کارفرما

اگر شما می خواهید که بیزینسی را در نروژ شروع بکنید شما معمولا ویزای کارگر ماهر را درخواست می دهید  و یک بیزینس با مالکیت خصوصی محلی را باز می کنید. برای اخذ مجوز مورد نیازتان، لازم هست که نشان بدهید که شما تجربه و آموزش یا مهارتهای درست و حسابی برای کسب موفقیت در بیزینس اتان را دارید و شما بایست انتظار داشته باشید که تا به سود ناخالص سالانه ی 236.406 NOK (کرون نروژ) یا بیشتر دست یابید.

مرحله بعد از اخذ ویزای کار نروژ

مرحله ی بعد از اخذ ویزا بدست آوردن مجوز سکونت است. بر طبق قانون مهاجرت نروژ هر کسی که قصد کار در نروژ را داشته باشد چه با حقوق و چه بی حقوق به مجوز اقامت برای کار ولو کار برای فقط یک روز نیازمند هست. برای بدست آوردن مجوز اقامت شما بایست پلیس محلی نروژ را در عرض هفته ی اول ورود در جریان بگذارید. آنها عکس و اثرانگشت های اتان را گرفته و برروی کارت مجوز اقامت اتان الصاق می کنند.  شما همچنین ملزم هستید تا اطلاعاتتان را در ادارات مالیات ثبت کنید تا اطمینان حاصل شود که شما مالیاتهای درستی را پرداخت می کنید.

مراحل تقاضای مجوز کار در نروژ

برای شهروندان خارج از اتحادیه ی اروپایی لازم هست تا قبل از عزیمت به نروژ:

 • یک شغلی را در نروژ پیدا بکنند
 • درخواست ویزای کار دهن
 • نسبت به اخذ مجوز اقامت درخواست دهند

متقاضیان موفق می توانند مجوزی را اخذ بکنند که به مدت یک تا 3 سال معتبر باشد. بعد از 3 سال یک کارگر ماهر می تواند تقاضای مجوز اقامت دائمی در نروژ را بدهد.

در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه اطلاعاتی در خصوص ویزای کاری نروژ پرداخته شد که امید است مطالعه آن برای شما همراهان گرامی مفید بوده باشد. افراد متقاضی باید شرایط اقامت نروژ را بدانند. هزینه زندگی در نروژ نیز برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیش تر و یافتن پاسخ سوالات خود می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کارشناسان ارشد ما استفاده نمایید.

0 دیدگاه برای “ویزای کاری نروژ

 1. hiva گفت:

  با سلام
  من وکیل با سابقه کاری طولانی هستم ایا میتونم برای ویزای کاری نروژ اقدام کنم؟

 2. اصغرزاده گفت:

  درباره وضعیت کاری نروژ بیشتر بنویسید لطفا

 3. emad گفت:

  سلام برای ویزای کاری نروژ مدرک تحصیلی ایران معتبر است ؟

 4. امیرحسین گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون.

 5. قراری گفت:

  سلام آیا نروژ هم جزو اعضای ناحیه شنگن محسوب میشود؟

 6. ali ram گفت:

  بابت مقاله خوبتون در مورد ویزای کاری نروژ تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای کاری کشور سوئیس هم مطلب بذارید

 7. ترنم گفت:

  آیا جاب سیکر دارد؟

 8. صبا صابری گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ویزای تحصیلی نروژ توضیح دهید.
  ممنون از مطالب به روزتون

 9. leilakk گفت:

  سلام. لطفا در مورد وضعیت اقتصادی و تجاری نروژ بیشتر توضیح بدین. ممنون از شما.

 10. لیدا بهرامی گفت:

  سلام خیلی مچکرم بابت اطلاعات مفیدی که در این مقاله قرار دادین

 11. حميرا ميرباقرى گفت:

  نروژ فقط براى رشته هاى مهندسى نفت و شيمى خوبه ؟ من شنيدم چن سال پيش يه تعدادى از دانشجوهاى ايرانى رو ديپورت كردن… الان ويزا ميدن ؟

 12. sohrab گفت:

  برای رشته های مهندسی نفت با دو سال سابقه کار امکان به کار رسیدن هست ؟

 13. نظریان گفت:

  وضعیت اقتصادی نروژ چگونه می باشد؟

 14. طلایی پور گفت:

  در مورد وضعیت اقتصادی نروژ هم توضیح می دهید؟

 15. سلطان محمود غزنوی گفت:

  نروژ برای کار نیاز به پیشنهاد شغلی داره؟؟

 16. Arezoo گفت:

  درود و سپاس.
  درصورت اخذ ویزای سه ماهه می توان پس از سه ماه کار این ویزا را تمدید کرد؟
  تشکر از موسسه خوبتون.

 17. طلایی پور گفت:

  وقتی سوئد هست چرا نروژ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *