مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » اسلواکی » هزینه ی زندگی در اسلواکی

هزینه ی زندگی در اسلواکیهزینه ی زندگی در اسلواکی:کشور اسلواکی در اروپای مرکزی واقع شده است. و توسط کشورهای مجارستان، چک، اوکراین، اتریش و لهستان احاطه شده است. شهر براتیسلاوا به عنوان پایتخت این کشور نامگذاری شده. زبان مردم کشور اسلواکی، اسلواک بوده و جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر در این کشور روزگار میگذرانند. هزینه های زندگی در اسلواکی، کشوری که صنعت و تکنولوژی در آن با آلمان مدرنیته فاصله زیادی دارد بسیار پایین است. کشوری با هوایی مطبوع، خیابانهایی عریض و طویل با کوچه پس کوچه های سنگفرش و رودخانه هایی کوچک و بزرگ که از وسط شهرها میگذرد و مجسمه هایی باستانی و زیبا، همه و همه شما را مجاب میکند که با مردمش به گپ و گفتگو نشسته و با خوردن استکانی چای از زیبایی های خدادادیش لذت ببرید.کشوری که با اکثر کشورهای قلب اروپا کمتر از ۲ساعت فاصله دارد. برای مثال براتیسلاوا و وین کمتر از  ۱ ساعت و چیزی در حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارند طوریکه عده زیادی روزانه از پایتخت اسلواکی به سمت پایتخت اتریش روانه میشوند و بعد از ظهر به خانه باز میگردند.ادامه باهم مروری بر هزینه زندگی در اسلواکی می کنیم.

 

مقایسه ای گذرا بین ایران و اسلواکی

با توجه به آمار هایی که از تمام شهرهای اسلواکی گرد آوری شده و مقایسه ای که بین هزینه های زندگی در این کشور و کشور ایران شده است هزینه زندگی در اسلواکی برای یک فرد معمولی ۴۷٫۵۰٪  بیشتر از هزینه زندگی همان فرد در کشور ایران میباشد. برای مثال در زمینه اجاره ملک، ما شاهد رقم ۱۶٫۱۰٪ اجاره بهای بیشتر در اسلواکی نسبت به ایران هستیم. ولی با وجود این تفاوت قیمتها، قدرت خرید مردم در براتیسلاوا ۶۷٫۹۲٪ بیشتر از مردم تهران می باشد.

بطور متوسط، هر فرد معمولی میتواند با ۴۰۰ کرون اسلواک رقمی تقریبا معادل ۱۳ دلار آمریکا در روز، یک زندگی معمولی را در این کشور برای خود مهیا کند. البته این رقم بدون در نظر گرفتن هزینه های دانشگاه و خوابگاه است. دانشجویان نیز میتوانند با رقمی تقریبا معادل ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه، یک زندگی دانشجویی را در این کشور برای خود دست و پا کنند. که این مبلغ هزینه های خوابگاه و مسکن دانشجو را نیز پوشش میدهد.

 

هزینه زندگی در اسلواکی به دو بخش تقسیم میشود:

الف) هزینه های ثابت

ب) هزینه های روزانه ومتغیر

حال توضیح و تشریح هر کدام

الف) هزینه های ثابت زندگی در کشور اسلواکی: هزینه خرید و اجاره آپارتمان در پایتخت، کمی گرانتر از شهرهای دیگر اسلواکی میباشد. به همین دلیل تعداد زیادی از آپارتمان های مرکز پایتخت عملا خالی از سکنه هستند. برای مثال آپارتمانی با متراژ یکصد متر مربع که دارای دو اتاق خواب است، مبلغی در حدود ۱۱۰۰ یورو بصورت ماهانه، هزینه بردار است. البته این مبلغ شامل هزینه های آب، برق و گاز نیز میباشد. باوجود این در بهترین نقطه اسلواکی یعنی براتيسلاوا، هم در زمینه خرید و هم در زمینه اجاره خانه، با هزینه هایی بسیار پایینتر از دیگر پايتخت هاي اتحاديه اروپا روبه رو میشویم. دانشجویان در این کشور میتوانند ماهیانه با هزینه ای درحدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو صاحب مسکن یا سوئیت دانشجویی شوند. حتی دانشجویان در صورت همخانه شدن، هزینه اجاره مسکن شان بسیار کمتر میشود. دانشجویان اگر متمایل به اقامت در خوابگاه های دانشجویی باشند باید هزینه ای در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو بصورت ماهانه به دانشگاه ها بپردازند. دانشجویان در حال تجصیل در کشور اسلواکی باید اجبارا دارای بيمه درماني باشند. هزینه این نوع بیمه بصورت سالانه از دانشجویان اخذ میگردد. مبلغی در حدود ۱۰۰ یورو، هزینه بیمه درمانی است. هزینه خرید اتومبیل نیز از جمله هزینه های ثابت است. خرید خودرو در این کشور بسیار آسان است چون قیمت تمام شده خودرو بسیار پایین است. برای مثال بي ام دبلیو با قیمتی معادل ۴۰۰۰ یورو به فروش میرسد.

 

ب) هزینه های روزانه و متغیر زندگی، در کشور اسلواکی: افرادی که محل کارشان در شهر وین پایتخت اتریش است باید هزینه ای معادل ۵ یورو را به عنوان هزینه رفت یا برگشت به محل کارشان در نظر بگیرند. اما اگر این بلیط بصورت آنلاین از اینترنت خریداری گردد کمتر از ۱ یورو هزینه دارد. فرد برای آب مصرفی باید مبلغی در حدود ۲۰ یورو در ماه کنار بگذارد. همچنین ۱۰ یورو، هزینه مصرف یک ماه گاز است. برای برق هزینه ای در حدود ۳۰ یورو را در ماه باید در نظر گرفت. مبلغ ۱۰ یورو باید برای تلفن در ماه کنار گذاشت.  هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در براتیسلاوا بسیار ارزان میباشد. اگر مسافرت با تراموا ۱۵ دقیقه طول بکشد کرایه معادل   ۷۰ سنت، واگر یک ساعت باشد مبلغ ۹۰ سنت و اگر مسافرت بصورت نامحدود باشد باید مبلغی معادل ۳۰۰ یورو در سال برای آن در نظر گرفت. کلا مسافرت با قطار، مسافرتی ارزان در اروپای مرکزی محسوب میشود. برای مثال بلیط رفت و برگشت به بوداپست پایتخت مجارستان مبلغی کمتر از ۲۰ یورو برای شما تمام میشود. و یا با ۱۵ یورو میتوان سفری با اتوبوس به وین، پایتخت اتریش داشت.   سيم كارت موبايل بصورت رايگان میباشد که ۱۲ یورو شارژ اوليه دارد.  هزينه ثبت نام دانشجو مبلغی در حدود ۵۰ یورو میباشد. هزینه های امتحان، کتابها و لوازم التحریر نیز  هرکدام مبلغی معادل ۱۰۰ یورو می شود.  دانشجویانی که صبحانه را در دانشگاه میل میکنند باید هزینه ای معادل ۱ یورو و هر وعده غذایی حدودا ۲ یورو  برای آن در نظر بگیرند.  هزینه های تهیه مایحتاج اولیه نیز برای هر کیلو گوشت گوساله، مرغ فیله، کالباس، ۳ یورو و هرکیلو برنج ۶۰ سنت است. منوی غذای گرم در رستورانهای براتیسلاوا حدودا ۴ یورو میباشد. متقاضی برای گوشت های مرغ و خوک بیشتر از دیگر گوشت هاست. هرلیتر بنزین معادل ۲ یورو می باشد. گران ترین سمفونی ها با بهای بلیط ۱۱ یورو تا ۳۵ یورو عرضه می شود. از فصل بهار تا پاییز اجرای دوره ای کنسرت های رایگان در میدانهای اصلی در شهرهای قدیمی برگزار می شود. در پایان باید گفت که پایین بودن هزینه زندگی در اسلواکی این مکان را به مقصدی ارزان برای افراد که قصد مهاجرت دارند تبدیل کرده است. جمعیت ناچیز و پایین بودن آمار جرم و جنایت نیز عاملی بر افزایش تقاضا برای این کشور کوچک در قلب اروپاست. همه اینها اسلواکی را به ارزان ترین کشور از لحاظ هزینه های زندگی در بین کشورهای اروپایی تبدیل کرده است.

   1. محمد كاظمي گفت:

    براي مردي كه 52 سال دارد و مجرد است خريد خانه بجز پايتخت چقدر است به پول ايران و من كارشناسي حسابداري دارم ايا در انجا كاري براي من هست واز چه طريق ميتونم اقامت اسلواكي را بگيرم بنظر شما با اين شرايط من امكان زندگي راحت در انجا هست و ايا هزينه هاي متفرقه اي از مهاجران گرفته ميشود ه لطفا هزينه ها حدودي را به ريال اعلام كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *