مهاجرت به کشور نروژ

اقامت نروژ

اقامت نروژ

اقامت نروژ با توجه به این که این کشور از جمله کشورهای با رفاه اجتماعی بسیار بالا می باشد همواره از جمله موضوعاتی است که مورد توجه هم وطنانمان بوده است. کشور نروژ، که به طور رسمی پادشاهی نروژ نامیده می شود، یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی می باشد و پایتخت و در عین حال بزرگ ترین شهر آن اسلو می باشد. مساحت این کشور اروپایی 385.252 کیلومتر مربع است و جمعیت آن نیز تا آگوست سال 2018 بیش از پنج میلیون نفر بوده است.

در مقاله ای که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که کاملا آشنا به علم مهاجرت و حقوق بین الملل هستند، در خصوص موضوع اقامت نروژ تهیه شده اطلاعاتی کلی ارائه گردیده است. امید است شما پس از مطالعه آن دید بازتری نسبت به موضوع اقامت نروژ داشته باشید.

شرایط اقامت نروژ

به دست آوردن اقامت هر کشوری از شش راه امکان پذیر می باشد که عبارتند از:

  1. تولد
  2. ازدواج
  3. سرمایه گذاری
  4. تحصیل
  5. کار
  6. پناهندگی

اخذ اقامت نروژ از طریق تولد

کشورها مطابق قوانین حقوق بین الملل وقتی بحث به اعطای تابعیت از طریق تولد می رسد به دو گروه تقسیم می شوند: کشورهایی که تابع سیستم خون هستند و کشورهایی که تابع سیستم خاک می باشند. از بین این دو گروه تنها کشورهای تابع سیستم خاک مثل کانادا و برزیل هستند که با تولد فرد در خاک کشورشان حتی اگر نه پدر و نه مادر وی تابعیت آن جا را داشته باشند، به وی تابعیت خود را می دهند.

تنها راه اخذ تابعیت کشورهای تابع سیستم خون از طریق تولد این است که یا پدر و یا مادر فرزند متولد شده تابعیت آن کشور را داشته باشند. کشور نروژ نیز تابع سیستم خون است و فرزند متولد شده در خاک نروژ فقط در صورتی نروژی قلمداد می شود که هر دو یا یکی از والدینش نروژی باشند.

اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ اقامت در هر کشوری ازدواج با یکی از تابعین آن کشور می باشد و به جز تعداد اندکی از کشور ها هم چون امارت متحده عربی که هیچ گاه حتی از طریق ازدواج، به بیگانگان تابعیت خود را نمی دهند، در اغلب موارد بعد از گذشت چند سال و در صورتی که ازدواج فرد خارجی با تبعه دوام داشته باشد به وی تابعیت خود را نیز می دهند.

در صورتی که شما برای مدت چهار سال در نروژ زندگی کرده اید و سه سال از این چهار سال را با فردی که تابعیت نروژ را دارد ازدواج کرده و زندگی نموده اید زمان اقامت و ازدواج شما مجموعا هفت سال محسوب می شود و شرایط مورد نظر برای ادامه اقامت نروژ را به طور دائمی، دارا هستید.

اخذ اقامت نروژ از طریق تحصیل

یک دیگر از راه های اخذ اقامت نروژ تحصیل در این کشور است. تحصیل نروژ به دلیل رایگان بودن مورد توجه بسیاری از افراد است هر چند یک نفر حدود 1500 یورو به صورت ماهیانه هزینه زندگی اش می شود. شما برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های رایگان نروژ می بایست در ایران در دانشگاه سراسری قبول شوید و از این نظر سیستم آن مشابه اتریش می باشد.

هم چنین می بایست توجه داشته باشید که در مقطع لیسانس تحصیل در این کشور در اغلب دانشگاه ها به زبان نروژی می باشد یعنی دانش جویان خارجی با یک آیلتس آکادمیک شش به این کشور می روند و پیش از شروع دوره هایشان زبان رسمی این کشور را فرامی گیرند.

اخذ اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری

کشور نروژ به داشتن منابع عظیم نفتی اش معروف است و در حال حاضر بیش ترین منبع درآمد و در عین حال اشتغال زایی اش در همین حیطه می باشد. یکی از راه های اخذ اقامت این کشور نیز سرمایه گذاری و ثبت شرکت است و در صورتی که به عنوان سرمایه گذار سودآور بودن پروژه تان برای شما اهمیت بالایی دارد بهتر است شرکتی که قصد ثبت آن را دارید نیز با محوریت نفت و محصولات نفتی باشد.

در صورتی که می خواهید ثبت شرکتتان منجر به اخذ اقامت نیز شود می بایست حداقل سرمایه ای که به همراه می برید 400 هزار یورو باشد. لازم به ذکر است کشور نروژ کشور مهاجر پذیری نیست و علاقه زیادی به جذب خارجی ها ندارد و در اغلب موارد اجازه سرمایه گذاری در خاک خود را خصوصا به کسانی که تبعه کشوری به جز کشورهای حوزه اتحادیه اروپا هستند نمی دهد.

اخذ اقامت نروژ از طریق کار

پرطرفدارترین روش مهاجرتی، مهاجرت از طریق کار می باشد. در اتحادیه اروپا به جز تعدادی از کشورها از جمله آلمان که شما می توانید با ویزای جست و جوگر کار به آن ها وارد شوید و به دنبال شغل مناسب خود باشید، تنها در صورتی ویزای کاری به شما داده می شود که قرارداد کاری داشته باشید یعنی کارفرما می بایست شما را استخدام کرده باشد.

لازم به ذکر است داشتن پیشنهاد شغلی از ایران با توجه به قوانین اتحادیه اروپا تقریبا غیر ممکن است زیرا کارفرما لازم است کار را ابتدائا سه ماه در کشور خود آگهی کند و سپس سه ماه در کل اتحادیه اروپا و اگر در این شش ماه کسی با شرایط مورد نظرش نبود می تواند به افراد خارج از اتحادیه پیشنهاد شغلی دهد.

همان طور که مشاهده می فرمایید اقدام برای کار در نروژ نیز دشوار است زیرا کارفرمای نروژی معمولا تمایلی ندارد شش ماه فرصت شغلی موجود را خالی بگذارد و هزینه کند و در صورتی هم که کسی حاضر باشد این اقدام را انجام دهد معمولا در این فرصت شش ماهه فرد نروژی یا کسی از حوزه اتحادیه اروپا پیدا می شود که شرایط مورد نظر کارفرما را داشته باشد.

اخذ اقامت نروژ از طریق پناهندگی

بر خلاف پنج راه پیشین، اخذ اقامت از طریق پناهندگی راهی غیر قانونی می باشد. فرد یا باید جان و مال خود را به دست قاچاقچیان انسان بسپارد تا وی را به خاک کشور مرود نظرش برسانند یا به صورت توریست وارد نروژ شود و در نهایت درخواست پناهندگی دهد. راه دوم کم خطر تر می باشد اگر چه با توجه به شرایط سخت زندگی در کمپ های پناهندگی روش مناسبی نیست. در مجموع بهتر است از طریق راه قانونی تحصیل یا کار به هر کشوری از جمله نروژ مهاجرت فرمایید.

امید است با مطالعه مقاله بالا اطلاعات خوبی در خصوص اقامت نروژ به دست آورده باشید. در صورتی که سوالات بیشتری در باره اقامت نروژ یا کشورهای دیگر دارید می توانید با کارشناسان مهاجرتی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و مشاوره شوید.

Related Posts

یک دیدگاه برای “اقامت نروژ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *