مهاجرت سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری درنروژ یکی از راه های رسیدن به نروژ و اقامت در آن است. اقتصاد کشور پادشاهی مشروطه ی نروژ تا حدود زیادی مبتنی بر تجارت بین المللی است. بیش از یک سوم (۳۴٪ در سال ۲۰۱۴) از فعالیت اقتصادی (GDP) در نروژ به بازارهای خارجی بستگی دارد. سرمایه گذاری خارجی نروژ (معادل با ۴۳٪ GDP در سال ۲۰۱۵) بزرگتر از سرمایه گذاری داخلی (۳۷٪) بود و شرکتهای با مالکیت خارجی  یک پنجم از مشاغل بخش خصوصی را تشکیل می دهند.

نروژ و سرمایه گذاری در آن

این کشور غنی از منابع طبیعی ، شامل نفت و گاز طبیعی می باشد و مواد خام و مخصوصا کالاهای فراوری شده را به شرکای تجاری اش صادر می کند که شامل شامل کشورهای اروپایی،ژاپن، و ایالات متحده می باشد. صنایع صادراتی تولید کننده برتر در نروژ فلزات اصلی (MET)، مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی (CHM) و محصولات غذایی (FOD) هستند.

در مورد سرمایه گذاری در نروژ

نروژ به لحاظ سیاسی با ثبات، کشوری مدرن و به طور بالایی توسعه یافته بهمراه یک جمعیت کوچک و یک اقتصاد خیلی قوی می باشد. اقتصاد کشور نروژ توسط باز بودن و  ترکیبی بودنش، با ترکیبی  از مالکیت خصوصی و دولتی مشخص می شود. نروژ برای انجام بیزینس کشوری ایمن و نسبتا آسان است  بنا به آمار منتشره IFC و بانک جهانی در زمینه ی آسانی انجام بیزینس در سال ۲۰۱۴، کشور نروژ در رتبه ی ۷ ام در بین ۱۸۹ کشور فهرست شده قرار دارد. پس نقاط قوت بازار سرمایه گذاری نروژ عبارتند از:

 1. منابع طبیعی گسترده
 2.  فرهنگ تجارت موثر و کارامد
 3. سطوح پایین فساد

امتیازات انحصاری سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاران بین المللی نروژ را به خاطر نرخ های رشدش می شناسند که در مقایسه با نرخ های رشد دیگر کشورها در ناحیه ی یورو یکی از کشورهای سرآمد محسوب می شود. به عنوان یک قانون کلی، نروژ  سرمایه گذاری خارجی را تشویق می کند. سرمایه گذاری در نروژ دامنه ی وسیعی  از خدمات و یک شبکه ی گسترده ای برای کمک به شرکتهای خارجی جهت تاسیس و اجرایی کردن بیزینس آسان در نروژ فراهم می کند. شرکتها نیازی به اخذ مجوز برای تحصیل دارایی ها و انجام فعالیت های تجاری در کشور نروژ ندارند. با این حال   یکسری امتیازات انحصاری برای تبعیت وجود دارند:

 •  کشف و بهره برداری از منابع نفتی بر روی پوسته ی قاره ای نروژ؛
 •  تصرف زمین که بر طبق پلان های محلی بایستی که برای اهداف و مقاصد کشاورزی یا تفریحی مورد استفاده قرار گیرد؛
 • تصرف نواحی ساخته شده بزرگتر از ۱۰۰ هکتار و نیز نواحی ساخته شده کوچکتر اگر چنانچه ناحیه شامل زمین زراعی بزرگتر از ۲۵ هکتار باشد؛
 • تحصیل معادن خاص و فعالیتهای معدن کاوی؛
 • تحصیل مالکیت بخش عمده ای از آبشارها که قرار هست تا در رابطه با تولید هیدروپاور در نروژ استفاده شود. یک امتیاز ویژه تنها به شرکتهایی اعطا می شود که حداقل دو سوم مالکیت مستقیما یا بطور غیرمستقیمی تحت تملک دولت یا شهرداری ها یا  بخش ها باشد؛
 • تملک نیروگاهها و ساخت و ساز برای تامین توان الکتریکی و فروش توان.

فرایند سرمایه گذاری در نروژ با ETF ها

سرمایه های در بورس- معامله شده (ETF ها) آسانترین راه برای سرمایه گذاران جهت کسب  موقعیت در بین شرکتهای نروژی بشمار می رود چراکه آنها دسترسی به یک سبد متفاوتی از اوراق بهادار را در صنایع مختلف فراهم می کنند. بخاطر دستمزد مدیریت نسبتا پایین، ETF ها سرمایه گذاران را قادر می سازند تا از یک بازار گسترده تر داد و ستد کنند. همانند همه ی سرمایه گذاری ها در اینجا هم برخی ریسک ها همانند کاهش سرمایه امری اجتناب ناپذیر است.

بخش های اصلی سرمایه گذاری در نروژ

در مجموع، صنایعی که بالاترین جذب سرمایه ی خارجی را دارند به ترتیب اهمیت عبارتند از صنایع نفت، گاز طبیعی، تولید، خرده فروشی، عمده فروشی و بانکداری. مجددا یادآوری می شود که اقتصاد نروژعمدتا بر مبنای صادرات نفت و گاز هست. اما در این بین سهم صنعت معدن از کل ارقام سرمایه گذاری در سالهای گذشته به طور محسوسی کاهش یافته است. برخی از فرصت های سرمایه گذاری انحصاری هستند که در ذیل نام آن ها برده شده است:

 • خدمات پست
 • راه آهن ها
 • تولید داخلی و فروش مواد شیمیایی
 • تولید و فروش الکل

درخواست مجوز سرمایه گذاری در نروژ

درخواست ها برای اخذ تاییدیه ی کشف و بهره برداری بر روی پوسته ی قاره ای نروژی و نیز تقاضاها برای  تحصیل و عملیات آبشار و نیروگاهها به وزارت نفت و انرژی تحویل داده می شود. رسیدگی به درخواست های مربوط به معدن کاوی نیز  بر عهده وزارت نفت و انرژی هست اگرچه وزارت تجارت و صنعت به استخراج سنگ آهک و معادن کوارتز می پردازند. هیئت های شرداری  مسئول رسیدگی به مجوزهای املاک هستند.

مشوق های مالیاتی برای سرمایه گذاری در نروژ

نروژ یک طیفی از مشوق ها را برای سرمایه گذاری و تحقیق و توسعه (R&D) و صادرات پیشنهاد می کند. بورسیه ها و مشوق ها غیر از اعتبارات مالیاتی برای R&D بر مبنای اختیاری ( در قالب خط مشی ها از سوی مقامات) و بنا به درخواست توسط یک موسسه ی دولتی موسوم به Innovation Norway اعطا میشود که از طریق بودجه ی سالانه تامین اعتبار می شود. پشتیبانی اصلی از شرکت های کوچک و متوسط صورت می گیرد ولی شرکت ها و بنگاههای بزرگ هم حمایت مالی خاص-پروژه را بدست می آورند.

حمایت از سرمایه گذاری خارجی

قراردادهای سرمایه گذاری دو جانبه توسط  دولت نروژ با کشورهای مختلفی برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی امضا شده است. نروژ از یک دهه پیش معاهده های سرمایه گذاری دوجانبه را به صورت ابزارهایی برای حمایت از سرمایه گذاران در نظر می گرفت.

تعهدات نروژ تحت قراردادهای سرمایه گذاری دوجانبه نشان می دهد که ممکن است سرمایه گذاران از حمایت بهتری تحت توافقات با توجه به  سلب مالکیت غیرمستقیم برخوردار شوند تا تحت قوانین نروژ. به علاوه اینکه در برخی موارد سرمایه گذاران ممکن است تحت توافقات با توجه به سطح غرامت دهی حمایت نسبتا خوبی بدست آورند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای امین و آگاه شما در سرمایه گذاری در نروژ و سایر کشورها می باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *