مهاجرت به کشور آلمان

اخذ اقامت آلمان

اخذ اقامت آلمان

اخذ اقامت آلمان از راه های مختلفی امکان پذیر است که در این مقاله به بررسی این موارد و قوانین مربوطه به آن نیز خواهیم پرداخت. همان‌ طور که می‌ دانید آلمان یک کشور اروپایی است و از هر لحاظ کشوری قدرتمند محسوب می‌ گردد. بنابراین طبیعی است که افراد بسیاری از سراسر جهان به سمت آلمان و اخذ شهروندی این کشور سرازیر شوند. این نکته را به اطلاع شما عزیزان می‌ رسانیم که مجوز اقامت دائم مبنی بر اخذ شهروندی آلمان نیست. بدین معنا که چنانچه شخصی اقامت دائم آلمان را داشته باشد، مشمول دریافت حقوق شهروندی نیست.

برای مثال حق رای ندارید. بنابراین پیشنهاد می‌نماییم جهت اقامت دائم در آلمان به گونه‌ ای اقدام نمایید که موفق به دریافت حق شهروندی آلمان گردید. برای این منظور می‌توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید. مشاوران حرفه‌ ای و وکلای مجرب ما بهترین گزینه را مناسب با شرایط شما ارائه می‌ نمایند. بنابراین جهت اخذ اقامت دائمی آلمان و تابعیت این کشور، پیشنهاد کوتاه‌ترین، سریع‌ ترین و بهترین گزینه را از ما دریافت نمایید.

بررسی اخذ اقامت آلمان

بسیاری افراد به هدف این که مجوز اقامت دائم آلمان و سپس تابعیت این کشور را اخذ نمایند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. قدم اول جهت اخذ اقامت آلمان به صورت دائمی، این است که به مدت چند سال در این کشور زندگی کرده باشد. در این صورت می‌تواند نسبت به اخذ اقامت دائم آلمان درخواست نموده و اقدام کنند. 5 سال، حداقل زمان اختصاص یافته جهت اخذ اقامت است. به‌ طور کلی، آلمان برای شخصی که به هر دلیلی قصد اقامت در این کشور را دارد، دو نوع کارت صادر می‌ نماید:

  • کارت مجوز موقت
  • کارت مجوز دائم

کارت مجوز موقت به صورت مدت محدود و نامشخص برای شخص متقاضی صادر می‌ گردد. حال این مدت می‌ تواند چند ماه یا چند سال باشد. بنابراین قابلیت تمدید به صورت دوره‌ ای و سالانه را دارد.

کارت مجوز دائم به گرین کارت آمریکا دارد. به این صورت که شخصی که موفق به اخذ این کارت می‌ گردد، می‌ تواند به صورت دائمی در آلمان اقامت نماید. لازم است بدانید کارت اقامت دائمی مختص مهاجرانی قانونی است. بنابراین دارا بودن این کارت مصداق اخذ شهروندی و تابعیت آلمان نیست. همان‌ طور که در بالا اشاره شد، دو نوع مجوز دائمی و موقت برای فرد متقاضی صادر می‌ گردد. دلایل و شرایط فرد متقاضی جهت اخذ اقامت، نوع کارت را تعیین می‌ نماید.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

این نوع مجوز مختص کسانی است که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند. بنابراین شخص باید نسبت به اخذ ویزای دانشجویی اقدام نماید. این ویزا به صورت 3 ماهه صادر می‌ گردد. اما ضروری است پیش از ورود به خاک آلمان،‌ گواهی پذیرش از سوی یکی از دانشگا‌ه‌ های آلمان را ارائه نمایید. این ویزا پس از گذشت 3 ماه قابل تبدیل به اقامت دانشجویی در آلمان نیز هست.

پس از این که از سوی دانشگاه‌ مورد پذیرش قرار گرفت، می‌ باید نسبت به اخذ مجوز اقامت دائمی تحصیلی اقدام نماید. این مجوز به شما حق تحصیل به صورت تمام‌ وقت را ارائه می‌ نماید. کلیه مدارک و مستندات شما می‌ باید به طور کامل ارائه گردد. از جمله مدارکی که ثابت نماید شما به زبان آلمانی تسلط دارید. نوعی ویزا مختص آموزش دوره‌ های زبان آلمانی وجود دارد. اعتبار این ویزا بین 3 ماه تا 1 سال بوده و قابل تمدید نمی‌ باشد. جهت اخذ این ویزا، باید مدارک لازم جهت آموزش به صورت تمام وقت در زبان آلمانی را ارائه نمایید.

مجوز اقامت در آلمان

مجوز اقامت در آلمان از پرطرفدارترین مجوزها است که هدف اصلی بسیاری افراد می‌ باشد. این نوع مجوز نامحدود بوده و جهت اقامت دائمی در آلمان صادر می‌ گردد. به طور معمول، متقاضی پس از گذشت 5 سال می‌ تواند نسبت به اخذ آن اقدام نماید. ناگفته نماند که در شرایط خاص، این مدت کاهش می‌ تواند کاهش یابد. اما شرط اصلی دریافت این مجوز، دارا بودن دانش زبان آلمانی در سطح پیشرفته است.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحقیق و کارآموزی

اخذ اقامت از طریق تحقیق و پژوهش برای افرادی صادر می‌ گردد که می‌ خواهند به پروژه‌ های تحقیقاتی در این کشور بپردازند. در این صورت جهت اخذ مجوز می‌ باید با یکی از موسسات تحقیقاتی در کشور آلمان در ارتباط باشند. مدت اعتبار مجوز اقامت از طریق تحقیق، به مدت 1 سال می‌ باشد. البته مدت مذکور به زمان انجام پروژه نیز بستگی دارد که در همان صادر می‌ گردد.

فردی که قصد گذراندن دوره های کارآموزی و فنی‌‌ و حرفه‌ ای را دارد، می‌ تواند نسبت به اخذ اقامت آلمان اقدام نماید. مدت اعتبار این مجوز به مدت زمان دوره های آموزشی وی بستگی دارد. اما متقاضی قادر به تمدید آن تا یکسال جهت جستجوی کار هم می‌ باشد.

اخذ اقامت آلمان از طریق استخدام فرد ماهر شباهت بسیاری به کارت آبی دارد. با این تفاوت که فرد متقاضی می‌ باید یک نفر را به عنوان کارفرما در آلمان معرفی نماید. کارفرمایی که به او پیشنهاد کاری و استخدام را داده است. این در شرایطی است که کارفرما می‌ باید ثابت نماید بجز فرد متقاضی، شخص دیگری قادر به انجام شغل موردنظر نیست. البته این شرط شامل کسانی می‌ گردد که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌ کنند. مدت اعتبار این نوع مجوز نیز به مدت زمان فعالیت شغلی فرد بستگی دارد که قابل تمدید می‌ باشد.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحقیق و کارآموزی

اقامت جستجوی کار در آلمان

فرد متقاضی با اخذ این اقامت، به مدت 6 ماه فرصت دارد تا شغل مورد نظر خود را بیاید. همه هزینه‌ های این مدت نیز توسط متقاضی پرداخت می‌ گردد. افرادی که بتوانند ویزای جستجوی کار آلمان را بگیرند، در طول 6 ماه می توانند شغل مورد نظر را پیدا کنند. پس از پیدا کردن کار امکان اخذ مجوز کاری کشور آلمان فراهم خواهد شد.

کارت آبی مختص اشخاص متقاضی اقامت آلمان است که دارای مهارت و تخصصی ویژه‌ ای هستند. صدور این مجوز از آگوست 2012 میلادی اجرایی در آلمان گردید. فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ ها و کسانی که تحصیلات آکادمیکی داشته‌ اند، از این دسته افراد هستند. شرط اخذ کارت آبی برای متقاضیان، دارا بودن حدود 50800€ (یورو) به عنوان حقوق سالیانه می‌ باشد.

این کارت یا مجوز اقامت به مدت زمان اشتغال متقاضی وابسته بوده و حداکثر به مدت 4 سال می‌ باشد. اما قابل تمدید است. خانواده فرد متقاضی نیز می‌ توانند کارت آبی را اخذ نمایند. چرا که در شرایط خاص، این کارت می‌تواند به مجوز اقامت نامحدود نیز تبدیل گردد.

اخذ اقامت آلمان برای همراه

فردی که می‌ خواهد همسر و فرزند خود را به کشور آلمان ملحق کند، می‌ تواند از این نوع مجوز استفاده نماید. با این شرط که سن فرزندان او کمتر از سن قانونی باشد. در واقع اقامت همراه مختص کسانی که با تبعه آلمانی ازدواج کرده یا در شرف ازدواج هستند. مدت اعتبار آن 5 سال بوده و به شرایط مختلفی بستگی دارد.

تعریف مجوز SOFA در آلمان

این نوع مجوز شرایطی خاص دارد و مختص افراد نظامی ایالات متحده آمریکا، مقامات دولتی و خانواده‌ می‌ باشد. آنها تحت توافق SOFA که میان ایالات متحده و یکی از اعضای ناتو می‌ باشد، مجاز به اقامت در آلمان هستند. در این مقاله به مجوزهایی که منجر به اقامت دائم آلمان می‌گردد، اشاره نموده و به طور مختصر شرح داده شد. کلیه مجوزها در نهایت می‌ توانند به اخذ اقامت در کشور آلمان منجر شوند.

با این شرط که اخذ هر یک از آنها مستلزم شرایطی است که متقاضی می‌ باید آنها را دارا باشد. بنابراین جهت مهاجرت به آلمان ابتدا دلیل و روش اقامت این کشور را انتخاب نمایید. این که به کدام روش قصد دارید به کشور آلمان مهاجرت کنید و اقامت دریافت نمایید. زیرا راحت بودن یا دشوار بودن اخذ اقامت به روش انتخابی شما بستگی دارد. افرادی که آلمان را انتخاب می کنند باید با هزینه زندگی در آلمان آشنا شوند. شما می توانید برای آگاهی از این مسیرها و طرق متفاوت مهاجرت با انجام مشاوره در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از هرگونه اطلاعات مهاجرتی بهره مند شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *