مهاجرت به کشور یونان

اخذ تابعیت یونان از طریق تولد

اخذ تابعیت یونان از طریق تولد

اخذ تابعیت یونان از طریق تولد از سایر راه های اخذ اقامت و تابعیت این کشور می باشد که در این مقاله به بررسی این مبحث به صورت کامل پرداخته می شود. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با انجام تحقیقات گسترده درباره موضوعات مختلف حقوقی و مهاجرتی مقالات و راهنماهای مفیدی را برای افزایش آگاهی شما عزیزان تهیه می کنند و در این نوشتار همکاران ما به بررسی دقیق شرایط اخذ تابعیت یونان از طریق تولد پرداخته اند. به طور کلی، اخذ اقامت و اخذ تابعیت در کشورهای خارجی از چند روش برجسته انجام می شود.

این روش ها عبارتند از:

  • ازدواج
  • کار
  • تحصیل
  • سرمایه گذاری

البته بهتر است در نظر داشته باشید که هر روش شرایط و روند خاص خود را دارد و افرادی که قصد دارند تابعیت و اقامت یونان را از طریق تولد اخذ کنند باید در نظر داشته باشند که این روش ممکن است روشی طولانی و پیچیده تر از سایر روش ها باشد.

اخذ تابعیت یونان از طریق تولد بر اساس اصل خون

به طور کلی، اخذ اقامت یا تابعیت از طریق تولد فرزند در کشور خارجی بر اساس یکی از دو اصل خون و خاک انجام می شود و این دو اصل شرایط بسیار متفاوتی دارند. در کشورهایی که اخذ تابعیت از طریق تولد بر اساس اصل خون انجام می شود، تابعیت و شهروندی والدین فرزند تاثیر مستقیم بر شهروند کودک آنها دارد و محل تولد فرزند هیچ تاثیری بر تابعیت وی نخواهد داشت. در مقابل، در کشورهایی که اخذ تابعیت از طریق تولد بر اساس اصل خاک انجام می شود، محل تولد کودک در تابعیت وی تاثیر مستقیم دارد. برای مثال، افرادی که در خاک کشور کانادا متولد می شوند، به عنوان شهروند این کشو شناخته می شود. اما در کشور یونان، شرایط اینگونه نیست و لازم به ذکر است که اخذ تابعیت یونان از طریق تولد بر اساس اصل خون انجام می شود (تابعیت والدین در این موضوع تاثیر مستقیم دارد).

مواردی که متقاضیان باید برای اخذ تابعیت یونان از طریق تولد در نظر داشته باشند عبارتند از:

  • تابعیت والدین
  • محل تولد (خارج یا داخل یونان)
  • وضعیت تاهل والدین
  • تابعیت پدربزرگ یا مادربزرگ
  • سن متقاضی (در موارد درخواست قبل از 18 سالگی)

البته علاوه بر موارد ذکر شده، موضوعات دیگری نیز می توانند بر اخذ تابعیت یونان از طریق تولد تاثیر گذار باشند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

بررسی شرایط اخذ تابعیت یونان از طریق تولد

کودکی که در خاک کشور یونان زاده می شود، در صورتی می تواند موفق به اخذ اقامت و تابعیت یونان از طریق تولد شود که مادر یا پدر وی (یکی از والدین فرزند) یا هم مادر و هم پدر وی دارای تابعیت کشور یونان باشند. علاوه بر این، کودکانی که در خارج از کشور یونان متولد شده اند و والدین آنها به مدت 5 سال به طور قانونی و دائمی در یونان زندگی کرده اند، با اتمام موفقیت آمیز تحصیل در دوره ابتدایی (6 سال) موفق به اخذ تابعیت یونان از طریق تولد می شوند. یونانیان متولد خارج از این کشور ممکن است تابعیت را به طور نامحدود به فرزندان خود منتقل کنند.

به طور کلی باید در نظر داشته باشید که تولد در یونان و یا خارج از خاک این کشور در صورتی می تواند موجب کسب تابعیت شود که متقاضیان شرایط مورد نظر را رعایت کنند و مدارک کافی برای اثبات وضعیت خود داشته باشند. در ادامه به طور دقیقتر به این موضوعات اشاره خواهیم کرد.

شرایط اخذ تابعیت یونان از طریق تولد بر اساس ازدواج

در حال حاضر، ازدواج مستلزم کسب یا از بین رفتن تابعیت یونان نیست. قبل از سال 1984، زنی که با اقدام به مهاجرت به یونان با یک شهروند یونانی ازدواج می کرد، به طور خودکار تبدیل به شهروند کشور یونان می شد. همچنین کودکی که از خارج از ازدواج متولد شود، اگر مادر وی یونانی باشد، به طور خودکار موفق به کسب اقامت و تابعیت در یونان می شود. اگر پدر کودک یونانی باشد و این موضوع به عنوان مثال از طریق آزمایش پدر و مادر ثابت شود، کودک می تواند قبل از 18 سالگی وارد خاک یونان یونان شود و درخواست اخذ تابعیت یونان از طریق تولد کند. برای انجام این کار، متقاضی باید مدارک مشخصی را ارائه دهد.

این مدارک عبارتند از:

ردیف مدارک و اسناد مورد نیاز
1 مدارک شناسایی
2 2 قطعه عکس رنگی
3 مدارک و اسناد شناسایی پدر
4 مدارک و اسناد پزشکی پدر و یا مادر (نتایج آزمایش)
5 فرم درخواست تکمیل شده

علاوه بر این اگر فردی دارای پدر یونانی باشد و بیش از 18 سال سن داشته باشد می تواند با ارائه مدارک مناسب ازدواج و ثبت تولد بدون درخواست تابعیت (naturalization) تابعیت کشور یونان را کسب کند.

شرایط اخذ تابعیت یونان از طریق تولد بر اساس ازدواج

اخذ تابعیت یونان با تولد در خارج از این کشور

اگر یک فرد یونانی (بر اساس قوم) در خارج از یونان متولد شود، ممکن است در صورت عدم موفقیت در ثبت نام ساده به عنوان فرزند یک شهروند یونانی، تابعیت یونان را از طریق درخواست بدست آورد. متقاضی باید ثابت کند که حداقل یکی از والدین یا مادربزرگ و یا پدربزرگ وی تبعه یونانی می باشد. به یاد داشته باشید که الزامات درخواست تابعیت و اقامت در یونان برای افراد مختلف متفاوت است. بعد از اینکه یک فرد موفق به اخذ تابعیت یونان از طریق درخواست می شود، فرزند وی در صورتی می تواند تابعیت کشور یونان را کسب کند که به 18 سالگی نرسیده باشد.

از دست دادن تابعیت در یونان

یک شهروند یونانی معمولاً تابعیت خود را هنگام دستیابی به تابعیت دیگر از دست نمی دهد، مگر اینکه آن را به طور خاص درخواست کنند یا در موارد نادری که مجوز تابعیت وی با تصمیمی دولت یونان باطل شود و متقاضی مجبور به کسب تابعیت در یک کشور خارجی شود. یک شهروند یونانی می تواند با ارائه درخواست به وزارت کشور در آتن داوطلبانه تابعیت و به طور کلی شهروندی یونانی خود را ترک کند. اگر یک مرد تابعیت یونانی خود را ترک کند، این امر به معنای اتمام وظایف نظامی آنها در کشور یونان می باشد. یونان به شهروندان خود اجازه می دهد علاوه بر تابعیت یونان، تابعیت خارجی نیز داشته باشند.

با این حال، برخی کشورها اجازه شهروندی چندگانه را ندارند، به عنوان مثال افرادی که تابعیت یونان و ژاپن را به دست آوردند، باید قبل از 22 سالگی، به وزارت دادگستری کشور ژاپن اعلام کنند که کدام شهروندی را که می خواهند حفظ کنن زیرا ژاپن پذیرای تابعیت دوگانه نیست. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه اطلاعات و همراهی شما عزیزان در زمینه های مختلف مهاجرتی و حقوقی می باشند و شما عزیزان می توانید تنها با یک تماس وقت ملاقات خود را با کارشناسان ما در موسسه رزرو کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *