مهاجرت به لوکزامبورگ

اخذ تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد

اخذ تابعیت خودکار لوکزامبورگ از طریق تولد

اخذ تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد یکی از روش های اخذ تابعیت این کشور است که در صورت شرایط خاص برای شهروندان خارجی امکان پذیر است. در حالت عمومی با توجه به عدم استفاده از قانون اصل خاک در این کشور صرفا تولد در این کشور باعث اخذ تابعیت نمی شود. لازم به ذکر است افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند در صورت به دنیا آوردن فرزند در این کشور فقط در صور رعایت شرایطی خاص می توانند تابعیت فرزند خود را بدست آورند.

یکی از کشورهای مهاجر پذیر اروپا است. نیمی از جمعیت این کشور متشکل از مهاجرین اغلب از کشورهای اتحادیه اروپا می باشند. این کشور به دلیل ثروت مالی خود و اقتصاد پیشرفته اش جزء کشورهای ثروتمند اروپا محسوب می شود. اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور تقاضای زیادی دارد. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به این مطلب بیشتر پرداخته اند.

اخذ تابعیت خودکار لوکزامبورگ از طریق تولد

این کشور نیز از زمره کشورهای اروپا است که بر اساس اصل خاک عمل نمی کند. فقط بر اساس اصل خون عمل می کند لذا افرادی که صرفا در این کشور متولد می شوند نمی توانند به صورت خودکار تابعیت را به دست آورند. البته با استفاده از شرایط قانونی لحاظ شده این افراد می توانند پس از برقراری شرایط تابعیت لوکزامبورگ را دریافت کنند. اخذ تابعیت خودکار به این معناست که فرد در صورت تولد بدون نیاز به درخواست و به صورت اتوماتیک تبعه لوکزامبورگ محسوب می شود. تولد و اخذ تابعیت از طریق تولد در این کشور از مزیت های بسیاری برخوردار می باشد. فرزند از همان ابتدا تابعیت را دریافت می نماید و از تمامی حقوق شهروندی برخوردار خواهد شد.

تابعیت خودکار لوگزامبورگ از طریق تولد در صورت برقراری شرایط زیر به فرد تعلق می گیرد:

 • چنانچه از پدر و مادر لوکزامبورگی در خاک این کشور به دنیا آمده باشید.
 • چنانچه خارج از خاک این کشور از پدر و مادر لوکزامبورگی به دنیا آمده باشید. در صورتی که تابعیت کشور دیگر را که اجازه داشتن تابعیت دوگانه نمی دهد اخذ کرده باشید تبعه لوکزامبورگ محسوب نمی شوید.
 • چنانچه پدر یا مادر خود تبعه لوکزامبورگ باشد.
 • چنانچه پدر یا مادر خود تابعیت لوکزامبورگ را از طریق درخواست به دست آورده باشد.

دریافت تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد

بر اساس قوانین لوکزامبورگ، چنانچه در این کشور از والدین غیر لوکزامبورگی به دنیا آمده باشید در صورت شرایط خاصی می توانید تابعیت لوکزامبورگ را به دست آورید. در این صورت به یکی از روش های زیر می توانید تابعیت لوکزامبورگ را درخواست کنید.

 • چنانچه در این کشور به دنیا بیایید. والدین شما تا یک 1 سال قبل از به دنیا آمدن شما در لوکزامبورگ به صورت قانونی اقامت داشته باشد.
 • چنانچه در این کشور به دنیا بیایید و7 سال در مدارس این کشور تحصیل کنید.
 • چنانچه در این کشور متولد شوید، 5 سال در این کشور اقامت مستمر داشته باشید.
 • چنانچه در این کشور متولد شوید و 20 سال در این کشور زندگی کرده باشید.

به صورت دریافت تابعیت از طریق تولد از والدین غیر لوکزامبورگی در سنین 12 و 18 سالگی امکان پذیر است. در صورت تولد در این کشور در سن 12 سالگی در صورت هر 2 شرط زیر می توانید تابعیت این کشور را به دست آورید:

 • یکی از والدین شما 1 سال قبل از تولد شما در لوکزامبورگ اقامت داشته باشد.
 • در صورتی که 5 سال اخیر را در این کشور زندگی کرده باشید. یعنی علاوه بر تولد در لوکزامبورگ از سن 7 سالگی تا 12 سالگی در لوکزامبورگ اقامت داشته باشید.

در صورت درخواست تابعیت در سن 18 سالگی پس از تولد در لوکزامبورگ در صورت رعایت شروط زیر می توانید تابعیت این کشور را بدست آورید.

 • یکی از والدین شما یک سال قبل از تولد در لوکزامبورگ اقامت داشته باشد.
 • 5 سال مستمر در این کشور اقامت داشته باشید.

شرایط اخذ تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد

افرادی که از والدین غیر لوکزامبورگی در این کشور متولد می شوند. خواستار دریافت تابعیت این کشور هستند علاوه بر شرایط مدت زمان اقامت 5 ساله که در قبل اشاره شد بایستی شرایط دیگر را نیز رعایت کنند که در زیر آمده است:

 • شرکت در آزمون زبان یا ارائه مدرک زبان
 • شرکت در جلسات شهروندی
 • ارائه مدرک دال بر عدم سابقه کیفری در 15 سال اخیر و نداشتن حبس بیش از 12 ماه
 • پرداخت مالیات و نداشتن بدهی به دولت

میانگین تعداد متقاضیانی که از طریق تولد تابعیت این کشور را اخذ نموده اند، در نمودار زیر بیان شده است:

میانگین متقاضیان اخذ تابعیت از طریق تولد لوکزامبورگ

تسلط بر زبان برای اخذ تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد

افرادی که به صورت خودکار تابعیت را دریافت می کنند نیازی به ارائه مدرک زبان نیستند. اما دیگر افراد متولد شده در این کشور که از طریق درخواست خواهان اخذ تابعیت این کشور هستند، بایستی به زبان لوکزامبورگی تسلط داشته باشند. این آزمون شامل آزمون شفاهی بیان و درک زبان لوکزامبورگی است. آزمون شفاهی بیان زبان لوکزامبورگی حدودا 10 دقیقه است. در این بخش شما بایستی با مصاحبه کننده به طرز روان و بدون مشکل در سطح A2 صحبت کنید. آزمون شفاهی درک زبان لوکزامبورگی را بایستی در سطح B1 بدانید.

درک نکات اساسی و زبان استاندارد در مورد موضوعات آشنا مهم است. آزمون درک شفاهی 25 دقیقه به طول می انجامد. از 3 بخش لیسنینگ و پرسشنامه تشکیل شده است. برای گذراندن آزمون زبان، شما باید حداقل نیمی از امتیازهای هر بخش را کسب کنید. متقاضیان اگر حداقل 7 سال را در مدارس لوکزامبورگ گذرانده باشند. از آزمون زبان معاف می شوند. همچنین اگر قبل از 31 دسامبر 1984 اجازه اقامت لوکزامبورگ را دریافت کرده اید، می توانید از آزمون معاف شوید.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد

دوره های شهروندی از طریق تولد در لوکزامبورگ

افراد متولد شده در این کشور که برای اخذ تابعیت درخواست می دهند.همچنین بایستی در دوره های شهروندی این کشور شرکت کرده باشند. این کلاس ها به عنوان مبنایی برای شناخت پیش زمینه بنیادی در فرهنگ این کشور است. حضور در 3 جلسه آموزش مدنی برای فرد ضروری است. جلسات شب ها یا صبح های شنبه به صورت رایگان برگزار می شود و به زبان های لوکزامبورگی، فرانسوی، آلمانی، انگلیسی یا پرتغالی ارائه می شوند.

در پایان گواهینامه های مشارکت صادر می شود و نیازی به آزمون ندارد. 2 جلسه “حقوق اساسی شهروندان و زندگی عمومی” و “مؤسسات دولتی لوکزامبورگ” اجباری است. جلسه سوم ممکن است از لیست موضوعات دیگری انتخاب شود که متناسب با علاقه شما باشد. این افراد نیز چنانچه 7 سال در لوکزامبورگ تحصیل کرده باشند. یا قبل از 31 دسامبر 1984 مجوز اقامت در لوکزامبورگ داشته باشند از شرکت در این جلسات معاف هستند.

مزایای اخذ تابعیت لوکزامبورگ

چنانچه بتوانید تابعیت این کشور را به دست آورید به عنوان یک شهروند لوکزامبورگ شناخته می شوید. از مزایای شهروندی این کشور بهره مند خواهید شد. این کشور یکی از کشورهای سازمان اتحادیه اروپا است و اخذ تابعیت این کشور به شما این امکان را می دهد که در انتخاب نهاد های سیاسی کشور دخالت کنید و در رای گیری ها شرکت کنید. علاوه بر این لوکزامبورگ تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد. افرادی که کشور اول آنها از نظر تابعیت دوگانه مشکلی نداشته باشند می توانند همزمان دارای دو تابعیت باشند و از مزایای آن استفاده کنند.

در اینجا برخی از مزایای اخذ تابعیت این کشور به صورت خلاصه ذکر شده است:

 • امکان کار در لوکزامبورگ در بخش های دولتی و سیاسی
 • امکان شرکت در رای گیری ها
 • امکان ورود به سیاست و دولت کشور لوکزامبورگ
 • اخذ پاسپورت لوکزامبورگ و استفاده از مزایای آن
 • دریافت تابعیت دوگانه

مدارک لازم برای اخذ تابعیت لوکزامبورگ از طریق تولد

لازم به ذکر است ممکن است دادگستری مدارک دیگری را نیز مطالبه کند که این مدارک عبارتند از:

 • مدارک شناسائی
 • اطلاعات بیوگرافی
 • گواهی اقامت 7 سال اخیر اقامت در لوکزامبورگ از شهرداری محل اقامت
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی پلیس و عدم سابقه کیفری 15 سال اخیر
 • مدرک دال بر حضور در کلاس های مدنی
 • مدرک زبان معتبر
 • گواهی تولد

لازم به ذکر است تا مشخص شدن درخواست خود تا 8 ماه نباید کشور را ترک کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا تغییر قابل توجهی در طول برنامه ممکن است تعلیق اتفاق بیفتد. در صورت رد درخواست، می توانید ظرف 3 ماه از ابلاغ به دادگاه اداری تجدید نظر کنید. افرادی که تابعیت لوکزامبورگ را به دست آورده اند. همچنین می توانند از طریق سیستم اتحاد خانواده و پیوند خانواده از ویزای همراه استفاده کنند. خانواده خود شامل همسر و فرزند مجرد زیر 18 سال و یا والدین خود را به این کشور بیاورند. برای آنها نیز اقامت موقت و دائم این کشور را به دست آورند.

جهت تکمیل اطلاعات خود می توانید مقاله اقامت در لوکزامبورگ را مطالعه بفرمائید. برای دریافت اطلاعات جهت مهاجرت به کشورهای مختلف اروپا و جهان می توانید به دیگر بخش های سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت رجوع کنید. مقالات مورد نظر را مطالعه کنید. همچنین برای دریافت مشاوره نیز می توانید با این موسسه در ارتباط باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.