آلمان

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

اگرچه روش‌های دیگری برای تابعیت وجود دارد اما اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد ممکن است یکی از این روش ها باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد. از روش های دیگر می‌توان به کار در آلمان و تحصیل در آلمان اشاره نمود.

این که هر شخصی چه روشی را جهت اخذ تابعیت آلمان انتخاب می‌کند، به شرایط او زندگی‌اش بستگی دارد. ممکن است ازدواج زوجین دارای شرایطی باشد که تابعیت فرزند را دچار مشکل نماید. بنابراین با در نظر گرفتن شرایط خود، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

تابعیت آلمان از طریق تولد

نظام حقوقی کشور آلمان در زمینه تابعیت، بر پایه حق خون بنا شده است. این نوع تابعیت به صورت تحمیلی صورت می‌گیرد. حق خون به عنوان یکی از راه‌های اخذ تابعیت کشورآلمان از طریق تولد تلقی می‌گردد. اگر نظام یا سیستم حق خاک جهت اخذ تابعیت در همه کشورها حاکم باشد، در نتیجه هیچگونه تعارضی وجود نداشت.

چنانچه کودکی از والدین بی‌تابعیت که در کشور آلمان اقامت دارند، به دنیا بیاید، می‌تواند تابعیت آلمان را اخذ نماید. ضمن این که والدین او نیز در صورت دارا بودن شرایط خاصی، مجاز به اخذ تابعیت این کشور هستند. اگر پدر تبعه کشوری دیگر و مادر آلمانی باشد، فرزند آنها که خارج از خاک آلمان متولد شده، می‌تواند تابعیت آلمان را بگیرد. برعکس این موضوع هم می‌تواند منجر به اخذ تابعیت آلمانی کودک گردد. بدین معنا که مادر از تبعه کشوری دیگر بوده و پدرش تبعه آلمان باشد.

کودک متولد شده در آلمان و تبعه آلمانی، تا سن 23سالگی می‌بایست نسبت به حفظ تابعیت آلمانی خود اقدام نماید: این اقدامات عبارتند از:

 • شخص می‌بایست به مدت 8 سال و تا قبل از اتمام سن 21 سالگی، در آلمان مقیم باشد.
 • شخص می‌بایست حداقل 6 سال سابقه تحصیلی در یکی از مدارس کشور آلمان را دارا باشد.
 • شخص می‌بایست فارغ‌التحصیل یکی از مدارس کشور آلمان باشد.
 • شخص می‌بایست دوره‌های آموزشی حرفه‌ای و تخصصی را به طور موفقیت‌ آمیز پشت سر گذاشته باشد.

شرایط اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

متقاضی جهت اخذ تابعیت آلمان، حتما می‌بایست درخواست تابعیت خود را ارائه نماید. در غیر این صورت به طور خودکار مشمول تابعیت نمی‌گردد. ضمنا شخصی که والدینش تبعه آلمان باشند، در سن قانونی 18سالگی می‌تواند در خصوص تابعیت آلمانی خود تصمیم نهایی بگیرد.

هرگاه کودکی فرزندخوانده والدین آلمانی باشد (پدر یا مادر)، از طریق تابعیت والدینش، تابعیت آلمان به او نیز تعلق می‌گیرد. همچنین فرد متقاضی جهت دریافت تابعیت آلمان، می‌بایست دارای عدم هرگونه سابقه کیفری یا سوءپیشینه باشد. در غیر این صورت مجاز به اخذ تابعیت آلمان نخواهد بود.

در آلمان، قانون تابعیت مضاعف یا دو تابعیتی مورد قبول این کشور نیست. لازم است بدانید انصراف از تابعیت آلمانی از سوی دولت آلمان ممنوع اعلام گردیده است. بنابراین متقاضیان لغو تابعیت، می‌بایست دارای شرایط خاص و ویژه‌‌ای برای این کار باشند.

پاسپورت کشور المان سند تابعیت وی در این کشور است. بنابراین کسانی که تبعه آلمان هستند، بدون اخذ ویزا، مجاز به سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را دارند. این بهترین دلیل برای متقاضیانی است که قصد اخذ تابعیت آلمان‌و نیز اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد را دارند.

شرایط تولد فرزند در آلمان چیست؟

شاید بدانید در آلمان پس از این که فرزند متولد می‌گردد، نام او سریعا از سوی بیمارستان پرسیده می‌شود. البته در سایر کشورها این گونه نیست. بیمارستان‌های آلمان کودک تازه متولد شده را جهت یافتن نقایص جسمی و سایر موارد مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهند. از جمله انجام آزمایشات بسیار درخصوص نوزاد می‌باشد.

درمجموع، مادرانی که جهت تولد فرزندشان در بیمارستان بستری هستند، بعد از مدت 5 روز پس از زایمان، مرخص می‌شوند. از این رو مادران می‌بایست در هنگام مرخص شدن، قبل از رفتن نسبت به اخذ گواهی تولد (Geburtsmeldung) فرزندشان اقدام نمایند. این اقدام به این جهت است که قادر باشند تولد فرزندشان را در کشور آلمان به ثبت برسانند.

جهت اخذ این گواهی می‌توانید به دفتر امور اداری آلمان در بیمارستان مربوطه مراجعه نموده و گواهی را اخذ نمایید. والدین آلمانی جهت اخذ تابعیت فرزندشان که در خارج از آلمان متولد شده، می‌بایست درخواست ارائه نمایند. این تقاضا باید ظرف مدت یک سال به کنسولگری کشور آلمان ارائه گردد.

نحوه اخذ پاسپورت کودک در آلمان 

 • اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد در کشور آلمان امکان‌پذیر است.
 • آلمان قانون جنسیتی جهت اخذ تابعیت را نمی‌پذیرد.
 • بنابراین چنانچه والدین کودک (پدر یا مادر) تبعه آلمان باشند، فرزندشان نیز می‌تواند موفق به اخذ تابعیت آلمانی گردد.
 • در واقع تابعیت در کشور آلمان از سوی پدر و یا از سوی مادر قابل انتقال به فرزند است.
 • متقاضیانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند، می‌بایست نکته‌ای را مورد توجه قرار دهند.
 • اینکه چنانچه پس از مهاجرت به کشورهای تابعیت حق خون، فرزند به دنیا بیاورند، فرزندشان صرفا دارای شناسنامه است.
 • شناسنامه‌ای که فقط محل تولد فرزند در آن ثبت و ذکر گردیده است.
 • بنابراین کسانی که قصد بچه‌دار شدن پس ازمهاجرت را دارند،
 • می‌بایست کشورهایی را انتخاب نمایند که دارای قانون تابعیت خاک هستند.
 • در این صورت می‌توانند پس از تولد فرزندشان نسبت به اخذ پاسپورت برای فرزند اقدام نمایند.

اخذ تابعیت ازطریق سیستم خون 

از آنجا که کشور آلمان بر اساس قانون تابعیت خون است، بنابراین شرایط ذیل جهت اخذ تابعیت آلمان برای کودک صدق می‌کند.

شرایط مذکور به شرح ذیل است:

 1. کودک از والدین آلمانی متولد شده باشد.
 2. اگر کودکی از پدر و مادر نامشخص و نامعلوم متولد شده باشد، تابعیت آلمان به او تعلق می‌گیرد.
 3. کودکی که مادرش آلمانی است و در کشور آلمان نیز متولد شده باشد. (بر اساس قانون حق خون)
 4. کودکی که در خارج از خاک آلمان متولد شده باشد و پدرش هم آلمانی است، اما مادرش تبعه کشوری دیگر است.
 5. (بر اساس قانون حق خون)

با توجه به مطالب مذکور، جهت اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد می‌توانید با موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. این موسسه با تمایل دارد راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم را درزمینه مهاجرت و اخذ تابعیت خود و فرزندانتان ارائه نماید. وکلای مجرب و مشاوران متخصص در این زمینه می‌توانند روند انجام این امر را تسریع دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و انتخاب روش‌های مناسب شرایط خود، به صورت تلفنی یا حضوری تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *