شرایط روسیه

هزینه زندگی در کازان روسیه

هزینه زندگی در کازان کشور روسیه

بررسی هزینه زندگی در کازان روسیه از آن جهت حائز اهمیت است که این شهر یکی از مهم ترین مقاصد ایرانیان و سومین شهر مطرح روسیه است. کازان با حدود 1.2 میلیون نفر جمعیت، ششمین شهر پر جمعیت کشور روسیه است اما از نظر امکانات، در کنار مسکو و سن پترزبورگ قرار گرفته است. 7 دانشگاه شهر کازان و شرایط نسبتا مناسب کاری در این شهر بر اهمیت آگاهی از شرایط زندگی در این شهر می افزاید.

هزینه های زندگی در کشور روسیه به نسبت بسیاری از کشور های اروپایی بسیار اندک است چرا که واحد پولی این کشور در سال های اخیر نسبت به یورو و دلار افت فراوانی داشته است. همین مسئله سبب شده است که در طی سال های اخیر، مهاجرت به این کشور در میان ایرانیان مخاطبین فراوانی داشته باشد. یکی از شهرهای مهم روسیه برای مهاجرت کاری و تحصیلی، شهر کازان است و به همین دلیل مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی هزینه زندگی در کازان روسیه پرداخته اند.

درباره کازان

کازان بزرگترین شهر جمهوری تاتارستان در کشور روسیه است و جمعیت آن در سال 2018 در حدود 1.2 میلیون نفر گزارش شده است. کازان یکی از مهم ترین و بزرگ ترین شهرهای مذهبی، اقتصادی، سیاسی، علمی، تحصیلی، فرهنگی و ورزشی کشور روسیه است که در بخش اروپایی این کشور و در کناره رودهای ولگا و کازان قرار گرفته است. این شهر در فاصله 715 کیلومتری مسکو قرار دارد و در سال 2009 عنوان پایتخت سوم روسیه را بدست آورد. این شهر در این سال به عنوان پایتخت ورزشی روسیه معرفی شد و میزبانی جام جهانی وزنه برداری، شمشیربازی، شنا و فوتبال بوده است.

در سال گذشته بیش از 2 میلیون نفر از شهر کازان به عنوان توریست دیدن کرده اند که نشان از اهمیت این شهر در صنعت توریسم روسیه دارد. مردم کازان به زبان تاتاری سخن می گویند و زبان روسی در این کشور رواج چندانی ندارد اما همه آن ها به این زبان تسلط دارند. کازان شهر همزیستی کشور روسیه است چرا که افراد با اعتقاد مختلف مذهبی بدون هیچ گونه مسئله ای در کنار یکدیگر زندگی می کنند. جمعیت مسلمانان سنی مذهب کازان با مسیحیان اورتودکس آن برابری می کنند اما سایر مذهب مسیحی و یهودیان نیز درصد قابل توجهی از جمعیت این شهر را تشکیل می دهند.

از نظر آب و هوایی مانند سایر شهرهای روسیه، کازان نیز زمستان های سخت و طاقت فرسایی را دارد به طوری که در ژانویه دمای هوای این شهر به کمتر از 45- درجه سانتی گراد رسیده است. معمولا دمای هوا در کازان از سپتامبر تا ماه جون سال بعد، کمتر از صفر درجه است. جولای گرم ترین ماه سال است و دمای هوا در این شهر بین 3 تا 39 درجه سانتی گراد متغیر است. شاخص کیفیت زندگی در کازان 112.73 است که نشان از سطح متوسط دارد.

هزینه زندگی در کازان روسیه

هزینه تحصیل در کازان

یکی از مهم ترین دلایل «مهاجرت به روسیه» در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی به این کشور بوده است. جمعیت قابل توجهی سالیانه برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می کنند و دانشگاه فدرال کازان نیز یکی از دانشگاه های مهم این کشور است. بر اساس گزارش USN دانشگاه فدرال کازان رتبه 788 جهان را بدست آورده است و شانگهای نیز این دانشگاه را هشتصدمین دانشگاه برتر جهان معرفی کرده است.

دانشجویان در این دانشگاه می توانند در رشته های انگشت شماری به زبان انگلیسی تحصیل کنند که شهریه کمی بیش از دو برابر هزینه تحصیل به زبان روسی است.  شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان روسی 142000 یا 154000 روبل است اما هزینه تحصیل در رشته های پزشکی، آزمایشگاهی و هنری کمی بیشتر است اما از 227000 روبل فزونی نمی یابد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه در حدود 173000 روبل است. در مقطع دکتری نیز هزینه تحصیل در دانشگاه کازان در حدود 146000روبل است. هزینه بیمه تحصیلی در این دانشگاه برای یک سال 4500 روبل است و هزینه اجاره ماهیانه خوابگاه دانشجویی در حدود 525 روبل (7.3€) خواهد بود.

بررسی هزینه زندگی در کازان روسیه

افرادی که از طریق «ویزای کاری روسیه» راهی این کشور می شوند، قطعا به اطلاعات دیگری در رابطه با هزینه زندگی در کازان روسیه نیاز خواهند داشت. میانگین درآمد در شهر کازان در حدود 30500 روبل است اما افراد با تخصص های ویژه می توانند درآمد به مراتب بیشتری در این شهر داشته باشند. اولین هزینه ای که پیش روی همه ساکنین یک شهر قرار می گیرد، مربوط به هزینه های اجاره یک واحد مسکونی است.

برای یک واحد مسکونی با یک اتاق که مناسب یک زندگی دو نفره است در حدود 13000 تا 22000 روبل است. در صورتی که افراد همراه با فرزندان خود به شهر کازان مهاجرت کنند، هزینه اجاره مسکن آن ها در حدود 20000 تا 50000 روبل خواهد بود و به همین دلیل است که معمولا در خانواده های روس پدر و مادر همزمان مشغول به کار هستند. هزینه خرید خانه در شهر کازان به ازای هر متر مربع نیز در حدود 60000 تا 92000 روبل است.

بررسی سایر هزینه زندگی در کازان روسیه

یکی از هزینه هایی که هر فرد در شهر کازان با آن روبرو خواهد بود هزینه های مربوط به حمل و نقل عمومی است. یک بلیت یک طرفه در شهر کازان در حدود 25 روبل است و اگر فردی یک بلیت یک ماهه تهیه کند هزینه آن حدود 1500 روبل خواهد شد. تاکسی های خطی هزینه بیشتری را در بر خواهند داشت و به ازای هر کیلومتر 13 روبل علاوه بر 69 روبل ورودی دریافت می کنند. هزینه هر لیتر سوخت اتومبیل در کازان نیز در حدود 40روبل است.

هزینه خرید یک بلیت سینما در کازان حدود 250 روبل است و هزینه استفاده از باشگاه های ورزشی برای یک ماه 1400 روبل خواهد بود. هزینه استفاده از رستوران در کازان نیز به نسبت کشورهای اروپایی و نیز شهرهای بزرگ روسیه نظیر سن پترزبورگ و روسیه به مراتب ارزان تر است. یک وعده متوسط در این شهر در حدود 450 روبل است. یک ساندویچ مک دونالد نیز در این شهر حدود 200 روبل قیمت دارد.

اشاره کردیم که هزینه های زندگی در کشور روسیه چندان زیاد نیست و این اتفاق در رابطه با کازان نیز صدق می کند. به طور کلی می توان گفت که هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در این شهر در حدود 106000 روبل بدون محاسبه اجاره خانه است. هزینه زندگی در کازان روسیه برای یک نفر نیز در حدود 30000 روبل بدون محاسبه اجاره خانه است. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، اطلاعات کلی در رابطه با هزینه زندگی در کازان روسیه را در اختیار شما قرار داده اند اما می توانید با مراجعه حضوری به موسسه یا از طریق تماس تلفنی از جزئیات آن نیز با خبر شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *