مهاجرت به کشور ترکیه

ویزای ترکیه

ویزای ترکیه

ترکیه کشوری در همسایگی ایران است که به مقصدی برای گردشگران ایرانی و گردشگران بین المللی تبدیل شده است. شهروندان ایرانی بدون اخذ ویزای ترکیه می ­توانند به این کشور سفر نموده و به مدت 90 روز در این کشور اقامت گزینند. اما اجازه تحصیل و کار و نخواهند داشت. تنها اجازه بازدید از ترکیه به آنان داده شده است. دولت ترکیه برای افرادی که قصد سفر و مهاجرت به این کشور را دارند ویزاهای مختلفی صادر می­ نماید. از جمله این ویزاها می ­توان به ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و ویزای ازدواج ترکیه اشاره نمود. دوستان می ­توانند با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه مهاجرت به این کشور مشاوره نمایند.

انواع ویزای ترکیه

ترکیه دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است و سالانه گردشگران زیادی از سایر نقاط جهان به این کشور سفر می ­نمایند. از همین رو این کشور در بخش صنعت تورسیتم رشد بسیاری نموده است و دانشجویان و افرادی که قصد انجام کار در ترکیه را دارند، می­ توانند از فرصت های شغلی در این بخش استفاده نمایند. همچنین افراد زیادی با اخذ ویزای سرمایه گذاری ترکیه به این کشور مهاجرت نموده و در صورت موفقیت در فعالیت های تجاری آنها به راحتی می­توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

همان طور که در مقدمه بیان شد دولت ترکیه برای ورود اتباع خارجی به این کشور ویزاهای مختلفی صادر می­ نمایند. این ویزاها به صورت Single و Multiple صادر می­ گردد که براساس این افراد می­ توانند با اخذ یک ویزا تنها یک بار و در برخی موارد با اخذ یک ویزای اجازه چند بار وورد و خروج به ترکیه را خواهد داشت.

انواع ویزای ترکیه عبارتند از:

 • ویزای گردشگری
 • ویزای تجاری
 • ویزای دانشجویی
 • ویزای کاری
 • ویزای پژوهش در ترکیه

روادید توریستی ترکیه

این نوع ویزای ترکیه به صورت Single صادر می­ گردد و افراد پس از یک بار ورود به ترکیه و ترک این کشور باید برای ورود مجدد، این ویزا را تهیه نماید. همان طور که می­دانید اتباع ایرانی بدون اخذ ویزا می ­توانند به مدت 90 روز به ترکیه سفر نمایند. اما شهروندان سایر کشورها که جهت گردشگری به این کشور سفر می­ نمایند، تنها با اخذ ویزای توریستی ترکیه اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت.

روادید کاری ترکیه

آن دسته از افرادی که علاقمند به انجام کار در ترکیه هستند، می ­بایست ویزای کاری ترکیه ر اخذ نمایند و لازمه اخذ این ویزا دارا بودن از یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی در ترکیه است. پس از اخذ دعوتنامه کاری افراد می ­توانند به سفارت ترکیه در کشور مبدأ خود مراجعه و برای ویزای کاری این کشور درخواست نمایند. مدت زمان اعتبار این ویزا بسته به قراردادکاری فرد با کارفرمای مورد نظر در ترکیه می­ باشد و پس از اتمام قراردادکاری و در صورت تمایل به انجام کار در ترکیه این افراد می ­توانند با مراجعه به وزارت کار ترکیه نسبت به تمدید اعتبار ویزای خود اقدام نمایند. ناگفته نماند افراد برای انجام کار در ترکیه علاوه بر اخذ ویزای کاری، مجوز انجام کار در ترکیه را نیز باید دریافت نمایند. که برای هر شغلی یک مجوز جداگانه صادر می ­گردد.

تحصیل و ویزای ترکیه

ترکیه دارای دانشگاه های معتبر بسیاری می­ باشد که از رنکینگ های بالایی در جهان برخوردار هستند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور باید روادید تحصیلی این کشور را اخذ نمایند که قبل از اقدام به درخواست ویزای تحصیلی دانشجویان باید ابتدا درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه ارسال نمایند و پس از موافقت دانشگاه مورد نظر و ثبت نام دانشجو، فرد می­ تواند برای اخذ روادید تحصیلی این کشور اقدام نماید. مدت اعتبار ویزای تحصیلی ترکیه به صورت 1 ساله می باشد.

تحصیل و ویزای ترکیه

ویزای ترکیه به صورت تجاری

این ویزا همانند روادید توریستی این کشور یک بار ورود و دارای اعتباری 90 روزه می­ باشد. سرمایه گذاران و یا کارآفرینانی که قصد سرمایه گذاری و یا ایجاد کسب و کار در ترکیه را دارند، برای اخذ اقامت طولانی مدت باید ابتدا فعالیت و کسب و کار خود را به مقامات این کشور ثابت نمایند و پس از تأیید فعالیت های خود به آنان اقامت طولانی مدت داده خواهد شد. سرمایه گذارانی که بتوانند در مدت 5 سال در کسب و کار خود موفق عمل نمایند، می­توانند برای اقامت دائم ترکیه اقدام نمایند.

روادید پژوهشی ترکیه

این ویزا یکی دیگر از روادید این کشور بشمار می رود که پژوهشگران و محققان برای کارهای تحقیقاتی و یا حفاری باستان شناسی به این کشور مراجعت می­ نمایند. در برخی مواقع پژوهشگران به صورت گروهی به این کشور سفر می­ نمایند که باید تمامی اعضای تیم یک نسخه کپی از پاسپورت خود را به همراه عکس های پاسپورتی برای اخذ این ویزا به سفارت ترکیه تحویل نمایند. پس از این که مدارک آنان توسط این اداره تأیید گردید، می­ بایست هزینه های بررسی پرونده گروه پرداخت گردد. محققان به جای ارائه دعوتنامه کاری که برای اخذ ویزای کاری به سفارت ارائه داده می ­شود، می­ توانند نامه ای از سوی موسسه و یا موزه ای که پژوهش تیم تحقیقاتی را حمایت می ­نماید را ارائه نمایند. برای اخذ این نامه افراد می­ توانند درخواست خودا را به وزارت ارشاد و فرهنگ در این کشور ارسال نمایند.

هزینه زندگی در ترکیه

در قسمت هزینه خوراک در این کشور برای افرادی که خواهان اخذ روادید ترکیه هستند به شرح زیر می باشد:

اقلام  هزینه به TL (لیر ترکیه)
یک وعده غذا در رستوان معمولی 25.00
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی 90.00
McMeal در McDonalds 20.00
کاپوچینو 10.58
کوکا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 3.89
آب (0.33 لیتر بطری) 1.35
شیر، (1 لیتر) 15.80
یک قرص نان 500گرمی 2.18
1کیلو گرم برنج سفید 3.87
تخم مرغ 12 عدد 8.87
1کیلوگرم پنیر محلی 14.46
1کیلوگرم سینه مرغ 9.80
1کیلوگرم گوشت گاو 28.08
1کیلوگرم سیب زمینی 1.65

مدارک لازم جهت اخذ ویزای ترکیه

تمامی افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت به ترکیه را دارند باید مدارک زیر را برای اخذ روادید به سفارت این کشور ارائه نمایند:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست روادید
 • ارائه 2 قطعه عکس
 • دعوتنامه یا پیشنهاد کاری
 • ارائه گواهی سلامت فرد
 • ارائه بلیط رزرو برگشت و یا مدارکی که توان مالی فرد را برای برگشت از ترکیه بیان می ­نماید.
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی فرد را برای مدت زمان اقامت وی در ترکیه ثابت می­ نماید.
 • پرداخت هزینه های بررسی ویزا

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند می توانند جهت اخذ پاسخ به سوالات، با کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادتتماس بگیرند، آنها پاسخگوی تمامی سوالات متقاضیان گرامی در زمینه ویزای ترکیه می­ باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *