دانمارک

پناهندگی در دانمارک

پناهندگی در دانمارک اخیرا از آن جهت مورد توجه برخی از مردم قرار گرفته است که این کشور به عنوان عضوی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی در سال های اخیر رشد و توسعه ی چشمگیری یافته است. دانمارک همچنین بین دو تا از محبوب ترین مقاصد اروپایی پناهجویان یعنی آلمان و سوئد قرار گرفته است و می تواند از این جنبه نیز لحاظ گردد.

اگرچه پناهجویان کمتری دانمارک را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کرده اند ولی درصد قابل توجهی از درخواست های پناهندگی مورد پذیرش دولت دانمارک قرار گرفته است. البته در سال های اخیر و به دلیل افزایش شدید تعداد پناهجویان به اروپا، دولت دانمارک نیز سیاست های سخت گیرانه ای را نسبت به این مساله در پیش گرفته است.

پروسه ی پناهندگی در دانمارک، فرآیندی معمولا طولانی است اما می تواند از یک پرونده تا پرونده ی دیگر متفاوت باشد. بطور کلی، نتایج بسیاری از پرونده های پناهندگی با بررسی و ارزیابی اطلاعات شخصی پناهجو مشخص می گردد زیرا به ندرت ممکن است شواهد مشخصی به دست آید که نشان دهد جان فرد حقیقتا در معرض خطر است. بنابراین ضروری است گه پناهجو مخصوصا به هنگام مصاحبه، حداکثر مدارک را ارائه نموده و پاسخ هایی دقیق و کامل به پرسش ها بدهد. پاسخ هایی که به خوبی و به وضوح، موید صحت و سقم ادعای وی باشد.

 

 

شرایط پناهندگی در دانمارک

همانند سایر کشورهای دنیا و مبتنی بر روح کنوانسیون ژنو، پناهندگی در دانمارک نیز بر اساس امور بشر دوستانه و با هدف حمایت از افرادی است که به صِرف داشتن عقیده ای متفاوت با باور حاکمه در هر یک از زمینه های دینی، سیاسی و غیره در معرض خطر جدی و یا حتی مرگ هستند. افرادی که در واقع، مجرم نیستند و تنها محکوم به داشتن دیدگاه متفاوت هستند.

این امر، نیازمند احراز برای مسئولان اداره خدمات مهاجرت دولت دانمارک است و در صورت متقاعد نشدن آن ها با درخواست پناهجو موافقت نخواهند کرد.

پناهجو لازم است که اولا حقیقتا واجد شرایط تعریف شده ی پناهندگی در دانمارک باشد و نسبت به این امر به مثابه آخرین راهکار و راه نجات اقدام کرده باشد. ثانیا در صورت امکان، از طریق قانونی وارد کشور مقصد شود و درخواست خود را ارائه نماید و ثالثا تا جای ممکن، مدارکی دال بر مدعای خویش آماده کرده و به در جلسه ی مصاحبه، ارائه نماید و همچنین بطور دقیق و کامل وضعیت و شرایط خود را بیان نموده و به پرسش هایی که کارشناس مربوطه از او می پرسد پاسخ دهد.

صداقت در قول و قانون مندی در عمل، دو رکن مهمی است که نقش تعیین کننده ای در پذیرش درخواست پناهجویان دارد و به عبارتی می توان گفت که هر پرونده ی پناهندگی لاجرم متضمن این دو امر است. حصول و احراز آن ها در کنار مسائل بشر دوستانه، عوامل اصلی اعطای پناهندگی به پناهجویان است.

آشکارا امور منفعت طلبانه ای مانند سیاست های توسعه گرایانه ی اقتصادی یا کاستن از عوارض کمبود جمعیت و نیروی کار متناسب با آن برنامه های اقتصادی، نیز انگیزه ی مضاعفی برای پذیرش مهاجران است.

 

پروسه پناهندگی در دانمارک

پناهجویانی که به هر طریقی به خاک دانمارک رسیده اند، یعنی چه آنانی که قبلا ویزا گرفته و بصورت قانونی وارد خاک آن کشور شده اند و چه آنانی که بدون ویزا و بصورت غیر قانونی وارد خاک آن کشور شده اند، می باید اکنون وارد پروسه ی درخواست پناهندگی گردند و امیدوار باشند که با جلب نظر موافق مسئولین آن کشور، اجازه ی کار و زندگی در آن جا را بدست آورند.

در پروسه درخواست پناهندگی از دانمارک، چند مرحله‌ی دشوار وجود دارد. ابتدا مرجع مسئول برای ارائه‌ی درخواست پناهندگی است که اداره‌ی مهاجرت می باشد و سپس هیئت رسیدگی به تقاضای تجدید نظر (Refugee Appeals Board) می باشد.

نخستین گام در طی کردن پروسه ی پناهندگی در دانمارک همانند بسیاری از کشورهای دیگر، مراجعه به اداره پلیس و ثبت نام است. همچنین او می تواند به مرکز موسوم به Sandholm که بزرگترین مرکز اسکان پناهجویان خارجی در کپنهاگ دانمارک است، مراجعه نمایند. در این مرحله، پلیس سوالات مختصری راجع به علت و انگیزه ی درخواست پناهندگی و همچنین مسیری که از آن طریق خود را به خاک کشور دانمارک رسانده از پناهجو می پرسد و سپس عکس و اثر انگشت وی را می گیرد و در سیستم جامع اروپایی (EURODOC) آن را بررسی می کند تا ببیند آیا در  طول مسیر، پناهجو در خاک کشور دیگری شناسایی و ثبت شده است یا خیر؛ که اگر قبلا شناسایی شده باشد، طبق قانون دوبلین به آن کشور بازگردانده می شود و آن کشور، مسئول رسیدگی به وضعیت پناهجو و تعیین تکلیف وی می باشد. آنگاه پناهجو در مرکز پناهجویان اسکان داده شده و از کمک پولی دولت و غذای رایگان بهره مند می گردد.

در مرحله ی بعدی زمانی برای اولین مصاحبه با پناهجو تعیین می گردد. مصاحبه ی اول توسط اداره ی مهاجرت دانمارک انجام می شود و به موجب آن، ایشان تصمیم می گیرند که آیا درخواست پناهندگی در دانمارک که وی ارائه کرده است، مورد بررسی قرار بگیرد یا خیر. در این مصاحبه، بطور تفصیلی به جزئیات پرداخته می شود و ممگن است حتی یک روز زمان ببرد.

اگر اداره ی مهاجرت با درخواست وی مخالفت کند، پرونده بطور خودکار به هیات تجدیدنظر پناهندگی (the Refugee Appeal Board) ارسال می گردد که دومین مرجع رسیدگی به درخواست پناهندگی در دانمارک می باشد. در این مرحله، وکیل رایگان در اختیار پناهجو قرار می گیرد و او می تواند به همراه وکیل و مترجم در جلسه شرکت کرده و بطور شفاهی و مبسوط، وضعیت و دلایل خود را بیان کند.

اگر مرجع دوم نیز درخواست وی را رد کند، آن پرونده تنها در صورتی دوباره گشوده خواهد شد که پناهجو، مدارک و شواهد جدیدی را به دست آورده و بتواند ارائه کند.

نهایتا این که اگر در هر مرحله ای و به هر طریقی، درخواست او پذیرفته شود می تواند طی جدول زمانی، مجوز اقامت در کشور دانمارک را دریافت کند و به کار و زندگی در آن جا بپردازد. ولی اگر به هیچ نحوی پذیرفته نشود، به ناچار باید خاک آن کشور را ترک کند.

 

جمع بندی

همانطور که بطور خلاصه بیان شد، پناهندگی در دانمارک قدری پیچیده و طولانی است که خصوصا در این سال های اخیر و با تشدید میزان پناهجویان، طولانی تر نیز شده است. همچنین این افزایش پناهجویان موجب اتخاذ سیاست های مهاجرتی سخت گیرانه از سوی ولت آن کشور نیز گردیده است چرا که موج ورود پناهجویان به هر کشوری، سبب به وجود آمدن مشکلات عدیده ی اجتماعی و اقتصادی می گردد و بنابراین دولت ها ناچار به تغییر رویکردهای مقطعی یا حتی میان مدت خواهند شد.

در آخر و مجددا تاکید می کنیم که پناهندگی، بر خلاف باور عامه مردم، گران ترین و خطرناک ترین روش مهاجرت است و این که اصلا مخصوص گروه خاص و اندکی از افراد جامعه است. اگر حقیقتا مجبور به این کار نیستید، مبادرت به آن نکنید و قبل از هر اقدامی نیز حتما با وکلا و کارشناسان مهاجرت مشورت نمایید.

 

Related Posts

2 دیدگاه برای “پناهندگی در دانمارک

  1. ریحانه گفت:

    عالی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *