مهاجرت به کشور مجارستان

اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان

اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان

یکی از کشورهای اروپایی که در مرکز قاره­ی اروپا واقع گردیده مجارستان است. افراد زیادی سالانه به این کشور مهاجرت می­نمایند. اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان از جمله راههایی است که افراد تابعیت این کشور را دریافت می­نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره در تلاش است تا بهترین راههای مهاجرتی به کشورهای اروپایی را در اختیار دوستان قرار دهد.

مجارستان کشوری برای گردشگران جهان بحساب می­آید. این کشور سالانه میزبان گردشگران بسیار زیادی از نقاط مختلف جهان می­باشد. کشور مجارستان با قدمت دیرینه ای که دارد همچنان توانسته است آداب و فرهنگ و رسوم خود را تا به اکنون نگه دارد. در این کشور براحتی می­توان فرهنگ های سنتی این کشور را در کنار فرهنگ های مدرن امروزی مشاهده نمود. دریافت تابعیت کشور مجارستان از جمله مسائلی است که اکثر مهاجرین در مجارستان سعی دارند در کمترین زمان آن را اخذ نمایند.

سیستم اعطای تابعیت در کشور مجارستان براساس خون است. بدین گونه که هر گاه فرزندی در این کشور متولد گردد ابتدا تابعیت والدین خود را اخذ می­نماید. مجارستان کشوری است که تابعیت دوگانه افراد مشکلی ندارد و افرادی که قصد در کسب تابعیت این کشور را دارند، ملزم به ترک تابعیت قبلی خود نمی­باشند.

قوانین مجارستان در رابطه با اخذ تابعیت از طریق تولد

همانطور که قبلاً بیان نمودیم سیستم اعطای تابعیت در کشور مجارستان بر اصل خون می­باشد. و به فرزندانی که در مجارستان به دنیا می­آید تابعیت والدین وی اعطا خواهد گردید. در گذشته قانون تابعیت در کشور مجارستان بدین گونه بود که تنها زمانی به طفل تابعیت مجارستانی داده می­شد که والدین نوزاد هر کدام پدر و مادر می­بایست مجارستانی می­بودند.

همچنان طبق قوانین مجارستان در رابطه با موضوع تابعیت، فرزندانی که پدر آنها مجارستانی باشند تابعیت مجاری به وی داده خواهد شد. بدین معنا که اگر مادر مجارستانی باشد و پدر وی تابعیت کشور دیگری را داشته باشدفرزند تابعیت پدر خود را به ارث خواهد برد و دولت مجارستان به وی تابعیت این کشور را نخواهد داد.

یکی دیگر از قوانین تابعیت در مجارستان بدین گونه است: در صورتیکه در هنگام تولد نوزاد پدر وی مشخص نباشد و مادر مجارستانی باشد، به نوزاد تابعیت مجارستانی داده خواهد شد. اما در صورتیکه پس از مدتی پدر نوزاد مشخص گردد و تابعیت مجارستان را نداشته باشد، تابعیت مجارستانی از نوازد نیز سلب خواهد گردید. طبق قوانین مجارستان زنانی که با مردان مجارستانی ازدواج می­نمایند به طور اتوماتیک تابعیت مجارستان به آنها داده خواهد شد.

همچنان زنان مجارستانی که با مردان دیگر کشورها ازدواج می­نمایند نیز به طور اتوماتیک تابعیت مجارستانی از آنها سلب خواهد گردید.اگرچه افراد می­توانند اقامت مجارستان را از طریق ازدواج با اتباع مجارستانی دریافت نمایند، اما تابعیت این کشور شرایط دیگری را می­طلبد.

شرایط اخذ تابعیت مجارستان برای خانواده و فرزندان

اخذ تابعیت مجارستان برای اعضای خانواده و فرزندانی که در خاک مجارستان بدنیا می­آید به شرح زیر می­باشد:

 • فرزندانی که در خاک مجارستان متولد می­گردند، بعد از گذشت 5 سال به آنها تابعیت مجارستان اعطا خواهد شد.
 • اگر خانواده ای مجارستانی فرزندی که تابعیت وی مشخص نیست را به فرزند خواندگی بگیرند، به کودک پس از 3 سال تابعیت مجارستان داده خواهد شد.
 • همچنان در صورتی که فرزندی از والدین بی تابعیت در خاک مجارستان متولد گردد، تابعیت مجارستانی به نوزاد داده خواهد شد.

در نهایت افرادی که به کشور مجارستان مهاجرت می­نمایند، در صورتیکه برای تابعیت این کشور اقدام نمایند و دولت مجارستان با تابعیت آنها موافقت نماید به آنها کارت مهاجرت اعطا می­شود. این دسته از افراد نیز تابعیت مجارستان را خواهند داشت. عزیزان جهت آگاهی بیشتر در زمینه اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان می­توانند با مشاوران مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

تابعیت از طریق اصل خون

کشور مجارستان اگر چه تابع قانون تابعیت بر اصل خون می­باشد، این کشور تنها به فرزندانی که پدر آنها مجارستانی باشد تابعیت کشور مجارستان را اعطا می­نماید. در نتیجه در مجارستان فرزندانی که از مادر مجارستانی بدنیا آمده اند و پدر آنها تابعیت کشوری دیگر را دارد پس از 5 سالگی فرزند می­توان برای وی تابعیت مجارستان را اخذ نمود. همچنان فرزندانی که مادرانشان مجارستانی هستند و در خاک کشوری دیگر متولد شده اند تابعیت مجارستانی به آنها تعلق نمی­گیرد.

اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان

افرادی که فرزندانشان در خاک کشور مجارستان بدنیا می­آیند، می­توانند برای دریافت تابعیت مجارستان بعد از 5 سالگی فرزندشان اقدام نمایند. اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان از جمله مسائل مهمی است که کشور مجارستان به آن اهمیت ویژه ای می­دهد.

افرادی که تابعیت کشور مجارستان را بدست می­آورند از تمامی حقوق شهروندی از جمله بیمه های درمانی- آموزش رایگان در مدارس و دانشگاهها و سایر حقوقی که دولت مجارستان برای شهروندان خود در نظر گرفته است برخوردار خواهند بود. افراد با اخذ تابعیت مجارستان براحتی می­توانند به تمامی کشورهای شینگن مسافرت نمایند.

تابعیت از طریق خاک چگونه است؟

در کشور مجارستان سیستم اعطای تابعیت بر اصل خاک بعنوان فرع قرار داده شده است. کسانی که در کشور مجارستان بدنیا می­آیند از طریق تابعیت بر اصل خاک می­توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند. اما بسیاری از کشورها اعطای تابعیت از طریق خاک را قبول ندارند.

بطور مثال در گذشته درکشور انگلیس اعطای تابعیت براساس خاک بود و حتی کودکانی که در هواپیما و یا کشتی هایی که مقصدشان انگلیس بود متولد می­شدند به آنها تابعیت انگلیس داده می­شد. اما هم اکنون این قانون در انگلیس تغییر کرده و اعطای تابعیت بر اصل خون قرار داده شده است.

شرایط بدست آوردن تابعیت مجارستان چیست؟

دولت مجارستان به افرادی که دارای شرایط زیر باشند تابعیت مجارستانی را اعطا می­نماید:

 • افرادی هیچگونه روابط قومیتی و نسبی به مجارستانی ها نداشته باشند در صورتیکه به مدت 8 سال بطور مستمر در مجارستان زندگی نموده باشند، تابعیت این کشور اعطا خواهد شد.
 • دولت مجارستان به افرادی که با اتباع مجارستانی ازدواج می­نمایند تابعیت این کشور را اعطا خواهد نمود.
 • همچنین کودکانی که به سن قانونی نرسیده اند و توسط خانواده های مجارستانی به فرزند خواندگی گرفته می­شوند تابعیت مجارستانی داده خواهد شد.

همچنین افراد از راههای دیگری همچون مهاجرت تحصیلی و یا کار در مجارستان نیز می­توانند تابعیت این کشور را بدست آورند.

مدارک مورد نیاز جهت اقامت نوزاد در مجارستان چیست؟

والدین برای اینکه بتوانند اقامت نوزاد خود را در کشور مجارستان بدست آورند باید مدارک زیر را به مقامات این کشور ارائه نمایند:

 • ارائه گواهی تولد نوزاد مبنی بر اینکه نوزاد در خاک مجارستان متولد گردیده است.
 • پاسپورت نوازدی که تازه متولد گردیده است.
 • ارائه گزارش چگونگی تولد نوزاد

افراد با سوالات مختلفی در زمینه اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان روبرو می­گردند از جمله:

 • آیا با تولد فرزند در مجارستان والدین نیز می­توانند تابعیت این کشور را بدست آورند؟
 • در صورتیکه مار نوزاد مجارستانی باشدو کودک در کشوری دیگر متولد گردیده باشد چگونه می­تواند تابعیت مجارستان را اخذ نماید؟
 • آیا کودکانی که والدین آنها مجارستانی نیستند اما در خاک مجارستان متولد شده اند، تا قبل از 5 سالگی از مزایای بیمه درمانی برخوردار نخواهند بود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه­ی سوالات عزیزان در زمینه اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان می­باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *