مهاجرت تحصیلی ترکیه

پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

در چند سال اخیر پزشکی در ترکیه مورد توجه بسیار قرار گرفته است. همانطور که میدانید در کشور ما پزشکان با توجه در آمد بالا و امکانات رفاهی خوب جز قشرهای مرفه کشور ما میباشند همین امر و امکانات رفاهی  و آموزشی بالای کشور تر کیه و باتوجه به نزدیک بودن این کشور به کشور ما  و نزدیک بودن به قاره اروپا تحصیل در رشته پزشکی ترکیه باعث شده که خیر عظیمی از مردم کشور ما در فکر تحصیل در رشته پزشکی باشند.

اگر شما هم متمایل به تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه باشید میتوانید با مراجعه به سایت حقوقی شرکت سفیران سروش سعادت و تماس با وکلا و کارشناسان زبده و مجرب ما از اطلاعات راجع به اخذ اقامت در ترکیه و تحصیل در رشته  پزشکی در این کشور بهره ببرید.

شروط لازم برای تحصیل در رشته پزشکی کشور ترکیه

از آنجا که به دلیل محبوبیت رشته پزشکی و امکانت تحصیلی و اموزشی بالا دانشگاه های تر کیه سبب محبوبیت زیادی در علاقه مندان این رشته  در کشور ترکیه  شده و علاوه بر ایرانیان اهالی کشور ترکیه و حتی دیگ ر کشور ها باعث رقابت تنگا تنگ و سختی میان علاقه مندان گردیده که باعث به وجود اوردن ارمونهای سختی در این کشوز شده است.

اما از انجا که همه ساله در کشور ما دانش اموزانی با سطح کیفی بسار بالا موفق به قبولی در رشته پزشکی در ایران نمیشوند تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه که دارای امکانات بالایی میباشد یک شانس خوب به حساب می آید که معمولا تجربه نشان داده علارقم آزمون دشواری که در کشور ترکیه برگزار میشود ولی دانش آموزان با استعداد ایرانی در این آزمون موفق میشوند.

شرح تفصیلی ازمونهای ورودی پزشکی کشور ترکیه(YOSوSAT)

شرط نخستین برای حضور در این ازمونها داشتن مدرک دیپلم یا تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی یا اشتغال به تحصیل د رسال سوم دبیرستان میباشد و شرط دیگر قبولی در ازمونهای YOS یا SAT کشور ترکیه میباشد و هم اکنون قصد ما بر توضیح این دو ازمون میباشد.

شرح تفصیلی آزمونهای رشته پزشکی در ترکیه YOSوSAT

شرح تفصیلی آزمون YOS

این ازمون در کشور ترکیه یک آزمون فراگیر و همه جانبه تر میباشد به صورتی که اکثر دانشگاه ها نتیجه این ازمون را ملاک عمل میدانند در این ازمون شرط سنی وجود ندارد و این ازمون دو مرحله ای میباشد سوالات این ازمون هم در دو بخش طرح میشود. یک بخش این ازمون شامل درسهای ریاضی، هندسه و هوش میباشد که  سوالات این ازمون به دو زبان انگلیسی و ترکی طرح میشوند و بخش دیگر این سوالات برای سنجش میزان یادگیری زبان ترکی میباشد که مخصوص متقاضیانی هست که علاقه مند به ادامه تحصیل  به این ربان میباشند.

در این آزمون نتیجه را با نمرات A،B،C نشان میدهند اخیرا و ازچند سال (حدود شش سال) پیش هر دانشگاه  به صورت جداگانه متصدی برگزاری ازمون اختصاصی برا ی خود میباشد زمان برگذاری این ازمون به تاریخ کشور ما معمولا فروردین ماه میباشد و زمان اعلام نتایج معمولا بین دو هفته تا یک ماه طول میکشد که حدودا اردیبهشت ماه میباشد.

شرح تفصیلی آزمون SAT

این ازمون که به مراتب از ازمون YOS دشوار تر است و دارای سطح بالاتری میباشد و دانشگاه های معتبر تر ی که سطح ازمون YOS را نمیپذیرند. ازمون SAT را قبول میکنند مثل دانشگاه های کشور امریکا و دانشگاه معروف حاجت تپه ترکیه این ازمون فقط به زبان انگلیسی گرفته میشود  ومنابع این ازمون  شامل دروس ریاضی، نگارش و درک مطلب میباشد  نمره هر قسمت از این ازمون از عدد هشتصد محاسبه میشود و معمولا این ازمون در همه دانشگاه ها برگذار نمیشود به جز دانشگاه هایی که ازمون پزشکی در ان گرفته میشود.

این ازمون در طول سال چهار بار برگذار میشود.ارائه مدر ک زبان پس از قبولی در این ازمون الزامی است و ختی مدرک با توجه به زبان مورد نظر متفاوت است پس از اینکه زبان انتخابی شما زبان انگلیسی باشد ارائه مدرک تافل با نمره هشتادیا مدرک ایلس با نمره تقریبی شش الی شش و نیم الزامی است.

 اعلام لیست معتبرترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

طبق لیست ارائه و تائید شده از وزارت بهداشت ایران دانشگاه هایی که دارای مدارک معتبر  میباشند عبارتند از:

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه غازی
 3. دانشگاه اژه
 4. دانشگاه اناتولی
 5. دانشگاه اولوداغ
 6. دانشگاه چکورووا
 7. دانشگاه مر مره
 8. دانشگاه عثمان غازی
 9. دانشگاه تراکیا
 10. دانشگاه ایلول نه
 11. دانشگاهمایس سامون نوزده
 12. دانشگاه سلجوغ
 13. دانشگاه کارادنیز
 14. دانشگاه خاور میانه شهر انکارا
 15. دانشگاه فاتح
 16. دانشگاه تراکیا
 17. دانشگاه استانبول

ویژگیهای متمایز کننده دانشگاه های دارای رشته پزشکی در ترکیه

بهترین ویژگی و مزیت تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه برای ما ایرانیان این میباشد که اگر موفق به اخذ مدرک از این کشور شوید مدرک اخذ شده شما اگر از هفده دانشگاه معتبر ذکر شده در بالا باشد در کشور خودمان نیز قابل قبول است  و علاوه بر این مجوز بین الملی برای معالجه  را کسب میکنید.

ویژگی دیگر تحصیل در این کشور قیمت مناسب تحصیل در رشته پزشکی میباشد به صورتی که به طور میانگین  و تقریبی مبلغی ما بین  تنها هزار تا دو هزار دلار  که پرداخت انهم به صورت سالیانه میباشد البته نا گفته نماند که این مقدار هزینه در دانشگاه های خصوصی این کشور بیشتر میشود .

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *