مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » آلمان » اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاریاخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری به چه ترتیب است؟

با توجه به پرطرفدار بودن کشور آلمان، در مقاله ذیل سعی شده است تا در خصوص یکی از حساس ترین راه های مهاجرت به این کشور یعنی سرمایه گذاری بحث شود.

امید است با خواندن آن از سوالاتتان در خصوص شرایط اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری رفع ابهام شده و در این حوزه اطلاعات کلی مورد نیاز را دریافت دارید .

 

جمهوری فدرال آلمان در شمال غرب تا مرکز اروپا واقع است پایتخت این کشور برلین ، و با 82 میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین کشور اروپاست. آلمان یکی از صنعتی ترین کشور های جهان و ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپاست.

آلمان دارای یک زیر ساخت دولتی که به خوبی عمل می کند و نظم اجتماعی حاکم در این کشورو ثبات دراز مدت ،رفاه،امنیت اجتماعی از عوامل مهم تصمیم گیری سرمایه گذاران و تعامل اقتصادی در این منطقه می باشد.

جهت راه اندازی کسب و کار درآلمان برای افراد خارجی ابتدا باید یک ویزا متناسب با کسب و کار دریافت کرد .شهروندان اتحادیه اروپا و کشورهای ایسلند و نروژ و لیختن اشتاین و سوئیس نیاز به اجازه اقامت در آلمان ندارند.شهروندان غیر اروپایی برای ورود به آلمان نیاز به یک ویزای شنگن دارند اما اگر شهروندان کشورهای آمریکا ،برزیل،آرژانتین،ژاپن،اسرائیل،مکزیک و نیوزلند و هنگ کنگ وکره جنوبی می توانند یک اقامت 90 روزه در یک بازه زمانی 180 روزه بدون ویزا در این کشور داشته باشند.

از راه های سرمایه گذاری در آلمان ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار می باشد ازجمله کسب و کارهائی که در آلمان می توان را انداخت به قرار زیر است:

1-کسب و کارهای کوچک (اشتغال فردی مثل فروشگاه)

2-کسب و کارهای تجاری ثبت شده(شرکتها)

3- شرکتهای کارآفرینی با مسئولیت محدود(UG)

4-شرکتهای سهامی عام(OHG)

5-شرکت های مشارکت محدود(KG)

6-شرکتهای سهامی محدود با حداقل سرمایه 000/25 یورو(GMBH)

7-شرکت سهامی با سرمایه حداقل 000/50 یورو (AG)

8-دفتر نمایندگی

9-باز کردن شعبه از از یک شرکت تجاری بزرگ

این 9 مورد را می توان به چهار دسته خلاصه کرد :

 • فعالیت فردی
 • شرکت سهامی
 • شرکت تضامنی و مشارکت
 • شعبه و نمایندگی

یک طرح کسب و کار خوب نیز مهمترین الزامات برای اقامت آلمان است و همچنین دانش زبان آلمانی برای شهروندی لازم است .

برنامه ویزای طلائی پس از 5 سال زندگی بدون وقفه در این کشور، راه را برای اقامت دائم در آلمان را فراهم می کند.پس از 8 سال زندگی در آلمان می توان برای شهروندی آلمان اقدام کرد.

امنیت حقوقی یک عامل مهم در تجارت بین الملل می باشد شرکت های عامل در آلمان باید یک ساختار قانونی روشن و قوه قضاییه این کشور حفاظت مداوم از مالکیت معنوی را برای سرمایه گذاران تقویت می کند.

آلمان اقدامات حمایتی مالی مختلفی را برای سرمایه گذاری ارائه می دهد.همچنین در این کشور سیستم مالیاتی رقابتی ارائه می شود و متوسط بار مالیاتی برای شرکتهای بزرگ کمتر از 30 درصد است.در برخی از مناطق آلمان به دلیل نرخ متغیر نرخ محلی تجاری مالیات کمتر از 23 درصد است.

اگر شخص سرمایه گذار از کشور دیگری که خارج از اتحادیه اروپا باشد و بخواهد در کشور آلمان سرمایه گذاری کند، در ابتدا باید اقامت این کشور را بدست بیاورد.سرمایه گذاران بایستی از طریق کنسولگری یا سفارت آلمان در کشور خود اقدام نمایند.این اقامت در صورتی به شخص سرمایه گذار اهدا می شود که بتواند شرایط زیر را فراهم آورد. در منطقه ای که قصد سرمایه گذاری دارد منافع و نیاز آن منطقه را در نظر بگیرد،  چشم انداز اقتصاددی آن شغل مثبت باشد،منابع مالی جهت شروع کسب و کار را داشته باشد.

عوامل مهم در تاثیر گذاری مثبت جهت اخذ اقامت تجاری در کشور آلمان

1-میزان تحصیلات سرمایه گذار

2-زبان آلمانی و انگلیسی

3-سابقه کار مفید سرمایه گذار در رابطه با طرحی که ارائه می کند در ارتباط باشد.

4-داد و ستد های بین المللی به خصوص با اتحادیه اروپا

5-میزان سرمایه گذاری

6-تعداد شغل ایجاد شده

و موارد دیگر

 

چهار سازمان اداره امور مهاجرت ،اداره توسعه کسب و کار ،مرکز بازرگانی(IHK)وسفارت آلمان روند بررسی پرونده اشخاص را بر عهده دارند و نکته بسیار مهم اینکه شخصی که قصد سرمایه گذاری در آلمان را دارد حتما باید در ابتدا ویزای تجاری  این کشور را کسب نماید و سپس شروع به سرمایه گذاری کند.

ذکر یک نکته بسیار مهم است که شخص سرمایه گذاری که ویزای تجاری آلمان را کسب می کند این ویزا حقی را برای اقامت سرمایه گذار بوجود نمی آورد.

 • کسب و کارهای کوچک:

جهت ایجاد کسب و کار در این نوع شغل نیاز به ثبت شرکت نمی باشدفقط باید اجازه شروع و فعالیت در آن کسب و کار را در سازمانه مربوطه در یافت کرد.برای این نوع کسب و کار الزامی برای معرفی پرسنل و یا شریک تجاری نیست. برای دریافت مجوز جهت ایجاد کسب کار هزینه ای بین 20 یورو تا 50 یورو لازم است .

 

 • شرکت های تجاری

قبل از شروع عملیات تجاری باید از اداره تجارت شهر یا ناحیه ائی که قرار است عملیات تجاری در آن منطقه صورت گیرد مجوز دریافت کرد.برای دریافت مجوز جهت ایجاد شرکت ها هزینه ای بین 9000 یورو تا 13000 یورو لازم است .سپس اداره مالیات فرمی را اهداف ثبت مالیاتی می فرستد .

ویژگی اصلی یک شرکت سهامی سهم سرمایه توسط سهامداران است .شرکت یک نهاد قانونی است و این شرکت است که قرارداد ها را تصویب می کند و دارائیها را حفظ می کند و مسئول مالیات است. مسئولیت سنی و به همین ترتیب حداقل سرمایه سهم لازم است.

شرکت ها باید آدرس فیزیکی در آلمان داشته باشند و حداقل یک نماینده محلی داشته باشند.

در هنگام ثبت درخواست جهت تاسیس شرکت در آلمان موارد زیر الزامی می باشد:

 • اسم
 • آدرس فیزیکی
 • نوع فعالیت
 • اسامی سهامداران
 • معرفی مدیرعامل
 • ثبت در سازمان ثبت شرکت ها

شرکت ها در آلمان ملزم به استخدام یک مشاور مالیاتی به دلیل تنظیم دفاتر مالیاتی و محاسبه سود و زیان و ارزش افزوده و ترازنامه های مالیاتی سالانه هستند.برای ثبت شرکت در آلمان مدارک زیر لازم است :

1-کارت شناسائی معتبر

2-اقامت آلمان

3-مجوز کار و فعالیت

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که شرایط اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری موضوع بسیار پیچیده ای می باشد و علاوه بر حقوق بین الملل، در حیطه تجارت بین الملل نیز هست.

در واقع با توجه به اهمیت مسئله مهاجرت و حساسیت موضوع شرایط اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری پیشنهاد ما به شما این است که قبل از هر اقدامی با مشاورین حاذق در حوزه بین الملل و وکلای امین و متبحر مشورت نمایید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *