مهاجرت تحصیلی بلاروس

کار درضمن تحصیل در بلاروس در سال 2019

کار درضمن تحصیل در بلاروس در سال 2019

یکی از دغدغه های فکری دانشجویان در حین تحصیل، تامین هزینه های اولیه زندگی است. آن ها برای آن که بتوانند مخارج خود را تامین کنند، در کارهای پاره وقت مشغول می شوند. بنابراین طبیعی است که دانشجویان در کشور بلاروس نیز در اندیشه کار در ضمن تحصیل در بلاروس باشند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی کافی در رابطه با کار در ضمن تحصیل در بلاروس را برای شما تشریح کنیم. بنابراین ابتدا در رابطه با هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس صحبت خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در بلاروس

در کشور بلاروس، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه رایگان نیست. هزینه تحصیل در کشور بلاروس، به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه بستگی دارد. بنابراین همه دانشجویان موظف به پرداخت شهریه دانشگاه هستند. شهریه دانشگاه های کشور بلاروس، به طور تقریبی، 2000 تا 2500 دلار آمریکا در سال است. این هزینه به صورت سالیانه از دانشجویان دریافت می شود. طبیعی است که همچون سایر کشور های جهان، هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر است. با این وجود، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، 2000 تا 4000 دلار آمریکا خواهد بود.

دانشجویان بین المللی باید سالیانه یک بار تست کامل پزشکی را انجام دهند. این تست پزشکی نشان می دهد که دانشجویان به هیچ گونه بیماری خاصی مبتلا نشده اند. هزینه این تست پزشکی حدودا 35 دلار آمریکاست. از سوی دیگر همه ی دانشجویان و ساکنان کشور بلاروس باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند. حق بیمه درمانی در کشور بلاروس سالیانه پرداخت می شود. هزینه ی بیمه درمانی در این کشور، 85 یورو است.

هزینه های زندگی در بلاروس

اگر قصد مقایسه هزینه های زندگی بلاروس با کشور های دیگر اروپایی را دارید، متوجه خواهید شد که هزینه های زندگی در کشور بلاروس بسیار کم است. در بسیاری از موارد هزینه های زندگی در کشور بلاروس با هزینه زندگی در ایران برابری می کند. اولین هزینه مهمی که هر فرد باید به آن توجه داشته باشد، هزینه اقامت در بلاروس است. برای اقامت دانشجویان دو شیوه مختلف وجود دارد. دانشجویان می توانند از خوابگاه های دانشجویی در کشور بلاروس استفاده کنند. هزینه ی زندگی در خوابگاه به صورت چشم گیری از هزینه زندگی در یک خانه اجاره ای کمتر است. هزینه خوابگاه های دانشجویی از 10 تا 50 دلار در ماه متغیر است. اتاق های خوابگاه های دانشجویی نهایتا به سه دانشجو داده خواهد شد.

از سوی دیگر دانشجویان می توانند یک واحد مسکونی برای خود اجاره کنند. هزینه اجاره یک واحد مسکونی با توجه به جایگاه خانه در درون فضای شهری و یا خارج از آن، امکانات و تعداد اتاق های خانه می تواند از 250 تا 600 دلار آمریکا متغیر باشد. از همین رو بسیاری از دانشجویان تلاش می کنند تا خانه ی خود را با چند دانشجوی دیگر به اشتراک بگذارند. در صورتی که بتوانید در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشید، هزینه زندگی شما در ماه و برای یک زندگی دانشجویی در حدود 200 تا 500 دلار آمریکا خواهد بود.

بورسیه تحصیلی در بلاروس

در کشور بلاروس بورسیه های تحصیلی فراوانی وجود دارد که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. مهم ترین بورسیه تحصیلی در کشور بلاروس، بورسیه تحصیلی لئون برادلی است. دانشجویانی که موفق به کسب این بورسیه شوند می توانند تا سقف 2000 دلار بورسیه دریافت کنند. بورسیه کانون اورگان آیداهو نیز 750 دلار آمریکا به عنوان کمک هزینه به دانشجویان اهدا می کند. بنابراین دانشجویان این فرصت را خواهند داشت که با دریافت بورسیه تحصیلی تنها بخشی از هزینه های زندگی خود در بلاروس را تامین کنند.

آیا دانشجویان اجازه کار در بلاروس را خواهند داشت؟

شهروندان بلاروس در حین تحصیل می توانند در این کشور کار کنند. برخی از شهروندان اروپایی نیز اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را خواهند داشت. با این وجود امکان کار ضمن تحصیل در بلاروس برای شهروندان کشور های دیگر وجود نخواهد داشت. این به آن معناست که دانشجویان حتی به صورت نیمه وقت نیز اجازه کار نخواهند داشت. این یکی از بزرگترین معایب تحصیل در کشور بلاروس است.

چرا که شما ناچار هستید از سوی خانواده یا از طریق حساب پس انداز خود هزینه های زندگیتان را در حین تحصیل پرداخت کنید. بسیاری از کشور های اروپایی با آگاهی از این مسئله اجازه کار به دانشجویان به صورت نیمه وقت را در شرایط خاص خواهند داد. با این وجود کشور بلاروس این امکان را در اختیار دانشجویان خارجی قرار نمی دهد. کشور بلاروس در تلاش است تا دانشجویان فراوانی را از کشور های خارجی جذب کند. با این حال همچنان ضعف های فراوانی در سیستم آموزش عالی کشور بلاروس وجود دارد.

مزایای تحصیل در بلاروس

  • امکان بازدید از سایر نقاط جهان در حین تحصیل در کشور بلاروس به عنوان سفرهای علمی.
  • عدم نیاز به مدارک زبان خارجی هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی در بلاروس.
  • کم بودن هزینه زندگی و تحصیل در کشور بلاروس.
  • امکان یافتن شغل مناسب در کشور بلاروس بعد از تحصیل در این کشور نسبتا بالا است.

معایب تحصیل در بلاروس

  • فراگیری زبان روسی بسیار دشوار است. با این وجود دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی بسیار محدود است.
  • تحصیل در کشور بلاروس ضامن اقامت شما در سایر کشورهای اروپایی نیست.
  • یافتن اساتید معتبر و برجسته کشور های غربی در دانشگاه های بلاروس به عنوان استاد مدعو بسیار نادر است.
  • فارغ التحصیل برجسته ای در جهان دیده نمی شود که از دانشگاه های بلاروس فارغ التحصیل شده باشد. این امر سبب کاهش نفوذ دانشگاه های این کشور در جهان شده است.

در این مقاله توضیحاتی در رابطه با کار ضمن تحصیل در بلاروس ارائه شد. دانستیم که امکان کار ضمن تحصیل در بلاروس برای دانشجویان بین المللی به صورت قانونی وجود ندارد. با این وجود بورسیه تحصیلی در کشور بلاروس نیز وجود دارد. این بورسیه تحصیلی همه ی هزینه های زندگی را پوشش نخواهد داد. بنابراین همه ی دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی خود در کشور بلاروس باید از حساب سپرده خود تامین مالی شوند. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارید، می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *