مهاجرت به کشور فرانسه

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه

شرایط اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه

کشور فرانسه را یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین کشورهای اروپایی می­دانند. اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه یکی از راههای مهاجرتی به این کشور می­باشد. کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جامع ترین اطلاعات را در زمینه اخذ تابعیت فرانسه که در کمترین زمان ممکن بدست می­آید را در اختیار علاقمندان به کشور فرانسه قرار می­دهند.

فرانسه یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی است که از شرایط اقتصادی و فرصت های کاری بسیار مناسبی برخوردار می­باشد. کشور فرانسه علاوه بر فرصت های کاری بسیاری که دارد از نیروهای داخلی حمایت های ویژه ای می­نماید. این کشور دانشگاههای بسیار معتبری را در کشور خود دارد که باعث جذب دانشجویان از سرتاسر دنیا به این کشور شده است.

با توجه به موارد فوق افراد زیادی فرانسه را بعنوان هدفی برای مهاجرت انتخاب می­نمایند و از راههای مختلفی سعی در دریافت اقامت دائم این کشور و پس از آن تابعیت این کشور را می­نمایند. از جمله سریعترین راههایی که افراد می­توانند ابتدا اقامت دائم و سپس تابعیت فرانسه را اخذ نمایند از طریق ازدواج با اتباع فرانسوی می­باشد. موضوع مقاله ما اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه است. از علاقمندان مهاجرت به کشور فرانسه دعوت می­نمائیم تا مطالب را به دقت مطالعه فرمایند.

مهاجرت به فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو معاهده شینگن می­باشد. این کشور از جاذبه های توریستی بسیار زیادی برخوردار است که افراد با اخذ ویزای توریستی فرانسه می­توانند سفر نمایند. اما دلایل مهاجرت افراد به این کشور پیشرفته دلایلی بالاتر از بازدید مناطق گردشگری این کشور دارد. زیرا این کشور با توجه به اینکه از شرایط بسیار مناسبی برخوردار است افراد سعی در مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت این کشور را دارند.

سیستم اعطای تابعیت در کشور فرنسه بر اصل خون است و افرادی که از والدین فرانسوی در هر نقطه ای از دنیا متولد می­گردند تابعیت فرانسوی خواهند داشت. همانطور که قبلاً بیان نمودیم ازدواج با اتباع فرانسوی یکی دیگر از راههای اخذ تابعیت فرانسه می­باشد. این روش از جمله روشهایی است که شخص در کمترین زمان و براحتی تابعیت این کشور را اخذ می­نماید. راههایی دیگری همچون سرمایه گذاری در فرانسه- مهاجرت کاری به فرانسه و همچنین مهاجرت تحصیلی به این کشور از جمله راههایی است که افراد می­توانند ابتدا اقامت دائم و سپس پاسپورت فرانسه را دریافت نمایند.

شرایط و قوانین ازدواج در فرانسه

هر کشوری قوانین و مقرراتی را برای ازدواج شهروندان خود وضع نموده است که دولت فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نمی­باشد. افرادی که قصد ازدواج در کشور فرانسه را دارند می­بایست بدانند برای ثبت ازدواج خود در این کشور باید مراحلی را بگذرانند. افرادی که والدین آنها در خارج از کشور فرانسه زندگی می­نمایند برای ازدواج در کشور فرانسه باید مدرکی دال بر اجازه والدینشان برای ازدواج ارائه نمایند.

بسیاری از افراد به هنگام ازدواج با اتباع فرانسوی مراسم جشنی را در کشور مبدأ و یا اقامت خود و مراسم مذهبی ازدواج را در کشور فرانسه برگزار می­نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامعتری از قوانین ازدواج را در اختیار عزیزان قرار می­دهد.

روش های اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه

افراد خارجی به 3 طریق می­توانند تابعیت فرانسه را از طریق ازدواج اخذ نمایند که عبارتند از:

 • افرادی که با اتباع فرانسوی ازدواج می­نمایند پس از مدت 4 سال زندگی مشترک می­تواند تابعیت فرانسه را اخذ نماید.
 • در صورتیکه افراد نتواند با ارائه مدارک به مقامات مسئول در فرانسه اثبات نماید که 3 سال از زندگی مشترکشان در فرانسه سپری شده است، بایستی پس از مدت5 سال برای اخذ تابعیت فرانسه اقدام نماید.
 • افراد خارجی که با همسران فرانسوی در خارج از کشور فرانسه زندگی می­کنند با ثبت نام در اداره فرانسویان خارج از کشور می­توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.
 • افرادی که با اتباع فرانسوی در خارج از کشور فرانسه ازدواج می­نمایند برای اخذ تابعیت فرانسه می­باید ازدواجشان را در ادره ملی فرانسه به ثبت برسانند.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه

افراد خارجی به سه طریق می­توانند اقامت دائم و پس از آن تابعیت کشور فرانسه را اخذ نمایند:

● اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج با اتباع فرانسوی

افرادی که با اتباع فرانسوی ازدواج می­نمایند پس از مدت 6 ماهه تا یکسال می­توانند اقامت دائم کشور فرانسه را اخذ نمایند. برای اخذ اقامت دائم این کشور باید مدارک زیر را به اداره مهاجرت فرانسه تحویل نماید:

 • ارائه مدارکی که ازدواج واقعی طرفین را ثابت نماید.
 • ارائه مدارکی که توانایی مالی فرد را برای زندگی مشترک در فرانسه بیان نماید.

● ازدواج با فردی که دارای اقامت دائم کشور فرانسه است

افراد با ازدواج با کسانیکه اقامت دائم کشور فرانسه را دارند نیز می­توانند اقامت دائم کشور فرانسه را اخذ نمایند اما مدت زمانی که طول می­کشد تافرد این اقامت را کسب نماید 4 سال خواهد بود.

 • افراد در این موارد باید مدارک زیر را برای اخذ اقامت دائم فرانسه ارائه نمایند:
 • ارائه مدرکی که واقعی بودن و عدم صوری بودن ازدواج طرفین را ثابت نماید.
 • ارائه مدارکی که توانایی مالی فرد را ثابت می­نماید.

● ازدواج با افرادی که دارای اقامت موقت فرانسه را دارند

افرادی که اقامت موقت کشور فرانسه را دارند نیز می­توانند با ارائه مدارک زیر اقامت دائم کشور فرانسه را برای همسرانشان اخذ نمایند:

 • ارائه مدارکی که واقعی بودن ازدواج طرفین را را ثابت می­نماید
 • ارائه مدارک برخوردای از تمکن مالی فرد برای زندگی مشترک
 • خریداری خانه در کشور فرانسه
 • داشتن اسپانسری در فرانسه برای پشتیبانی زندگی مشترک زوجین
 • ناگفته نماند در این روش فرد در عرض 6 ماه می­تواند اقامت دائم را برای همسرش اخذ نماید.

سند ازدواج در فرانسه چیست؟

افرادی که در کشور فرانسه با اتباع فرانسوی ازدواج می­نمایند برای اینکه ازدواجشان در کشور اصلی خودشان نیز معتبر باشد می­توانند درخواست گواهی ازدواج ( کتیوم) را از سفارت کشور خود در فرانسه بنمایند. کتیوم یا گواهی ازدواج سندی است که از معتبر بودن ازدواج افراد را بیان می­نماید و در تمامی جهان این سند شناخته شده است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت ازدواج با اتباع فرانسوی کدامند؟

افراد خارجی برای ثبت ازدواج با اتباع فرانسوی باید مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • ارائه مدرکی که توانایی مالی فرد را برای زندگی مشترک در کشور فرانسه بیان نماید.
 • ارائه فرم درخواست اقامت کوتاه مدت که باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه گردیده باشد.
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه یک نسخه کپی از قسمت روادید پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • ارائه تأییدیه ازدواج از شهرداری های محلی در فرانسه
 • ارائه اصل و یک نسخه کپی از مدارک هویتی فرد خارجی و تبعه­ی فرانسوی
 • ارائه مدارک وضعیت بانکی فرد
 • برخورداری از بیمه سلامت فرانسه
 • ارائه قبض آب یا گاز مبنی بر اثبات محل سکونت فرد در فرانسه
 • پرداخت 60 یورو بصورت نقدی به اداره مربوطه برای تشکیل پروند

قانون مدنی ازدواج در فرانسه چیست؟

همانطور که می­دانید ازدواج بمعنای تعهدی میان زوجین است. این تعهد در کشور فرانسه در ادارات ثبت ازدواج به ثبت می­رسد. دولت فرانسه قوانینی را برای زوجین در طول ازدواج و همچنین پس از آن قرار داده است. بطور مثال افراد پس از ازدواج در دارایی های یکدیگر به نسبت مساوی سهم دارند، اگر ازدواج افراد به جدایی ختم شود دارایی ها دوباره به نسبت مساوی به زوجین تعلق خواهد گرفت. مگر در مواردی که قبل از ازدواج افراد آنها را قید نموده باشند. افراد  با سوالات بسیاری در زمینه اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه روبرو می­شوند از قبیل:

 • آیا افرادی که با اتباع فرانسوی ازدواج می­نمایند در مدت زمانی که اقامت دائم این کشور را اخذ ننموده اند می­توانند از تحصیل رایگان در این کشور بهره­مند گردند؟
 • اگر ازدواج افراد در خارج از کشور فرانسه به ثبت رسیده باشد چگونه می­تواند اقامت دائم فرانسه را اخذ نماید؟
 • آیا افرادی که با اتباع فرانسوی ازدواج نموده اند می­توانند قبل از اخذ اقامت دائم این کشور در خارج از فرانسه زندگی نمایند؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به پاسخگویی به همه سوالات عزیزان در زمینه اخذ تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه می­باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *