مهاجرت کاری آذربایجان

کار در آذربایجان برای پناهندگان

کار در آذربایجان برای پناهندگان

کار در آذربایجان برای پناهندگان از موضوعات چالش برانگیز برای دولت این کشور است. در سال گذشته قانون اخذ مجوز برای کار پناهندگان لغو شد. اما هنوز پناهندگان چالش های زیادی برای پیدا کردن کار و زندگی در آذربایجان دارند. آذربایجان یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان آواره داخلی را دارد که به دلیل درگیری های زیادی با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ است. البته میزان پناهجویان نیز در این کشور به خصوص پناهجویان افغانی و چینی زیاد است. به طور کلی پناهندگان برای کار در کشور آذربایجان با چالش های زیادی روبرو هستند و کارفرمایان علاقه ای به استخدام این افراد ندارند لذا وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به هیچ عنوان مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی را توصیه نمی کنند و حتی آن را به دلیل عواقب ناگوار منع می کنند.

درباره کار در آذربایجان برای پناهندگان

معمولا پناهندگان کشور خود را به دلیل عدم ثبات سیاسی و اقتصادی ترک می کنند، بنابراین آنها کشورهای با ثبات و پیشرفته را ترجیح می دهند. رشد اقتصادی پویا و فضای سیاسی پایدار، آذربایجان را برای پناهندگان خارجی جذاب کرده است. علاوه بر این، رفاه اقتصادی به پناهندگان اجازه می دهد تا درآمد کسب کنند. بیشتر آنها به طور موقت به آذربایجان آمدند تا اوضاع در کشورشان تثبیت شود. گاهی اوقات، پس از مدتی اقامت در آذربایجان، پناهندگان به کشور ثالث می روند. تقریبا 10 سال پیش تعداد پناهجویان 12000 نفر بود که بیشتر آنها چینی بودند.

عمده نگرانی پناهندگان خارجی در آذربایجان شامل:

 • اشتغال غیرقانونی
 • عدم تحصیلات
 • مراقبت های بهداشتی

این افراد مجبورند غیرقانونی کار کنند یا بیکار بمانند، زیرا گاهی اوقات آنها شرایط قانون کار را ندارند. بنابراین، کارآفرینان نیز اغلب علاقه ای به استخدام آنها ندارند. فقدان اسناد و مدارک لازم، آموزش کودکان پناهنده را نیز با مشکل روبرو می کند. طبق آمار اعلام شده در کشور آذربایجان به جز آوارگان حدود 2000 پناهنده وجود دارد که در نمودار زیر ملیت آنها را مشاهده می کنید:

ملیت و میزان پناهندگان در آذربایجان

شرایط کار در آذربایجان برای پناهندگان

تا قبل از سال 2019 پناهندگان و پناهجویان در کشور آذربایجان برای کار در این کشور نیاز به اخذ مجوز داشتند اما در سال 2019 قانونی تصویب شده که لزوم دریافت مجوز برای کار پناهندگان در آذربایجان برداشته شد. لذا پناهندگان در صورت بررسی وضعیت و قبول شدن به عنوان پناهنده و اقامت در آذربایجان می توانند بدون نیاز به مجوزی به کار مشغول شوند. البته آمارها نشان می دهد که تعداد پناهندگان بیکار در این کشور زیاد است چرا که کارفرمایان راضی به استخدام پناهندگان ندارند و ترجیح می دهند شهروندان آذری و یا خارجی قانونی را استخدام نمایند. لذا این چالش همواره برای کار در آذربایجان برای پناهندگان وجود دارد. البته دولت در راستای اشتغال پناهندگان در آذربایجان تلاش می کند و آنها را تا حد ممکن حمایت می کند اما این کافی نیست.

شرایط کار در آذربایجان برای پناهندگان زن

وضعیت زنان پناهنده و آوارگان با توجه به سطح بالای سواد، تحصیلات و ظرفیت حرفه ای آنها بسیار دلسرد کننده تر است. در برخی از شهرک ها و اردوگاه ها، نرخ بیکاری در زنان به %80 نزدیک می شود حتی اگر بیش از یک سوم زنان بالغ آواره مدارک تخصصی داشته باشند. حتی بدتر از آن، دختران ممکن است از همان دسترسی به آموزش که نسل مادرشان را تعریف می کند، برخوردار نباشند. طبق گزارش برنامه توسعه سازمان ملل در اردوگاه ها دخترانی که پس از اتمام کلاس های ابتدایی از مدرسه خارج می شوند، به طور چشمگیری افزایش یافته است. زنان در سراسر آذربایجان به طور معمول کم کار هستند، به طور متوسط ​​نرخ دستمزد 20% پایین تر از مردان است.

عرف از رهبران مرد در دو حوزه دولتی و خصوصی طرفداری می کند. قانون اساسی اجازه عقد ازدواج را بر اساس با رضایت متقابل می داند، اما ازدواج های ترتیب داده شده ای که در آن دختران از قبل قرارداد ازدواج می بندند هنوز هم در مناطق روستایی رایج است و سنت ها اقتدار خانواده را به شوهرها تجویز می کنند. البته به صورت کلی این موارد در آذربایجان به خصوص در شهرهای بزرگ مانند باکو رو به کاهش است اما شرایط کار در آذربایجان برای بانوان از مردان سخت تر می باشد. به رغم سنتهای فرهنگی و به دلیل وجود سنتهای فرهنگی، مدافعان بین المللی، دولتی و محلی در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که حقوق و جنسیت زنان و پناهندگان زن در دستور کارهای دولت و بخش مدنی مورد توجه کافی قرار گیرد.

شرایط کار در آذربایجان برای پناهندگان زن

آموزش پناهندگان در آذربایجان

در دهه گذشته، دسترسی به آموزش و پرورش در آذربایجان در حال افزایش است. میزان باسوادی در آذربایجان 99.5% است که برای منطقه قفقاز رقم چشمگیری است. آموزش و پرورش در آذربایجان در تحقق هدف توسعه آموزش ابتدایی جهانی در چند سال آینده قرار دارد. با این وجود، نابرابری های گسترده و گسترده ای در آموزش ابتدایی بین پناهندگان و غیر پناهندگان وجود دارد. آذربایجان یکی از بزرگترین جمعیت آواره را در خود جای داده است، زیرا در حال حاضر بالاترین سرانه آوارگان را در کل جهان دارد. اکثر این افراد آذری هستند که به دلیل جنگ قره باغ از خانه های خود آواره شده اند. کودکان پناهنده به منابع آموزشی اضافی نیاز دارند.

آذربایجان در زمینه دسترسی به آموزش پناهندگان منطقه قفقاز را رهبری می کند. در سال 2003، آذربایجان اجازه تحصیل پناهندگان را در مدارس دولتی آغاز کرد. با این حال، از آنجا که تعداد آوارگان زیادی وجود دارد، نابرابری در آموزش پناهندگان به ناچار مانع تحصیل جهانی در آذربایجان می شود. بسیاری از کودکان پناهنده مانند کودکان بومی به تحصیل دسترسی ندارند و این امر بر تحصیلات ابتدایی و متوسطه تأثیر می گذارد. معمولاً کودکان آواره به دلیل وضعیت پناهندگی در آذربایجان سختی زیادی را تجربه می کنند و همین امر منجر به این می شود که بسیاری از کودکان به یادگیری ویژه روانی اجتماعی اضافی نیاز داشته باشند. علاوه بر این، کودکان پناهنده دیرتر وارد مدرسه می شوند و در مقایسه با دانش آموز ​​آذربایجانی، تمایل به آمادگی کمتری برای مدرسه دارند.

حقوق پناهندگان در آذربایجان

افرادی که مهاجرت به آذربایجان را از طریق پناهندگی انجام می دهند و پناهندگی آنها پذیرفته می شود از حقوق زیر برخوردار خواهند بود:

 • اقامت موقت در قلمرو جمهوری آذربایجان داشته باشد.
 • استفاده رایگان از خدمات مترجم
 • اشتغال و کار موقت
 • دریافت خدمات پزشکی
 • اسکان رایگان تا زمان تکمیل مراحل اعطای وضعیت پناهنده اما نه بیشتر از 3 ماه
 • انجام رایگان آیین و مذهب خود
 • امکان ارتباط با نمایندگان حقوق بشر و پناهندگان

شخصی که درخواست پناهندگی کرده است لازم است:

 • اطلاعات لازم برای بدست آوردن وضعیت پناهندگی را به نهاد مناسب ارائه دهد.
 • دستور ماندن در جمهوری آذربایجان را که توسط قانون موجود مقرر شده است رعایت کند.
 • مطابق نیاز نهادهای بهداشت عمومی به معاینه پزشکی بپردازد.

شایان ذکر است به شخص متقاضی که از دادن اطلاعات کامل در مورد خود امتناع ورزد و یا به طور پیش بینی شده اطلاعات نادرست دهد و یا دلایل کسب موقعیت پناهندگی قانع کننده نباشد به وی وضعیت پناهنده داده نمی شود. همانطور که اشاره کردیم وضعیت کار پناهندگی در آذربایجان بسیار نا معلوم است لذا مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده از روش های قانونی مهاجرتی مانند مهاجرت کاری به آذربایجان و یا مهاجرت از دیگر روش ها را پیشنهاد می کنند. کارشناسان مجموعه ما می توانند برای مهاجرت شما از طریق قانونی راهنمای شما باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *