مهاجرت کاری آلمان

کار حین تحصیل در آلمان

کار حین تحصیل در آلمان

کار حین تحصیل در آلمان یکی از طرق تامین مخارج زندگی و هزینه‌های تحصیلی توسط دانشجویان است. به‌ طوری‌که می‌توان گفت اکثر دانشجویان بین‌المللی و آلمانی هزینه تحصیل خود را از روش فعالیت شغلی حین تحصیل تامین می‌کنند.در ادامه با ما همراه باشید تا به مطالعه این موضوع و بررسی جوانب و جزئیات آن بپردازیم. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه شما دانشجویان در مهاجرت تحصیلی به آلمان می باشد.

شرایط کار حین تحصیل در آلمان

همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان شرایط ویژه‌ای در زمینه اقتصاد، صنعت و تجارت را داراست. همچنین این کشور در حوزه شنگن قرار دارد. بنابراین دانشجویان به راحتی می‌توانند به کار هنگام تحصیل مشغول شوند. انواع شغل‌ها به صورت پاره‌وقت و تمام‌وقت وجود دارد.

انتخاب نوع شغل به شرایط زندگی، توانایی‌های دانشجو بستگی دارد. این شرایط می‌تواند تعیین‌کننده مشاغل پاره‌وقت یا تمام‌وقت باشد. کشور آلمان شرایط کار دانشجویی (work student) آسان و ساده‌تری را نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد.

طبق‌آمارهای اجتماعی student work Deutsche تعداد دانشجویان آلمانی که به کار حین تحصیل در آلمان مشغولند، حدودا دو سوم است. آشنایی با فرهنگ آلمانی و تسلط کافی بر زبان رسمی این کشور که زبان آلمانی است،

می‌تواند امتیاز ویژه‌ای جهت کار دانشجویی باشد. دربسیاری از کشورها مانند آلمان دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه، می‌بایست هزینه‌های تحصیلی و مخارج زندگی بسیاری را پرداخت نمایند. هزینه‌هایی مانند مسکن، خوراک، پوشاک و… از این رو، اکثر دانشجویان در پی جستجوی کار به هنگام تحصیل خود هستند.

مزایای کار حین تحصیل در آلمان

 1. استقبال دانشجویان بین‌المللی و خارجی از فعالیت شغلی در حین تحصیل بسیار قابل توجه است.
 2. چرا که می‌توانند از این طریق در کشوری غیر از زادگاه خود به راحتی امرار معاش نمایند.
 3. بنابراین بهترین گزینه برای آنها محسوب می‌گردد.
 4. شغل‌هایی مانند کار در رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و کار برای استادان از جمله کارهای مناسب دانشجویان دانشگاه‌های آلمان است.
 5. زیرا بسیاری شرکت‌ها و کارخانه‌ها طی قراردادی که با دانشگاه‌ها دارند، نیروی کار خود را از دانشگاه‌ها تامین می‌کنند.
 6. به‌ کارگیری دانشجویان در زمینه‌های تحصیلی‌ آنها توسط این شرکت‌ها می‌تواند گزینه مناسبی جهت کمک در پیشبرد پروژه‌های آنها باشد.
 7. به طور کلی به دلایل زیادی، یک دانشجو به عنوان نیروی کار برای کارفرما بسیار به‌صرفه و ارزان است.
 8. پایین بودن حقوق یک دانشجو نسبت به حقوق مردم عادی یکی از این دلایل است.
 9. عدم پرداخت هزینه‌های حمل‌و‌نقل و رفت‌و‌آمد دانشجو توسط کارفرما یکی دیگر از این دلایل به شمار می‌رود.
 10. چرا که دانشجویان در ایالت‌های خود و همسایه می‌توانند به صورت رایگان تردد نمایند.

شرایط کار دانشجویی در آلمان

دانشجویان عزیز نگران شغل و کار حین تحصیل در آلمان نباشند. در آلمان نیز مانند سایر کشورها، تعطیلات سال نو میلادی و تعطیلات رسمی آخر هفته، جزو روزهای کاری نمی‌باشند. دانشجویان از ترم سوم مقطع لیسانس به بالا می‌توانند به فعالیت شغلی در حین تحصیل بپردازند.

نحوه یافتن کار دانشجویی در آلمان

 • در کشور آلمان روش‌های مختلفی برای یافتن شغل وجود دارد.
 • یکی از این روش‌ها مراجعه به آژانس‌های کاریابی و فرصت‌های شغلی است.
 • دانشجویان با مراجعه به این اماکن می‌توانند شغل مورد نظر خود را متناسب با شرایط تحصیلی انتخاب نمایند.
 • برای مثال در شهر برلین آلمان، سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با کار وجود دارد.
 • بسیاری از مشاغل موردنیاز از طریق تابلوهای آگهی دانشگاه‌ها آگهی می‌شوند.
 • همچنین در وب‌سایت‌های دانشگاهی نیز اخبار مربوط به مشاغل اطلاع‌رسانی می‌گردد.
 • دانشجو می‌تواند به روزنامه‌ها نیز مراجعه نماید که در آن بخش‌هایی مختص نیازمندی‌های شغلی وجود دارد.

اخذ ویزای همراه دانشجو و اجازه کار همراه

چنانچه دانشجو با دریافت ویزای تحصیلی به کشور آلمان سفر می‌کند، مجاز به همراه بردن همسر خود نیز می‌باشد. بدین صورت که همسر وی می‌بایست فرم درخواست ویزا را به صورت جداگانه تکمیل نماید. همچنین به صورت جداگانه نسبت به گرفتن وقت مصاحبه اقدام نماید.

ناگفته نماند ممکن است پروسه اخذ ویزای همسر زمان ببرد و هر دو به‌طور همزمان نتوانند به آلمان سفر کنند. درصورتی که همسر دانشجو موفق به اخذ ویزای همراه دانشجو گردد، مجاز به فعالیت شغلی درآلمان به‌صورت تمام وقت است. بنابراین هر دو می‌توانند بدون هیچگونه مشکلی در آلمان مشغول کار شوند.

دستمزد کار دانشجویی چقدر است؟

دانشجویان غیراروپایی مانند دانشجویان ایرانی، می‌توانند سالانه به‌ صورت تمام ‌وقت (روزانه 8 ساعت) و به مدت 120 روز کار کنند. در صورتی که دانشجو مبلغ 450 یورو درآمد ماهانه داشته باشد، از پرداخت مالیات معاف می‌گردد. اما بیشتر از این مبلغ مشمول مالیات می‌گردد. اگرچه مالیات‌های پرداختی توسط دانشجویان ناچیز است. این امتیاز برای دانشجو وجود دارد که می‌تواند درخواست عفو از مالیات بدهد.

در این صورت با درخواستش موافقت شده و در پایان سال مبالغ کسر شده به حسابش عودت می‌گردد. بر طبق قانون، حداقل حقوق دریافتی دانشجویان ساعتی 5/8 یورو است. دانشجویان با دریافت این مبلغ و 2 روز کار در هفته، می‌توانند 90  تا 100 درصد مخارج زندگی خود را تامین نمایند. بعضی از شرکت‌ها حتی مبلغی بالاتر از ساعتی 5/8 یورو، یعنی ساعتی 20 یورو هم به دانشجویان پرداخت می‌نمایند.

نحوه کارآموزی در آلمان چگونه است؟

کارآموزی در آلمان شامل دانشجویانی می‌گردد که شرایط به شرح ذیل را دارا باشند:

 • دارای تحقیقات علمی معتبر باشند.
 • به‌ صورت مهمان در دانشگاه‌های آلمان مشغول تحصیل باشند.
 • کسب رتبه اول در مقاطع مختلف دانشجویی اعم از دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مشغول کار روی پایان‌نامه دکترا یا کارورزی هستند.

دانشجویان دارای شرایط فوق‌الذکر می‌توانند گواهی‌ها و مدارک دریافتی خود را به صورت فاکس یا ایمیل ارسال نمایند. دوره کارآموزی به مدت 12 ماه (یکسال) می‌باشد که می‌تواند در بخش‌های مختلفی توسط کارورز گذرانده شود. حقوق کارورزان تحت نظارت آموزش و پرورش فدرال آلمان بوده و از سوی آنان پرداخت می‌گردد.

کارورزان پس ازپایان دوره کارورزی و قبولی در امتحانات مربوطه، می‌توانند مجوز ورود به بازار کار آلمان را دریافت نمایند. این مدرک می‌تواند شامل کارورزی از انواع مختلف باشد. اطلاعات کارورز در سیستم ثبت می‌گردد که لازمه صدور ویزا برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد.

کار دانشجویی نیازمند چه سطح زبانی است؟‌

یافتن کار و اشتغال برای دانشجویانی که به زبان آلمانی سطح B1 مسلط هستند، ساده‌تر خواهد بود. در واقع آشنایی به زبان آلمانی شانس یافتن شغل برای آنان افزایش می‌دهد. دارا بودن مدرک زبان علمی جهت یافتن کار الزامی نیست و نمره منفی برای دانشجو محسوب نمی‌گردد.

اما می‌تواند در پیدا کردن شغل مورد نظر او بسیار موثر باشد. بنابراین دارا بودن پوئن‌های مثبت و امتیازهای ویژه، می‌تواند کمک موثری جهت کار حین تحصیل در آلمان برای دانشجو باشد. همان‌طور که خواندید، توضیحاتی در مورد کار حین تحصیل در آلمان درخصوص دانشجویان ارائه گردید.

اکنون چنانچه قصد ادامه تحصیل در آلمان یا جستجوی کار در این کشور را دارید، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. مشاوران ما در این زمینه تخصص کافی داشته و می‌توانند شما را با ارائه بهترین گزینه مشاوره نمایند. کلیه مسائل مربوط به تحصیل در آلمان و جزئیات کار دانشجویی در آلمان را به وکلای مجرب ما بسپارید. تماس حضوری یا تلفنی شما با این موسسه، این افتخار را نصیب ما می‌نماید که شما را در دستیابی به اهداف عالیه یاری دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *