مهاجرت به کشور آلمان

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج  از روش‌های اخذ اقامت این کشور اروپایی است. آلمان این اجازه را به متقاضی می‌دهد که از طریق ازدواج اقامت و تابعیت این کشور را دارا باشد. با انتخاب این روش که کاملا قانونی و مناسب است، قطعا می‌توانید خود را شهروند آلمانی بدانید. در این مقاله به شرح کامل این موضوع پرداخته‌ایم که خواندن آن می‌تواند بهترین مشاوره برای شما باشد.

قوانین و شرایط اقامت آلمان از طریق ازدواج

طبق قوانین اجرایی در کشور آلمان، جنسیت در دریافت اقامت زوجین طرح قانونی ندارد. در صورتی که در کشور ایران این قانون وجود دارد. بدین‌معنا که اگر مرد یا زنی با تبعه‌ای از آلمان (مرد یا زن) ازدواج نماید، تابعیت آلمان به آنها تعلق می‌گیرد. در نتیجه می‌توانند به اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج دست یابند.

اقامت از طریق ازدواج به افرادی اختصاص دارد که به‌طور واقعی با شخصی از تبعه آلمان ازدواج کرده‌اند. زیرا کلیه مدارک تحویلی آنان پیش از هر اقدامی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا صحت آن به اثبات برسد. بنابراین نکته‌ای که در این باره باید به آن توجه نمود، انجام‌ ازدواج‌های صوری جهت اخذ تابعیت این کشور است. از این رو، با این نوع ازدواج‌ها نمی‌توانید موفق به اخذ تابعیت شوید. ما راه‌های قانونی و بهتری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

شرایط ازدواج در کشور آلمان

درخصوص امر ازدواج، کشور آلمان نیز مانند سایر کشورها دارای قوانین و ضوابطی است که به شرح ذیل می‌باشد:

 • در این کشور، شرایط سنی افراد جهت ازدواج حداقل 18 سال تعیین گردیده است.
 • افرادی که در بازه سنی 16 الی 18 سال قرار دارند، می‌توانند با اخذ اجازه والدین اقدام ازدواج نمایند.
 • چنانچه شخصی یکبار ازدواج کرده باشد و تصمیم به ازداج مجدد داشته باشد، می‌بایست مدارک لازم را ارائه نماید.
 • ارائه یکی از مدارک شامل حکم طلاق، فوت همسر، انحلال ازدواج‌های پیشین الزامی است.
 • اگر شخص غیرآلمانی با تبعه‌ای آلمانی ازدواج کرده باشد، برگزاری مراسم او در آلمان شرایط ویژه‌ای دارد.
 • چنانچه قصد برگزاری مراسم در کشور آلمان را داشته باشد، می‌بایست ویزای توریستی 3 الی 6 ماهه دریافت نماید.

شرایط اقامت آلمان از طریق ازدواج

چنانچه اقامت آلمان از طریق ازدواج مدنظرتان است، می‌بایست به‌طور قانونی نسبت به ثبت ازدواج‌تان اقدام نمایید. همچنین همسر شما (زوج) می‌بایست تمکن مالی خود جهت پرداخت مخارج زندگی برای خود و خانواده‌اش را داراست. زوجه نیز جهت انجام این امر، می‌بایست دارای مدرک زبان آلمانی در سطح A1 باشد.

اگر صاحب فرزند مشترک از نامزد خود هستید، باید مدارک فرزندان را در روز ازدواج به دفتر ثبت احوال ارائه نمایید. لازم به ذکر است که کلیه مدارک مذکور می‌بایست ترجمه شده به زبان آلمانی باشند و ناقصی نداشته باشند. پس از آن مرحله بررسی و تایید صحت مدارک ارائه شده متقاضی توسط دفتر اسناد انجام می‌گردد.

عمل ازدواج در اداره ثبت احوال کشور آلمان(Standesamt) بین زوجین انجام شده و سند ازدواج یا همان عقدنامه اعطا می‌گردد. چنانچه زوجین دارای فرزند مشترک باشند، دفترچه مشخصات و اطلاعات خانواده (Familienstammbuch) همراه با عقدنامه صادر و ارائه می‌گردد. این دفترچه کلیه اطلاعات خانواده فرد متقاضی را در بر دارد.

فرآیند اخذ اقامت آلمان با ازدواج 

در وهله اول، شخص متقاضی می‌بایست ازدواج خود را در دفاتر قانونی ثبت کند. سپس، فرد جهت ارائه اسناد و مدارک معتبر و قانونی به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه نماید. قدم بعدی، بررسی اسناد و مدارک است. پس از اینکه صحت آن تاییدگردید، باتوجه به اثبات تمکن مالی فرد جهت مخارج زندگی، ویزای ازدواج زوجین صادر می‌گردد.

این ویزا به صورت یکساله صادر می‌گردد که در صورت پایدار بودن ازدواج زوجین می‌توان آن را سالانه تمدید نمود. زوج و زوجه مقیم آلمان می‌بایست اداره ثبت اسناد محل سکونتشان را از قصد ازدواجشان آگاه نمایند. این کار لازمه مدارکی است که باید توسط آنان ارائه گردد. ازجمله مدارک موردنیاز می‌توان به گذرنامه‌ای که اقامت قانونی‌شان را به اثبات برساند، آدرس محل اقامت و کارت شناسایی طرفین اشاره نمود.

گذرنامه مذکور باید بیشتر از 3هفته اعتبار داشته باشد. نحوه اعطای تابعیت به آنها دارای شرایطی است. آنها با سپری نمودن 2سال از تاریخ ازدواج‌شان می‌توانند اخذ تابعیت نمایند. با این شرط که قبل از ازدواج به مدت 3سال در آلمان اقامت نموده باشند. در اینصورت به زوجین تابعیت آلمانی تعلق می‌گیرد. پس می‌توان گفت اخذ تابعیت آلمان برای زوجین با کاهش زمانی 8سال به 5سال اعطا می‌گردد.

مزایای اقامت آلمان ازطریق ازدواج 

دریافت اقامت آلمان از طریق ازدواج برای زوجین مزایای بسیار خوبی دارد که می‌توانند از آن بهره بگیرند. این مزایا به شرح ذیل می‌باشد:

 • اخذ این نوع اقامت برای زوجین هزینه بسیاری پایینی را در بر دارد.
 • به همین دلیل این روش جهت اقامت آلمان بسیار مقرون به صرفه است.
 • این اجازه به زوجین داده می‌شود که به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.
 • حقوق برابر و مساوی با سایر شهروندان آلمانی و اتحادیه اروپا به زوجین تعلق می‌گیرد.
 • برای زوجین هیچ شکی وجود ندارد که پس از گذشت 3سال دوره انتظار، می‌توانند تابعیت آلمان را اخذ نمایند. بنابراین این امر کاملا قطعی محسوب می‌گردد.
 • اجازه تحصیل برای زوجین مانند سایر شهروندان وجود دارد.

نکات اقامت از طریق ازدواج 

همان‌طور که گفته شد، در کشور ایران جنسبت در اخذ تابعیت، تصمیم‌گیرنده است.به‌طورمثال، هرگاه مردی از تبعه‌ کشوری دیگر با زنی از اتباع ایرانی ازدواج نماید، نمی‌تواند تابعیت کشور ایران را بگیرد. به عبارتی تابعیت ایران شامل ازدواج با مردهای ایرانی اخذ می‌گردد. در حالی که در کشور آلمان جنسیت تفاوتی در اصل قضیه ندارد.

نکته‌ قابل توجه این که کسی که از طریق ازدواج اقامت آلمان را گرفته، جهت تابعیت می‌بایست درخواست نماید. بدین معنا که اگر درخواست وی ارائه نگردد به طور خودکار تابعیت به او تعلق نمی‌گیرد. بنابراین اخذ تابعیتش مستلزم درخواستش می‌باشد. چنانچه قصد ازددواج با فرد مورد علاقه‌تان از سایر کشورها و یا آلمان را دارید، بهتر است ابتدا از جزئیات آگاهی یابید.

از طریق تماس حضوری یا تلفنی با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می‌تواند اطلاعات و جزئیات لازم را دریافت کنید. موسسه ما تضمین می‌نماید در بهترین شرایط و با کمترین هزینه به هدف خود رسیده و تابعیت آلمان را بگیرید. اقامت آلمان از طریق ازدواج روشی قانونی جهت استفاده از حقوق شهروندی این کشور است که ازطریق ما می‌توانید به آن دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *