مهاجرت به کشور نروژ

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

کشور نروژ یکی از کشورهای اسکاندیناوی و همچنین عضو پیمان شنگن می باشد به همین دلیل مقصد خیلی از افراد مهاجرت به نروژ می باشد، از جمعیت  کشور نروژ 724،987 نفر متعلق به مهاجرین می باشد، این کشور از شرق با کشور سوئد و از شمال شرق با فنلاند و همچنین با روسیه دارای مرز مشترک می باشد. پایتخت نروژ، اسلو هست که به علت نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای بسیار سرد و خشک می باشد و دارای صنعت کشاورزی و نفتی بسیار پیشرفته می باشد به همین منظور به عنوان کشور ثروتمند شناخته شده است.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

نروژ یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است، زیرا تحصیل در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان می باشد  گرچه هزینه های بالای زندگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بیش از 200 مدرک کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاهای نروژ ارایه می شود  و بسیاری دیگر به زبان  نروژی تدریس می شود. مدارک لیسانس تقریبا به طور انحصاری به زبان  نروژی تدریس می شود، گرچه بعضی از استثنائات وجود دارد اینکه اکثرا رشته های مدیریت و بیزینس به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس ارایه می شود.

تحصیل در مقاطع مختلف مانند دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در نروژ ارایه می شود، مدارس در نروژ برای تحصیل در مقطع دبیرستانی به صورت خصوصی می باشد که دارای هزینه های بسیار بالا است و همچنین فرد باید حداقل سطح مدرک زبان B1 نروژی را ارایه دهد و اگر افراد خواهان تحصیل به زبان انگلیسی در سنین 12 تا 18 سال هستند ما به شما پیشنهاد می کنیم با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته تا در این باب راهنمایی شوید.

تحصیل در مقاطع مختلف در نروژ

تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ به مدت 3 سال طول می کشد و اگر به زبان انگلیسی ارایه شود مستلزم این می باشد که فرد حداقل آیلتس 5.5 یا 6 و به زبان نروژی حداقل B2 نروژی را ارایه دهد و چون اکثر رشته ها به زبان نروژی ارایه می شود پذرش در مقطع لیسانس در کشور کار دشواری برای دانشجویان می باشد.

بر خلاف مقطع کارشناسی، اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ که 2 ساله می باشد ،  به هر دو زبان نروژی و انگلیسی ارایه می شود و محدودیتی از نظر پذیرش به زبان انگلیسی در رشته ها وجود ندارد و افراد باید حداقل آیلتس 6.5 را برای پذیرش ارایه دهند. به  فرد دانشجو در حین تحصیل دانشگاهی اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته داده می شود که این میزان ساعت در مقطع دکترا به 30 تا 40 ساعت در هفته افزایش می یابد.

تحصیل در مقطع دکترا به طور کلی با دیگر مقاطع متفاوت می باشد زیرا که پروسه پذیرش دکترا با داشتن استاد راهنما باید پیش رود و فرد باید سعی کند که با دانشگاهای نروژی و اساتید آن ها به صورت ایمیل ارتباط بر قرار کند تا در رشته تخصصی خودش، سوپروایزر پیدا نماید، مدرک تحصیلی مورد نیاز در این مقطع آیلتس 7 و یا مدرک C1 نروژی می باشد. علاوه بر رایگان بودن تحصیل اکثرا در این مقطع دانشجویان حقوقی حدود 22000 کرون نروژ را دریافت می کنند.

برترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل ایرانیان

برترین دانشگاه های نروژ برای ایرانیان:

نوع دانشگاه  رتبه سال 2020
دانشگاه اسلو 119
دانشگاه برگن 163
دانشگاه علم و صنعت NTNU 359
دانشگاه قطب شمال UIT 389
دانشگاه علوم زندگی NMBU
دانشکده اقتصاد NNH
دانشگاه استاوانگر

هزینه زندگی در نروژ

نکته ای که باید دقت شود این است که با وجود اینکه دانشگاهای نروژ از سیستم نظام آموزشی رایگان بهره مند هستند اما فرد باید حتما یک سال هزینه های زندگی خود را که حداقل ماهی 1000 تا 1200 یورو می باشد را به حساب دانشگاه واریز نماید.

عنوان هزینه ها هزینه kr (کرون)
یک وعده غذا در رستوران معمولی 180
یک قرص نان 500 گرمی 27.80
1 کیلو گرم سینه مرغ 124.22
1 کیلو گرم گوشت گاو 26.164
آب (بطری) 26.12
عبور مرور ماهیانه 750
 بنزین لیتری 16.21
تعرفه 1 دقیقه مکالمه تلفنی 1
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 10,572.70
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 17,252.28

مهاجرت به نروژ از طریق کار

کشور نروژ به علت اینکه از جمله کشورهای نفت خیز و گران در دنیا می باشد تا به حال دیده شده که درآمد و ثروت خوبی از منابع نفت و گاز به دست آورده است پس در نتیجه مقصد بسیار عالی برای کار برای مهندسین نفت و گاز می باشد. به عنوان یک قاعده کلی، شهروندان کشورهای دیگر به منظور ارائه اجازه اقامت و کار  به پیشنهاد شغلی دائمی از سمت کارفرمای نروژی نیاز دارند.

هرچند برای افرادی که در جستجوی شغلی هستند، محدودیت هایی وجود دارد، زیرا که یک عنوان شغلی اول باید به مدت 3 ماه در خود کشور نروژ آگهی شود و سپس 3 ماه دیگر در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا آگهی شود، سپس اگر داوطلبی وجود نداشت، کارفرما بتواند یک فرد خارجی را استخدام کند. رایج ترین مجوز کار برای افرادی است که تحصیلات عالیه دارند که از این مدارک تحصیلی در کار استفاده می کنند. حقوق و دستمزد باید حداقل 410 500 NOK قبل از مالیات باشد. اما به دلیل اینکه پیدا کردن کار فرما کاری بس دشوار می باشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما پیشنهاد می دهد که برای کشورهای صنعتی نظیر آلمان و یا اتریش برای کار اقدام کنید زیرا که این کشورها به کارفرما و مدرک زبان نیاز ندارد . شما عزیزان می توانید برای اطلاع از این مورد با ما تماس بگیرید.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری هم یکی از طرق سریع الوصول و بی دغدغه برای مهاجدت می باشد اما همانطور که از اسمش مشخص هست فرد باید دارای تمکن مالی بسیار قوی با توجه به نرخ ارز روز داشته باشد،

از أنواع سرمایه گذاری در نروژ می توان به:

  • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
  • از طریق مناقصه های دولتی
  • از طریق تولیدات صنعتی
  • از طریق ثبت شرکت و …

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

بر طبق  قوانین حقوق بین الملل خصوصی وقتی زن و مردی با هم ازدواج می کنند ، در صورت ازدواج قادرند برای اخذ اقامت و تابعیت نیز اقدام نمایند. برای ازدواج با فرد نروژی و دریافت اقامت و تابعیت ، فرد نروژی باید ثابت کند که درآمدی مشخص در سطح معینی دارد که برای زندگی دو نفر کافی می باشد و محل اسکانی برای زندگی دو نفر ارایه دهد سپس با داشتن مدارک و شواهد کافی برای دریافت اقامت و تابعیت ، اقدام نماید.

مهاجرت به نروژ از طریق تولد

سیستم تولد در کشور نروژ از سیستم خون تبعیت می کند یعنی فرد اگر از والدین نروژی متولد شود می تواند اقدام به تابعیت و اقامت کند و صرف تولد در خاک نروژ ،فرد به تابعیت و اقامت دست پیدا نمی کند و اگر فردی از پدر و مادر غیر نروژی متولد شود ، این کودک باید در سن ۱۰ سالگی، 7 سال اقامت کشور نروژ را دارا باشد تا بتواند بعد از 10 سالگی تابعیت کشور نروژ را اخذ نماید. اگر فردی زیر 18 سال باشد و به فرزند خواندگی شخص تبعه نروژی در بیاید  بعد 10 سال می تواند درخواست اقامت و تابعیت دهد.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

آخرین راهی که افراد برای مهاجرت به نروژ باید انتخاب نمایند،  پناهندگی است به دلیل اینکه این راه غیر قانونی بوده و دیده شده که در این راه به افراد خطرات جانی و مالی زیادی وارد شده است در نتیجه اصلا به افراد این راه پیشنهاد داده نمی شود. در نهایت به شما عزیزان راه های قانونی برای مهاجرت پیشنهاد می شود، برای اطلاعات در مورد اقامت نروژ بیشتر می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره رایگان با کارشناسان ارشد برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *