مهاجرت کاری آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان راه ارزنده ای برای رسیدن به کار در آلمان است. در ابتدا ویزای جستجوی کار آلمان، معرفی و سپس شرایط دریافت آن بررسی خواهد شد. امروزه جویندگان کار بسیاری خواهان یافتن شغلی مناسب در آلمان و بهره مندی از مزایای زندگی در این کشور هستند. این نوشتار، با تشریح ویزای جستجوی کار آلمان، راهنمایی خواهد بود تا افراد متقاضی دریافت ویزای جستجوی کار آلمان ابتدا با یکی از روش­های یافتن شغل در این کشور آشنا شوند

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی، ویزای کاری آلمان را با ویزای جستجوی کار آلمان، اشتباه می­گیرند. چنانچه مخاطبان محترم، نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارند، پیشنهاد می­شود ضمن مطالعه مقاله ویزای کاری آلمان، با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند و به کمک کرشناسان توانمند این موسسه، اطلاعات دقیق­تر و جامع­تری، چه در خصوص ویزای جستجوی کار آلمان و چه در مورد ویزای کاری آلمان، دریافت کنند. امید است متقاضیان کار در آلمان، با انتخاب روشی مناسب، هم در وقت و هزینه خود، صرفه­جویی کنند و هم در کسب نتیجه دلخواه خود موفق عمل نمایند.

جستجوی کار در آلمان

 • جمهوری فدرال آلمان، صاحب پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان و یکی از پر رونق ترین و بزرگترین کشورهای اتحادیه اروپا است.
 • این کشور نه تنها برای گردشگران، جذاب است بلکه پر از پیشرفت و نوآوری است.
 • آلمان نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد و به لطف اقتصاد پایدار خود، توانسته با ایجاد فرصت­های شغلی بسیار، جویندگان کار بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به سمت خود بکشاند.
 • متقاضیان کار در آلمان پیش از دریافت ویزای کاری این کشور، لازم است یک موقعیت شغلی در این کشور، برای خود مهیا کنند.

برای این کار دو روش وجود دارد:

 1. جستجوی کار در آلمان از خارج آلمان
 2. جستجوی کار در آلمان در داخل آلمان

جستجوی کار در آلمان از خارج از مرزهای آن

نخست آنکه از خارج از آلمان برای یافتن شغل مد نظر خود اقدام کنند. در آلمان نیز همچون سایر کشورهای اتحادیه اروپا، عرضه یک فرصت شغلی تابع رویه استانداردی است. این رویه به این صورت است که ابتدا آن شغل در داخل آلمان و به مدت سه ماه آگهی می­شود. در صورتی که تا سه ماه فرد واجد شرایطی از داخل آلمان برای آن اعلام آمادگی نکند، آگهی برای سه ماه دیگر و اینبار در اتحادیه اروپا، تکرار می­شود.

چنانچه در این مرحله نیز کسی متقاضی دریافت آن شغل نبود، نوبت به افراد خارج از اتحادیه اروپا می­رسد. در مرحله دوم، افراد مقیم اتحادیه فرصت دارند تا شانس خود را برای گرفتن آن شغل، امتحان کنند. همانطور که پیداست با این روش احتمال رسیدن این فرصت شغلی به افراد خارج از اتحادیه اروپا بسیار پایین است.

جستجوی کار به صورت حضوری در آلمان

در روش دوم، فرد می­تواند در کشور آلمان حضور پیدا کند و حضوراً برای یافتن شغل مورد نظرش تلاش نماید. برای این مقصود، دولت فدرال آلمان ویزایی در نظر گرفته است که به فرد این فرصت را می­دهد تا به مدت 6 ماه در این کشور حضور پیدا کند و به جستجوی کار در آلمان بپردازد. این ویزا، ویزای جستجوی کار نامیده می­شود. دارنده ویزای جستجوی کار آلمان، صرفاً مجوز جستجو کار را دارد و حق کار کردن طی این مدت را ندارد.

به عبارت دیگر، برای فردی که در نهایت به دنبال حضور در آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان است، ما حصل این فرصت 6 ماهه، باید پیدا کردن یک موقعیت شغلی و کسب مدرکی باشد که نشان­دهنده قرارداد کاری با یک کارفرما است. بدیهی است در صورت نیافتن موقعیت شغلی در پایان فرصت تعیین شده، فرد باید به کشور خود بازگردد. برای درخواست مجدد این ویزا، باید 6 ماه از زمان خروج فرد از آلمان گذشته باشد.

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

 • چنانچه تخصص فرد و سوابق تحصیلی وی مطلوب باشد می تواند بدین منظور اقدام نماید.
 • داشتن مدرک زبان آلمانی نیز، اگرچه یک الزام نیست اما شانس دریافت این ویزا را افزایش می­دهد.
 • در برخی مشاغل و به جای زبان آلمانی، زبان انگلیسی هم کارآیی دارد.
 • البته سن هم نقش مهمی دارد و معمولا تا چهل سال قابل انجام است.
 • مجموعا چهار عامل: سن، تحصیلات، سابقه کار مرتبط و زبان مورد نیاز است.

محدودیت­های ویزای جستجوی کار آلمان

فرد دارنده این ویزا، امکان همراه بردن اعضای خانواده خود به آلمان را ندارد. ولی در صورت یافتن کار، امکان همراهی خانواده نیز هست. در ضمن چنانچه فرد نتواند در موعد مقرر کار پیدا کند شانس تبدیل ویزای خود به ویزای کاری را از دست داده و باید به کشور خود بازگردد به عبارتی امکان تمدید این ویزا وجود ندارد.

مدارک لازم اخذ ویزای جستجوی کار آلمان

 • تکمیل فرم درخواست اقامت/ویزای بلند مدت
 • عکس پاسپورتی به ابعاد (35 در 45 میلی متر(
 • پاسپورت معتبر به همراه دو کپی از صفحات سوم و چهارم آن
 • شناسنامه (ترجه آلمانی یا انگلیسی شناسنامه)
 • مدرکی که نشان­دهنده محل اقامت فرد در آلمان است (مانند رزرو هتل یا دعوتنامه بستگان)
 • مدارک تحصیلی (ترجمه آلمانی یا انگلیسی مدارک تحصیلی)
 • تاییدیه اعتبار مدرک تحصیلی در آلمان
 • مدارک مربوط به سوابق کاری و فعالیت های شغلی در ایران به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدارکی که نشان دهنده توان مالی شخص برای پرداخت کل هزینه اقامتش طی این دوره است. این مدرک شامل گواهی بانکی که نشان دهد حداقل 4320 یورو در حساب شخص وجود دارد.
 • گواهی تایید معلومات زبان آلمانی یا انگلیسی در صورت وجود
 • گواهی بیمه درمانی معتبر مسافرتی که در زمان ارائه ویزا باید صورت بگیرد و حداقل 30000 یورو اعتبار داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد با معرفی، بررسی شرایط، محدودیت­ها و مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار آلمان، برای علاقمندان به اشتغال در این کشور، یکی از روش­های یافتن شغلی مناسب، تشریح شود. چنانچه مخاطبین محترم پس از مطالعه این مقاله نیاز به اطلاعات بیشتری دارند، می­توانند با مراجعه به کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، اطلاعات خود را دقیق­تر و جامع­تر کنند. متخصصین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بر اساس شرایط مراجعه کننده، بهترین روش­های ممکن را در راستای اهداف وی، پیشنهاد خواهند کرد و در تمامی مراحل، در کنار او خواهند بود.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جزء بهترین موسسات حقوقی کشور می باشد. این موسسه آماده پاسخگوی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به شما دوست و هموطن عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل و مشاوره در هر یک از حوزه­های مرتبط که مورد نیاز شما باشد را دارد.

Related Posts

3 دیدگاه برای “ویزای جستجوی کار آلمان

 1. رها گفت:

  چقدر مطالب بود بسیار استفاده. کردم

 2. ریحانه گفت:

  ممنون از مشاوره های خوبتون

 3. هدایتی گفت:

  ویزای جستجوی کار در آلمان واقعا فرصت خوبیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *