مهاجرت کاری نروژ

ویزای کار نروژ

ویزای کار نروژ

به طور کلی در حقوق بین الملل دو نوع ویزای کار تعریف شده است. نوع اول که به احتمال زیاد برایتان بسیار آشناست دریافت ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرما می باشد، و نوع دوم ویزای جستجوی کار است. با توجه به درخواست متقاضیان ویزای کار نروژ موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را جهت ارائه اطلاعات مفید در این زمینه گردآوری نموده است.

انواع ویزای کار

در نوع اول، شخص متقاضی تمام تلاش خود را می کند تا بلکه بتواند از یک کارفرما در کشوری که مایل به مهاجرت به آن است، پیشنهاد شغلی دریافت کند. امروزه در تمام کشورهای پیشرفته ی دنیا قوانین سختگیرانه ای از سوی دولت ها در نظر گرفته شده است تا بر مبنای حمایت از نیروی کار داخلی عمل کرده و اگر برای یک موقعیت شغلی فردی در خود آن کشور هست دیگر کارفرما نتواند و اجازه نداشته باشد که یک نیروی کار خارجی را استخدام کند. یکی از قوانین بارز من باب این موضوع در کشور های اروپایی  اجرا میشود و آن آگهی کردن پوزیشن شغلی از سوی کارفرمایست که میخواهد برای آن موقعیت شغلی به یک نیروی کار خارجی پیشنهاد شغلی بدهد. به عنوان مثال سه ماه در کشور خودش و اگر نیروی کاری پیدا نشد برای آن موقعیت شغلی، سه ماه دیگر نیز در اتحادیه اروپا آگهی نماید که در مجموع می شود شش ماه.  بنابراین دریافت اجازه ی اقامت کاری از طریق داشتن پیشنهاد شغلی تا حدی دشوار خواهد بود.

در نوع دوم، فرد متقاضی به واسطه ی مهارت های شغلی که دارد یک ویزای میان مدت و یا گاها بلند مدت دریافت می کند که اصطلاحا ویزای جستجوی کار نامیده میشود. به عبارتی، این ویزا به شخص دارنده ی آن این امکان را میدهد که در کشور مقصد به جستجوی کار بپردازد و اگر موفق شود نظر کارفرمایی را جلب کرده و با او قرارداد کاری ببندد، اجازه ی اقامت کاری آن کشور را دریافت نماید. این نوع از ویزای کار دارای امتیازاتی ست که به جرات می توان گفت این ویزا را به یکی از پرطرفدارترین طرق مهاجرت تبدیل کرده است. یکی از بارزترین امتیازات این ویزا اینست که اگر کارفرما بخواهد شخصی را که ویزای جستجوی کار دارد استخدام کند، دیگر نیاز به آگهی کرد آن پوزیشن شغلی نخواهد داشت. بنابراین اغلب کارفرماها تمایل زیادی به استخدام نیروی کار خارجی دارند که ویزای جستجوی کار دارند، در مقایسه با اینکه بخواهند برای نیروی کار خارجی پیشنهاد شغلی صادر نمایند.

ویزای کار نروژ

اگر مایل به دریافت اجازه ی اقامت کاری در کشور نروژ هستید می بایست از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت کنید. چرا که در حال حاضر کشور نروژ ویزای جستجوی کار را ارائه نمی دهد. پس از صدور دیشنهاد شغلی از سوی کارفرما در کشور نروژ، در ابتدا این موقعیت شغلی به مدت سه ماه در نروژ و اگر شخصی یافت نشد که به عنوان نیروی کار داخلی استخدام شود، سه ماه نیز در اتخادیه اروپا آگهی شود. در نهایت اگر در طول این مدت زملن شش ماهه شخصی این پوزیشن شغلی را پر نکندم این موقعیت به فرد متقاضی که پیشنهاد شغلی برای او صادر شده است داده می شود. به طور کلی بهتر است برای بالا بردن شانس موفقیت در این مسیر، نامه ی پیشنهاد شغلی طوری نوشته شود که به شرایط فرد درخواست دهنده بخورد. نکته ی مهم دیگر این است که کارفرما علاوه بر ارائه ی پیشنهاد شغلی و آگهی کردن آن، می بایست تمام جزئیات مالیات خود را به دولت ارائه دهد.

اگر در داخل خاک نروژ هستید و یکی از انواع اقامت های قانونی را دارید، راحت تر از سایر افرادی اقدام می کنید که خارج از کشور کانادا برای دریافت اقامت کاری درخواست می دهند. به عنوان مثال، اگر فردی با ویزای دانشجویی وارد کشور نروژ شده باشد و در حین تحصیل و یا پس از اتمام دوره ی تحصیلی اش از یک کارفرمای نروژی در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت کند، نیروی کار داخل کشور محسوب شده و دیگر نیاز نیست این موقعیت شغلی سه ماه در نروژ و سپس سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی شودتا در نهایت در صورت عدم وجود نیروی کار مناسب برای این شغل، فرد بتواند قرارداد کاری را با کارفرما بسته و اقامت کاری این کشور را دریافت نماید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار نروژ

  • پاسپورت معتبر با اعتبار بالای شش ماه
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • نامه ی پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کشور نروژ
  • اسناد و مدارک لازم و کافی برای اثبات قرارداد کاری عقد شده بین کارفرما و فرد متقاضی

مدت اعتبار ویزای کار نروژ

معمولا اجازه ی اقامت کاری و یا اصطلاحا ویزای کار نروژ همانند سایر کشور های حوزه ی شنگن به مدت قرارداد کاری بسته شده بین فرد متقاضی و کارفرما صادر می شود.  آنچه که بیشتر اتفاق می افتد اینست که فرد پس از عقد قرارداد کاری با کارفرما یک ویزای یک ساله دریافت میکند. سپس اگر قرارداد وی تمدید شود یک ویزای یک ساله ی دیگر و اگر این اتفاق باز هم رخ دهد این بار یک ویزای سه ساله می گیرد. بنابر این مادامی که فرد به صورت قانونی در کشور نروژ مشغول به کار است اجازه اقامت کاری تمدید خواهد شد.

به طور کلی در اکثر کشورهای حوزه ی شنگن، فردی که به صورت قانونی مهاجرت کرده و حدودا پنج سال اقامت کاری در یکی از این کشورها داشته است، می تواند برای دریافت پاسپورت این کشور درخواست دهد و در صورتی که از لحاظ سیاسی و امنیتی مشکلی نداشته باشد در غالب موارد موفق به دریافت تابعیت آن کشور خواهد شد. لازم به یادآوری ست که کشور های حوزه ی شنگن و اتحادیه اروپا تک تابعیتی نبوده و به عنوان مثال یک ایرانی می تواند هم تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده و هم تابعیت یکی از این کشورها را دریافت نماید.

کلام آخر

با توجه به شرایط سخت دریافت پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای نروژی و تبدیل آن به ویزای کار نروژ، پیشنهاد ما اینست که ابتدا از طریق ویزاهای تحصیلی وارد کشور شده سپس به جستجوی کار بپردازید و یا اگر به طور کلی مایل به اخذ ویزای کار حوزه ی شنگن هستید برای ویزای جستجوی کار موجود در این منطقه اقدام نمایید که با شانس بالایی به موفقیت است خواهید یافت.

Related Posts

یک دیدگاه برای “ویزای کار نروژ

  1. علی گفت:

    مطلب مفیدی بود.راجه به ویزاهای دیگر نروز هم مقاله بزارید.مرسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *