مهاجرت به کشور بلژیک

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد

یکی از خواسته های افراد برای مهاجرت در سال 2019 اخذ اقامت از طریق تولد می باشد. کشور بلژیک نیز از این قاعده مستثنا نبوده و اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد در نظر مهاجران می باشد. آگاهی از شرایط اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد در سال 2019 برای مهاجران سودمند خواهد بود.

 

در مقاله اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد به پاسخ پرسش های زیر پرداخته می شود:

 • طریقه اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد در بلژیک چگونه است؟
 • اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد از چه راهی امکان پذیر است؟ از طریق خاک یا خون ؟
 • هزینه های زایمان در بلژیک چگونه است؟
 • چه زمانی باید برای تولد در بلژیک اقدام نمود؟
 • ثبت تولد در بلژیک به چه صورتی می باشد؟

 

انواع تابعیت کشورها

 

عمدتا در کشورها اخذ تابعیت به دو صورت امکان پذیر می باشد. این دو راه به شرح ذیل می باشند:

 

تابعیت براساس خون:

بر این اساس در صورتی تابعیت اعطا می گردد که یکی از والدین ملیت بلژیک را داشته باشد. یکی از والدین از طریق خون به کشور بلژیک وابسته باشد.

 

تابعیت براساس خاک :

براساس این نوع تابعیت والدین هر دو تابعیت خارجی داشته و فرزند در این کشور به دنیا آمده است. در این شرایط براساس قوانین می توان برای کودک متولد شده در این خاک تابعیت اخذ نمود.

 

اساس تابعیت در بلژیک

 

با توجه به اینکه بلژیک یک کشور اروپایی است؛ اعطای تابعیت در بلژیک براساس خون می باشد. تابعیت براساس خون در قوانین بین المللی اروپا ذکر شده است. البته برخی استثنائات برای تابعیت براساس خاک نیز وجود دارد. این استثنائات عبارتند از:

 

درصورتی که والدین فرزند تابعیت بلژیکی نداشته باشند با شرایطی اخذ تابعیت امکان پذیر می باشد. در این صورت والدین باید 10 سال در این کشور اقامت نموده باشند. به تبعه آن اقامت دائم این کشور را نیز دارا باشند. علاوه بر این دو نکته شرایط زیر را نیز دارا باشند:

 • فرزند در بلژیک به دنیا آمده و ترجیحا تا سن قانونی در این کشور اقامت داشته باشد. (سن قانونی 18 سال می باشد.)

 

 • در صورتی که اقامتگاه اصلی والدین به مدت 10 سال بلژیک باشد تابعیت بلژیک اعطا می گردد. البته سفر به خارج از کشور به مدت محدود در این 10سال مجاز می باشد.

 

 • برای اخذ تابعیت بلژیک برای فرزند، والدین باید قبل از 12 سالگی فرزند اقدام نمایند.

 

 • پس از تقاضای والدین مبنی بر اخذ تابعیت برای فرزند خود والدین باید تعهد دهند. طبق این تعهد والدین تا پایان عمر باید در بلژیک اقامت نمایند. به عبارت دیگر برای زندگی به کشور دیگری مهاجرت ننمایند.

 

استثنائات تابعیت براساس خاک در بلژیک

 

 • در صورتی که کودکی بی سرپرست در بلژیک رها شود؛ تابعیت بلژیک به او تعلق می گیرد.

 

 • کودک بدون تابعیت که قبل از سن قانونی در بلژیک رها شود؛ می تواند تابعیت بلژیک را اخذ نماید. (سن قانونی 18 سالگی می باشد.)

 

 • فردی متولد شده در بلژیک که تابعیت دیگر خود را قبل از سن قانونی از دست داده باشد. در این صورت فرد قادر به اخذ تابعیت بلژیک خواهد بود. (سن قانونی 18 سالگی می باشد.)

 

تولد فرزند در بلژیک

 

در کشور بلژیک مادر پس از زایمان به مدت 5 روز در بیمارستان بستری می گردد. این الزام برای مادرانی که تابعیت بلژیکی هم ندارند وجود دارد.

ضمن کنترل مادر توسط پزشکان و ماماها در زمان ترخیص یک فیزیوتراپیست مادر را معاینه می نماید. این معاینه برای اطمینان از توانایی بدن مادر برای جبران جسمی پس از تولد انجام می شود.

مدت بستری در بیمارستان پس از زایمان در کشورهای گوناگون متفاوت می باشد. مثلا این مدت در کشور هلند به مدت 24 ساعت می باشد. مادر پس از 24 ساعت پس از زایمان مرخص می گردد.

 

نحوه ثبت تولد در بلژیک

 

براساس قانون کشور بلژیک ثبت تولد باید بعد از 15 روز در سالن شهردار انجام گیرد. این سالن شهرداری لزوما باید یه محل تولد فرزند و محل زندگی نزدیک باشد.

برای ثبت تولد اراده مدارک زیر الزامی می باشد:

 • ارائه گواهینامه پزشکی اخذ شده از بیمارستان بلژیک.
 • سند ازدواج. (در صورت لزوم)
 • کارت شناسایی والدین.

 

با ارائه مدارک ذکر شده و تکمیل ثبت، اسنادی به شما تعلق می گیرد. با این اسناد می توانید برای اخذ مزایای متعلق به فرزندتان اقدام نمایید. برای مطمئن شدن از اخذ تابعیت بلژیکی، ثبت تولد در بلژیک را سریعتر به کنسولگری کشورتان اطلاع دهید.

 

قابل ذکر است که در شرایط خاصی تابعیت بلژیکی به فرزند اعطا می گردد:

یکی از شرایط اعطای این تابعیت زندگی والدین به مدت 10 سال قبل از تولد فرزند بود. شرط دیگر لزوم زندگی مستمر والدین به مدت حداقل 5 سال  از 10 سال در بلژیک می باشد. در صورت دارا بودن دو شرط تابعیت اعطا می گردد.

 

هزینه های تولد در بلژیک

 

تولد در بلژیک در خانه و بیمارستان امکان پذیر می باشد. شرایط هزینه ای در این دو مکان به صورت زیر می باشد:

در صورتی که تولد در خانه انجام شود؛ هیچ هزینه ای برای پرداخت وجود نخواهد داشت. همچنین به عنوان همدلی و حمایت دولت بلژیک 500 یورو جایزه یا کمک هزینه اعطا می نماید.

 

برای تولد در بیمارستان دو نوع انتخاب وجود دارد:

 • اتاق خصوصی
 • اتاق عمومی (مشترک)

 

اتاق های عمومی در بیمارستان ها عموما 2-3 تخت دارند. در صورت اخذ اتاق یک نفره در واقع هزینه برای اتاقی پرداخت می شود؛ که مجانی بوده است. ضمن اینکه علاو بر هزینه اتاق تمام خدمات دریافتی شمادر این مدت 2-3 برابر گرانتر خواهد بود. در صورتی که بدون تقاضای ویژه ای اتاق دریافت نمایید هزینه اتاق عمومی محاسبه می گردد.

 

 • هزینه بیمارستان عمل سزارین (اتاق خصوصی): 35/5,996 یورو.
 • هزینه بیمارستان عمل سزارین (اتاق عمومی): 34/4,376 یورو.
 • هزینه بیمارستان زایمان طبیعی (اتاق خصوصی): 11/4,248 یورو.
 • هزینه بیمارستان زایمان طبیعی (اتاق عمومی): 57/3,055 یورو.

 

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد

 

یکی از دغدغه های مهاجران به کشورهای گوناگون شرایط اخذ تابعیت برای فرزندشان می باشد. برخی از افراد صرفا برای این که فرزنداشان تابعیت دیگری داشته باشند مهاجرت می نمایند. برای این دسته از افراد آگاهی از شرایز تابعیتی کشور ها اهمیت زیادی دارد. بهتر است این گونه افراد به کشورهای که براساس خاک تابعیت اعطا می نمایند مهاجرت نمایند.

البته اخذ تابعیت کشورهایی که دارای تابعیت براساس خون می باشند؛ نیز با شرایط خاصی ممکن است.

 

نتیجه گیری:

 

اگر قصد اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد برای والدین مد نظر باشد؛ این امر امکان پذیر نمی باشد. اما در صورتی که برای فرزند به دنیا آمده قصد اخذ اقامت دارید این امر ممکن می باشد.

شروط امکان پذیری این امر در بالا گفته شد. درصورتی که سوال یا ابهامی برای شما وجود دارد؛ با موسسه سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. قطعا موسسه سفیران سروش سعادت شما را به نحو احسن راهنمایی می نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *