شرایط سوئد

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

کشور سوئد یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است که افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت انتخاب می­نمایند. هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است. تا قبل از سال 2011 میلادی تحصیل در کشور سوئد بصورت رایگان بود. اما بدلیل افزایش مهاجرت دانشجویان به این کشور، دولت سوئد تصمیم به دریافت شهریه از دانشجویان بین المللی را گرفت.

اما تاکنون هزینه های تحصیل در مقطع دکتری برای تمامی دانشجویان بصورت رایگان می­باشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بطور متوسط 50000 الی 200000 کرون در سال پرداخت می­نمایند. همچنان دانشجویان برای ورود به دانشگاههای کشور سوئد باید دوره ای را برای یادگیری زبان سوئدی بگذرانند، هزینه این دوره­ها برابر با42500 کرون سوئد می­باشد.

کشور سوئد از جمله کشورهای حوزه شینگن است که در بیشتر موارد رتبه های برتر را بخود اختصاص داده است. از همین رو اکثر افراد برای مهاجرت به کشورهای اروپایی سوئد را انتخاب می­کنند. همچنین هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد بسیار مناسب و مقرون به صرفه می­باشد. ما در این مقاله سعی داریم هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد را مورد بررسی قرار دهیم. از عزیزان دعوت می­نمائیم جهت آگاهی در این زمینه مقاله زیر را مطالعه نمایند.

هزینه های تحصیل در سوئد

همانطور که قبلا ذکر نمودیم دانشگاههای کشور سوئد پس از پائیز سال 2011 میلادی از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می­نمایند. آموزش در دانشگاههای سوئد به دو زبان انگلیسی و سوئدی انجام می­پذیرد. تنها دانشجویانی که به تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد مشغولند مشمول پرداخت شهریه تحصیلی هستند.

دانشجویان در مقطع دکتری شهریه ای پرداخت نمی­نمایند. در برخی موارد دانشجویان در مقطع دکتری در مقابل انجام کارهای تحقیقاتی و پروژه هایی که برای دانشگاه انجام می­دهند، حقوق دریافت می­کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری 3الی 4 سال می­باشد که این دوره از نظر اداره مهاجرت این کشور برای دانشجو سابقه اقامت محسوب می­گردد. بدین ترتیب شخص پس از پایان تحصیلات خود می­تواند اقامت دائم این کشور را اخذ نماید.

دانشجویان برای تحصیل در دوره های زبان سوئدی بایستی مبلغی حدود42500 -46000 کرون پرداخت نمایند. شهریه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاههای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است. با اینحال متوسط شهریه پرداختی در این مقاطع برابر با50000 تا 62500 کرون برآورد شده است. البته شهریه های دانشگاهها بسته نوع رشته دانشجویان و واحدهای عملی موجود در رشته ها متغیر است. دانشجویان بین المللی در صورتی که موفق به اخذ بورسیه های تحصیلی این کشور شوند می­توانند بصورت رایگان تحصیل نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

همانطور که می­دانید امروزه افراد زیادی به کشور سوئد مهاجرت می­کنند. این کشور یکی از مرفه ترین کشورهای اروپایی بحساب می­آید. اقتصاد کشوز سوئد بر پایه چوب، سنگ آهن و جنگل های این کشور می­باشد. همچنین اقتصاد این کشور به صادرات صنعتی نیز وابسته است. سوئد کشوری است بالاترین رتبه های اقتصادی را در میان کشورهای اروپایی از آن خود نموده است. بگونه ای که دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود بدنبال شغل مورد نظر خود در این کشور هستند. همچنین این کشور در بازار کار خود به نیروهای متخصصی در زمینه های پزشکی- پرستاری- آموزگاری- متخصصین آی تی و کارگران ساختمانی نیازمند است.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد چگونه است؟

طبق برآوردی که اداره مهاجرت کشور سوئد نموده است، هزینه زندگی دانشجویی در این کشور برابر با8040 کرون می­باشد. البته این مبلغ هزینه خورد و خوراک و خوابگاه دانشجویان را نیز شامل می­شود. هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کشور سوئد با یکدیگر متفاوت است. بطوریکه این هزینه ها در شهرهای کوچک این کشور5500 کرون تخمین زده شده است.

از جمله مزایای پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاههای کشور سوئد عبارتند از:

  • اجازه تحصیل رایگان برای اعضای خانواده دانشجو
  • دریافت ویزای مولتی حوزه شینگن
  • دریافت ویزای بصورت همزمان برای سایر اعضای خانواده
  • دانشجویان پس از پایان تحصیلات می­توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل نمایند.

هزینه های زندگی در کشور سوئد چگونه است؟

ما در این بخش به بررسی ریز هزینه های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت.

رستوران قیمت(یورو)
یک وعده غذا( رستوران ارزان قیمت)
یک وعده غذا برای دو نفر(رستوران متوسط)
آبجو(نیم لیتری)
کاپوچینو
پیپسی/ کوکاکولا
سوپر مارکت
شیر(1 لیتری) 02/1
نان سفید(500 گرمی) 99/1
برنج سفید(1 کیلوگرم) 29/2
تخم مرغ(12 عدد) 56/2
پنیر(1 کیلوگرم) 10/8
سینه مرغ(1 کیلوگرم) 72/8
گوشت گاو(1 کیلوگرم) 49/13
سیب( 1کیلو گرم) 24/2
موز(1 کیلو گرم) 03/2
پرتقال( 1 کیلوگرم) 15/2
سیب زمینی(1 کیلو گرم) 91/0
گوجه فرنگی(1 کیلو گرم) 61/2
حمل و نقل در سوئد
بلیط یک طرفه (مترو) 92/2
بلیط ماهانه(استفاده معمول) 74/77
تاکسی ( به ازای هر کیلومتر) 46/1
تاکسی ( به ازای هر ساعت) 50.05
بنزین ( 1 لیتر) 1.39

مسکن و هزینه های خدماتی در کشور سوئد چگونه است؟

قبوض خدماتی قیمت ( یورو)
برق- آب گرمایش- خنک کننده- زباله 34/62
تعرفه یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه 08/0
اینترنت (60 مگابایت) 73/27
ورزش و اوقات فراغت در سوئد
باشگاه بدنسازی (ماهانه) 25/32
هزینه اجاره زمین تنیس(1 ساعت) 69/19
سینما 15/12
مراقبت از کودک
هزینه مهد کودک( ماهانه) 89/382
اجاره ماهانه آپارتمان و مسکن در سوئد
آپارتمان یک خوابه (مرکز شهر) 34/772
آپارتمان یک خوابه(خارج از مرکز شهر) 34/526
آپارتمان سه خوابه(مرکز شهر) 59/1219
آپارتمان سه خوابه( خارج از مرکز شهر) 37/886
قیمت خرید آپارتمان
قیمت هر متر مربع آپارتمان( در مرکز شهر) 53/5385
قیمت هر متر مربع آپارتمان( خارج از مرکز شهر) 95/3210
حقوق و دستمزد در سوئد
میانگین حقوق ماهانه با کسر مالیات 28/2208
نرخ بهره وام به درصد 57/2

هزینه های فوق در 18 ماه گذشته برآورد شده است. افراد با سوالات زیادی در رابطه با هزینه های تحصیل و زندگی در کشور سوئد روبرو می­شوند از جمله:

  • آیا با حقوق و دستمزدهای این کشور می­تواند پاسخگوی هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد باشد؟
  • آیا همه افرادی که در کشور سوئد کار انجام می­دهند بایستی به دولت این کشور مالیات پرداخت نمایند؟
  • شرایط سرمایه گذاری در کشور سوئد چگونه است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی به تمامی سوالات عزیزان در زمینه هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد می­باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *