مهاجرت سرمایه گذاری در روسیه

کارآفرینی در روسیه

کارآفرینی در روسیه

کارآفرینی در روسیه یکی از راه های مهاجرت به کشور روسیه است. اساسا کارآفرینی نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود که آن نیز در جایگاه خود یکی از روش های شناخته شده و قانونی به منظور مهاجرت به کشوری دیگر به شمار می آید. می دانیم مجموع کار وسرمایه، تولید را به وجود می آورد که آن هم بنیان اقتصاد را تشکیل می دهد. هر چه این دو بهتر و بیشتر عمل کنند، موجب توسعه بیشتر اقتصادی می گردد. دنیای نوین، نیازمند اقتصاد نوین است و اقتصاد نوین نیز نیازمند روش های تولید نوین است.

  1. حالت اول یعنی روش های تولید نوین عبارت است از راه اندازی خطوط تولید در زمینه های جدید که قبلا به هر دلیلی از جمله تکامل تدریجی علم، شاهد آن نبوده ایم مانند کسب و کارهای در ارتباط با تکنولوژی های جدید.
  2. و حالت دوم یعنی روش های نوین تولید عبارت است از راه اندازی خطوط تولید در همان زمینه های سابق اما از طریق روش های جدید که موجب تقویت اقتصاد می شود. امروزه تمامی کشورهای دنیا به دنبال تقویت و تشویق کارآفرینی به مثابه راهکاری برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی از یک سو و پویایی بیشتر نظام اقتصادی از سوی دیگر هستند.

روسیه نیز طبیعتا همین رویکرد را دارد و برای کارآفرینی و کارآفرینان در این کشور بسته های تشویقی خاصی را در نظر گرفته است. این تشویق هم شامل شهروندان آن کشور می شود و هم خارجی هایی که بتوانند در کشور روسیه آن را به انجام رسانند. اصلی ترین مشوق در بخش خارجی، همچنان همانند بسیاری دیگر از کشورهای دنیا، اعطای اقامت به این افراد است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کارشناسان خبره خویش، شما را در مورد کارآفرینی در روسیه و انواع روش های سرمایه گذاری و مهاجرتی راهنمایی خواهند کرد.

درباره کشور روسیه 

روسیه پهناور ترین کشور دنیا، در شمال آسیا و شرق اروپا واقع گردیده است که اصطلاحا اوراسیا نامیده می شود. این پهناورترین کشور جهان با کشورهای زیادی از آلاسکا و شرق دور مانند ژاپن و چین تا آسیای میانه و قفقاز مانند کشورهای مشترک المنافع و تا اروپای شرقی و اسکاندیناوی مانند لهستان و فنلاند همسایه و هم مرز است. این گستره جغرافیایی بی نظیر، باعث پدید آمدن منابع مختلف و بسیار فراوانی در این کشور گردیده است. از ذخایر طبیعی تا منابع انسانی؛ از نیروی کار تا سرمایه کلان؛ از طبیعت کم نظیر تا تکنولوژی پیشتاز؛ و . . . درباره روسیه هر چه بگوییم کم گفته ایم اما واقعیت آن است که در عین اینکه این کشور سرزمین امکانات و فرصت ها است، اما به جهت نظام سیاسی حاکم بر آن، محدودیت های خاص و منحصر به فردی نیز دارد.

به موجب انقلاب 1917 میلادی در روسیه، حکومت پادشاهی تزارها در این کشور سرنگون و انقلابیون با ایدئولوژی چپ بر سر کار آمدند. با پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 میلادی، متفقین به عنوان فاتحان جنگ به نحوی دنیا را میان خود تقسیم کردند و آنان که قدرت بیشتری داشتند سهم بیشتری بردند. روسیه که در کنار آمریکا اکنون قوی ترین قدرت دنیا به شمار می رفت، شروع به بسط ایدئولوژی خویش و گسترش نفوذ خود در سایر نقاط دنیا کرد و نهایتا امپراتوری نوین خود را تحت عنوان شوروی تاسیس کرد. این جریان تا کمتر از نیم قرن ادامه داشت تا نهایتا با به بن بست رسیدن ایدئولوژی انقلابیون، امپراتوری آن ها فروپاشید و تمامی اعضا حتی خود روسیه به عنوان هسته سخت و مرکزی، عملا دنباله رو سیاست های لیبرالیستی حداقل در عرصه اقتصاد گشتند.

موانع کارآفرینی در روسیه

روسیه هم اکنون در بسیاری از امور در عرصه اقتصادی، تابع قواعد دنیای آزاد است و از ساز و کارهای آن پیروی می کند مانند به رسمیت شناختن بخش خصوصی، تلاش برای جذب سرمایه های خارجی، گسترش آزادی مبادلات و مراودات. با این حال، به وضوح می بینیم که در واقع، هسته قدرت در این کشور به همان روال سابق باقی مانده و جهت گیری امنیتی و سیاسی آن ها عملا بر همه امور سایه انداخته است و این مانعی جدی برای سرمایه گذاری خارجی به حساب می آید. این وضعیت همچنین شبکه گسترده ای از فساد سازمان یافته را در این کشور به وجود آورده است که در پی آن، امکان رقابت سالم و واقعی را تا حدود زیادی از بخش خصوصی می گیرد.

با این حال، هستند افرادی که چندان موافق این مسائل نیستند و آن را ناشی از تبلیغات غرب می دانند. آن ها با اشاره به موقعیت ها و فرصت های فوق العاده در سرزمین پهناور و توسعه یافته روسیه، آن جا را یکی از بهترین کشورهای دنیا برای سرمایه گذاری می دانند. امروزه سرمایه داران زیادی از سراسر دنیا و در بخش های گوناگون در روسیه سرمایه گذاری کرده اند. گر چه بسیاری از سرمایه داران این کشور نیز ترجیح داده اند سرمایه های خود را به کشورهای دیگری ببرند و در آن جا سرمایه گذاری کنند. علاوه بر آن ها، نیروی کار این کشور نیز نظر مشابهی دارند. در حال حاضر، روس ها یکی از بزرگ ترین جوامع مهاجر در سرتاسر دنیا می باشند. روسیه با جمعیتی در حدود 145 میلیون نفر، یک از ده قدرت برتر اقتصادی دنیا می باشد.

مزایای کارآفرینی در روسیه

اما همچنین بی شک کارآفرینی در کشور روسیه، مزایای خاص خود را دارد که دولت روسیه نیز زمینه های مساعدی را برای توسعه کسب و کار در این کشور و از جمله حمایت از کارآفرینی در آن ایجاد کرده است. مهم ترین مزایای کارآفرینی در روسیه را می توان بدین ترتیب برشمرد:

  • معمولا رقابت کمی وجود دارد. اقتصاد وسیع، مقیاس جغرافیایی و تراکم جمعیت کم به یک چشم انداز رقابتی بسیار امیدوار کننده کمک می کند. با تطبیق یک مدل کسب و کار خارجی یا ترجیحا با یک محصول جدید، قبل از رقابت، می توانید در بازار روسیه جایگاه مهمی کسب کنید.
  • فرصت های سرمایه گذاری بیشماری وجود دارد. فرشتگان روسی سرمایه گذار، آماده تامین سرمایه برای استارت آپ های داغ هستند و می توانند در رویدادهای بخش صنعت به راحتی قابل دسترسی باشند. صندوق های مشترک VC مانند DFJ-Aurora یا Virgin Green Fund، سرمایه روسی و تجارب بین المللی ریسک را به منظور انجام سرمایه گذاری های مولد، بسیج می کنند.

در نهایت عمده صندوق های سرمایه گذاری روسی مانند Rusnano، Russian Venture Company، Almaz Capital و بنیاد Skolkovo منابع زیادی برای سرمایه گذاری از نوآوری های امیدوار کننده، کسب و کارهای مقیاس متوسط و حتی ایجاد شرکت های سازمانی دارند. اکنون زمان مناسب است. فراوانی منابع، دسترسی به اطلاعات و بازارهای جهانی، پشتیبانی نهادی و فرهنگ توسعه دهنده سریع استارت آپ، یک طوفان کامل برای نوآوری های کارآفرینی در روسیه را برای دهه آینده ایجاد می کند. در همین حال، سازمان هایی که کارآفرینان جوان را قادر می سازند، عبارتند از Skolkovo، OPORA روسیه، مرکز کارآفرینی و GSEA. با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس داشته باشید تا کارشناسان ما شما را در  مورد کارآفرینی در روسیه و کلیه امور مهاجرتی راهنمایی کنند.

یک دیدگاه برای “کارآفرینی در روسیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *