آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

از لحاظ هزینه تحصیل پزشکی در آلمان شرایط و ضوابط خاصی وجود دارد که در این مقاله به شرح آنها می‌پردازیم. آلمان از کشورهای اروپایی است که نظر تحصیل شهرت بالایی دارد. مدارک اعطایی از سوی دانشگاه‌های این کشور بسیار معتبر می‌باشد. کیفیت نظام آموزشی و برنامه‌ریزی‌های دانشگاهی در این کشور از درجه بالایی برخوردار است. از این رو، بسیاری افراد از سراسر جهان متقاضی تحصیل در آلمان می‌باشند.

هزینه‌های تحصیل در آلمان

هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان به نوع رشته و دانشگاه انتخابی بستگی دارد و متغیر است. اما در مجموع نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. برای مثال، این هزینه‌ها در مورد رشته‌های مهندسی و تجارت به میزان بالایی می‌باشد. اما رشته‌های علوم اجتماعی و زیرمجموعه آن، هزینه‌های کمتری را دربردارد.

طبق ابلاغیه صادره از سوی دولت آلمان،‌ دانشگاه‌های این کشور می‌بایست خدمات آموزشی را بصورت رایگان انجام دهند. اکنون هزینه دانشگا‌هایی مانند هامبورگ، بایرن، نیدرزاکسن، نوردراین و وستفالن بصورت رایگان می‌باشد. ادامه تحصیل به صورت رایگان در مقاطع تحصیلی، در مورد دانشجویان آلمانی و بین‌ المللی جهت تابعیت آلمان یکسان می‌باشد.

مقاطع تحصیلی عالی‌رتبه مانند کارشناسی ارشد و دکترا شامل این ابلاغیه نمی‌گردد و همچنان شهریه دریافت می‌گردد. متقاضیان تحصیل در آلمان می‌بایست با توجه به جزئیات هزینه‌های تحصیلی و زندگی، برنامه‌ریزی بهتری جهت تامین آنها داشته باشد. توجه به هزینه‌ تحصیل پزشکی در آلمان از مهمترین قدم‌های اقدام به مهاجرت تحصیلی به این کشور است.

کیفیت سطح بالای آموزشی و مقرون به‌صرفه‌بودن هزینه‌های تحصیلی از مهمترین دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی به آلمان است. با ارائه کارت دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان، دانشجو می‌تواند هزینه‌های مربوط به رفت‌وآمد خود را تامین سازد. مبالغ آن در دانشگاه‌های مختلف، متغیر است.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

«چقدر هزینه لازم دارد؟» از اصلی‌ترین سوالاتی که والدین جهت تحصیل فرزندشان در آلمان می‌پرسند. برای پاسخگویی به این سوال، در مرحله اول می‌بایست هزینه‌های شهریه را در نظر گرفت. بیش از 90 درصد دانشگاه‌های کشور آلمان، از لحاظ مالی توسط دولت تامین می‌گردند. به طور تقریبی هزینه تحصیل پزشکی در کشور آلمان، سالانه حدود 5000 یورو است.

دانشجویان برای صرفا برای دوره‌های بالینی و پیش‌بالینی این مبلغ را پرداخت می‌نمایند. دوره‌های بالینی و پیش بالینی به مدت 5 سال است. لازم به ذکر است دانشجویانی که دوره کارآموزی را می‌گذرانند، ماهانه مبلغی در حدود 4000 یورو حقوق می‌گیرند. این دوره‌های کارآموزی یکساله است.

باید بدانید بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مقطع لیسانس دانشگاه‌های دولتی آلمان ارائه نمی‌گردد. بنابراین در بررسی هزینه تحصیل پزشکی در کشور آلمان می‌‌بایست کلیه هزینه‌ها بر اساس نوع دانشگاه و نوع رشته پرداخت گردد.

بررسی هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

متقاضانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان را دارند، می‌توانند از دو روش اقدام نمایند. ضروری است این که دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد، بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی دو روش ادامه تحصیل در آلمان عبارتند از:

تحصیل در دانشگاه‌های رایگان

تحصیل در دانشگاه‌های رایگان، بهترین گزینه برای متقاضیان تحصیل در آلمان است. درخصوص هزینه‌ تحصیل در آلمان، باید بگوییم دانشجویان مبلغی بابت شهریه پرداخت نمی‌کنند. بنابراین می‌تواند تحصیلات خود را در دانشگاه به صورت رایگان ادامه دهند.

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی

چنانچه قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید، می‌توانید از روش تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی استفاده نمایید. اگر رشته انتخابی شما پزشکی است، می‌بایست کلیه هزینه تحصیل پزشکی در آلمان را پرداخت نمایید. این هزینه در مقاطع آموزشی سطح بالا، بسیار قابل توجه است. در برخی دانشگاه‌های خصوصی این کشور، این مبلغ به حدود 20 هزار یورو می‌رسد.

اگر متقاضی قصد دارد به جز Baden-Württemberg در ایالت‌های دیگر آلمان تحصیل پزشکی نماید، می‌بایست برای هر نیمسال 250 یورو بپردازد. این هزینه مربوط به امور ثبت‌نام و انجام مراحل اداری است. اگر متقاضی خارج از محدوده اتحادیه اروپا تصمیم به تحصیل در Baden-Württemberg داشته باشد، باید هرساله 3 هزار یورو بپردازد. در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد، شما جهت ادامه تحصیل، مختار به انتخاب زبان انگلیسی یا آلمانی خواهید بود.

دانشگاه‌های آلمان بورسیه تحصیلی دارند؟‌

وقتی به هزینه‌ تحصیل در آلمان فکر می‌کنیم، ذهنمان به سمت اعطای بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور می‌رود. این اولین سوالی است که هر متقاضی جهت تحصیل در آلمان، می‌پرسد. پاسخ این سوال در ادامه مقاله ارائه می‌گردد.

به طور کلی دانشجویانی که رزومه قوی و سطح بالا داشته باشند، بورسیه تحصیلی این کشور به آنها ارائه می‌گردد. در صورتی که بورسیه به شما اعطا گردد، می‌توانید در هر دانشگاهی به صورت رایگان به تحصیلات خود ادامه دهید. بورسیه تحصیلی در سطوح بالا مانند کارشناسی ارشد و PHD به دانشجو ارائه می‌گردد.

در این صورت شرایط تحصیل در آلمان برای متقاضی بسیار سهل و آسان خواهد بود. سطح آموزشی و علمی دانشگاه‌های مختلف در کشور آلمان متقاوت از یکدیگر است. بنابراین متقاضی بهتر است قبل از هرگونه اقدام، رتبه‌بندی دانشگاه انتخابی خود را بررسی نمایید.

مدارک لازمه تحصیل در آلمان چیست؟

مدارک لازم جهت تحصیل در آلمان به شرح ذیل می‌باشد:

  • ارائه پاسپورت متقاضی و ترجمه آن به زبان آلمانی
  • ارائه شناسنامه متقاضی و ترجمه آن به زبان آلمانی
  • ارائه مدرک تحصیلی دیپلم همراه با ریز نمرات و ترجمه آن به زبان آلمانی
  • ارائه مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات و ترجمه آن به زبان آلمانی
  • ارائه مدرک رسمی سطح B2 زبان آلمانی
  • ارائه نامه یا گواهی تمکن مالی که توان پرداخت هزینه‌های تحصیل او در آلمان را به تصدیق کند.
  • ارائه بیمه نامه برای متقاضی

کار دانشجویی با تحصیل امکان‌پذیر است؟

از آنجا که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان بسیار بالا می‌باشد، لذا دانشجویان می‌توانند همزمان با تحصیل، کار کنند. میزان ساعات فعالیت شغلی دانشجویان به مقطع تحصیلی آنها بستگی دارد. این میزان بین 10 تا 300 ساعت در طول هفته متغییر است.

دانشجویانی دارای مجوز کار در آلمان می‌توانند مبلغ 8 تا 10 بابت هر ساعت دریافت نمایند. بنابراین از این طریق دانشجو می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تامین نماید. لازم به ذکر است،‌ دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه‌های آلمان،‌ یکسال فرصت دارد شغل موردنظر خود را بیابد. فرصت را از دست ندهید. آلمان بهترین دانشگاه‌های سطح جهان را دارد.

کارشناسان مجرب در موسسه سفیران سروش سعادت همواره پاسخگوی سوالات مهاجرتی شما عزیزان خواهند بود.از طریق اخذ مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای در زمینه مهاجرت به آلمان و تحصیل و هزینه‌ تحصیل پزشکی در آلمان، آینده خود را درخشان کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *