مهاجرت به کشور اتریش

اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد

اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد

اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد را در مقاله ی زیر همراه با انواع قوانین آن بررسی میکنیم. برای اخذ قامت در این کشور می توان از راه های مختلفی اقدام نمود. برای اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد لازم است سیستم تابعیتی در این کشور را بشناسید. در همه کشورها اعطا تابعیت براساس خون یا براساس خاک می باشد. تابعیت براساس خون به تابعیت والدین بر می گردد و تابعیت براساس خاک به محل تولد فرزند مرتبط می باشد.

بسیاری از افراد برای اینکه فرزندشان تابعیت کشور دیگری را داشته باشد؛ قبل از تولد به کشور دیگری رفته تا کودک از طریق تابعیت براساس خاک تابعیت آن کشور را اخذ نماید؛ اما قابل ذکر است که این فرآیند در مورد اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش امکان پذیر نمی باشد.

اساس اخذتابعیت اتریش از طریق تولد

در کشور اتریش براساس خون حق تابعیت داده می شود نه بر اساس خاک.

حق تابعیت براساس خون

 • پدر اتریشی- مادر غیر اتریشی
 • پدر غیر اتریشی- مادر اتریشی

در این شرایط به دلیل اینکه پدر یا مادر اقامت و تابعیت قانونی کشور اتریش را دارند به فرزند متولد شده براساس خون تابعیت کشور اتریش تعلق می گیرد و این فرد جزو شهروندان این کشور محسوب می گردد. در صورتی که پدر یا مادر تابعیت کشور اتریش را داشته باشند؛ ولی در این کشور اقامت ننمایند به فرزند به دنیا آمده مجددا تابعیت این کشور تعلق می گیرد؛ زیرا تابعیت براساس خون بوده و پدر یا مادر آن فرد تابعیت اتریش را دارا می باشند. هر چند که در این کشور زندگی نکنند؛ این فرد در این شرایط باز هم شهروند اتریش محسوب می شود. در اخذ تابعیت از طریق تولد (براساس خون) با توجه به این که فقط یکی از والدیت تابعیت اتریش را دارد فرزند آنها دو تابعیتی می گردد.

حق تابعیت براساس خاک

اگر پدر و مادر هر دو تابعیت غیر اتریشی داشته باشند فرزند آنها قادر نخواهد بود تابعیت این کشور را براساس خاک اخذ نماید؛ زیرا تابعیت براساس خاک در کشور اتریش انجام نمی پذیرد. مگر در شرایط خاص و استثتنائی از جمله:

 • والدین فرد مشخص نباشد
 • والدین فرد تابعیت مشخصی نداشته باشند

در این دو صورت کشور اتریش اجازه تابعیت اتریش براساس خاک را به این فرد اعطا می نماید. لازم به ذکر است که برای دریافت تابعیت از این طریق لازم است فرد متقاضی شخصا تقاضای تابعیت را به کشور اتریش ارائه نماید.

شرایط اخذ یا ترک تابعیت اتریش

 • در صورتی که در اتریش نوزادی به دنیا آید و تابعیت کشور اتریش به او داده نشود این فرد می تواند در سن 18 سالگی برای اخذ تابعیت اتریش مجددا درخواست ارسال نماید. در این حالت امکان دارد تحت شرایط خاصی پس از مدتی فرد تابعیت این کشور را از دست بدهد و این تنها در صورتی ممکن می شود که خود کشور اتریش این تابعیت را از فرد سلب نماید. (شرایط خاص مربوط به به این حالت از سوی کشور اتریش بیان شده است.)
 • در نهایت این فرد پس از 1 سال اقامت در اتریش قادر خواهد بود برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نماید.در صورتی که فرد در زمان کوردکی تابعیت این کشور را از دست داده باشد پس از رسیدن به سن 18 سالگی به مدت 2 سال فرصت دارد برای اخذ مجدد تابعیت اتریش اقدام نماید.

شرایط اخذ یا ترک تابعیت اتریش

 • شهروندان سابقی که به علت ترک تابعیت و یا محروم شدن از حقوق مدنی دیگر تابعیت این کشور را ندارند با 1 سال زندگی در این کشور می توانند مجدد برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند.
 • افرادی که در اتریش به دنیا آمده اند و فاقد تابعیت هستند و یا والدین آنها مشخص نیستند در صورتی که 10 سال در کشور اتریش اقامت داشته باشند با این شرط که 5 سال قبل از تقاضا بطور مداوم در این کشور اقامت داشته باشند در سن 18 سالگی قادر به اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد خواهند بود.
 • افراد در صورتی قادر به درخواست ترک تابعیت اتریش خواهند بود که حداقل 10 سال در این کشور زندگی کرده باشند.

شرایط خاص برای اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد:

در این قسمت به شرایطی که اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد برای فرزندانی که بدون ازدواج متولد شده اند امکان پذیر است پرداخته می شود:

 • مادر تابعیت اتریش را داشته باشد
 • اگر مادر تابعیت کشور دیگری را داشته باشد و پدر اتریشی باشد در صورتی که والدین قبل از اینه فرزندشان به سن قانونی برسد ازدواج نمایند طبق قانون فرزند مشروع است و قادر خواهد بود پس از 14 سالگی برای اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد اقدام نماید.
 • اگر پدر تابعیت اتریشی داشته باشد و مادر تابعیت دیگری و کودک قبل از ازدواج به دنیا آید درصورتی که پدر ظرف مدت 8 هفته خود را به عنوان یکی از والدین اعلام نماید فرزند قادر به اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد خواهد بود. در کلیه موارد اگر اصالت پدر (که تابعیت اتریشی دارد) به دادگاه ثابت شود تابعیت به فرزند اعطا می گردد.

تابعیت دوگانه (مضاعف)

تابعیت دوگانه به معنای دارا بودن دو تابعیت بطور همزمان می باشد و کشور اتریش آن را تایید می کند. کشور اتریش برای به رسمیت شناختن این نوع تابعیت محدودیت های زیادی در نظر گرفته و آن را به همه افراد نمی دهد. فقط افرادی که شرایط زیر را داشته باشند قادرند تابعیت دوگانه اخذ نمایند:

 • افرادی که به سبب تولد در کشور دیگری تابعیت آن کشور را اخذ می نمایند. بطور مثال فردی که در آمریکا به دنیا آمده براساس خاک تابعیت این کشور را اخذ می نماید. اگر یکی از والدین این فرد یا هردو آنها تابعیت اتریشی داشته باشند (ولی در اتریش اقامت نداشته باشند) این فرد براساس خون نیز قادر به اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد خواهد بود و دارای تابعیت مضاعف محسوب می شود.
 • افرادی که فقط به خاطر در سمت های مهمی که در آنها قرار گرفتند و منافعی که برای اتریش دارند قادر به اخذ اقامت این کشور شده اند می توانند اقامت قبلی خود را حفظ نمایند. مثلا استادی که در اصل تابعیت کشور دیگری را دارد ولی به دلیل جایگاهی که دارد و اینکه با تدریس در تامین منافع اتریش نقش دارد تابعیت اتریش را نیز اخذ نموده است.

10 دیدگاه برای “اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد

 1. ترانه گفت:

  man dar maghale canada khondam ke systemesh khake be nazaram tavalode farzand dar canada behtar hast

 2. تهمورث گفت:

  اتریش با تولد اقامت نمیده

 3. بیژن مرتضوی گفت:

  پس باید اول، زن اتریش گرفت 🙂

 4. پیام رستمی گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون

 5. صبا صابری گفت:

  سلام

  آیا کشور اتریش با تولد فرزند اقامت کشور اتریش را میدهد؟
  ممنون از اطلاعات مفیدتون

 6. علی قاسمی گفت:

  ممنون بخاطر مطالب عالی

 7. sohrab گفت:

  کانادا از همه جهت از این کشور خیلی بهتره

 8. رها گفت:

  بسیار مفید بود مرسی

 9. ali ram گفت:

  بابت مطلب مفیدتون تشکر میکنم اگه میشه در مورد شرایط دیگه هم ملب بزارید

 10. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی کاربردی بود مطالب این مقاله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *